ραντεβού στα γουναράδικα

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ήθελα να αναφερθώ στο αποτροπαϊκό στοιχείο (στο #9), αλλά δεν είχα ώρα για τα κιτάπια μου και το μυαλό μου σταμάτησε στο Break a leg. Αλλά είναι αυτό ακριβώς το στοιχείο που θα ήθελα να ερευνήσω σε διάφορες γλώσσες. (Να δούμε αν θα το πιάσει ο Σαραντάκος.)


Παρέμπ: http://lexilogia.gr/forum/showthrea...ς-apotropaic-designed-to-avert-evil-influence
 

daeman

Administrator
Staff member
Θα μου επιτρέψετε να πω, με όλο το θάρρος, ότι το "καλό βόλι" δεν παραπέμπει και τόσο στο αποτροπαϊκό στοιχείο.
...
Για το καλό βόλι, εκεί πάμε οι καλοβόλοι εκηβόλοι, στην ευχή. :)
 

MelidonisM

New member
παρόμοιο στο νόημα: άμα ζήσω θα τους γαμ*, και άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον π*.

που το αυθεντικό πρέπει να 'ταν: Αν γίνω καλά θα τονε χαλάσω εγώ αυτόν που με βάρεσε. Εάν ψοφήσω, κλάστε μου τον μπούντζον

βάζω στοίχημα πως θα ακουστεί στη βουλή..."εμείς απαντάμε περήφανα με τα τελευταία λόγια του Καραϊσκάκη..."
 
Εγώ ήθελα να αναφερθώ στο αποτροπαϊκό στοιχείο (στο #9), αλλά δεν είχα ώρα για τα κιτάπια μου και το μυαλό μου σταμάτησε στο Break a leg. Αλλά είναι αυτό ακριβώς το στοιχείο που θα ήθελα να ερευνήσω σε διάφορες γλώσσες. (Να δούμε αν θα το πιάσει ο Σαραντάκος.)


Παρέμπ: http://lexilogia.gr/forum/showthrea...ς-apotropaic-designed-to-avert-evil-influence

Δεν το έπιασα καθόλου το αποτροπαϊκό, αλλά έχει ψωμί για ιδιαίτερο θέμα.
 

MAKIS

New member
Ώρα σας καλή.
Υπάρχει μια παλιά παραπονεμένη ιστορία. δεν θυμάμαι από ποιον την έχω ακούσει, ήταν μια από τις μορφές των έντιμων διανοούμενων αριστερών της νιότης μας, που έχει εκλείψει. Πρέπει να την άκουσα στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης. Δεν την θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν κάπως έτσι.
«...Παλιά όταν πήγαινα στο κόμμα αποκαλούσε ο ένας τον άλλο ''σύντροφε'', αργότερα ''συναγωνιστή'' ή ''τοβάριτς'', ''ΕΔΑΙΤΗ'', ''Λαμπράκη'', ''πιονιέρο'', ''ΕΠΟΝΙΤΗ'' κλπ. Τις προάλλες πέρασα από την ΚΟΒΑ και μια συντρόφισσα με ρώτησε ''καλέ ποιος είσαι εσύ;...»
΄Ετσι και ο σύντροφος βουλευτής θυμάται τον Βελουχιώτη να το έχει το παρλεβού και το αντάμωμα έγινε ραντεβού...
 

Zann

Member
Νοηματικά η φράση "θα ανταμώσουμε στα γουναράδικα" μου φαίνεται το αντίθετο του "θα σας ταράξουμε στη νομιμότητα".

(Συγχωρήστε μου το κατ' εξαίρεση πολιτικό σχόλιο.)

