metafrasi banner

a perfect hand at bridge

cypriot

New member
Πώς θα μεταφράζατε το υπογραμμισμένο, συνάδελφοι; :confused:

47.jpg
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το pefect hand (μέχρι να έρθει ο sarant που τα ξέρει και καλύτερα :)) θα το έλεγα «τέλειο φύλλο».
 
Νομίζω τέλεια διανομή. Δεν μιλάει για εκπληκτικό, φανταστικό κτλ. φύλλο, μιλάει για κάτι του οποίου η μαθηματική πιθανότητα είναι επακριβώς ορισμένη. Γι' αυτό θεωρώ προτιμότερη την απόδοση διανομή. Αλλά τι ακριβώς εννοεί δεν ξέρω. Ίσως το να έχεις ένα ολόκληρο χρώμα, να αγοράζεις πρώτος και να μπορείς να κάνεις γκραν σλεμ διαβάζοντας την εφημερίδα σου.

Συγγνώμη, Cypriot, παρασυρθήκαμε. Μια απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα θα ήταν:
Αυτό είναι ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά δεν μπορεί να αποτελέσει ρήτρα διαφυγής. Οι πιθανότητες να έχει κάποιος τέλεια διανομή στο μπριτζ είναι μία προς [...] - αλλά έχει συμβεί!
Επαναλαμβάνω όμως: με την επιφύλαξη ότι δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν σαν τέλεια διανομή και ότι δεν δίνω αυτή την απάντηση σαν μπριτζαδόρος. Κάνε υπομονή, αυτή τη στιγμή ο σεσημασμένος μπριτζαδόρος sarant ταξιδεύει.
 
Φοβάμαι πως ο συγγραφέας δεν ξέρει τι λέει γιατί οι πιθανότητες δεν βγαίνουν. Σύμφωνα με την Εγκυκλοπαίδεια του Μπριτζ, perfect hand είναι το χέρι που θα βγάλει 13 μπάζες στα αχρωμάτιστα, όποια κι αν είναι τα χέρια των αλλονών και ό,τι κι αν παίξουν. Επομένως δεν είναι το χέρι με 13 ίδια (που δεν θα βγάλει τίποτε στα αχρωμάτιστα). Τα τέλεια χέρια είναι πολλά (φανταστείτε χέρι φορτωμένο με όλους τους ασορηγάδες), συγκεκριμένα είναι 3.756 τον αριθμό. Και επειδή ο αριθμός των δυνατών χεριών είναι 653.013.559.600, το τέλειο χέρι έχει... μεγάλη πιθανότητα να έρθει: 169.066.442 προς ένα.

Κάποιοι λένε ότι perfect hand είναι 13 φύλλα του ίδιου χρώματος, ή ίσως 13 πίκες. Αλλά και πάλι, οι πιθανότητες για το αντίστοιχο χέρι είναι 4 προς 653 δισεκ. ή 1 προς 653 δισεκ. δηλαδή όχι το αστρονομικό νούμερο που δίνει ο συγγραφέας, κάτι που με κάνει να αμφιβάλλω για την επιστημοσύνη του.

Αλλά αυτά είναι μπερδεγουέι. Θα το πούμε "τέλειο χέρι". Όχι τέλεια διανομή γιατί διανομή είναι και τα τέσσερα χέρια. Και ένας μη μπριτζαδόρος θα μπερδευτεί με τη διανομή περισσότερο. Τέλειο χέρι λοιπόν, κι αν δεν μας κοιτάζει ο Τιπούκειτος (inside joke αυτό) βάζουμε το χέρι σε εισαγωγικά.
 
