Τι είν' η πατρίδα μας; Κι αυτά κι εκείνα;

crystal

Moderator
Ανέβηκε πριν από 17 ώρες κι έχει ήδη 15000 κοινοποιήσεις στο φατσομπούκι. Νάις.
 
Δεν μ' αρέσει. Προωθεί μια αρκετά ψευδή εικόνα. Ναι, λεφτά από δάνεια πήγαν σε δημόσια έργα, όμως πολύ περισσότερα (υπολογίζω το υπόλοιπο 99%) πήγαν σε πουτάνες, μπουζούκια και ντόλτσε βίτα. Φυσικά ένα μεγάλο μέρος αυτών πήγε σε μίζες.

Δεύτερον, αυτά περί εξαγωγών είναι μύθος. Ναι, εξάγουμε τα Χ ορυκτά, αλλά οι ποσότητες είναι τραγικά αστείες. Οι εξαγωγές μας είναι για γέλια και φυσικά η εξαγωγή ορυκτών δεν είναι παραγωγή. Κάποιος μπέρδεψε τις έννοιες.

Τρίτον, δεν ξέρω από πού προέκυψε το εξωφρενικό ποσό των 575 δις ευρώ, που υποτίθεται ότι μας χρωστάει η Γερμανία, αλλά το πραγματικό ποσό είναι πολύ μικρότερο. Το υποχρεωτικό δάνειιο είναι της τάξης των 14 δις ευρώ, 95 δις αν προσθέσουμε τους τόκους. Όχι ότι είναι ασήμαντο ποσό και σίγουρα θα μας έβγαζε από την κρίση, αλλά μιλάμε για υπόθεση χαμένη. Δεν είμαστε οι μόνοι που η Γερμανία χρωστάει λεφτά από τον πόλεμο. Ο λόγος που δεν δόθηκαν ποτέ αυτά τα λεφτά (αν και άλλα ποσά δόθηκαν, κατά καιρούς), έχει να κάνει με την παγκόσμια πολιτικοοικονομική σκηνή.

Τέταρτον, όλο αυτό δεν είναι μια τεράστια συνωμοσία για να μας φάνε λεφτά οι τράπεζες. Όποιος νομίζει ότι οι χρηματοπιστωτικοί οργανισμοί ελέγχουν την αγορά, πλανάται. Η Lehman Brothers ήταν μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες στον κόσμο, πριν βάλει λουκέτο και παρασύρει όλον τον δυτικό κόσμο σε οικονομική κρίση. Τα ξαδέλφια της Lehman κόντεψαν επίσης να βαρέσουν κανόνι (Merrill Lynch, Morgan Stanley, Goldman Sachs -με συνολικό χρέος περίπου 4 τρις δολλάρια, το 2007). Για την κρίση στην Ελλάδα ευθύνεται η Ελλάδα, οι Έλληνες πολίτες και οι Έλληνες πολιτικοί. Ο λόγος που η κρίση ξέσπασε τώρα, είναι ότι η παγκόσμια κρίση ώθησε τους δανειστές μας να χάσουν την υπομονή τους και τα κράτη να αρχίσουν να αναζητούν τα δανεικά κι αγύριστα. Είναι αυτό που λέμε για το κλήμα και τον γάιδαρο και όχι αυτό με τα ξερά και τα χλωρά.

Οκ, είμαι μακράν εκτός θέματος, αλλά τι δουλειά έχει αυτό στο "This funny thing landed in my email";
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι καλώς είναι στο this funny thing landed in my email, επειδή μάλλον αστεία είναι τα περισσότερα από αυτά που γράφει. Κυρίως η κεντρική ιδέα του, δηλαδή ότι η Ελλάδα είναι μια πλούσια, περήφανη χώρα που βρέθηκε στα χάλια που είναι λόγω κάποιας συνωμοσίας των τραπεζιτών. Το κακό είναι ότι αυτοί που κάνουν τα χιλιάδες share το πιστεύουν αυτό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Οκ, είμαι μακράν εκτός θέματος, αλλά τι δουλειά έχει αυτό στο "This funny thing landed in my email";
Εκτός από τα «funny ha-ha» και τα «funny peculiar», εδώ φιλοξενούμε και τα «funny silly», ελλείψει νήματος This silly thing landed in my email.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντωμεταξύ, είναι η ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ΑΕ γερμανική εταιρεία; (Καλά, εκεί κόλλησες εσύ; )
 
Γιατί, είναι γερμανικό κάτι από τα άλλα; Το αστείο είναι ότι ενώ για εμάς η Γερμανία είναι το 12% των εξαγωγών μας, εμείς για την Γερμανία είμαστε μόλις το 0,8% των δικών τους εξαγωγών. Δηλαδή η Γερμανία δεν δίνει δεκάρα αν θα εξάγει στην Ελλάδα προϊόντα, γιατί είναι τρίχες μπροστά στον όγκο εξαγωγών της, ενώ της Ελλάδας θα καεί η γούνα αν π.χ. αποφασίσουν να κάνουν εμπάργκο οι Γερμανοί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για να λέμε του στραβού το δίκιο όμως, το αντίτιμο για τα διαγώνια (:D) υποβρύχια που αγοράσαμε από τη Γερμανία δεν ήταν και αμελητέο...
 

