έντυπων ή εντύπων

EleniD

New member
Τι θα θεωρούσατε πιο σωστό "εντύπων παραστατικών" ή "έντυπων παραστατικών"; Ιδού η απορία. Εγώ το διόρθωσα ως έντυπων αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη...

Καλή εβδομάδα :)
 

bernardina

Moderator
Χωρίς να είμαι απόλυτη, θα χρησιμοποιούσα τον τύπο "των εντύπων" αν θα βρισκόταν μόνο του, ουσιαστικοποιημένο επίθετο, δηλαδή. Στην περίπτωση που αναφέρεις, θα έβαζα κι εγώ των έντυπων παραστατικών.
 

EleniD

New member
Ναι, ο συνδυασμός είναι που με οδηγεί κι εμένα εκεί...
 

Pericles

New member
Χωρίς να είμαι απόλυτη, θα χρησιμοποιούσα τον τύπο "των εντύπων" αν θα βρισκόταν μόνο του, ουσιαστικοποιημένο επίθετο, δηλαδή. Στην περίπτωση που αναφέρεις, θα έβαζα κι εγώ των έντυπων παραστατικών.

Εγώ θα γίνω απόλυτος: έτσι είναι.

Τα πρώην δευτερόκλιτα ουσιαστικά, αν είναι προπαροξύτονα, κατεβάζουν τον τόνο στη γεν. πληθ. (και αιτ. πληθ. εκτός από τα ουδέτερα), όπως στα αρχαία. Εξαιρούνται βέβαια διάφορες περιπτώσεις, αλλά το έντυπο δεν ανήκει σ' αυτές.

Τα επίθετα δεν κατεβάζουν τον τόνο.

Όταν η ίδια λέξη είναι άλλοτε επίθετο και άλλοτε ουσιαστικό, ακολουθεί τον εκάστοτε αντίστοιχο κανόνα.

Αν υπάρχουν περιπτώσεις όπου θα δεχόμασταν και τα δύο, πρόκειται πάντοτε για παραχωρήσεις προς την κατεύθυνση του να μην κατεβαίνει ο τόνος. (Π.χ. αντιπαθώ τους ηλιθίους, επειδή χρησιμοποιείται ως ουσιαστικό, αλλά για διάφορους λόγους μπορούμε να πούμε και αντιπαθώ τους ηλίθιους.) Όχι το αντίστροφο. Συνεπώς το έντυπων παραστατικών είναι απολύτως δόκιμο, ακόμη και για κάποιον που λόγω προσωπικού συντηρητισμού θα παραδεχόταν και το εντύπων παραστατικών (εγώ το θεωρώ καθαρεύουσα και δεν το δέχομαι).
 

EleniD

New member
Σας ευχαριστώ και εύχομαι μια δημιουργική και ηλιόλουστη (πώς αυτά μπορεί να συνυπάρχουν, δεν ξέρω) καλημέρα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το δημιουργική και ηλιόλουστη μπορεί να συνυπάρχει όπως και τα έντυπων και εντύπων.

Μακροσκελέστερη ανάλυση και από του Περικλή έκανα προχτές σε μια φίλη (που, περιέργως, παραμένει φίλη) για να εξηγήσω ότι πρέπει να λέμε του Πάντειου Πανεπιστημίου. Ότι το πιο λόγιο είναι του Παντείου Πανεπιστημίου, το καθημερινό του Πάντειου Πανεπιστήμιου και το απαράδεκτο του Παντείου Πανεπιστήμιου. Το σκέτο: του Παντείου.

Αλλά, επειδή τα μακρά τα σημερινά έχουν πάψει να επηρεάζουν όπως επηρέασαν τα μακρά που κατέβαζαν τους τόνους, αυτή η κατάσταση θα αλλάζει, μια και η συνύπαρξη είναι ιστορική, είναι συνήθεια, αλλά έχει πάψει να έχει απόλυτη λογική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το σκέτο: της Παντείου. :twit:
Αυτό είναι ξεπερασμένο, κατάλοιπο των ημερών που ήταν «η Πάντειος Σχολή Πολιτικών Επιστημών». Να μπορούσαμε να μετρήσουμε, να δούμε πόσοι άνω των 40 λένε «της Παντείου», και πόσοι κάτω των 30 λένε «του Παντείου»! Ή, καλύτερα, το αντίστροφο...
 
