metafrasi banner

bonded LCD

Καλημέρα,

στον ίδιο κατάλογο με ναυτιλιακά προϊόντα GPS κλπ. έχω ένα εικονίδιο με λογότυπο "bonded Lcd". Βρήκα τα εξής: http://www.gdoptilabs.com/products/optical_bonding.htm καθώς και http://www.freepatentsonline.com/6991699.html. Πρόκειται δηλαδή για μία "επεξεργασία" της οθόνης έτσι ώστε να έχει ευκρίνεια π.χ. ακόμα και σε άμεσο ηλιακό φως. Η κατά λέξη απόδοση "συγκολλημένη LCD" δεν μου λέει τίποτα.

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω να χρησιμοποιείται ευρύτατα έξω ο όρος "optical bonding" για την τεχνολογία αυτή για συγκόλληση με διαφανείς υγρές συγκολλητικές ουσίες που είναι κατάλληλες για την ευκρίνεια αυτών των οπτικών εφαρμογών. Δεν σημαίνει κάτι από μόνο του. Ήδη ο όρος «συγκόλληση» για το bonding είναι φτωχός μια και συγκόλληση μπορεί να είναι όροι όπως welding, agglutination, cementation κ.ά.

Προς το παρόν, μέχρι να έρθει κάποιος αρμοδιότερος και πιο πειστικός, θα πρότεινα «LCD οπτικής συγκόλλησης» (με την ελπίδα ότι κάποια μέρα θα λέμε «οπτική συγκόλληση» και θα σημαίνει κάτι).
 

nickel

Administrator
Staff member
Να αντιγράψω εδώ όλο το κείμενο από τον πρώτο σύνδεσμο, επειδή το βρίσκω άκρως διαφωτιστικό. Τα έντονα, δικά μου.

Optical Bonding

Optically bonding an LCD, OLED or Plasma display improves both optical performance and durability. By selecting an appropriate adhesive that matches the index of refraction of the flat panel and the overlay, General Digital™ is able to remove all of the air gaps, thus reducing the number of internal reflecting surfaces that can lead to degradation of optical performance. Providing a durable adhesion between the flat panel and the overlay improves the displays’ ability to resist shock, vibration and moisture.

Optical Bonding is the affixing of two optical elements to one another using a liquid adhesive. The qualifier optical implies that the adhesive is transparent, has a suitable refractive index and is made under adequate control such that there are no significant variations in the optical properties within a single bond. In this way, we differentiate bonding from lamination.

On the practical side, the adhesive must also provide adequate bond strength, have a reasonable pot life after preparing, not present any health or safety issues, be available at reasonable cost from reliable sources, and cure to the proper finished bond condition using temperatures and times that are friendly to optical bonding facilities. Fortunately, there exist a relatively large number of choices. Typical bonded overlays include contrast enhancement filters, EMI/RFI filters, vandal shields, touchscreens, and thermal heaters.
 
Όταν διαβάζω συγκόλληση, το δικό μου το μυαλό πηγαίνει αλλού.
 
Αν καταλήξω σε κάτι περιφραστικό, όπως "Bonded LCD (ειδικής επεξεργασίας για μεγαλύτερη ευκρίνεια)" ή κάτι παρόμοιο;
 
Το Λεξικό Τεχνικών Όρων του Πανταζή δίνει επίσης το σωμάτωση για το bonding.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο bonding εδώ, διαβάζουμε:
In manufacturing, bonding may be done via adhesives, welding, or fasteners (such as screws, bolts, nails, rivets)

Καλύτερα, όταν δεν έχουμε μία λέξη που να είναι σαφές και γνωστό αντίστοιχο, να πάμε στην ειδικότερη σημασία. Εδώ έχουμε διαφορετικό τρόπο στη συγκόλληση της επίστρωσης (του overlay), αλλιώς θα πρότεινα «με ειδική επίστρωση». Μπορούμε όμως να φλυαρήσουμε και να πούμε «με ειδική συγκόλληση της επίστρωσης».
 
Το Λεξικό Τεχνικών Όρων του Πανταζή δίνει επίσης το σωμάτωση για το bonding.

Ναι, και το webster's δίνει bonding=ηλεκτρική σωμάτωση.

Επίσης το Μεγάλο Αγγλοελληνικό Λεξικό Ηλεκτρονικής-Ηλεκτρολογίας δίνει: bonding: 2. η ασφαλής ένωση δύο αγώγιμων επιφανειών μεταξύ τους, σαν να είναι κολλημένες με πολύ μεγάλη αγωγιμότητα..
 
Καλύτερα, όταν δεν έχουμε μία λέξη που να είναι σαφές και γνωστό αντίστοιχο, να πάμε στην ειδικότερη σημασία. Εδώ έχουμε διαφορετικό τρόπο στη συγκόλληση της επίστρωσης (του overlay), αλλιώς θα πρότεινα «με ειδική επίστρωση». Μπορούμε όμως να φλυαρήσουμε και να πούμε «με ειδική συγκόλληση της επίστρωσης».

Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη πρόταση: μάλλον θα φλυαρήσω και εγώ ;-)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.
 
Top