Φωτογραφίες για γέλια και για κλάματα

bernardina

Moderator
Alternatively, use teeth...


1424397_207574242763184_444917322_n.jpg
 

bernardina

Moderator
Εδώ δεν μιλάμε για στιγμιότυπα, μιλάμε για ολόκληρη βουβή, και ταυτόχρονα λαλίστατη, ιστορία:

Πρώτη φωτό, horsing around at a most inopportune moment, in the most innapropriate way.
1488057_1377795669140079_381119247_n.jpg

Δεύτερη φωτό, το μελαψό παλικάρι χαριεντίζεται με την ξανθιά.

1467214_1378047562448223_1437157546_n.jpg

Στην τρίτη, το μόνο σοβαρό άτομο εντέλει εκεί μέσα έχει επιβάλει την τάξη.
Way to go, Michelle! Kι ας σου έχει γυρίσει την πλάτη το αγόρι. Ξιδάκι.

1489248_457511721027265_1435050660_n.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Πφφφ. Η Helle (προσοχή στο άρθρο), η πρωθυπουργός της Δανίας, που το 'χει παράπονο που δεν την καλούν στους G7, βρέθηκε να κάθεται ανάμεσα σε Ομπάμα και Κάμερον και σκέφτηκε να απαθανατίσει την ιστορική στιγμή. Άλλωστε, ξέρετε ότι στις κηδείες ανθρώπων, ακόμα και κοντινών μας, που έφυγαν πλήρεις ημερών, το ρίχνουμε περισσότερο στην πλάκα παρά στην κατήφεια του πένθους. Για τους ηγέτες που περνάνε τις περισσότερες ώρες κάτω από το σφυροκόπημα της δικής τους καθημερινότητας, οι ώρες στο γήπεδο ήταν ώρες γνήσιας χαλάρωσης. Θα το ξέρατε αν είχατε παρακολουθήσει το λάιβ.

Η Μισέλ δεν είναι το μόνο σοβαρό άτομο. Είναι η μόνη χωρίς αξίωμα και σοβαρές σκοτούρες. Η κατήφεια που βγάζει είναι καθαρή γυναικεία ζήλια που ο δικός της χαριεντίζεται με την ξανθιά. Ακολουθούν τα κλασικά γυναικεία μούτρα, που είναι ό,τι το χειρότερο με εξαίρεση τη μουρμούρα στιλ Ζωή Κωνσταντοπούλου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμπαρατάσσομαι αναφανδόν με τη συντρόφισσα Μισέλ και την Μπέρνι παραπάνω. Θάνατος στα selfies!
 

bernardina

Moderator
Η Ζωή δεν μουρμουρίζει. Η Ζωή ωρύεται. Ενίοτε φωνάζει και βοήθεια με όλη τη δύναμη των πνευμόνων της.
 

daeman

Administrator
Staff member
:lol:
...
H προφανής διαφορά (ή ίσως προαφανής· δεν ξέρω αν πρέπει να υποχωρήσει το Ααα μπροστά στο Οοο, σ' αυτήν τη σύνθεση):

Their Hair :D


Ο αφανογράφος της γειτονιάς σας
I knew it! I should have been a hairdresser. :whistle:
 

SBE

¥
Άσχετο, αλλά δείχνει πόσο έχουν αλλάξει οι κομμωτικές μόδες: είδα τον τύπο στην φωτό του γιουτουμπακιού (πριν πατήσω το πλέι) και σκέφτηκα ότι αυτή η ηθοποιός ποιά είναι;
 

nickel

Administrator
Staff member

Η λέξη-κλειδί εδώ είναι η εκζήτηση, η επιδίωξη της διαφοροποίησης σε λάθος πράγματα. Προχτές έγινε συζήτηση για το περίεργο κούρεμα μιας βουλευτίνας του Σύριζα. Εμένα μπορεί να με ενδιαφέρει να κρίνω κυρίως τι λένε και τι κάνουν στο πλαίσιο του δημόσιου ρόλου τους, αλλά, όταν κάνουν κάποια επιλογή που αφορά τη συμπεριφορά τους ή την εμφάνισή τους και αυτή διαφοροποιείται από γενικότερα αποδεκτές νόρμες, δεν πρέπει να παραπονιούνται αν κάποιοι επικεντρώνονται σε λάθος πράγματα. Αν σηκώνουν κάποιο σταυρό με την επιδίωξη να αλλάξουν τα μυαλά του κόσμου, θα τον σηκώσουν το σταυρό μέχρι να συνηθίσει ο κόσμος να δέχεται το εξαντρίκ. Αν από την άλλη το κάνουν απλώς για να τραβήξουν την προσοχή και όπως να 'ναι, ε, το κατάφεραν.
 
