Το νήμα για την παιδεία

Νέα επιστολή της Βάσως Κιντή για την επέμβαση των ΜΑΤ στα Προπύλαια. Τελική μάλλον, αφού ο Στ. Μπουρνάζος αποφάσισε να μην απαντήσει. (Ενθέματα)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ δεν θέλω να πάρω θέση, αν και όσοι με ξέρουν ξέρουν και τη θέση που θα πάρω. Θα αναφερθώ στο πιο ανώδυνο σημείο: Ο πίνακας «Η επιστολή» δεν είναι κάποιου «Λουί Μπονάρ» αλλά του Πιερ Μπονάρ (Pierre Bonnard).
 

MelidonisM

New member
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πρέπει απλώς να υπερασπιστεί τη δημόσια εκπαίδευση, αλλά να τσακίσει την εκπαίδευση των ελίτ, όχι καταργώντας την, αλλά καθιστώντας τη δημόσια καλύτερη. Στην κοινωνία που ονειρεύονται τα "συριζάκια", τα "αριστεροχαρούμενα", το να είσαι στον σύλλογο αποφοίτων του Κολεγίου θα 'ναι βρισιά... και το Εκάλη Club θα αποτελεί έναν ωραιότατο χώρο για τα αντιρατσιστικά φεστιβάλ...
http://www.avgi.gr/article/726646/o-suriza-ta-akra-kai-to-dimokratiko-toxo

απόκριση Νίκου Δήμου http://doncat.blogspot.gr/2013/08/blog-post_7.html
 
Πάλι πριν πάω για ύπνο γράφω, αλλά, έτσι που το κατάλαβα εγώ, άλλο λέει η Αυγή άλλο καταλαβαίνει ο Δήμου. Η Αυγή λέει ότι η δημόσια εκπαίδευση πρέπει να γίνει τόσο καλή ώστε το να είσαι το Κολεγίου θα είναι μειωτικό καθώς θα είναι υποδεέστερο. Στο υποθετικό, μάλλον ουτοπικό μέλλον. Το υφάκι περισεύει φυσικά στο άρθρο και σε γενικές γραμμές αποφεύγω άρθρα με στυλιζαρισμένο γράψιμο όποιο κι αν είναι το στυλ οπότε δεν είμαι και ειδική.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο Δήμου μπορεί να το κατάλαβε λάθος, αλλά και η διατύπωση στο συγκεκριμένο απόσπασμα είναι γελοία. Από πού κι ως πού είναι "βρισιά" το να έχεις αποφοιτήσει από ένα "υποδεέστερο" σχολείο; Σήμερα, είναι "βρισιά" αν κάποιος έχει αποφοιτήσει από ένα υποδεέστερο (για χ λόγους) σχολείο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλύτερα να μη λέμε «η Αυγή». Οι εφημερίδες δεν ευθύνονται για κάθε ατυχή αποστροφή κάθε κειμένου που φιλοξενούν.
Το συγκεκριμένο κείμενο δεν έχει κάτι εποικοδομητικό. Βγάζει φθόνο και μνησικακία από νεαρό άτομο που θεωρεί ότι όλοι οι άλλοι που αποφάσισε να βάλει απέναντί του φταίνε και πρέπει να τιμωρηθούν.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα 'πρεπε να φορολογήσει απλώς τους πλούσιους, αλλά να τους εκδικηθεί πολιτικά για τη δυστυχία που αυτοί και οι πολιτικοί εκπρόσωποι τους επέβαλαν στους πολίτες αυτής της χώρας, να τους εκδικηθεί για τους 3.000 αυτόχειρες που πήγαν με τη ρετσινιά του "καψούρη" . Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν καλείται να ανατρέψει απλώς τα ντιλς των εργολάβων της διαπλοκής, αλλά να τους βάλει να σκάβουν οι ίδιοι για να ολοκληρώσουν τα έργα που ακόμη περιμένουμε και για τα οποία έχουν εξοφληθεί και με το παραπάνω.

