δεν είναι και για χόρταση

nickel

Administrator
Staff member
Ήταν το σχόλιο του Παύλου Τσίμα όταν θεώρησαν, αυτός και οι συνάδελφοί του, απίθανο να δούμε και τρίτη τηλεμαχία, μετά την πρόταση-πυροτέχνημα που έριξε η Νέα Δημοκρατία λίγα λεπτά μετά το πέρας της δεύτερης.

Από τα μεταφράσματα στα λεξικά που άνοιξα:
  • Σταυρόπουλου: a little is enough
  • Ρίζου: take it easy, slow down
  • Φυτράκη: you won’t fill your belly with that
  • Collins: let’s not overdo it
  • Κοραής: = to go easy on sth – Αρκετά πια με το τσιγάρο – δεν είναι για χόρταση! = Enough already! Go easy on the smoking.
εδώ ταιριάζει περισσότερο η απόδοση του Collins.

Μου ζάλισαν το μυαλό και δεν έχω μπόρεση για κάτι καλύτερο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άσχετο: Αν τηλεμαχία είναι η τηλεοπτική μάχη, τότε η εξ αποστάσεως μάχη πώς λέγεται;
ΥΓ για τον Λιακό: Ο Τηλέμαχος ονομάστηκε έτσι από τις τηλεμαχίες, άρα οι ΑΥΠ είχαν ανακαλύψει (και) την τηλεόραση!
 
Έχεις δίκιο, το Collins είναι το καλύτερο, ενώ του Κοραή είναι άστοχο ήδη στα ελληνικά. Δεν ξέρω γιατί, διαβάζοντάς τα, μου ήρθε στο νου μια γαλλική στερεότυπη φράση που μπαίνει υποχρεωτικά στις διαφημίσεις οινοπνευματωδών: a consommer avec moderation.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χεχε, θα μπορούσαμε να πούμε τότε και παν μέτρον άριστον (αν, βέβαια, δεν αρπαζόμασταν μετά για το εάν χρειάζεται το «παν» ή όχι...). :)
 
Άσχετο: Αν τηλεμαχία είναι η τηλεοπτική μάχη, τότε η εξ αποστάσεως μάχη πώς λέγεται;
ΥΓ για τον Λιακό: Ο Τηλέμαχος ονομάστηκε έτσι από τις τηλεμαχίες, άρα οι ΑΥΠ είχαν ανακαλύψει (και) την τηλεόραση!

Πέστα χρυσόστομε !!!

ΥΓ: Γιατί, όμως, ΑΥΠ κι όχι ΑΗΠ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσχετο: Αν τηλεμαχία είναι η τηλεοπτική μάχη, τότε η εξ αποστάσεως μάχη πώς λέγεται;
Η τηλεμαχία είναι πια δόκιμη, μεταδίδεται με την αρχική καρτέλα να γράφει τηλεμαχία και βρίσκεται στα λεξικά (Μείζον, ΠαπΛεξ, ΛΝΕΓ κ.ά.), οπότε αυτοί που έφτιαξαν τον Τηλέμαχο και τα αγχέμαχα όπλα ας μας πουν γιατί τόσους αιώνες δεν τους χρειάστηκε η τηλεμαχία για τη μάχη από απόσταση. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα τους χρειαστεί ο τηλεμαραθώνιος, η τηλεσκηνοθεσία, η τηλεταινία ή ο τηλεπαρουσιαστής. Άσε που πρόλαβαν και μας πήραν την... τηλεπάθεια.
 

SBE

¥
Tώρα που το λές, θα ήθελα να τρεξω έναν τηλεμαραθώνιο από τον καναπέ μου, άντε έστω από καρέκλα, αλλά να μην κουραστώ πολύ.
 
Top