metafrasi banner

another man's poison

eva27

New member
Πάλι εγώ και πάλι βοήθεια! Ευτυχώς που υπάρχετε! Πώς μπορώ να το μεταφράσω αυτό;
Well you know with millionaires as with the rest of us what is one's man idea of spending money and enjoying life and having a fling is another' s poison.
Είναι κάτι σαν να λέμε: ο παράδεισος του ενός είναι κόλαση για τον άλλο; Ή πιο "λαϊκιστί" Περί ορέξεως...;:)
 

nickel

Administrator
Staff member
Βασίζεται στην παροιμία: One man's meat is another man's poison. Μου αρέσει το δίπολο παράδεισος - κόλαση για εδώ.
 

eva27

New member
Ναι αυτή είναι η γενική ιδέα αλλά δε γίνεται μια πιο λεπτομερής μετάφραση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια από πολλές πιθανές εκδοχές (όχι η καλύτερη, αλλά αυτή βρήκα πρόχειρη):
Ξέρεις, ανάμεσα στους λεφτάδες, όπως και σε όλους μας άλλωστε, κάποιοι το θεωρούν θεσπέσιο να ξοδεύουν και να διασκεδάζουν και κάποιοι άλλοι το θεωρούν απαίσιο.
 
Εγώ δεν το καταλαβαίνω ακριβώς έτσι, θα έλεγα ότι "αυτό που ο ένας θεωρεί θεσπέσιο τρόπο να ξοδεύει λεφτά και να διασκεδάζει, ο άλλος το θεωρεί απαίσιο", δηλ. εσένα σ' αρέσει να αγοράζεις ακριβά αυτοκίνητα ενώ στον άλλον να πηγαίνει στις Μπαχάμες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σωστά λες. Με διαφορετικούς τρόπους μάς αρέσει να ξοδεύουμε και να διασκεδάζουμε.
 

eva27

New member
Εγώ δεν το καταλαβαίνω ακριβώς έτσι, θα έλεγα ότι "αυτό που ο ένας θεωρεί θεσπέσιο τρόπο να ξοδεύει λεφτά και να διασκεδάζει, ο άλλος το θεωρεί απαίσιο", δηλ. εσένα σ' αρέσει να αγοράζεις ακριβά αυτοκίνητα ενώ στον άλλον να πηγαίνει στις Μπαχάμες.

Ευχαριστώ, αυτό είναι!
 
Top