Cannot access folders and files even with Administrator rights - a solution

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Την Τετάρτη που μας πέρασε αντικατέστησα τον σκληρό μου δίσκο με SSD. Αποδείχτηκε εξαιρετική κίνηση, γιατί από εκείνη τη στιγμή ο υπολογιστής φυσάει, ανοίγουν ακαριαία όλα τα προγράμματα που προηγουμένως σέρνονταν, επίσης ανάβει και σβήνει ακαριαία. Τέλος πάντων, στον SSD, λόγω μικρότερης χωρητικότητας, εγκατέστησα μόνο τα προγράμματα και το λειτουργικό, και όλα τα υπόλοιπα, έγγραφα, μηνύματα e-mail, φωτογραφίες και λοιπά έμειναν στον παλιό δίσκο που έχει χωρητικότητα 500 GB. Στον οποίο όμως είχαν παραμείνει και οι φάκελοι Windows και Program Files και καταλάμβαναν αρκετό χώρο.

Από την Τετάρτη, λοιπόν, έψαχνα να βρω τρόπο να σβήσω αυτούς τους φακέλους που περιείχαν μέσα πολλές χιλιάδες αρχεία. Tο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να αποκτήσεις ownership των αρχείων, αλλά το σύστημα δεν σε αφήνει παρά το γεγονός ότι είσαι administrator στον υπολογιστή σου. Διάβαζα, διάβαζα, έβλεπα βιντεάκια με οδηγίες, όλοι έλεγαν να κάνω κάποιες συγκεκριμένες κινήσεις σε σχέση με τις ρυθμίσεις security των φακέλων αυτών, αλλά ό,τι κι αν έκανα, κάποια στιγμή μού πέταγε το μήνυμα ότι δεν μπορώ να έχω πρόσβαση. Για να καταλάβετε τι εννοώ, αν έχετε λίγο χρόνο, διαβάστε διαγωνίως τι λένε σε αυτό το φόρουμ σε συζήτηση που ξεκίνησε το 2009 και συνεχίζεται ακόμα. Το βρισίδι για τη Μάικροσοφτ δίνει και παίρνει, και κυρίως από ανθρώπους που οι υπολογιστές είναι η δουλειά τους. Όλα αυτά που λένε τα έκανα, αλλά αποτέλεσμα δεν είχα.
http://social.technet.microsoft.com...th-administrator-rights?forum=w7itprosecurity

Μέχρι που έπεσα πάνω σ' αυτόν τον ανθρωπάκο εδώ και σώθηκα.
Resetting NTFS files permission in Windows – Graphical Utility
Έχει φτιάξει ένα εργαλειάκι τοσοδούλικο. Το κατέβασα, το χρησιμοποίησα και μετά από λίγα λεπτά, μου είχε δώσει τα προνόμια που χρειαζόμουν για να σβήσω μονοκοπανιά τον φάκελο Program Files και με λίγο σπρώξιμο ακόμα και τον φάκελο Windows.
 
Με γεια ο καινούργιος σκληρός! Τι λειτουργικό έβαλες; (Γιατί νομίζω ότι με τα ΧΡ δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα στη διαγραφή).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ήμουν και παραμένω στα Windows 7. Νομίζω ότι ψάχνοντας για το θέμα, διάβασα και για τα ΧΡ να διαμαρτύρονται για ανάλογα προβλήματα, αλλά προφανώς στα 7άρια η Μάικροσοφτ αύξησε την ασφάλεια, δεν τη μείωσε, άρα θα είναι χειρότερα.
 
Ποτέ δεν κατάλαβα τι είδους ασφάλεια είναι αυτή που δεν σου επιτρέπει να κάνεις ενέργειες στον ίδιο σου τον υπολογιστή... :curse::curse:
 
Top