metafrasi banner

armature

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όταν πρόκειται για μαριονέτα stop motion, θα προτιμούσατε την απόδοση "οπλισμός" ή "σκελετός";

Stop_motion_puppet_armature_by_sculpturalmyth.jpg
 

bernardina

Moderator
Στις κανονικές μαριονέτες ξέρω ότι λέγεται σκελετός. Το ίδιο και στη γλυπτική. Ο οπλισμός μού φέρνει στο μυαλό άλλα πράγματα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, στα αγγλικά θεωρείται πιο σωστό να λένε "οπλισμός", αλλά στα ελληνικά μάλλον δεν το έχουν υιοθετήσει, σωστά;
 

niki

New member
Ακριβώς τον οπλισμό του σκυροδέματος είχα στο μυαλό μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη δεύτερη σημασία του ODE:

2 an open framework on which a sculpture is moulded with clay or similar material.
- a framework or formal structure, especially of a literary work: Shakespeare’s plots have served as the armature for many novels


Μη μου το κάνετε «οπλισμό» στον Σέξπιρ, έτσι;

Και να πούμε ότι ο οπλισμός του σκυροδέματος είναι (concrete) reinforcement.
 

bernardina

Moderator
Πληκτρολόγησε συρμάτινος σκελετός για μαριονέτες ή ακόμη και συρμάτινος σκελετός για ανδρείκελα. Και μετά οπλισμός για μαριονέτες. Να δούμε τι θα βγάλει. ;)
 

niki

New member
Εντάξει, το αποσύρω. Σκελετός, λοιπόν.
Στη γλυπτική, απ' ό,τι βλέπω, απαντάται και το "αρματούρα". Αλλά με λίγα αποτελέσματα στο google.
Ο ρόλος της αρματούρας είναι να υποστηρίζει τον πηλό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που χρησιµοποιείται για την κατασκευή ενός γλυπτού.
Από εδώ: http://www.scribd.com/doc/77116582/%CE%97-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE (σελ. 69)
 

LostVerse

Member
Και να πούμε ότι ο οπλισμός του σκυροδέματος είναι (concrete) reinforcement.

Νομίζω η απόδοση οπλισμένος δεν έχει σχέση με την αγγλική εκδοχή, αλλά την γαλλική: béton armé
Εκτός αυτού όμως, θα με ξένιζε οποιαδήποτε χρήση του οπλισμού ή παραγώγου του σε κάτι άλλο εκτός από τσιμέντο.
 
Top