-πολίτης vs -πολιώτης

Πριν καιρό, σε άτομο που μου είχε αναφέρει ότι κατάγεται από Αλεξανδρούπολη, είχα πει ''ααα, αλεξανδρουπολιώτισ(σ)α''. Πήρα κατηγορηματική απάντηση ότι το σωστό είναι Αλεξανδρουπολίτισσα, άρα και Αλεξανδρουπολίτης, κατά το Κωνσταντινουπολίτης.
Έχοντας μεγαλώσει στην δυτική πλευρά του Κηφισού, ανέκαθεν άκουγα τα Πετρουπολιώτης, Ανθοπουλιώτης, Κηπουπολιώτης κλπ κλπ. Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί, λοιπόν, την κατάληξη; Υπάρχει κάποια γραμματική εξήγηση ή πρόκειται απλά για τερτίπι της καθομιλουμένης; Ομολογώ πως αυτό που εδώ θεωρείται σύνηθες (δηλ. το -ιώτης/-ιώτισσα) μου φαίνεται κάπως αδόκιμο, αλλά από την άλλη γιατί να έχει πάρει τόσο ευρεία χρήση; :confused:
 
Αν δεν αναλύσεις την Ανθούπολη στα συστατικά της ώστε να αναδειχτεί το "πόλη", δεν είναι παράλογο να φτιάξεις το παράγωγο με το -ιώτης, κατά το λαμιώτης, μπαμπινιώτης, ναξιώτης.

Πάντως, στις ανατολικές συνοικίες λένε, θαρρώ, Ηλιουπολίτης, Αργυρουπολίτης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχοντας μεγαλώσει στην δυτική πλευρά του Κηφισού, ανέκαθεν άκουγα τα Πετρουπολιώτης, Ανθοπουλιώτης, Κηπουπολιώτης κλπ κλπ. Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί, λοιπόν, την κατάληξη; Υπάρχει κάποια γραμματική εξήγηση ή πρόκειται απλά για τερτίπι της καθομιλουμένης; Ομολογώ πως αυτό που εδώ θεωρείται σύνηθες (δηλ. το -ιώτης/-ιώτισσα) μου φαίνεται κάπως αδόκιμο, αλλά από την άλλη γιατί να έχει πάρει τόσο ευρεία χρήση; :confused:

Μήπως παίζει ρόλο και το «βαρύ» Περιστεριώτης της περιοχής;
 

nikosl

Member
Και με αφορμή ένα μικρό typo του Jim, να σημειώσω ως πρώην Πετρουπολιώτης και νυν Περιστεριώτης ότι στην καθομιλουμένη ακούγεται συχνά το -ουλιώτης στη θέση του -ολιώτης. Στα 20 μου σταμάτησα να λέω ότι είμαι Πετρουπουλιώτης και αυτοδιορθώθηκα. Παρατηρήστε τα δύο "ου". Μια πιο κοινή εκδοχή είναι να αλλάξει το πρώτο -ου σε -ο, δηλαδή Πετροπουλιώτης, Ανθοπουλιώτης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το typo Πετροπουλιώτης είχε εξαφανιστεί από νωρίς από τις Ειδικές Υπηρεσίες... ;)
 

nikosl

Member
Το typo Πετροπουλιώτης είχε εξαφανιστεί από νωρίς από τις Ειδικές Υπηρεσίες... ;)

Αρα μπορεί να μην ήταν typo... Γιατί έχει απομείνει και το Ανθοπουλιώτης
 
Top