metafrasi banner

aerial (bombing) = από αέρος, αεροπορικός (βομβαρδισμός)

εναέριος -α -ο [enaérios] Ε6: α. που βρίσκεται, που αιωρείται στον αέρα: Εναέριο καλώδιο. Εναέρια σύρματα. Εναέριος σιδηρόδρομος., που κινείται σε αιωρούμενο σύρμα. || (βοτ. ) εναέριες ρίζες, που αναπτύσσονται πάνω από την επιφάνεια του εδάφους. β. που γίνεται, που έχει σχέση με τα αεροπλάνα ή με τις αεροπορικές συγκοινωνίες: Εναέρια συγκοινωνία. Περιοχή εναέριας κυκλοφορίας., τομέας του εναέριου χώρου όπου ασκείται έλεγχος της εναέριας κυκλοφορίας. Ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας. [λόγ. < ελνστ. ἐναέριος]

Ολόκληρο το κεφάλαιο του βιβλίου μου αναφέρεται σε βομβαρδισμούς από αέρος, επιθέσεις από αέρος, κ.λπ.
Τι θα προτιμούσατε από τα παρακάτω;
α) εναέριος βομβαρδισμός
β) βομβαρδισμός από αέρος
γ) από αέρος βομβαρδισμός
δ) κάτι άλλο

Το "εναέριος" μού δίνει την αίσθηση ότι η επίθεση πραγματοποιείται μεν από αέρος, αλλά παραμένει στον ουρανό και δεν μεταφέρεται στη γη. Κάνω λάθος;
 
δ) αεροπορικός βομβαρδισμός (εγώ τουλάχιστον αυτό ήξερα -- αλλά πάλι, ως γνωστόν το 90% των όσων ήξερα αποδεικνύονται λάθος, απορώ πώς επικοινωνούσα με τους γύρω μου τόσα χρόνια)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από αέρος επίθεση, κίνδυνος, επιδρομή, βομβαρδισμός, αναγνώριση, έρευνες κλπ. (το "από αέρος" εκατέρωθεν, δεν έχει τόση σημασία) — αλλά και εναέριες επιχειρήσεις δίπλα στο επιχειρήσεις από αέρος. Και, ναι, το επίθετο αεροπορικός σημαίνει "της αεροπορίας" — οπότε και αεροπορικές επιδρομές, βομβαρδισμοί κλπ.
 
Top