Υπάρχει η λέξη «διακορευτής»;

Elsa

¥
Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλες και όλους, και διπλές ευχές σε Γιώργηδες και Γιωργίτσες! :)
Με αφορμή μια συζήτηση στο facebook, έρχομαι εδώ, στην πηγή :rolleyes:, να ρωτήσω τη γνώμη σας. Η δική μου γνώμη είναι πως πρόκειται για κατασκευασμένη λέξη γραφείου για εσωτερική κατανάλωση, μια εξυπνάδα κάποιου που ήθελε να πειράξει τους σεμνότυφους συναδέλφους του. Με μεγάλη έκπληξη βλέπω ότι η έννοια «εργαλείο που κάνει τρύπες σε σελίδες για να μπουν σε ντοσιέ» έχει μεγάλη διάδοση, ενώ θα περίμενα να την βρω μόνο στο slang.gr.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το έχει και το ΛΝΕΓ, μαζί με τα συνώνυμά του: διατρητική μηχανή, περφορατέρ. Θα το βρεις και σε συμβάσεις υπουργείων:

3) Τριάντα δύο (32) Περφορατέρ (διακορευτές), μεγάλοι 60 Φ, MAESTRI, (κωδ. 13623 – α/α 30), αντί της τιμής των #10,08# €/τεμάχιο, συνολικής αξίας τριακοσίων είκοσι δύο € και πενήντα έξι λεπτών (32 Χ 10,08 = 322,56) € πλέον Φ.Π.Α. 23%.
 

Elsa

¥
Μάλιστα... Τώρα μένει να βρω ότι υπάρχει και η άλλη λέξη γραφείου, το κλίτσι-κλίτσι, για το συρραπτικό! :cool:
 

Elsa

¥
Δεν ξέρω τι ακριβώς θα πει κατασκευασμένη λέξη, πάντως είναι κατασκευασμένη από παλιά.

Εννοώ κάτι σαν τον Σαραντάκειο* δέπτορα, ο οποίος δεν έπιασε, όμως. :)

*η λέξη είναι πατέντα του κ. Θεόδωρου, την διέσωσε όμως ο Δ. Σαραντάκος
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, να βάλουμε και υποσημείωση ότι ένα συνώνυμο του αγγλικού perforator είναι boring device. :)


(Και ο δρεπτάκις να προσέχει στο εξής...)
 

daeman

Administrator
Staff member
Μάλιστα... Τώρα μένει να βρω ότι υπάρχει και η άλλη λέξη γραφείου, το κλίτσι-κλίτσι, για το συρραπτικό! :cool:

Υπάρχει στα ηχομιμητικά της Λεξιλογίας με αυτή τη σημασία, με την οποία το έχω ακούσει και σε μερικά άλλα γραφεία.

Στα ίντερνετς αποκτά πολλές σημασίες, περιγράφει δηλαδή πολλούς ήχους και αυτά που τους παράγουν: μάσημα μπανάνας (!), πληκτρολόγιο, ποντίκι, κοκαλάκια κλπ., ό,τι σκαρφιστεί ο καθείς, ανάλογα με το πώς καταγράφει τον ήχο και σε τι τον αποδίδει.
 
Top