metafrasi banner

barrel distortion και pincushion distortion = (προτάσεις nickel) κυρτή παραμόρφωση και κοίλη παραμόρφωση

Elsa

¥
barrel distortion:

αρνητική ή βαρελοειδής παραμόρφωση
και
pincushion distortion:

θετική ή παραμόρφωση μαξιλαριού :whistle:
Μήπως έχετε καμιά καλύτερη ιδέα;
 
Εδώ τα αναφέρει αλλιώς:
• Πιθοειδής ή αρνητική διαστροφή (Barrel distortion)
Σε αυτό το είδος παραµόρφωσης, το διάφραγµα βρίσκεται έµπροσθεν του φακού. Η οπτική µεγέθυνση της εικόνας µειώνεται όσο αυξάνεται η απόσταση από τον οπτικό άξονα (που διέρχεται από το κέντρο της εικόνας) και τότε το σχήµα της εικόνας του πλέγµατος που θα ληφθεί, θα είναι βαρελοειδές “Barrel”. Έτσι, σαν αποτέλεσµα, η σκηνή φαίνεται να έχει προσαρµοστεί επάνω σε µία σφαιρική επιφάνεια. Τυπική κατηγορία φακών που εισάγουν αυτό το είδος παραµόρφωσης είναι οι υπερευρυγώνιοι φακοί (fish-eye lenses), που χρησιµοποιούνται ευρύτατα σε φωτογραφικές µηχανές και βιντεοκάµερες.
• Μηνοειδής ή θετική διαστροφή (Pincushion distortion)
Εδώ συναντάτε η ακριβώς αντίθετη συµπεριφορά από το φακό, δηλαδή ενώ το διάφραγµα βρίσκεται πίσω από τον φακό, το επίπεδο µεγέθυνσης της εικόνας αυξάνει καθώς αποµακρύνεται το αντικείµενο από τον οπτικό άξονα, µε αύξηση της γωνίας εξόδου των προσπιπτουσών ακτίνων. Τότε, το σχήµα της εικόνας θα είναι “Pincushion” (δηλ, σαν ένα µαξιλαράκι µε καρφίτσες) ή σαν ένα µηνισκοειδές (ή µηνοειδές). Τυπική κατηγορία φακών που σχετίζονται µε αυτό το είδος παραµόρφωσης, είναι συνήθως οι φθηνοί τηλεφακοί (telephoto lenses) (Ray, 2002).

Για τη χρήση της λέξης διαστροφή σαφώς και δεν συμφωνώ (σαφώς και είναι παραμόρφωση). Αλλά πιστεύω ότι οι άλλοι όροι είναι σωστοί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να βάλω κι εγώ ένα σκιτσάκι που μου άρεσε:


Με αυτές τις παραμορφώσεις παίζουμε και στις οθόνες. Ο Πάπυρος στο λήμμα εκτροπή μιλά για παραμόρφωση τύπου «βαρελιού» και παραμόρφωση τύπου «μαξιλαριού για καρφίτσες» (καν «πελότας» δεν λέει, να λιγοστέψουν οι λέξεις).

Έχω πρόβλημα με τον μηνίσκο και το μηνισκοειδές και το μηνοειδές και οτιδήποτε θυμίζει μισοφέγγαρο. Το μαξιλαράκι δεν θυμίζει μηνίσκο (δηλ. γεωμετρικό σχήμα που βρίσκεται ανάμεσα σε δύο τόξα τα οποία έχουν κοινά άκρα και των οποίων οι κυρτότητες βρίσκονται προς το ίδιο μέρος — ΠαπΛεξ). Σκεφτείτε τους φακούς, τον αμφίκυρτο και τον αμφίκοιλο:


Ε, εδώ έχουμε δύο τετράγωνα, ένα ολόκυρτο και ένα ολόκοιλο. Μόνο που αυτοί οι όροι είναι δικοί μου και τους έφτιαξα τώρα και δεν θα έχουν πέραση αλλού. :(
 

Elsa

¥
Να βάλω κι εγώ ένα σκιτσάκι που μου άρεσε:
Ε, εδώ έχουμε δύο τετράγωνα, ένα ολόκυρτο και ένα ολόκοιλο. Μόνο που αυτοί οι όροι είναι δικοί μου και τους έφτιαξα τώρα και δεν θα έχουν πέραση αλλού. :(

