παραβλέφθηκε

cougr

¥
Καλημέρα σας!

Σημαντική η ποσότητα ευρημάτων στο Google, όμως δεν το βλέπω να υπάρχει καταγεγραμμένο σε λεξικά ή σε πίνακες ρημάτων και αναρωτιέμαι αν η χρήση του τύπου αυτού είναι δόκιμη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα φυσικά και υπάρχει στα λεξικά, βλ. π.χ. παθητικός αόριστος του παραβλέπω στο ΛΚΝ. Στο ΛΝΕΓ (2012) υπάρχει στη σελ. Π27. Πιθανότατα εσύ εννοείς ότι το Λεξισκόπιο για κάποιον εντελώς ακατανόητο λόγο αναφέρει πως το παραβλέπω είναι μόνον ενεργητικό· ε, αυτό δεν ισχύει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Δεν το έχει παραβλέψει η Ελληνομάθεια:



Γνώμη για το παραβλέφτηκε έχετε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα. Δεν το έχει παραβλέψει η Ελληνομάθεια[...]
...που χρησιμοποιεί το «παραβλεφθή» με ήτα; Γιατί; (Και όχι, δεν έχω πρόβλημα με το «παραβλέφτηκε».)
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην οθόνη του παρακειμένου έχει:

έχω παραβλεφθεί (μόνο με λόγ. χαρ.) — έχω παραβλεφθή (λογ.)

Κατά κανόνα περιλαμβάνει τους λόγιους τύπους, αλλά κακώς βγάζει τον λόγιο στο παράθυρο.
 

cougr

¥
Μα φυσικά και υπάρχει στα λεξικά, βλ. π.χ. παθητικός αόριστος του παραβλέπω στο ΛΚΝ. Στο ΛΝΕΓ (2012) υπάρχει στη σελ. Π27. Πιθανότατα εσύ εννοείς ότι το Λεξισκόπιο για κάποιον εντελώς ακατανόητο λόγο αναφέρει πως το παραβλέπω είναι μόνον ενεργητικό· ε, αυτό δεν ισχύει.

Ευχαριστώ Zaz!

Ναι, ίσως επηρεάστηκα υπέρμετρα από το Λεξισκόπιο και ενώ πρόσφατα είχα κοιτάξει και το λήμμα στο ΛΚΝ για κάποιο λόγο παρέβλεψα τη συγκεκριμένη λέξη. Γι' αυτό και είπα να ρωτήσω.
 
Top