SBE

¥
Κι εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστότερο νήμα για αυτό το μήνυμα γιατί είναι κάτι που πολλοί ίσως λάβουμε χωρίς να το ζητήσουμε και περιέχει διάφορα παράξενα, αστεία, χαζά κλπ

Πάντως εγώ θα διαφωνήσω με τον ελληγενή σχετικά με το που πήγαν τα λεφτά που λέει. Δεν πήγαν σε ντόλτσε βίτα. Σε επιδοτήσεις, χρηματοδοτήσεις, μισθοδοσίες, παραγγελίες και αναπτυξιακά προγράμματα πήγαν. Το τι τα κάνανε αυτοί που τα πήραν είναι άλλη υπόθεση.Κι ο λόγος που πιστεύω ότι πρέπει να λέγεται ακριβώς το πού πήγαν κι όχι γενικεύσεις είναι γιατί:
α. δεν είναι αδίκημα να τρως τα λεφτά σου όπως γουστάρεις (με νόμιμο τρόπο)
β. ένα μέρος των χρημάτων, κι όχι μικρό, χρησιμοποιήθηκε σωστά ή λογικά (αυτά διαφέρουν)
γ. καλό είναι να θυμόμαστε ότι το πρόβλημα δεν είναι ατομικό ή προσωπικό αλλά πρόβλημα δομών και θεσμών
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κι αυτό συζητήσιμο είναι.
Δεν είναι συζητήσιμο — είναι λάθος. Το αντίτιμο (συνεπώς και το όφελος / κέρδος) για τα U-Boot-Klasse 214 (αλλά και για κάθε αμυντική προμήθεια) δεν είναι απλώς κάποια χρήματα για την απόκτησή τους. Κι ούτε το λόμπινγκ ή οι χωρίς περιστροφές εκβιαστικές πιέσεις που κάνει μια χώρα για να πουλήσει στρατιωτικό εξοπλισμό στην Ελλάδα έχουν αφορμή το μέγεθος του ποσού που αντιστοιχεί στο κόστος αγοράς του.
 
Κι αυτό συζητήσιμο είναι.

Γιατί; Μια απλή διαίρεση είναι. Κόστος υποβρυχίων/όγκος εξαγωγών Γερμανίας.

Πάντως εγώ θα διαφωνήσω με τον ελληγενή σχετικά με το που πήγαν τα λεφτά που λέει. Δεν πήγαν σε ντόλτσε βίτα. Σε επιδοτήσεις, χρηματοδοτήσεις, μισθοδοσίες, παραγγελίες και αναπτυξιακά προγράμματα πήγαν. Το τι τα κάνανε αυτοί που τα πήραν είναι άλλη υπόθεση.Κι ο λόγος που πιστεύω ότι πρέπει να λέγεται ακριβώς το που πήγαν κι όχι γενικεύσεις είναι γιατί:
α. δεν είναι αδίκημα να τρως τα λεφτά σου όπως γουστάρεις (με νόμιμο τρόπο)
β. ένα μέρος των χρημάτων, κι όχι μικρό, χρησιμοποιήθηκε σωστά ή λογικά (αυτά διαφέρουν)
γ. καλό είναι να θυμόμαστε ότι το πρόβλημα δεν είναι ατομικό ή προσωπικό αλλά πρόβλημα δομών και θεσμών

Φυσικά και είναι αδίκημα να τρως τα λεφτά σου όπως γουστάρεις, όταν δεν είναι λεφτά σου. Όταν δίνεις λεφτά για επιχορήγηση, δεν τα δίνεις στον πρώτο τυχόντα. Τα δίνεις ελέγχοντας ότι πηγαίνουν για εξοπλισμούς, κτλ. Αυτοί οι έλεγχοι δεν υπήρξαν. Οι επιχορηγήσεις δεν δίνονται με την ελπίδα ότι θα υπάρξει ανάπτυξη αλλά με την εγγύησή της. Ούτε καν είναι νόμιμο, όπως λες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Γιατί; Μια απλή διαίρεση είναι. Κόστος υποβρυχίων/όγκος εξαγωγών Γερμανίας.
 

