μπορείς/μπορέσεις (μπορείτε/μπορέσετε, κτλ)

pontios

Well-known member
Ποια είναι η διαφορά;

I'd appreciate a couple of examples. (I'm showing my ignorance, I know).

Is it the equivalent of can/could? I think I may have answered my question.Still, I'd appreciate a couple of usage examples.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Το μπορείς είναι ενεστώτας και κυκλοφορεί μόνο του. Η σημασία του μπορεί να καλύψει (α) ικανότητα (can, be able to), (β) δυνατότητα, άδεια να κάνεις κάτι (may) και (γ) στο τρίτο πρόσωπο (μπορεί) πιθανότητα (the other sense of 'may').

Το μπορέσεις είναι υποτακτική (μέλλοντος/αορίστου) και πάει παρέα με να και θα: θα μπορέσεις, να μπορέσεις.

Μπορείς να έρθεις αμέσως τώρα;
Θα μπορέσεις να έρθεις αύριο;


Εκεί που μπερδεύεσαι ίσως να είναι η χρήση του μπορείς αντί για θα μπορέσεις:

Μπορείς να έρθεις αύριο;
Νομίζω ότι θα μπορέσω.
Να μπορέσεις.

Αυτά για αρχή. :)
 
Εσείς που ξέρετε από γραμματική, γράψτε και για τη διαφορά στον υποθετικό λόγο: αν μπορείς (if you can, right now) - αν μπορέσεις (if you can, in the future or under certain conditions). Ελπίζω να τα λέω σωστά!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία. Ας δούμε αυτή τη διαφορά:

Αν μπορείς να έρθεις αύριο, θα φωνάξω και τον Πέτρο. > If (you believe now that) you can make it tomorrow, I'll ask Petros to join us.
Αν μπορέσεις να έρθεις αύριο, θα γνωρίσεις και τον Πέτρο. > If you manage to come tomorrow, you'll get to meet Petros.
 
Last edited:

pontios

Well-known member
Ευχαριστώ, nickel (και dharvatis, για την συμβολή σου) .. και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Εκεί που μπερδεύεσαι ίσως να είναι η χρήση του μπορείς αντί για θα μπορέσεις:

Ναι! Some good examples, thank you.
Υπάρχουν κάποιες λεπτές διαφορές (μεταφερόμενης έννοιας), και νομίζω οι δυο μορφές που με δυσκολεύουν είναι η υποθετική και η απαρεμφατική (θα/να) - αλλά χρησιμοποιώ ένα μέρος του εγκεφάλου μου που στεγάζει ένα όχι-και-τόσο τέλειο αισθητήρα (ελληνικής γλωσσάς - "πιεζοελληνοαυστραλιανού" τύπου).
 
Top