Ουπς! Στη μετάφραση της πρότασης του Cypriot ξέχασα το are said to be, αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να το ξεχάσει κι αυτός!
sarant, πάντα μάχιμος και να μας τα λες ένα χέρι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συζητώντας σε άλλο φόρουμ, όπου είχα στηλιτεύσει τη χρήση του όρου «χέρι» στο πόκερ (και έγραψα «φύλλο, χαρτί, συνδυασμός, γύρος, μοιρασιά φύλλων» στον τίτλο) ο sarant είπε για το χέρι του μπριτζ:

Ο όρος "χέρι" για το αγγλικό hand είναι κοινότατος στο μπριτζ, όπου χέρι λέγεται πράγματι το σύνολο των 13 φύλλων που παίρνει ο κάθε παίχτης. (Εξ ου και η πονηρή παροιμία, ότι στο μπριτζ όπως και στο άλλο, αν δεν έχεις καλό παρτενέρ πρέπει να έχεις καλό χέρι). Τα τέσσερα χέρια μαζί στο μπριτζ απαρτίζουν μια διανομή ή ντόνα (donne γαλλικά).

Ακόμα και στην πρέφα, που είναι μικρό αδερφάκι του μπριτζ, ποτέ δεν λέγαμε "χέρι" αλλά "φύλλο", εξ ου και η παροιμία "όποιος περιφρονεί το φύλλο του γυρνάει και τον φτύνει".

Από την άλλη, το χέρι είναι τόσο διαδεδομένη απόδοση για το hand όλων των χαρτοπαιγνίων σε όλους τους ιστότοπους με τυχερά παιχνίδια, όπου τα εισαγωγικά ίσως χρειάζονται όταν θα μιλάμε για το χέρι που έχουμε για να πιάνουμε πράγματα. :eek:
 

cypriot

New member
OMG! Μένω άφωνος ... Σας ευχαριστώ θερμά όλους ... Πάντως, sarant, τον αριθμό που δίνει ο συγγραφέας τον βρίσκεις και εδώ, στη δέκατη αράδα: http://www.bridgehands.com/P/Probabilities_Miscellaneous.htm μόνο που μιλά για "complete suit". Είναι το ίδιο με το "perfect hand"?
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Αυτό είναι ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά δεν μπορεί να αποτελέσει ρήτρα διαφυγής. Οι πιθανότητες να φέρει κάποιος «τέλειο χέρι» στο μπριτζ λέγεται ότι είναι 1 προς 2.235.197.406.895.366.368.301.559.999 και όμως έχει συμβεί!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οι πιθανότητες να φέρει κάποιος «τέλειο χέρι» στο μπριτζ λέγεται ότι είναι 1 προς 2.235.197.406.895.366.368.301.559.999 και όμως έχει συμβεί!
Εναλλακτική: Λένε πως οι πιθανότητες να σου μοιράσουν τέλειο χέρι στο μπριτζ είναι μία προς [...] - κι όμως, έχει συμβεί.
 
OMG! Μένω άφωνος ... Σας ευχαριστώ θερμά όλους ... Πάντως, sarant, τον αριθμό που δίνει ο συγγραφέας τον βρίσκεις και εδώ, στη δέκατη αράδα: http://www.bridgehands.com/P/Probabilities_Miscellaneous.htm μόνο που μιλά για "complete suit". Είναι το ίδιο με το "perfect hand"?
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Αυτό είναι ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά δεν μπορεί να αποτελέσει ρήτρα διαφυγής. Οι πιθανότητες να φέρει κάποιος «τέλειο χέρι» στο μπριτζ λέγεται ότι είναι 1 προς 2.235.197.406.895.366.368.301.559.999 και όμως έχει συμβεί!

Εμ, γι' αυτό λέω ότι ο συγγραφέας μου φαίνεται πως είναι μειωμένης επιστημοσύνης. Αυτή η πιθανότητα που δίνει δεν είναι με το να έχει κάποιος ένα complete suit, δηλαδή π.χ. 13 σπαθιά, αλλά να έχουν *και οι τέσσερις παίχτες* 13 ίδια χαρτιά, ο ένας 13 πίκες, ο άλλος 13 κούπες κτλ. Πρόκειται για πολύ διαφορετικό πράγμα!