Ο πούρος θυμός ωστόσο δεν φέρνει έξυπνες λύσεις. Άσε που ίσως να διώχνει και ψηφοφόρους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
[παρέκκλιση από τη συζήτηση]
Κλασικό παράδειγμα το ΠΑΣΟΚ: ο κόσμος του πήγε αριστερά και οι πολιτικοί του δεξιά,
Σοφία Σακοράφα, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Γιώργος Ραυτόπουλος, Αλέξης Μητρόπουλος, Αντώνης Κοτσακάς, κάτσε καλά Γεράσιμε Λούκα Κατσέλη, και σίγουρα κάποιους ξεχνάω.
[/παρέκκλιση από τη συζήτηση]
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
On second thought, μπορεί η λέξη "βρισιά" να μην είναι καθόλου τυχαία στο συγκεκριμένο κείμενο. Δεν θα είναι "βρισιά" επειδή το Κολέγιο θα θεωρείται υποδεέστερο έναντι του δημοσίου σχολείου, αλλά επειδή το Κολέγιο θα θεωρείται σφηκοφωλιά καπιταλιστών και νεοφιλελεύθερων, και η δημόσια εκπαίδευση θα είναι "καλύτερη" επειδή θα δίνει υγιείς συριζοσοσιαλιστικές βάσεις στα παιδιά.
 
On second thought, μπορεί η λέξη "βρισιά" να μην είναι καθόλου τυχαία στο συγκεκριμένο κείμενο. Δεν θα είναι "βρισιά" επειδή το Κολέγιο θα θεωρείται υποδεέστερο έναντι του δημοσίου σχολείου, αλλά επειδή το Κολέγιο θα θεωρείται σφηκοφωλιά καπιταλιστών και νεοφιλελεύθερων, και η δημόσια εκπαίδευση θα είναι "καλύτερη" επειδή θα δίνει υγιείς συριζοσοσιαλιστικές βάσεις στα παιδιά.

Περίπου αυτό αντιλαμβάνομαι κι εγώ. Ότι θα θεωρείται βρισιά γιατί θα είναι αγορασμένα χαρτιά από άτομα που δεν επιδιώκουν να μορφωθούν αλλά να έχουν ένα διαπιστευτήριο, από τεμπέληδες πλούσιους, δηλαδή.

Το συγκεκριμένο κείμενο δεν έχει κάτι εποικοδομητικό. Βγάζει φθόνο και μνησικακία από νεαρό άτομο που θεωρεί ότι όλοι οι άλλοι που αποφάσισε να βάλει απέναντί του φταίνε και πρέπει να τιμωρηθούν.

Χωρίς να θέλω να οφτοπικίσω, γιατί επέλεξες να προσθέσεις την συγκεκριμένη λέξη; Επηρεάζει το ύφος του κειμένου του, δικαιολογεί μερικώς την στάση του;
 