Κρίμα, πάντως! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Στα αγγλικά πολλοί κάνουν τον παραλληλισμό, αλλά ιδού και στα ελληνικά:
http://metakrivias.com/easyconsole.cfm?page=word_meaning&w_id=142&wlang=gr

κοίλη παραμόρφωση, αμφίκοιλη παραμόρφωση barrel distortion

pincushion distortion κυρτή παραμόρφωση, αμφίκυρτη παραμόρφωση
trapezoid distortion τραπεζοειδής παραμόρφωση


Ας πούμε ότι τα αμφι- είναι λάθος, μπορούμε ωστόσο να κρατήσουμε τα: κοίλη και κυρτή παραμόρφωση. Να τα είχε βάλει και σε σωστή αντιστοιχία...
 
Εγώ είχα αρχικά σκεφτεί να προτείνω αντίστοιχα θετική και αρνητική παραμόρφωση αλλά μετά είδα ότι στις περισσότερες ιστοσελίδες δεν χρησιμοποιούν την αντιστοιχία σταθερά, δηλαδή εκεί που ο ένας θα πει το pincushion θετική παραμόρφωση ο άλλος θα το πει αρνητική....:curse:
 

Elsa

¥
Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα με μπερδεύει το θετική-αρνητική γιατί στο μυαλό μου, θετική ταιριάζει να είναι η βαρελοειδής, που προσθέτει όγκο στο τετράγωνο και αρνητική η ...μαξιλαροειδής που αφαιρεί.
Ίσως είμαι βέβαια προκατειλημμένη, καθότι ολίγον βαρελοειδής είμαι κι εγώ, αλλά ας το δούμε θετικά! :D

Να τα είχε βάλει και σε σωστή αντιστοιχία...
Αυτό όμως είναι λάθος όπως και να το δει κανείς, κάποιος πρέπει να του το πει.
Εκτός αν το βλέπει μέσα από το τετράγωνο! :whistle:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αφού έχουμε τετράγωνα και τετράπλευρα, το «συστηματικά» σωστό δεν θα έπρεπε να είναι τετράκυρτη και τετράκοιλη παραμόρφωση; (Τετράκιλη; Χμμμμ...)

Και με δυνατότητες εξειδίκευσης, π.χ. ορθοτετράκυρτη αν δεν είναι τετράγωνο το σχήμα που παραμορφώνεται αλλά ορθογώνιο; Εξάκυρτη σε εξάγωνο κ.π.λ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από το Lexicon:
barrel distortion = βαρελοειδής παραμόρφωση ǁ πιθοειδής παραμόρφωση
pincushion distortion = μηνοειδής παραμόρφωση (εικόνας της τηλεόρασης) ǁ μαξιλαροειδής παραμόρφωση

Από το Λεξικό τεχνολογίας & επιστημών:
barrel distortion = βαρελοειδής παραμόρφωση
pincushion distortion = παραμόρφωση τραπεζοειδούς σχήματος

Από το Αγγλοελληνικό λεξικό τεχνικών & αεροπορικών όρων:
barrel distortion = κυλινδρική παραμόρφωση
pincushion distortion = δ/υ
 

nickel

Administrator
Staff member
Να τα επαναλάβω σωστά*:
barrel distortion = κυρτή παραμόρφωση
pincushion distortion = κοίλη παραμόρφωση
Χωρίς να καταφύγουμε στη δημιουργία νέων όρων (ολόκυρτη, τετράκυρτη) είναι η πιο οικονομική απόδοση χωρίς την προδοσία που περιέχουν τα μαξιλαροειδής (τι μαξιλάρι;), τραπεζοειδής, κυλινδρική.