Attachments

  • doublefacepalm.jpg
    doublefacepalm.jpg
    41.7 KB · Views: 177

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν είναι συζητήσιμο — είναι λάθος. Το αντίτιμο (συνεπώς και το όφελος / κέρδος) για τα U-Boot-Klasse 214 (αλλά και για κάθε αμυντική προμήθεια) δεν είναι απλώς κάποια χρήματα για την απόκτησή τους. Κι ούτε το λόμπινγκ ή οι χωρίς περιστροφές εκβιαστικές πιέσεις που κάνει μια χώρα για να πουλήσει στρατιωτικό εξοπλισμό στην Ελλάδα έχουν αφορμή το μέγεθος του ποσού που αντιστοιχεί στο κόστος αγοράς του.


Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Θυμάμαι τότε που ανακαλύφτηκε το σχεδιαστικό ελάττωμα στο υποβρύχιο (και ναι, είναι σχεδιαστικό ελάττωμα, πράγμα που γνωρίζω επειδή τότε είχα τη δυστυχία να γνωρίζω προσωπικά αρκετούς ναυπηγούς και άλλους εργαζομένους στα Ελληνικά Ναυπηγεία), και η ελληνική κυβέρνηση έλεγε ότι δεν θα το πάρει, η ThyssenKrupp, η τότε τελική θυγατρική των Ελληνικών Ναυπηγείων, απειλούσε να τα μαζέψει και να φύγει, και να αφήσει τους εργαζόμενους στον αέρα.

Σημείωση: στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν είσαι Έλληνας πολιτικός και επιτρέψεις να φύγει η ThyssenKrupp, είσαι άκαρδος γιατί αφήνεις τους εργαζόμενους στο δρόμο και παίρνεις αντιεργατικά μέτρα, στυγνέ καπιταλιστή. Αν ενδώσεις στις πιέσεις και αγοράσεις τα υποβρύχια, είσαι δοσίλογος, εθνοπροδότης που υποχωρείς στις πιέσεις των Γερμανών, και κατασπαταλάς και το δημόσιο χρήμα, στυγνέ καπιταλιστή. (Μη μου πείτε για τις μίζες, ξέρω).
 

crystal

Moderator
Το ποστ είναι τυπικό μείγμα συναισθηματισμού και ανακρίβειας, γι' αυτό ακριβώς και το έφερα εδώ και δεν το έβαλα π.χ. στο νήμα της κρίσης.
Πάντως αυτό που μου έκανε την περισσότερη εντύπωση είναι τα σχόλια που μάζεψε, κυρίως από ξένους.
 

SBE

¥
Δεν είναι συζητήσιμο — είναι λάθος.

Το είπα έτσι για να μην κάνουμε τη συζήτηση εδώ μια που είμαστε εκτός θέματος.

ΥΓ το περίμενα ότι ο Έλλη θα έλεγε αυτό που είπε, γιατί μόνο έτσι έβγαινε έστω και ελάχιστο νόημα στο αρχικό. :lol:
 

SBE

¥
Πάντως αυτό που μου έκανε την περισσότερη εντύπωση είναι τα σχόλια που μάζεψε, κυρίως από ξένους.

Για τους ξένους μπορούμε να πούμε ότι εφόσον δεν ξέρουν (και γιατί να ξέρουν; ) ανάλογα με το πως βλέπει ο καθένας την κατάσταση αντιδρά. Για τους δικούς μας μπορούμε να πούμε ότι ο πνιγμένος απο τα μαλλιά του πιάνεται. Για λόγους που ξέρουμε λίγο- πολύ, είμαστε λαός επιρρεπής στη συνωμοσιολογία και στο να πιστεύουμε ανοησίες. Εν μέρει κατηγορώ το εκπαιδευτικό μας σύστημα, αλλά όχι και 100%, γιατί δεν είμαστε μοναδικοί. Για παράδειγμα υπάρχει ολόκληρος κλάδος των βιβλίων αυτοβοήθειας που στηρίζεται στο ότι χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας (όχι οι Έλληνες, οι άνθρωποι γενικά) και συνεπώς έχουμε τεράστια αποθέματα πνευματικών ικανοτήτων που μένουν ανεκμετάλλευτα. Όσο κατηγορώ τους Αμερικανούς ή τους Γάλλους ή τους Σουηδούς που αγοράζουν τέτοια βιβλία, τόσο θα πρέπει να κατηγορήσω και τους Έλληνες που πιστεύουν για την Ελλάδα παρόμοια.
 
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα. Το αντίτιμο των υποβρυχίων δεν ήταν αμελητέο για την Γερμανία επειδή εκβιασμοί, μίζες και ελαττώματα;
 
Top