SBE

¥
Τα παλιά χρόνια που πήγαινα εγώ σχολείο στας Ωραίας Πάτρας υπήρχαν δύο ιδιωτικά σχολεία στην Πάτρα. Το ένα ήταν το Αρσάκειο, το άλλο δεν το ονομάζω για προφανείς λόγους, ας πούμε σχολείο Β. Α, ναι, υπήρχε κι ένα τρίτο που πήγαινα εγώ στο δημοτικό, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση. Το ζήτημα ήταν ότι το Β ήταν το σχολείο των χαζών. Δηλαδή αν ήσουνα αγόρι και σκράπας κι είχανε οι γονείς σου λεφτά για δίδακτρα σε στέλνανε εκεί για να πάρεις το απολυτήριο μπας και σε χώσουν σε καμιά δουλειά μετά. Τώρα το μαγαζί αυτό έχει γίνει μεγάλη επιχείρηση με νέες εγκαταστάσεις έξω από την πόλη, με γήπεδα τένις και σχολή ιππασίας, με ό,τι μπορεί να επιθυμήσει ο σνομπ γονιός. Εμένα εξακολουθεί να είναι στο μυαλό μου το σχολείο για σκράπες. Είναι αναπόφευκτο. Και σίγουρα και άλλοι της γενιάς μου το θυμούνται. Όπως θυμούνται επίσης ότι κάθε χρόνο στη δευτέρα λυκείου είχαμε μαζική έξοδο από τα ιδιωτικά σχολεία στα δημόσια γιατί υπήρχε η άποψη ότι στο δημόσιο σχολείο θα προετοιμαστείς καλύτερα για τις εξετάσεις γιατί δεν θα σου χαρίζονται οι καθηγητές (το σχολείο μου δεχόταν πολλές Αρσακειάδες λόγω γειτνίασης). Κι όχι μόνο στην Πάτρα. Είχα συμφοιτητή στο πανεπιστήμιο που είχε πάει μέχρι τη β' λυκείου σε μεγάλο και γνωστό ιδιωτικό σχολείο της Θεσσαλονίκης και στην γ' οι γονείς τον βάλανε στο δημόσιο της περιοχής. Μετά αλλάξαν οι καιροί. Ο μικρότερος αδερφός του έμεινε στο ιδιωτικό όλα τα χρόνια.
Σαν ιδέα επομένως δεν μου φαίνεται τόσο περίεργη να θεωρούνται τα δημόσια σχολεία καλύτερα. Άλλωστε δεν θεωρούμε τα δημόσια πανεπιστήμια καλύτερα από τα ΙΕΚ, όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο;
Τώρα, από κει και πέρα στο ζήτημα του πώς απαιτεί κανείς τη βελτίωση της δημόσιας παιδείας; Σίγουρα όχι καταστρέφοντας όλη την παιδεία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άλλωστε δεν θεωρούμε τα δημόσια πανεπιστήμια καλύτερα από τα ΙΕΚ, όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν το αντίθετο;
Νέο παγκόσμιο ρεκόρ στις συγκρίσεις τύπου μήλα με πορτοκάλια...
 

SBE

¥
Όπου ΙΕΚ θεωρώ και όλα τα παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων που προσπαθούν να προσελκύσουν πελατεία υποσχόμενα πτυχία από το κεντρικό τους.
Γιατί χρειάζεται η διευκρίνιση;
 
Last edited by a moderator:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση, πρέπει να συγκρίνουμε δημόσια πανεπιστήμια με ιδιωτικά πανεπιστήμια, όχι με "παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων που προσπαθούν να προσελκύσουν πελατεία υποσχόμενα πτυχία από το κεντρικό τους". Και αφού στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, πρέπει να γίνει η σύγκριση σε άλλες χώρες όπου υπάρχουν.
 

SBE

¥
OK, δεν έχω πρόβλημα να συγκρίνουμε ό,τι θέλετε.
Ομοίως, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αντί να κολλάμε σε μια υποσημείωση που την έγραψα για έμφαση και πιθανόν να είχε μεγαλύτερη δόση υπερβολής απ'ό,τι υπολόγιζα, να μείνουμε στο θέμα μας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το συγκεκριμένο κείμενο δεν έχει κάτι εποικοδομητικό. Βγάζει φθόνο και μνησικακία από νεαρό άτομο που θεωρεί ότι όλοι οι άλλοι που αποφάσισε να βάλει απέναντί του φταίνε και πρέπει να τιμωρηθούν.
Χωρίς να θέλω να οφτοπικίσω, γιατί επέλεξες να προσθέσεις την συγκεκριμένη λέξη; Επηρεάζει το ύφος του κειμένου του, δικαιολογεί μερικώς την στάση του;

Ξέχασα να απαντήσω στην ερώτησή σου. Πρέπει να μου βγήκε αυθόρμητα, επειδή έχουμε την τάση να δείχνουμε επιείκεια στους νέους — και καλά κάνουμε. Δεν θα ήθελα ωστόσο να ακουστεί πατροναριστικό ή πατερναλιστικό: η ηλικία δεν διεκδικεί κανένα αλάθητο.
 
Αν συνέβαινε στην Ελλάδα θα λέγαμε πως μόνο στο Ελλάντα και κάτω μπορεί να συμβούν αυτά...