Παρεμφερές. Με τους πολιτισμένους διαλόγους στη Βουλή αναρωτήθηκα από πού να έρχεται η λέξη βωμολοχία και ήξερα πού να ψάξω.

http://sarantakos.wordpress.com/2012/09/05/bomoloch/#more-7134
 
Ώρα σας καλή.
Υπάρχει μια παλιά παραπονεμένη ιστορία. δεν θυμάμαι από ποιον την έχω ακούσει, ήταν μια από τις μορφές των έντιμων διανοούμενων αριστερών της νιότης μας, που έχει εκλείψει. Πρέπει να την άκουσα στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης. Δεν την θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν κάπως έτσι.
«...Παλιά όταν πήγαινα στο κόμμα αποκαλούσε ο ένας τον άλλο ''σύντροφε'', αργότερα ''συναγωνιστή'' ή ''τοβάριτς'', ''ΕΔΑΙΤΗ'', ''Λαμπράκη'', ''πιονιέρο'', ''ΕΠΟΝΙΤΗ'' κλπ. Τις προάλλες πέρασα από την ΚΟΒΑ και μια συντρόφισσα με ρώτησε ''καλέ ποιος είσαι εσύ;...»
΄Ετσι και ο σύντροφος βουλευτής θυμάται τον Βελουχιώτη να το έχει το παρλεβού και το αντάμωμα έγινε ραντεβού...

Η ιστορία υπάρχει, αλλά όχι ακριβώς έτσι -το "Εδαΐτης" ποτέ δεν ήταν προσφώνηση, η ΕΔΑ είχε το "φίλος" αλλά νομίζω όχι σε προσφώνηση παρά σε αναφορά ("θα διαφωνήσω με όσα είπε ο φίλος Ηλιού"...)

Πάντως, για την αντικατάσταση της καλής αντάμωσης από το "ραντεβού" πρέπει να έχει παιξει ρόλο κι ένα δημοφιλές τραγούδι ραπ ή λόου μπαπ ή όπως αλλιώς τα λένε των Social waste, όπου και ο στίχος "με τον Τζαβέλλα ραντεβού στα γουναράδικα"
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Πάντως, για την αντικατάσταση της καλής αντάμωσης από το "ραντεβού" πρέπει να έχει παιξει ρόλο κι ένα δημοφιλές τραγούδι ραπ ή λόου μπαπ ή όπως αλλιώς τα λένε των Social waste, όπου και ο στίχος "με τον Τζαβέλλα ραντεβού στα γουναράδικα"


Επειδή σαμπλάρει τον «Ακροβάτη» των Χαΐνηδων (η φράση στο 3:20). Μια αδυναμία στον Βελουχιώτη την έχουν οι Social Waste.
 

Earion

Moderator
Staff member
Άρης Βελουχιώτης: το δίλημμα. Ντοκιμαντέρ (1981). Σκηνοθεσία, σενάριο Φώτης Λαμπρινός, αφηγητής Γιώργος Σαμπάνης, μουσική ενορχήστρωση και διεύθυνση Λουκιανός Κηλαϊδόνης.

00:16:50-0:17:30 : Αφηγείται ο Περικλής (Γιώργος Χουλιάρας)

http://www.youtube.com/watch?v=ItUuUVpZyso&feature=youtu.be&t=16m50s
 

SBE

¥
Στο απόσπασμα που αναφέρεις ακούγεται μια παροιμία που δεν την έχω ξανακούσει ποτέ (πως φαίνεται ότι δεν είμαι από περιοχή καλλιέργειας σιτηρών):
κι εμείς κακό χερόβολο, κι εσείς κακό δεμάτι
Με πληροφορεί το ιντερνέτιο οτι σημαίνει ότι κανένας από εμάς δεν κάνει σωστή δουλειά, ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, αλλά χρησιμοποιείται κυρίως με τη σημασία ότι κι οι δύο είμαστε σε δύσκολη θέση.
 
Άλλο ένα παράδειγμα χρήσης της φράσης:

gounaradika.jpg

Μου αρέσει να σκέφτομαι ότι η επιλογή της συγκεκριμένης γουνοφορούσας δεν έγινε τυχαία, δεδομένου του (φαινομενικού ή μη) φλερτ της με τον Σύριζα εδώ και καμιά διετία.
 
Top