γένος

lettoula

New member
Καλησπέρα,

Σε μια βεβαίωση προϋπηρεσίας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι σωστό το εξής:

Βεβαιώνεται ότι η Μαρία Κ... του Γεωργίου εργάστηκε στην Περιφερειακή ενότητα Ηλείας ως υπάλληλος ορισμένου χρόνου από τις 3-05-2013 έως τις 30-05-2014, ως ωφελούμενος του Κοινωφελούς Προγράμματος του ΟΑΕΔ.

Η αίτηση χορηγείται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου.

Αναρωτιέμαι εάν η χρήση του «ως ωφελούμενος» και του «ενδιαφερόμενου» είναι συντακτικά σωστή;

Ευχαριστώ
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλησπέρα, καλώς ήρθες.

Και βέβαια δεν είναι σωστό. Δεν είναι καν συντακτικό θέμα, είναι θέμα γραμματικής. Το θηλυκό γένος δίνει στα κρίσιμα σημεία τύπους ως ωφελούμενη και της ενδιαφερόμενης.

Το γιατί εκδίδεται έτσι λανθασμένα μια τέτοια βεβαίωση, μπορώ να κάνω διάφορες υποθέσεις. Από το ότι κάποιος νομίζει ότι η λέξη υπάλληλος είναι μόνο στο αρσενικό γένος (δεν είναι· λέμε η υπάλληλος, είναι επίκοινο, όπως λεει η γραμματική, με ίδιο τύπο στο αρσενικό και στο θηλυκό) μέχρι το ότι είναι προτυπωμένα κάποια πράγματα ή έτοιμες φόρμες στον υπολογιστή και κανείς δεν ξέρει πώς αλλάζουν ή, τέλος, οι αρμόδιοι απλώς αδιαφορούν.
 

daeman

Administrator
Staff member
... μέχρι το ότι είναι προτυπωμένα κάποια πράγματα ή έτοιμες φόρμες στον υπολογιστή και κανείς δεν ξέρει πώς αλλάζουν ή, τέλος, οι αρμόδιοι απλώς αδιαφορούν.

Αυτό πιστεύω κι εγώ (και το αρσενικό να χρησιμοποιείται για επίκοινο στις μετοχές).

Καλώς μας βρήκες, lettoula.
 

lettoula

New member
Αυτό πιστεύω κι εγώ (και το αρσενικό να χρησιμοποιείται για επίκοινο στις μετοχές).

Καλώς μας βρήκες, lettoula.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλώς,αναρωτιόμουν πως, επειδή η ελληνική γλώσσα είναι ανδροκρατούμενη (π.χ. λέμε "άλλος" όταν είναι κάποιος μέσα στην τουαλέτα, "σοφός" στο τραγούδι των γενεθλίων ή και σε άλλες περιπτώσεις, λέμε όποιος, όλοι κ.α. παρόλο που αναφερόμαστε μόνο σε γυναίκες), η χρήση του αρσενικού γένους στην παραπάνω περίπτωση ίσως να μη θεωρείται και τόσο λάθος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
[...] "σοφός" στο τραγούδι των γενεθλίων [...]
Αυτό συμβαίνει για να διατηρηθεί η ρίμα με το «της γνώσης το φως» :)

Κι εγώ νομίζω ότι είναι λάθος, κυρίως για το λόγο που αναφέρει ο δόκτωρ δεύτερο, δηλαδή ότι έχουν οι υπάλληλοι μια φόρμα έτοιμη και βαριούνται να την αλλάξουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό συμβαίνει για να διατηρηθεί η ρίμα με το «της γνώσης το φως» :)
Εγώ θυμάμαι, πάντως, να τραγουδάμε σε γενέθλια κοριτσιών «να μία σοφή». :)
 
Top