Υπολογιστές: Το «ϊ»

Γεια σας

Πώς μπορώ να γράψω «ϊ» μόνο και μόνο με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή μου (δηλαδή χρησιμοποιώντας το Shift/Alt κ.λπ.); Δεν το βρίσκω πουθενά.

Παράδοξα, το «ΐ» δεν είναι καθόλου προβληματικό – κάνω Shift + ς και μετά το κανονικό ι. Αλλά δε θέλω την οξεία!

Με χαιρετίσματα

Σίμων
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πατάς το [Shift] μαζί με το [:/;] και μετά πατάς το γράμμα που θέλεις (μαζί με [Shift] αν θέλεις το κεφαλαίο): ϊ, ϋ

Αν θέλεις τα τονούμενα, πατάς [Ctlr]+[Alt] μαζί με το [:/;] και μετά πατάς το γράμμα που θέλεις (μαζί με [Shift] αν θέλεις το κεφαλαίο): ΐ, ΰ

Edit: Τη μέθοδο με το Shift + ς για τα τονούμενα δεν την ήξερα. Ωραίος! :)
 

Katsik35

Member
Επωφελούμαι της συζήτησης για ένα product placement: από δεκαετίες (!) χρησιμοποιώ το PopChar της Ergonis Software και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος: επιτρέπει, με ένα απλό κλικ, οποιονδήποτε συνδυασμό γραμμάτων και διακριτικών σημείων στο ελληνικό, το λατινικό, το κυριλλικό και πολλά άλλα αλφάβητα. Αν θυμάμαι καλά, κοστίζει γύρω στα 35 ευρώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Edit: Τη μέθοδο με το Shift + ς για τα τονούμενα δεν την ήξερα. Ωραίος! :)
Μα εγώ έτσι το κάνω. Δεν ήξερα ότι υπήρχε κι άλλος τρόπος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λεξιλογία: Το φόρουμ όπου πάντα κάτι μαθαίνεις... :D

(Είναι προφανές νομίζω ότι η κομπιουτερίστικα σωστή μέθοδος είναι η δική μου. :inno: Για τα απλά διαλυτικά χρησιμοποιεί ένα ειδικό πλήκτρο, για διαλυτικά και τόνο τα άλλα δύο ειδικά πλήκτρα μαζί. Sancta simplicitas! :devil:)
 

daeman

Administrator
Staff member
Λεξιλογία: Το φόρουμ όπου πάντα κάτι μαθαίνεις... :D

(Είναι προφανές νομίζω ότι η κομπιουτερίστικα σωστή μέθοδος είναι η δική μου. :inno: Για τα απλά διαλυτικά χρησιμοποιεί ένα ειδικό πλήκτρο, για διαλυτικά και τόνο τα άλλα δύο ειδικά πλήκτρα μαζί. Sancta simplicitas! :devil:)
Η πιο απλή στην εκμάθηση ίσως, επειδή τα μαθαίνεις με το ίδιο πλήκτρο, του τόνου (συν τα βοηθητικά), αλλά στην εφαρμογή;
Πιο απλό είναι τρία πλήκτρα μαζί (Ctrl+Alt+τόνος) ή δύο (Shift+w);

Βέβαια, επειδή Ctrl+Alt = δεξί Alt (AltGr), το τρίπληκτρο γίνεται και δίπληκτρο, αλλά μου φαίνεται μπελάς να ψάχνω το δεξί Alt, ενώ στο Shift ο αντίχειρας του αριστερού χεριού πάει μόνος του —γιατί το χρησιμοποιούμε πολύ συχνά, αν μη τι άλλο για να γράψουμε κεφαλαίο όταν το πληκτρολόγιο είναι ρυθμισμένο στα πεζά— και το w είναι αποπάνω σε πολύ βολική θέση για τον δείκτη.

Γι' αυτό το λόγο προτιμώ το Shift+w, παλαιόθεν.

Και στη Λεξιλογία το έχουμε παλαιόθεν, με παλαιότερη εμφάνιση (28-5-2008, στις λεξιλογιακές απαρχές) αυτήν εκεί:

(κάποιος να μου πει πώς βάζουμε τόνο και διαλυτικά μαζί!)
Shift + w + το γράμμα που θέλεις!

και τουλάχιστον άλλη μία που συζητούσαμε ακριβώς τα ίδια, αλλά δεν τη βρίσκω τώρα για να το πανξουτονίσω. :whistle:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν προσπάθησα να σας ξεμάθω τον τρόπο που χρησιμοποιείτε! :-) :-) Απλώς τη λογική του θέματος παρουσίασα...
 
Top