Inside Donald Trump's University (NYT)
(...) The lawsuit accuses Mr. Trump and his organization of operating an unlicensed educational institution in New York from 2005 to 2011. Calling itself Trump University until May 2010, the operation did not have the license necessary under state law.
The suit charges that students were lured by free sessions, then offered packages ranging from $10,000 to $35,000 for sham courses that were supposed to teach them how to become successful real estate investors. Some, hoping to get advice directly from the man himself, were sorely disappointed. At one seminar, participants were told they would get to have their pictures taken with Mr. Trump; it ended up being with a cardboard cutout.
(!!!)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με αφορμή τίτλους όπως αυτός εδώ (Με βαθμό 2,81 είσαι φοιτητής!) της Ελευθεροτυπίας και άρθρα που αρχίζουν να ξανασηκώνουν τον αχό που άρχισε να ακούγεται πάλι για βάση στο 10, το 12 ή οτιδήποτε, έχω δύο απορίες:

(α) Πότε θα καταλάβουμε ότι οι βαθμολογίες είναι σχετικές με τη δυσκολία των θεμάτων των εξετάσεων και επομένως, θα μεταβάλλονται κάθε χρόνο;
(β) Αν είχαμε άφθονους πόρους και επαρκή μέσα για δωρεάν και ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, χωρίς βαθμολογίες κλπ, αυτούς που παίρνουν σήμερα τα 2,81 ή το 6,72 ή το 9,99, ακόμη και τα 10,59 ή 11,59, τι θα τους κάναμε;
 

SBE

¥
α. Λογικό, αλλά αν ακόμα και με πολύ ζόρικα θέματα (που ποτέ σχεδόν δεν είναι τόσο ζόρικα), για να πάρεις βαθμολογία προπό (1 και 2) θα πρέπει να γράψεις το όνομά σου και μερικές μουτζούρες.
β. αν είχαμε ένα καλό σύστημα και καλή οικονομία για την απορρόφηση των νέων, αυτοί με το 2,81 και το 6.72 θα είχαν πάει από τα 15 σε τεχνικές σχολές και μαθητείες και αυτοί με το 9,99 θα πήγαιναν στην ανώτατη τεχνική εκπαίδευση. Και μετά θα έκαναν σοβαρές και χρήσιμες δουλειές.
 
(β) Αν είχαμε άφθονους πόρους και επαρκή μέσα για δωρεάν και ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, χωρίς βαθμολογίες κλπ, αυτούς που παίρνουν σήμερα τα 2,81 ή το 6,72 ή το 9,99, ακόμη και τα 10,59 ή 11,59, τι θα τους κάναμε;

Αν είχαμε επαρκή μέσα και πόρους, δεν θα μας ένοιαζε ότι πληρώνουμε γι' αυτούς. Δεν θα ανησυχούσαμε για το επίπεδό τους γιατί σημασία έχει η αποφοίτηση από την σχολή, όχι η εισαγωγή. Αν ήταν πραγματικά άθλιοι, απλά δεν θα αποφοιτούσαν.

Προσωπικά θεωρώ απείρως δικαιότερο το να εισάγονται όλοι, χωρίς κριτήρια, ή τα πανεπιστήμια να μην είναι δωρεάν, να έχουν δίδακτρα (χωρίς να ιδιωτικοποιηθούν). Το αθλιότερο σύστημα απ' τα τρία είναι αυτό που έχουμε σήμερα, δηλαδή δωρεάν αλλά όχι για όλους. Στην ουσία είναι και αντισυνταγματικό, γιατί δεν μπορούμε να μην δεχτούμε ότι η κοινωνία και το σχολείο ΔΕΝ προσφέρουν σε όλους τις ίδιες δυνατότητες μόρφωσης και άρα δεν έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες για να μπουν. Ακόμα όμως και όλοι να έγραφαν για 19, θα ήταν δεδομένο ότι λόγω πεπερασμένων πόρων δεν θα μπορούσαμε να τους χρηματοδοτήσουμε όλους και άρα πάλι θα επιλέγαμε, τραβώντας απ' τα μαλλιά τους όρους "αντικειμενικό κριτήριο" και "ισότιμα" που απαιτεί η συνταγματική λογική.
 
Top