ciment

Μπερδευτήκαμε αν και λέμε τα ίδια πράγματα (ή όχι;).

...με την εξαφάνιση των πυλώνων της: με την προσάρτηση της ανατολικής Πρωσίας στην Πολωνία και την ΕΣΣΔ, την απέλαση των γερμανικών μειονοτήτων, το τέλος των πολυεθνοτικών «μικρών εθνών» στην περιοχή του Δούναβη και, κυρίως, με την εξόντωση των Εβραίων, που αποτελούσαν τον γνήσιο πολιτιστικό συνεκτικό ιστό της.

Αν μπερδευτήκαμε, λέει! Χυλός το μυαλό χάρη στον Ζεφ!
Μία τελευταία επισήμανση: κατά την ταπεινή μου άποψη, νομίζω πως εδώ το culturel έχει να κάνει με το πολιτισμικό, όχι με το πολιτιστικό.
 
Τώρα, το έχετε πιστεύω άνω και κάτω τελεία (...με την εξαφάνιση των πυλώνων της: με την προσάρτηση της ανατολικής Πρωσίας στην Πολωνία και την ΕΣΣΔ, την απέλαση των γερμανικών μειονοτήτων, το τέλος των πολυεθνοτικών «μικρών εθνών» στην περιοχή του Δούναβη και, κυρίως, με την εξόντωση των Εβραίων, που αποτελούσαν τον γνήσιο πολιτιστικό συνεκτικό ιστό της) που λέει ο Νίκελ.
 

nickel

Administrator
Staff member
...νομίζω πως εδώ το culturel έχει να κάνει με το πολιτισμικό, όχι με το πολιτιστικό.

Απ' αυτό, απ' αυτό. Μια τεχνητή διαφορά που πάντα με μπερδεύει και πρέπει να ανοίξω τον Μπαμπινιώτη για να την ξαναξεκαθαρίσω και, μόλις την έχω ξεκαθαρίσει, βλέπω την πολιτιστική πρωτεύουσα και τις πολιτιστικές αλλαγές αποπάνω και ξαναμπερδεύομαι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν καταλαβαίνουμε τη διαφορά και μπορούμε να την τηρήσουμε σε ένα κείμενο έτσι που να την καταλαβαίνει και ο αναγνώστης και δεν προδίδουμε κατάφωρα τα κλισέ, καλό είναι να την τηρούμε. (Αρκεί να μη μου ζητήσεις να σου την εξηγήσω.)
 
Θυμάμαι παλιά τη φιλόλογό μου που μου έλεγε ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο, αν και μερικοί έχουν προτίμηση προς το ένα, ενώ άλλοι προς το άλλο.
 
Και πάλι κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν τα θεωρώ ίδια.
Στο μυαλό μου τα έχω έτσι για να τα ξεχωρίζω: πολιτιστικός είναι ό,τι έχει να κάνει με τον πολιτισμό (με τις τέχνες), ενώ πολιτισμικός είναι ό,τι έχει να κάνει με την καθημερινό τρόπο ζωής / διάσταση ενός πολιτισμού (πχ. τη μαγειρική, τα έθιμα, τις παραδόσεις, κλπ).

Δηλαδή, θα πούμε ότι η Πάτρα ήταν η πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης (καθώς αφορούσε τις τέχνες), αλλά θα πούμε "η πολιτισμική επίδραση των Εβραίων στην Ευρώπη" γιατί αφορά ένα γενικότερο modus vivendi ενός πολιτισμού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για να βρίσκονται, ιδού και τα χρήσιμα σχόλια από το ΛΝΕΓ και το Σχολικό (αντιγραμμένα με το σκανεράκι γιατί δεν προλαβαίνω με τα χεράκια μου).

 

Earion

Moderator
Staff member
η προσάρτηση της ανατολικής Πρωσίας

Πιστεύω ότι πρέπει να κεφαλαιογραφείται: Ανατολική Πρωσία.

Η Ανατολική Πρωσία είχε αυθύπαρκτη παρουσία ως κρατική οντότητα.

Το αντίθετο, το δυτικό κομμάτι, δεν έχω ακλόνητη βεβαιότητα ότι χρειάζεται κι αυτό κεφαλαιογράφηση, όπως αυθόρμητα έγραψε ο Ρογέριος:

κατάγονται από την τέως Δυτική Πρωσία

Τι γνώμες έχετε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πιστεύω ότι πρέπει να κεφαλαιογραφείται: Ανατολική Πρωσία.
Η Ανατολική Πρωσία είχε αυθύπαρκτη παρουσία ως κρατική οντότητα.
Ως εσωτερική κρατική οντότητα, για την ακρίβεια.

Για την κεφαλαιογράφηση, συμφωνώ για το πεζό στη δυτική Πρωσία· όσο για την ανατολική, νομίζω ότι πρέπει να γίνεται σαφές αν η αναφορά είναι διοικητική, εντοπισμένη γεωγραφική (για κεφαλαίο) ή γενικά γεωγραφική (τα ανατολικά της Πρωσίας), για πεζό.
 
Συγκολλητική ουσία είναι μια άλλη πρόταση για το ciment εδώ.
 
Top