Τιμές antivirus

Μετά λύπης μου διαπίστωσα τη μεγάλη διαφορά στις τιμές των antivirus (ελληνιστί "αντιιικόν" [μερικοί βάζουν και διαλυτικά, χι χι χι] ή "αντιβιωτικόν") εντός και εκτός Ελλάδας. Συγκεκριμένα έψαχνα για τη νέα έκδοση του Kaspersky, του οποίου έγινα φανατικός οπαδός όταν με γλύτωσε από σίγουρο φορμάρισμα του δίσκου, και διαπίστωσα ότι στο βρετανικό Amazon κοστίζει 30 ευρώ (η σούπερ ντούπερ έκδοση για τρεις άδειες χρήσεις), ήδη κυκλοφορεί στο εμπόριο από τον Ιούνιο, ενώ εδώ ακόμα έρχεται, κι όταν μας κάνει την τιμή να έρθει, θα τιμάται 60 ευρώ!!! Το βρετανικό Amazon προσφέρει και δωρεάν αποστολή.

Είναι αυτονόητο ότι μόλις παρήγγειλα απέξω.

Νομίζω πως πρέπει οι Έλληνες έμποροι-μεσάζοντες-αντιπρόσωποι να σοβαρευτούν λίγο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθήσω ούτε να πείσω (ο καθένας μας έχει τις ανάγκες, τις προτιμήσεις και τις αδυναμίες του) ούτε να διαφημίσω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η σύμπτωση είναι ότι χτες το πρωί αγόρασα κι εγώ αντιιικό απευθείας από την πηγή, το Avira Antivir από τη Γερμανία, προς 8 € για έναν χρόνο. Το έχουν σε προσφορά μέχρι αύριο, νομίζω, κι επειδή ενάμιση χρόνο τώρα χρησιμοποιώ τη δωρεάν έκδοσή του - και στο ντέσκτοπ και στο φορητό - και μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, είπα να πάψω να τη βγάζω δωρεάν και να δώσω αυτό το ελάχιστο αντάλλαγμα. Ψηφιακή όλη η δοσοληψία: κατέβασα την τελευταία έκδοση, παρήγγειλα ονλάιν, πλήρωσα με πιστωτική κάρτα και μου έστειλαν με ηλεταχυδρομείο τον κωδικό ενεργοποίησης και την απόδειξη αγοράς. Σε πέντε λεπτά, είχα καινούργιο αντιβίρους νόμιμους.

Καλά, με αυτή την επαρχιώτικη, κοντόφθαλμη νοοτροπία της αρπαχτής "Εγώ τόσο το πουλάω κι άμα θες" βάζουν τα χεράκια τους και βγάζουν τα ματάκια τους. Κι ακόμη χειρότερα όταν ζεις στην επαρχία όπως εγώ, που σου ζητάνε τον κούκο για αηδόνι για μια απλή μεταφορά (διπλάσια τιμή, πολλές φορές) οι κουτοπόνηροι, λες και είμαστε αποκομμένοι πια, και μετά μας ζαλίζουν τ' αυτιά να προτιμάμε την τοπική αγορά. Να την προτιμήσω και να τη στηρίξω όσο μπορώ, βέβαια, αλλά να είναι έντιμη, να μη μου παίρνει το σκαλπ χωρίς λόγο, μόνο και μόνο για να τα τσεπώνει χοντρά ο κάθε δηθενεξυπνάκιας έμπορος.
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές, αν και στα είδη διατροφής και τα προϊόντα που παράγονται εδώ, προτιμώ τα τοπικά και στην εποχή τους.

Για το αντιιικό, το σχετικό νήμα της Λεξιλογίας.
Δεν το γράφω για σένα, Tsialas, αφού το έχεις δει κι έχεις γράψει εκεί, αλλά για τους περαστικούς. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ αγοράζω λογισμικό πάντα ονλάιν από τους προμηθευτές του εξωτερικού. Το μόνο που αγόρασα από το Πλαίσιο ήταν τα Windows 7, μια και τα είχαν ακριβώς στην ίδια τιμή. Όσο για το πώς οι Έλληνες έμποροι βγάζουν μόνοι τους τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια, έχω ξαναγράψει και για την αγορά φακών επαφής.
 

SBE

¥
Παλιότερα πριν το ευρώ, στις ετικέτες ορισμένων προιόντων είχαν την τιμή σε κάθε χώρα που πουλιόταν το προιόν και μπορούσες να δεις ότι η εταιρέια πούλαγε το ίδιο πρποιόν σε τιμή πολύ διαφορετική σε κάθε χώρα. Μετά με το ευρώ το συνεχίσανε για λίγο, αλλά επειδή ο πελάτης δεν τρώει κουτόχορτο, σύντομα οι ετικέτες αναμορφώθηκαν. Εδώ στο ΗΒ έχουμε συχνά ετικέτες με την τιμή σε ευρώ και την τιμή σε λίρες. Η πρώτη γραφει δίπλα ότι είναι η τιμή στην Ιρλανδία. Επειδή δεν τρώμε κουτοχορτο κλπκλπ. Κάνουμε συγκρίσεις.

Αυτο που θε΄λω να πω είναι, μήπως οι διαφορές στην τιμή οφείλονται και στους όρους που θέτει κάθε παραγωγός στον λιανοπωλητή;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω αγοράσει πολύ φτηνούς φακούς επαφής από εδώ: http://www.alfalens.gr/ Εκεί που θα πλήρωνα περίπου 55€ για φακούς 6 μηνών, εκεί κοστίζουν μόλις 34€. Αν οι αγορές υπερβούν το ποσό των 50€ (αν πάρετε δηλαδή και κανένα υγρό φακών), η παράδοση είναι δωρεάν.
 
Top