Αυτό είναι ξεπερασμένο, κατάλοιπο των ημερών που ήταν «η Πάντειος Σχολή Πολιτικών Επιστημών». Να μπορούσαμε να μετρήσουμε, να δούμε πόσοι άνω των 40 λένε «της Παντείου», και πόσοι κάτω των 30 λένε «του Παντείου»! Ή, καλύτερα, το αντίστροφο...

Οι των 30 μετράνε στην ψηφοφορία σας; Εγώ "της Παντείου" λέω. Γκαλοπάκι ανάμεσα σε συνομήλικους φίλους μου, έβγαλε επίσης 100% θηλυκό. Ωστόσο, όπως έχω τονίσει άπειρες φορές, αυτό δεν είναι στατιστικό δείγμα. Πρόχειρο στατιστικό δείγμα -αν και όχι κανονικό- είναι το Google. Εκεί έχουμε 27.000 για "της Παντείου" και 180.000 για "του Παντείου". Αυτό φαίνεται να δικαιώνει τον nickel, γιατί, σύμφωνα με τα δημογραφικά του Google+, που έχουν πάνω-κάτω ίδια αξιοπιστία με τα στατιστικά γκουγκλισμάτων, το 90% των χρηστών είναι κάτω των 45% και το 180 είναι το 90% του 207. Λέω, όμως, "φαίνεται", γιατί τα πραγματικά γκουγκλίσματα δίνουν στην Πάντειο το 53%. Υπενθυμίζω βέβαια ότι οι λόγοι που ένα συγκεκριμένο κείμενο επαναλαμβάνεται συχνά μπορεί να είναι πολύπλοκοι, συνηθέστερα όμως οφείλεται σε αναδημοσιεύσεις ειδήσεων. Εμείς όμως δεν ψάχνουμε για την εγκυρότητα του τύπου αλλά για το κατά πόσο ο κοινός κόσμος λέει το ένα ή το άλλο. Θα έλεγα λοιπόν, βάσει των αποτελεσμάτων, ότι δεν φαίνεται να υπάρχει προτίμηση της δημοτικής, στους κάτω των 45 και μάλλον γι' αυτό ευθύνεται ο καθαρεουσιανισμός των μήντια.
 

nickel

Administrator
Staff member
...δεν φαίνεται να υπάρχει προτίμηση της δημοτικής...

Τι ακριβώς γυρεύει η δημοτική στη συζήτηση;
Το 1989 η Πάντειος (Ανωτάτη) Σχολή Πολιτικών Επιστημών μετονομάστηκε σε Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επι­στημών. Όλοι ως τότε έλεγαν «η Πάντειος». Από τότε όλο και πιο πολλοί συνηθίζουν και λένε «το Πάντειο».

Στο Γκούγκλ, αν μετράει, 25.300 γράφουν «η Πάντειος» και 47.700 «το Πάντειο».
 
Επίτηδες δεν έκανα σύγκριση ονομαστικής, πρώτα απ' όλα, γιατί στο ουδέτερο μετράς δύο πτώσεις (ονομαστική και αιτιατική). Άλλωστε τα μοναδικά αποτελέσματα δίνουν πάλι το προβάδισμα στο θηλυκό (53%).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο Γκούγκλ, αν μετράει, 25.300 γράφουν «η Πάντειος» και 47.700 «το Πάντειο».
Στα περισσότερα απ' τα 47.700 «το Πάντειο», το Πάντειο ακολουθείται από το «Πανεπιστήμιο». Είπαμε να μετρήσουμε σκέτα vs σκέτα.
 

Pericles

New member
Πάντως προφορικά ακούω πολύ συχνότερα το Πάντειο. Το παρατηρώ, επειδή ακριβώς το ήξερα παιδιόθεν ως θηλυκό κι έτσι το αφτί μου ακόμα κλωτσάει στον... νεωτερισμό!

(Προσθέστε αυτή την έγκυρη παρατήρηση στα στατιστικά.)
 

EleniD

New member
Του γιου μου τού πέρασε η σκέψη (που έφυγε εξίσου γρήγορα όπως ήρθε-αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας) να δηλώσει ΤΟ Πάντειο, έτσι το έλεγε ο ίδιος, έτσι το είπαν στο σχολείο, έτσι το είπε ο Επαγγελματικός Σύμβουλος κι εγώ αναρωτιόμουν, κάτι παιδιά που ήξερα από την Πάντειο τι να κάνουν άραγε;
:)
 

toraki

New member
Όταν είναι ουσιαστικό, ο τόνος κατεβαίνει, στη μορφή επιθέτου παραμένει στην προπαραλήγουσα.
 
Top