Αναξιόπιστο βιβλίο μου φαίνεται :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και έχει συμβεί τέτοιο πράγμα; Τεκμηριωμένα; Σε επίσημους αγώνες, π.χ.;
 

cypriot

New member
Thanks, sarant. Ακόμα δυο λέξεις και νομίζω κλείσαμε ...

Αυτό είναι ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά δεν μπορεί να αποτελέσει ρήτρα διαφυγής. Οι πιθανότητες να υπάρξει "complete suit" (πώς μεταφράζεται τώρα αυτό ; ) σε μια παρτίδα μπριτζ λέγεται ότι είναι 1 προς 2.235.197.406.895.366.368.301.559.999 και όμως έχει συμβεί!

(drsiebenmal, δεν μπορώ να μη χαμογελάσω κάθε φορά που βλέπω το avatar σου ... Τέλειο!;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα πρότεινα:

Η πιθανότητα να έχει κάθε παίκτης ένα πλήρες χρώμαμία πλήρη φυλή) στο μπριτζ... (suit = χρώμα, «φυλή» στα τραπουλόχαρτα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρέμπ, δεν πιστεύω ότι έχει συμβεί κάτι τέτοιο, όπως ισχυρίζεται ο συγγραφέας. Περισσότερο μού θυμίζει το θεώρημα των άπειρων πιθήκων (infinite monkey theorem), που επίσης βρίσκουμε σε παρόμοιες συζητήσεις.
 
Να έχει κάθε παίχτης από πλήρες χρώμα δεν έχει συμβεί παρά μόνο σε φτιαχτές παρτίδες :)
Ειδήσεις για ένα πλήρες χρώμα έχουν υπάρξει, αλλά και πάλι θα μπορούσε να είναι στημένο.

Εδώ που τα λέμε, σε επίσημο αγώνα ούτε perfect hand θυμάμαι -και λέω θυμάμαι επειδή σε μιαν άλλη ζωή είχα γράψει ένα βιβλίο με τα (ως τότε) ρεκόρ του μπριτζ.
 

Mindkaiser

Member
Για τις πιθανότητες του τέλειου χεριού:
http://mathworld.wolfram.com/Bridge.html

Παρέμπ, δεν πιστεύω ότι έχει συμβεί κάτι τέτοιο, όπως ισχυρίζεται ο συγγραφέας. Περισσότερο μού θυμίζει το θεώρημα των άπειρων πιθήκων (infinite monkey theorem), που επίσης βρίσκουμε σε παρόμοιες συζητήσεις.

Ευκαιρία έψαχνα να το ποστάρω!


:-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα νούμερα. Καταφέρνουν μόνο να μου θυμίζουν το ελληνικό χρέος. :(

(Το «τρεις μαϊμούδες δέκα λεπτά» για ένα ποίημα μού είναι πιο εύληπτο.)
 

GeorgeA

Member
Γεια σας,

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνετε σ’ αυτό το νήμα.

Έχω συναντήσει το εξής: Κάποιος μιλά για τα χρόνια που ήταν στα καράβια και λέει «I could play an awfully nasty hand of bridge.»
Πώς θα το λέγατε στα ελληνικά;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα Γιώργο,

Εδώ, νομίζω ότι θα αρκούσε και ένα, ίσως αυτάρεσκο, ίσως ρεαλιστικό, «κάπως τα κουτσοκατάφερνα στο μπριτζ». Εκτός αν είναι πολύ σπουδαίος παίκτης και εννοεί ότι «τα κατάφερνε στο μπριτζ ακόμη και όταν το χέρι που είχε ήταν πολύ κακό». Από τα συμφραζόμενα θα το καταλάβεις, αλλά ενστικτωδώς νομίζω ότι το πιθανότερο είναι κάτι σαν το πρώτο.
 
Top