Βέβαια το ζήτημα είναι ο λόγος που θέλουν να τραβήξουν την προσοχή. Αν είναι για να τους ακούσει ο κόσμος, καλώς. Υπάρχουν όμως κι άλλοι λόγοι, πολύ πιο συχνοί, φοβάμαι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Άσχετο, αλλά δείχνει πόσο έχουν αλλάξει οι κομμωτικές μόδες: είδα τον τύπο στην φωτό του γιουτουμπακιού (πριν πατήσω το πλέι) και σκέφτηκα ότι αυτή η ηθοποιός ποιά είναι;

As I'm sure you saw, it's a he, and not insignificant at all:

Donnie Dacus is a guitarist, singer, actor, writer, and co-producer, born in Pasadena, Texas.
By the age of 14, he was teaching guitar in the local music store and playing with a local band he organized called The Chantels.
...
Dacus has contributed to a number of artists albums that went Gold, Platinum, and Multi-Platinum as a singer, songwriter, and guitarist. Dacus’ background vocals may be heard on Billy Joel's “My Life”.
Dacus has worked and performed with a number of renowned musicians, including Billie Joel, Boz Scaggs, Crosby, Stills, & Nash, Neil Young, John Lennon, Elvin Bishop, REO Speedwagon, Steve Cropper, Kiki Dee, Elton John, Chicago, The Turtles, Roger McGuinn, Badfinger, Bobby Womack, Mac Davis, Veronique Sanson, Bonnie Bramlett, Deep Purple, Ambrosia, Orleans, Berry Gordy of Motown's MoWest Label group Odyssey, Rick James, and Spirit.
Dacus has performed at major concert venues such as The Hollywood Bowl, Carnegie Hall, Kennedy Center, the Greek Theaters, Dick Clark Live, Pine Knob Music Festival, Merry Weather Post Pavilion, Tanglewood, A Week In Central Park Dr. Pepper Stage, King Biscuits Concert Hour, Don Kirshner Rock Concert, Midnight Special, The Olympia in Paris and Summerfest in Milwaukee’s Navy Pier at ChicagoFest, where more than 150,000 people attended, Dacus covered the front page of the Chicago Tribune and the cover of People Magazine during tenure with the group Chicago who garnished the Hollywood Walk of Fame Award. ... Dacus' debut with Chicago (Hot Streets) went to #12 and platinum.

It is said that he also played guitar on John Lennon's
Rock 'n' Roll album, but he's not listed in the credits and there's no verification as to which track he played on, or even if he was indeed featured on the released version of the album.
Whatever happened to Donnie Dacus?
 

SBE

¥
Προχτές έγινε συζήτηση για το περίεργο κούρεμα μιας βουλευτίνας του Σύριζα.

Νόμιζα ότι το ζήτημα στη συγκεκριμένη ήταν η μπλούζα με τον Μίκυ Μάους, κατευθείαν από τη λαϊκή της γειτονιάς σας :-)

Το ντυσιμο των περισσότερων βουλευτών είναι απλά πολιτική δήλωση. Είμαι παιδί του λαού, δε φοράω γραβάτα. Είμαι αντισυμβατική, φοράω ξεχαρβαλωμένς μπότες, κι ας μπορώ με το μισθό του βουλευτή να αγοράσω εκατό μπότες. Κλπ κλπ κλπ.

Η κυρία με τα γκρι πιο πάνω πάντως δε νομίζω ότι κάνει πολιτική κίνηση, απλά νομίζει ότ είναι καλοντυμένη. Και δεν είναι και τόσο μοναδικό το ντύσιμό της, νομίζω ότι άμα καθίσει κανείς σε κεντρικό σημείο και παρατηρεί θα δει πολλές ντυμένες έτσι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...Και δεν είναι και τόσο μοναδικό το ντύσιμό της, νομίζω ότι άμα καθίσει κανείς σε κεντρικό σημείο και παρατηρεί θα δει πολλές ντυμένες έτσι.

May the Force be with them. They're gonna need it.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νόμιζα ότι το ζήτημα στη συγκεκριμένη ήταν η μπλούζα με τον Μίκυ Μάους, κατευθείαν από τη λαϊκή της γειτονιάς σας :-)
Πρόσθεσα σύνδεσμο για όσους δεν έχουν το εύρος της ενημέρωσής μου. :-)
 

SBE

¥
Ξαναβλέπω τη φωτογραφία και αυτό που με ενοχλεί παραμένει το ντύσιμο κι όχι το κούρεμα. Δεν θα έλεγα ότι της πάει ιδιαίτερα αυτό το μαλλί, αλλά άμα έχεις μύτη σαν ράμφος γαλοπούλας, ε, περιορίζεσαι λίγο στα κουρέματα.

