Το τρένο φεύγει στη μία

Σύμφωνα με τα λαθολόγια, πρέπει να λέμε "το τρένο φεύγει στη μία" και όχι "στις μία".

Ως εδώ καλά.

Το τρένο που φεύγει στις 5 είναι το τρένο των πέντε.
Το τρένο που φεύγει στις 4 είναι( ; ) το τρένο των τεσσάρων.
Το τρένο που φεύγει στις 3 είναι το τρένο των τριών.
Το τρένο που φεύγει στις 2 είναι το τρένο των δύο.
Το τρένο που φεύγει στη 1 είναι....................................................;
 
Δεν ξέρω τι γράφουν στην περίπτωση αυτή οι λαθολόγοι (αν δεν την κάνουν με ροζ πηδηματάκια), αλλά τα τρένα έχουν το συνήθειο να φεύγουν πολύ συχνότερα σε όχι στρογγυλές ώρες. Οπότε, αν "της μίας", τότε επίσης "της μίας και τέταρτο", "της μίας παρά είκοσι" κτλ. Δεν νομίζω να έχω ακούσει ποτέ μου κάτι τέτοιο, όπως βέβαια δεν έχω ακούσει ποτέ μου "των τεσσάρων και τέταρτο" ή "των τριών παρά δέκα". Εγώ όλα άκλιτα ξέρω να χρησιμοποιούνται και το "μία" με πληθυντικό ("το τρένο των μία", "των μία και είκοσι" κτλ.) - με μοναδική αλλά όχι ιδιαίτερα συχνή εξαίρεση τις στρογγυλές ώρες 3 και 4 ("το τρένο των τριών/ των τεσσάρων").

Ασφαλώς δέχομαι την ένσταση ότι τι σχέση έχει αυτό που λέει ο κόσμος με το τι γράφουν οι λαθολόγοι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποθέτω ότι, όταν γράφουμε καθωσπρεπίστικα (και δεν θέλουμε να την κάνουμε κι εμείς με ελαφρά πηδηματάκια, γράφοντας «τρένο των 1:15» ή «τρένο των 13:15»), μπορούμε να γράψουμε «τρένο της μίας και τέταρτο», αλλά σε διάλογο μυθιστορήματος ή θεατρικού έργου να βάλουμε στο στόμα του ήρωά μας (ο οποίος έχουμε ήδη δηλώσει ότι δεν είναι γνωστός λαθολόγος) το απαίσιο εκείνο «το τρένο των μία και τέταρτο».
 

SBE

¥
Δεν έχω άποψη, αλλά μία και τέταρτο σημαίνει πανω απο μία ώρα. Εξού ο πληθυντικός. ;-)
 

hellex

New member
Συνειρμικά θα έλεγα, "το τραίνο φεύγει εις την μία η ώρα" αλλά η μνήμη μου δε με βοηθά γιατί το έχω συνδέσει έτσι. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι έτσι το έμαθα από τα βιβλία των Γερμανικών. Το δίνουν με δοτική.
Πάνε τα ελληνικά μου. Τα ξέχασα.
Δεν συντάσσεται κατά το, "Τα πρωϊνά της Κυριακής" και όχι τα πρωϊνά των Κυριακών; Λάθος είναι;
Το τραίνο εις την μία των ωρών, εις την δευτέρα των ωρών, εις την τρίτη των ωρών κοκ.
Το τραίνο της μίας , της δύο, της τρείς η ώρα.
Βοήθεια μπερδεύτηκα!

https://www.youtube.com/watch?v=2w9B5Z1No5w
 
Το τρένο που φεύγει στη 1 είναι....................................................;

Ήθελα χρόνια να το ρωτήσω αυτό εδώ, και το ξεχνούσα.

Η αλήθεια είναι ότι γενικά τα ακούω άκλιτα αυτά: το λεωφορείο των μία (και πέντε), των δύο (και τέταρτο), των τρεις (παρά είκοσι). Δεν μου ακούγονται σωστά, αλλά και οι εναλλακτικές ξενίζουν.
 
Top