εθνολογικός

Το ΛΚΝ δίνει την ερμηνεία: που ανήκει ή αναφέρεται στην εθνολογία.
Μπορεί κανείς να μου δώσει το λήμμα του Μπαμπινιώτη γιατί δεν τον έχω εδώ;
Η λέξη δεν έχει και τη σημασία του «αποτελούμενος από έθνη»; (π.χ. στη σύμφραση εθνολογική σύσταση)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από το ΛΝΕΓ τού 2006:
εθνολογία (η) |1854| {χωρ. πληθ.} επιστημονικός κλάδος που μελετά συγκριτικά τη δομή, την εξέλιξη και τις εκδηλώσεις πολιτισμού διαφόρων εθνών και κυρ. μικρών αυτοτελών κοινωνικών ομάδων που ζουν κατά φύση («πρωτόγονοι λαοί») ΣΥΝ. κοινωνική ανθρωπολογία, πολιτιστική ανθρωπολογία. — εθνολόγος (ο/η), εθνολογικός, -ή, -ό, εθνολογικ-ά / -ώς επίρρ.
[ΕTYM. Ελληνογενής ξέν. όρ. < γαλλ. ethnologie].
 
Ευχαριστώ, Zazula!
Οπότε κι εδώ τα ίδια λέει. Το «εθνολογική σύσταση» θα το θεωρούσατε λάθος με τη σημασία του από πόσα έθνη/εθνότητες αποτελείται ένας πληθυσμός/οργανισμός;
 
Πιθανόν εγώ έτσι να το έβαζα, αλλά εδώ θέλω να ξέρω αν πρέπει να το διορθώσω ή αν είναι αποδεκτό.
Η πρώτη μου αντίδραση ήταν ότι δεν είναι σωστό, αλλά τώρα έχω μπερδευτεί με όλες τις γκουγκλιές που κοίταξα :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «κακό» πρέπει να αρχίζει στα αγγλικά, όπου μιλάνε για ethnological composition (ή: 1858 Gladstone Homer I. 284 «The ethnological formation of the different communities»). Ενώ στα ελληνικά ο εθνοτικός είναι καινούργιο φρούτο. Μπορείς να αφήσεις να ζήσει το κλισέ.
 
Αποδεκτό μου φαίνεται, παρά τη γενική σύγχυση που επικρατεί. Οπωσδήποτε κανείς δεν θα παραπλανηθεί ως προς το νόημα. Το κανονικό βέβαια θα ήταν είτε εθνοτικός είτε εθνικός.
 
Μη μου τα χαλάς. Τη Σέκτα την ιδρύω τον Δεκέμβριο, τώρα το πολύ-πολύ να ωριμάζει η σκέψη μέσα μου, ένεκα η ανεργία (Μάρτιος: «Ο αριθμός των μελών της Λεξιλογίας παραμένει (προς το παρόν; ) σταθερός: 6.666 μέλη, κάτι που σπρώχνει την Άνεφ στην ανεργία, γιατί δεν προλαβαίνει να κάνει την προσευχή της 98 φορές την ημέρα και να μεταφράζει κιόλας.») ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Έλα όμως που βιάζομαι γιατί, αφού προσχωρήσω στη σέχτα των σεχταριστών, σκέφτομαι να αποσχιστώ και να ιδρύσω τη δική μου πριν φτάσει κείνος ο Γενάρης που θα 'μαι εγώ σεχταγενάρης sexagenarian. Σέχτα στη σέχτα. Αμ πώς; :p
 
Και μόνο που η μελλοντική ιδρύτρια αμυδρά στοχάζεται τη Σέκτα, άνεμος σεκταρισμού κατακυριεύει τον Δαεμάνο. Φανταστείτε τι έχει να γίνει μέχρι τον Δεκέμβριο, πόσοι και πόσοι θα έχουν π.χ. τάσεις απόσχισης από τη μισθοδοσία τους, την έλλειψη μισθοδοσίας τους ή τη διαλεκτική σύνθεση των δύο. Προβλέπω κοσμοσυρροή.
 
Top