Παρεμπιπτόντως, οι Έλληνες έχουν γενικά πρόβλημα με το ντύσιμο. Είχα πρόσφατα μια συζήτηση με Έλληνες άρτι αφιχθέντες στο Λονδίνο που τους συμβούλεψε κάποιος ποιό είναι το σωστό ντύσιμο για δουλειές στο Σίτυ (κουστούμι σε σκούρα χρώματα με πουκάμισο σε ανοιχτά χρώματα και γραβάτα) και αντί να πουν ένα ευχαριστώ για την ενημέρωση άρχισαν τα γνωστά:
α. μα εγώ έχω πολύ ακριβά σινιέ σπορ ρούχα, γιατί να μην τα φορέσω;
β. μμμμμμμ, σιγά τους σπουδαίους Άγγλους, που ντύνονται κακόγουστα
γ. το παν είναι ο άνθρωπος, κι όχι το περιτύλιγμα (αυτό δεν είναι τόσο βαθυστόχαστο όσο ακούγεται, είναι κλασσικό όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια)
και χίλιες δυο άλλες δικαιολογίες του στυλ δεν θα αλλάξω εγώ, να αλλάξουν τα άλλα 60 εκατομμύρια. Μου θύμισε μια άλλη περίπτωση στο πανεπιστήμιο που είχαμε λάβει όλη η τάξη μια πρόσκληση που απαιτούσε σμόκιν και οι μόνοι που το έκαναν μεγάλο ζήτημα ήταν οι Έλληνες- με το κλασσικό επιχείρημα "μα έχω κουστούμι Αρμάνι, πιο ακριβό από τα φτηνοσμόκιν που έχουν οι άλλοι". Η επιλογή "δεν πηγαίνω στην εκδήλωση γιατί δε γουστάρω να βάλω σμόκιν" δεν τους πέρασε από το μυαλό. Και την πίτα ολόκληρη, και το σκύλο χορτάτο.
Κάθε στιγμή κρινόμαστε, και κρινόμαστε κυρίως για την εμφάνισή μας.
Και στο κάτω κάτω, γιατί η κριτική για την εμφάνιση της γυμνάστριας της παρέλασης ήταν ΟΚ και η κριτική της βουλευτίνας δεν είναι;

Τα'πα και ξεθύμανα.
 

bernardina

Moderator
The story behind "that selfie"

Έτσι, για να μην έχετε τύψεις την επόμενη φορά που θα κάνετε μπάχαλο την κηδεία του μπάρμπα σας.
Και σιγά που θα γλίτωνε ο Μαντέλα. :glare:

From the podium, Obama had just qualified Mandela as a “giant of history who moved a nation towards justice." After his stirring eulogy, America’s first black president sat about 150 metres across from where I was set up. He was surrounded by other foreign dignitaries and I decided to follow his movements with the help of my 600 mm x 2 telephoto lens.

So Obama took his place amid these leaders who’d gathered from all corners of the globe. Among them was British Prime Minister David Cameron, as well as a woman who I wasn’t able to immediately identify. I later learned it was the Danish Prime Minister Helle Thorning Schmidt. I’m a German-Colombian based in India, so I don’t feel too bad I didn’t recognize her!* At the time, I thought it must have been one of Obama’s many staffers.

Anyway, suddenly this woman pulled out her mobile phone and took a photo of herself smiling with Cameron and the US president. I captured the scene reflexively. All around me in the stadium, South Africans were dancing, singing and laughing to honour their departed leader. It was more like a carnival atmosphere, not at all morbid. The ceremony had already gone on for two hours and would last another two. The atmosphere was totally relaxed – I didn’t see anything shocking in my viewfinder, president of the US or not. We are in Africa.


*Το τόνισα γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον ως αντίληψη.
 

SBE

¥
Και μην ξεχνάμε ότι η πρωθυπουργός της Δανίας είναι συζυγος του γιού του Νηλ Κίνοκ, πρώην αρχηγού των Εργατικών της Αγγλίας, οπότε η φωτογραφία ήταν οικογενειακή (με τα ξαδέρφια του άντρα της).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Οι φωτογραφίες της χρονιάς για το 2013, απ' το Reuters:
 
Top