metafrasi banner

belt lines

Wedged belt lines and C-pillar.
Πρόκειται για product guide αυτοκινήτου. Προφανώς μιλάει για σφηνοειδή σχεδίαση, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με το belt lines.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Wedged belt lines and C-pillar.
Πρόκειται για product guide αυτοκινήτου. Προφανώς μιλάει για σφηνοειδή σχεδίαση, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με το belt lines.

Σε ξεχάσαμε... :eek:


Για να πω την αλήθεια, πιο πολύ με μπερδεύει το and.

Wedge(d) belts (εδώ εικόνες) είναι οι ιμάντες με σφηνοειδή διατομή για απαιτητικές περιστάσεις που χρειάζεται μεταφορά κίνηση. Όλο μαζί θα μπορούσε να είναι σφηνοειδείς ιμάντες (γραμμής) κίνησης (αλλά νομίζω ότι το γραμμικό δεν χρειάζεται). Ιμάντες = λουριά στον φαναρτζή.

C-pillar είναι η «τρίτη κολόνα» στα αυτοκίνητα. Πολύ καλά τα δείχνει το άρθρο στη γουίκη, εδώ.

Πώς μπορεί να κολλάνε αυτά τα δύο με το και σε έναν κατάλογο, μου κάνει εντύπωση...

Ιμάντες κίνησης και τρίτη κολόνα :confused:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως φαντάστηκα (βήμα, φυσικά, μετέωρο — ελλείψει ορισμού ή/και σχεδιαγράμματος) σφηνοειδή διατομή στην αύλακα (της μεσαίας κολόνας) από την οποία περνά η ζώνη ασφαλείας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η μεσαία κολόνα, πάντως, είναι σίγουρα η b-pillar.



Αλλά η ιδέα με το σφηνοειδές αυλάκι μου αρέσει... Πού μπορεί να έχει τέτοια στην πίσω κολόνα; Ίσως για τη μεταφορά κίνησης στο άνοιγμα της πέμπτης πόρτας;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δρα, το "and" θεώρησα πως εννοεί ότι και τα "belt lines" και οι "c-pillars" είναι wedged (όχι, δηλαδή, πως πρέπει απαραίτητα να συμπίπτουν τοπικά στο ίδιο σημείο τής δομής).
 

parcalan

New member
Καλώς σάς βρήκα.
Πρώτο μου post και ελπίζω να βοηθήσω με τις γνώσεις μου ως διαβόητος μαστροχαλαστής :-)
"wedged belt lines" ή και "wedged beltlines" είναι διακοσμητικές λωρίδες στο πλευρό του αμάξώματος και στην περίπτωσή μας με μορφή σφηνοειδούς εσοχής ή προεξοχής. Μπορούν να είναι σταμπαριστές στο μέταλλο ή πρόσθετες, κουμπωτές ή αυτοκόλλητες. C-pillar είναι σίγουρα η τρίτη κολόνα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Α να μπράβο, να 'σαι καλά, parcalan. Άρα τώρα μπορούμε να πούμε ότι και τα διακοσμητικά βρίσκονται στην πίσω κολόνα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευχαριστούμε parcalan και καλώς όρισες! Με 50% επιτυχία σε ποιο ΤΕΙ μπαίνω; :(
 

parcalan

New member
Στις περισσότερες περιπτώσεις, ναι. Υπάρχουν βέβαια και τα στέισιον με 4, 5 κολόνες, οι stretch λιμουζίνες με 6, 7, 8 και γύρευε, γι' αυτό φύλαγε τις κολόνες σου να έχεις τις μισές.
 
Top