* Δηλαδή, να γράψω τις προτάσεις μου με τις σωστές αντιστοιχίες, μια και η πηγή μου τα έχει βάλει ανάποδα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα είναι να μην μπερδεύεσαι. Ενώ αν λέγαμε, ας πούμε, παραμόρφωση φουσκώματος και παραμόρφωση μπασίματος, θα καταλαβαίναμε όλοι. Κοίτα με όταν έχω πιει τις μπίρες μου. Υπόδειγμα barrel distortion είμαι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νίκελ, δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο με το πώς είναι διατυπωμένο το #10: Αφήνει να εννοηθεί ότι οι δύο εκεί αναφερόμενες αντιστοιχίες είναι εδραιωμένες, ενώ κάτι τέτοιο απέχει από την πραγματικότητα περισσότερο κι απ' ό,τι ο χρονικός ορίζοντας της Ελλάδας για να αποπληρώσει όλα της τα χρέη. Μπορεί να τα προτείνεις για αποδόσεις (εγώ δεν διαφωνώ με το να τα προτείνεις), αλλά δεν μπορούμε να τα παρουσιάσουμε ως τις εδραιωμένες (και μάλιστα τις μοναδικές!) αποδόσεις των δύο όρων τού τίτλου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν πειράζει. Αν υπάρξουν αφελείς που δεν θα διαβάσουν τα υπόλοιπα και θα κάνουν τέτοιο λάθος, θα δοθεί μια καλή λύση στο πρόβλημα... Πάντως, στον τίτλο δεν τα έβαλα.
 

Elsa

¥
Πάντως, Ζαζ, επί της ουσίας, μου φαίνονται πολύ καλές αποδόσεις, απλές και σαφείς.
(Φταίει που έχω πιει 2 κρασάκια; :rolleyes:)
Δεν νομίζω να διαφωνείς σε αυτό, έτσι δεν είναι;
Παρεμπιπτόντως, το τραπεζοειδής είναι εντελώς λάθος, από άποψη γεωμετρίας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
To τραπεζοειδής για το pincushion είναι όντως εντελώς λάθος· κανονικά αντιστοιχεί στο trapezoid. Έπρεπε να το είχα επισημάνει εξαρχής.
Το κυλινδρική για το barrel, από την άλλη, δεν είναι λάθος επειδή τα barrel και cylindrical distortion χρησιμοποιούνται ως συνώνυμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έκανα μια προσθήκη στο παραπάνω μήνυμα, για να μην παρερμηνεύεται το «σωστό» από τους απρόσεκτους αναγνώστες.

Πάντως, οι αγγλικοί όροι, που είναι και παμπάλαιοι (π.χ. 1892 A. Brothers Photography i. iii. 48 The effect consists‥in the curvature of the images of straight lines produced by marginal rays causing barrel-shaped or ‘pincushion distortion’), δεν είναι και τόσο εύστοχοι. Το βαρέλι ενδέχεται να περιγράφει έναν κύλινδρο που μόνο οι δύο κάθετες πλευρές του είναι διογκωμένες προς τα έξω. Υπάρχουν βαρέλια με κάθετες πλευρές και οπωσδήποτε δεν υπάρχουν βαρέλια με πάτο και καπάκι διογκωμένα προς τα έξω. Θα ήταν ανακριβές να μιλήσουμε για αμφίκυρτη παραμόρφωση, αλλά δεχόμαστε το barrel και το βαρελοειδής! Τα cylindrical distortion και κυλινδρική παραμόρφωση είναι ακόμα πιο ασαφή.

Όσο για το pincushion, τι να πει κανείς; Κοίταζα μαξιλαράκια για καρφίτσες στις εικόνες του Γκουγκλ και χρειάστηκε να δω πολλά στρογγυλά μαξιλαράκια πριν φτάσω σε ένα που οι τέσσερις πλευρές του να κλίνουν προς τα μέσα. Η γαλλόφερτη λέξη, μάλιστα, η πελότα, στα γαλλικά σημαίνει και το κουβάρι το μαλλί (ή την «μπούκλα» το μαλλί) και στα λατινικά ήταν η μπάλα. Μια σύμβαση εξυπηρετούμε και μ' αυτό. Αλλά οι λόγιες αποδόσεις τύπου μηνοειδής ή μηνισκοειδής (τραπεζοειδής είναι, έτσι κι αλλιώς, η trapezoidal, τρίτο είδος παραμόρφωσης) καταστρέφουν κι αυτή τη σύμβαση προτείνοντας κάτι γεωμετρικά συγκεκριμένο και διαφορετικό.

Γι' αυτό παραμένω ταγμένος υπέρ της απλής λύσης.
 
Top