ρελέ διαφυγής

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το ρελέ είναι relay, αλλά δε βρίσκω κάτι σε συνδυασμό. Δεν έχω κανένα φοβερό συγκείμενο, μιλάμε απλώς για στοιχεία ηλεκτρικού πίνακα που θέλουν αντικατάσταση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρωτάς; Γιατί αν ρωτάς, δεν έχω ιδέα, δεν έχω σχεδιάγραμμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά, γι' αυτό νομίζω ότι πρόκειται, αλλά ας περιμένουμε και κάναν άλλον. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είδες; Τώρα είμαστε σίγουροι. Θενξ, Άμπροουζ! :)
 
Πελάτης μου, που έχετε όλοι μετακινηθεί / ταξιδέψει με τα έργα του (και αν όχι, να το κάνετε, μπας και φύγει το νέφος, αμαπιά!), θέλει ρεύμα διαφυγής το stray current.
 
Εμένα γιατί μου' ρχεται η μνήμη της μάνας μου να μου φωνάζει: "Stop playing with the trip switch" όταν μικρός για πλάκα πατούσα το κουμπάκι για να πέσει το ρελέ διαφυγής;
 
Χμμ... υπάρχει "ρεύμα διαρροής" και "ρεύμα διαφυγής"... αναρρωτιέμαι ποιά η διαφορά.
Το ΙΑΤΕ δίνει τον όρο RCD (Residual Current Device) με απόδοση "διάταξη προστασίας ρεύματος διαρροής".
 

BaBs

New member
Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά επειδή δεν έχει αναφερθεί παραπάνω, η ελληνική λέξη για το ρελέ, είναι Ηλεκτρονόμος.
 

SBE

¥
differential relay

Ορθόν. Αλλά οvercurrent relay νομίζω είναι αυτό που έχουν στα σπίτια, αλλα όπως είπα και σε άλλο μήνυμα, είμαι μακριά από τα βιβλία μου σήμερα.

Eπισης για να απαντήσω και στο trip του Φιλέα, trip είναι αυτό που κάνει ο διακόπτης (που ανοίγει δηλαδή), και λεγεται επίσης το κύκλωμα differential relay trip.
 
Ορθόν. Αλλά οvercurrent relay νομίζω είναι αυτό που έχουν στα σπίτια, αλλα όπως είπα και σε άλλο μήνυμα, είμαι μακριά από τα βιβλία μου σήμερα.

Eπισης για να απαντήσω και στο trip του Φιλέα, trip είναι αυτό που κάνει ο διακόπτης (που ανοίγει δηλαδή), και λεγεται επίσης το κύκλωμα differential relay trip.

Ψηλέας!!!
.
.
 

SBE

¥
Συγγνώμη αγαπητέ ψηλέα, δεν ήταν εμφανές το όνομά σας.
Για να πω λοιπόν ότι κοιτάζω τον ηλεκτρικό πίνακά μου και λέει με μεγάλα γράμματα fault trip
 
ρελέ διαφυγής = ηλεκτρονόμος διαφυγής = διακόπτης διαρροής έντασης (ΔΔΕ) = διάταξη προστασίας διαφορικού ρεύματος (ανιχνεύει "ανισορροπία" ή "διαφορά" - εξ ου και το διαφορικός - μεταξύ ρεύματος φάσης και ουδέτερου [σε μονοφασικό κύκλωμα, διανυσματικό άθροισμα σε τριφασικό]... αν ο ουδέτερος που είναι η επιστροφή δεν έχει ίδιο ρεύμα με τη φάση [είσοδος], κάτι έχει μεσολαβήσει που "τραβάει" το ρεύμα: αν είναι άνθρωπος, θα γίνει κάρβουνο οπότε το ρελέ φροντίζει να διακόψει το κύκλωμα) Και πολύ σωστά ο zazula το είπε RCD (Residual Current Device). Δείτε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Residual-current_device και εδώ: http://www.manolas.gr/various/htm/prostasia_diaf_revmatos.htm για του λόγου το αληθές. Όλα τα άλλα που αναφέρατε υπάρχουν, αλλά είναι άλλα πράγματα...
 
Top