metafrasi banner

ball joint

Alexandra

Super Moderator
Staff member
In an automobile, ball joints are spherical bearings that connect the control arms to the steering knuckles.

Είναι κάποιο είδος ρουλεμάν; Ή αλλιώς το λένε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Σφαιρικό σύνδεσμο είναι πιθανό να το λένε και μοιάζει με τις σφαιρικές αρθρώσεις (τη σφαιροειδή [εν]άρθρωση) του σκελετού μας. Δεν ξέρω ποια είναι η λέξη της πιάτσας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι μόνο θέλω τη λέξη της πιάτσας, αλλά συμβαίνει και κάτι περίεργο.
Στην ταινία, μια γυναίκα αφηγείται αυτό που της συνέβη.
I was cruising on the freeway... Next thing I know, my ball-joint falls off.

Όμως, η παρουσιάστρια του ντοκιμαντέρ, για το ίδιο περιστατικό λέει "Then Erica's front tire blew out".

Τι σχέση έχει το σκάσιμο του λάστιχου με το "my ball-joint fell off";
 

nickel

Administrator
Staff member
Από το καλό λεξικό του glavopoulos.gr:

σφαιρική άρθρωση : Ένας εύκαμπτος σύνδεσμος που αποτελείται από μία σφαίρα μέσα σε ένα θύλακα. Χρησιμοποιείται κυρίως στην μπροστινή ανάρτηση επειδή μπορεί να δεχτεί μεγάλες μεταβολές στη γωνία που σχηματίζουν τα μηχανικά μέρη που συνδέει.

http://www.glavopoulos.gr/auto_glossary/sigma_auto_terms.htm

Λες να της έπεσε η ανάρτηση;
(Μην αφήνετε εμένα να μιλάω για αυτοκίνητα!)
 
Όχι μόνο θέλω τη λέξη της πιάτσας, αλλά συμβαίνει και κάτι περίεργο.
Στην ταινία, μια γυναίκα αφηγείται αυτό που της συνέβη.
I was cruising on the freeway... Next thing I know, my ball-joint falls off.

Όμως, η παρουσιάστρια του ντοκιμαντέρ, για το ίδιο περιστατικό λέει "Then Erica's front tire blew out".

Τι σχέση έχει το σκάσιμο του λάστιχου με το "my ball-joint fell off";

Ball joint μπορεί να είναι δύο πράγματα:
Ένας σφαιρικός σύνδεσμος που συγκρατεί το συγκρότημα αμορτισέρ-τροχού-ανάρτησης στο κάτω ψαλίδι, επιτρέποντάς τους να κινούνται σε τρεις άξονες,
ή
Ένας άλλος σφαιρικός σύνδεσμος πάνω από την ανάρτηση, στο τέλος του άξονα της κρεμαγιέρας (= σύστημα διεύθυνσης). Αυτό, πιατσιστί, λέγεται ακρόμπαρο.

Στο φράση που δίνει η Αλεξάνδρα, πιστεύω ότι πρόκειται για την 1η περίπτωση. Αν σπάσει / ξεκουμπώσει αυτός ο σύνδεσμος, η ανάρτηση δεν έχει πού να στηριχτεί, το αμάξι χαμηλώνει προς εκείνη τη γωνία και είναι πολύ πιθανό να σκάσει το λάστιχο - το οποίο δέχεται, πλέον, ανεξέλεγκες δυνάμεις. Αυτό, λοιπόν, στην πιάτσα λέγεται απλώς «μπαλάκι».
Ίσως να δοκίμαζες κάποια φράση όπως, Ενώ έτρεχα στον αυτοκινητόδρομο, ξαφνικά διαλύθηκε το μπαλάκι του ψαλιδιού ή ξαφνικά ξεκούμπωσε το ψαλίδι...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ πολύ, Γιάννη! Τι θα κάναμε αν δεν είχαμε αυτούς που ξέρουν από τεχνικά θέματα;

Απάντηση: Θα γράφαμε κοτσάνες στους υποτίτλους.
 
Top