metafrasi banner

chicken-fried rock

Υποπτεύομαι ότι είναι ειδική ονομασία για ένα είδος ροκ που αναμιγνύει funk, blues & rock'n'roll.
Ελάχιστα ευρήματα στο google, σπάω το κεφάλι μου να βρω πώς μπορώ να το αποδώσω. Οι υπότιτλοι είναι οι εξής:

We're like our own version
of chicken-fried rock.
A little bit of Southern rock,
a bit of funk, a bit of fried chicken.

Επειδή έχω μπει στον πειρασμό να το αποδώσω κατά λέξη "ροκ τηγανητού κοτόπουλου" :D, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

curry

New member
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει καμία σχέση με τα KFC, ε; :D
 
Νομίζω ότι είναι λογοπαίγνιο με διάφορα είδη μουσικής και το southern fried chicken που λέει η curry (υπάρχει και southern fried coating (μίγμα πανέ)), καθώς και άλμπουμ και εταιρεία δίσκων.

Υ.Γ. Δες κι αυτό: http://www.southernfriedmagazine.com/Magazine2/
Πρόκειται φυσικά για μουσική από τις νότιες πολιτείες των ΗΠΑ. Νομίζω ότι η περίσταση απαιτεί πιστή στη λέξη απόδοση.
 

nickel

Administrator
Staff member
We're like our own version
of chicken-fried rock.
A little bit of Southern rock,
a bit of funk, a bit of fried chicken.


Έχουμε μια προσωπική εκδοχή
του τσίκεν φράιντ ροκ.
Λίγο ροκ του Νότου,
λίγο φανκ και λίγο φράιντ τσίκεν.
 
Αν το αφήσω αμετάφραστο, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα...
Ψάχνοντας στα ελάχιστα αποτελέσματα του chicken-fried rock σε μια προσπάθεια να βγάλω άκρη, βρήκα την εξής πρόταση:
"[...] each Memorial Day I invite friends over for a grillfest and blare chicken- fried rock. We’re talking Southern classics only: Allman Brothers, Marshall Tucker, Lynyrd Skynyrd, Black Oak Arkansas..."

Παραθέτω και οπτικοακουστικό ντοκουμέντο (από τα μπάρμπεκιου ακούσματα του κυρίου).


Κατά τη γνώμη σας, θα μπορούσε ν' αποδοθεί (νοτιοαμερικάνικη) κάουντρι-ροκ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίο το ερμηνευτικό, αλλά κάντρι ροκ του Νότου.
 
Μία κάπως παρενθετική παρατήρηση: η φράση "chicken fried" δεν έχει υποχρεωτικά να κάνει με κοτόπουλο, αλλά με τον τρόπο προετοιμασίας. Για παράδειγμα, έχουμε τον όρο "chicken fried steak".
 
Top