Τελικά δεν έχει σωσμό αυτή η χώρα;

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως δεν είναι ακριβώς εδώ η θέση του, αλλά από τα μικρά κρίνονται και τα μεγάλα.

Διάβασα την είδηση ότι το Γενικό Λογιστήριο ζήτησε από τους νεοσύλλεκτους φαντάρους να επιστρέψουν το ποσό των 4,20 ευρώ που τους δόθηκε σαν δώρο Πάσχα ενώ δεν το δικαιούνται.

http://www.zougla.gr/greece/article...epsoun-to-astronomiko-doro-pasxa-ton-420-evro

Δηλαδή, δεν μπορούν να το αφαιρέσουν από την επόμενη πληρωμή; Τι θα πρέπει να κάνουν οι φαντάροι για να επιστρέψουν το ποσό; Το έγγραφο που έστειλε το Γενικό Λογιστήριο στα Γενικά Επιτελεία αναφέρει τις προβλεπόμενες διαδικασίες; Θα αφήσουν την εκπαίδευση οι φαντάροι και θα πάνε να στηθούν σε κάποια ουρά τράπεζας; Θα το κάνουν με την εφαρμογή του έξυπνου τηλεφώνου τους; (Αφήνουν στους στρατεύσιμους τα τηλέφωνά τους;) Θα βγάζουν οι λοχίες καπέλο μπερέ και θα κάνουν έρανο;

Πείτε μου αν ξέρετε να μου λυθεί η απορία.
 
Η προφανής απάντηση είναι ότι θα πρέπει να επιστρέψουν το ποσό στο γραφείο εφοδιασμού της μονάδας τους, που είναι υπεύθυνο για τις πληρωμές των φαντάρων. Όλο και κάποιος ηλίθιος λογιστικός λόγος θα υπάρχει για την -πιθανολογώ- αδυναμία τους να το αφαιρέσουν από την επόμενη πληρωμή, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θέλω να μάθω την σουρεαλιστική εξήγηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
- Αγοράζουν POS από χώρα του εξωτερικού και ανοίγουν εκεί λογαριασμούς
- Ο ανυποψίαστος πελάτης πληρώνει με την κάρτα του και τα χρήματα πηγαίνουν απευθείας στο εξωτερικό
- Το αποτέλεσμα είναι τεράστια φοροδιαφυγή από ΦΠΑ, αλλά και από φόρο εισοδήματος καθώς και παράκαμψη των capital controls


Κόλπο grosso με POS και τραπεζικούς λογαριασμούς στη Βουλγαρία ή σε άλλες χώρες των Βαλκανίων και της υπόλοιπης Ευρώπης.

Επιχειρηματίες που κάνουν συναλλαγές στην Ελλάδα έχουν προμηθευτεί POS από μία χώρα του εξωτερικού, συνήθως από τη Βουλγαρία, το POS είναι συνδεδεμένο με έναν λογαριασμό που έχουν ανοίξει στη χώρα από την οποία έχουν προμηθευτεί το POS και όταν η πληρωμή γίνεται με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα τα χρήματα μεταφέρονται αυτομάτως στο εξωτερικό και δεν καταγράφονται στην Ελλάδα.

Το αποτέλεσμα είναι τεράστια φοροδιαφυγή από ΦΠΑ, αλλά και φόρο εισοδήματος. Ο Ελληνας επιχειρηματίας μπορεί τα χρήματα αυτά να τα εισπράξει στην Ελλάδα με πιστωτική κάρτα που έχει προμηθευτεί από την ξένη τράπεζα ή να τα διοχετεύσει σε οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό επιθυμεί στο εξωτερικό.

Με το σύστημα αυτό παρακάμπτονται και τα capital controls. Το φαινόμενο, λένε από την Τράπεζα της Ελλάδος, παρατηρείται πιο συχνά σε ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, αλλά και σε άλλες επιχειρήσεις οι οποίες θέλουν να φοροδιαφύγουν, αλλά και να στείλουν χρήματα στο εξωτερικό παρακάμπτοντας τα capital controls.

Το κόλπο έχει γίνει αντιληπτό, αλλά προς το παρόν δεν έχουν αποδώσει οι προσπάθειες εντοπισμού των επιχειρήσεων που διαπράττουν φοροδιαφυγή με το σύστημα των POS.

Θανάσης Λυρτσογιάννης
newsit.gr

Αν σκεφτούμε μάλιστα ότι δεν αποκλείεται να γίνει κάποια ρύθμιση για προνομιακή μεταχείριση μελλοντικών καταθέσεων, που θα λογίζονται εκτός capital controls...
 
Δεν καταλαβαίνω δύο πράγματα:

1. πώς παρακάμπτονται τα CC; Ούτε οι αγορές με ελληνική κάρτα είναι δυνατές ούτε η κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό της αλλοδαπής. Μού διαφεύγει κάτι;
2. από πού προκύπτει φοροδιαφυγή;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια υπόθεση (αλλά βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις): Έστω ότι ο πελάτης του ξενοδοχείου από την αλλοδαπή πληρώνει με την κάρτα του της αλλοδαπής και δεν του εκδίδει ο ξενοδόχος άλλο καταγραφόμενο παραστατικό, τα χρήματα πηγαίνουν από τον λογαριασμό του πελάτη στη Γερμανία στον λογαριασμό του ξενοδόχου στη Βουλγαρία και η είσπραξη δεν δηλώνεται.
 

SBE

¥
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται, αλλά δεν μου φαίνεται παράνομο.
Κάπως έτσι δεν γλυτώνουν φόρους το Στάρμπαξ κι η Γκουγκλ;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μια υπόθεση (αλλά βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις): Έστω ότι ο πελάτης του ξενοδοχείου από την αλλοδαπή πληρώνει με την κάρτα του της αλλοδαπής και δεν του εκδίδει ο ξενοδόχος άλλο καταγραφόμενο παραστατικό, τα χρήματα πηγαίνουν από τον λογαριασμό του πελάτη στη Γερμανία στον λογαριασμό του ξενοδόχου στη Βουλγαρία και η είσπραξη δεν δηλώνεται.
Μα αφού επιτρέπεται η χρήση των ελληνικών καρτών στο εξωτερικό. Το POS φαίνεται ότι βρίσκεται στην αλλοδαπή, επομένως τα χρήματα φεύγουν κατευθείαν από τις ελληνικές τράπεζες και πηγαίνουν έξω. Επομένως, ο επιχειρηματίας τσεπώνει τον ΦΠΑ και το φόρο του. Φαντάζομαι βέβαια ότι δεν θα κόβει απόδειξη, ειδάλλως σε περίπτωση ελέγχου δεν θα μπορεί να γίνει η διασταύρωση.
 

SBE

¥
ΟΚ, νομίζω ότι εννοεί η είδηση ότι ο Έλληνας επιχειρηματίας στήνει μια επιχείρηση εκτός Ελλάδας, με τραπεζικό λογαριασμό, και παίρνει από την τράπεζα του εξωτερικού μηχάνημα για να δέχεται πληρωμές με κάρτες η επιχείρηση (αυτό μάλλον σημαίνει το POS) και οι πληρωμές πηγαίνουν αυτόματα στο λογαριασμό του στο εξωτερικό.

Δηλαδή σα να λέμε, μπορώ εγώ να πάρω το μηχανάκι που πληρώνεις με κάρτες από το μπακάλικο της γειτονιάς εδώ στο ΗΒ και να το φέρω στην Ελλάδα, να το βάλω στην πρίζα σε ένα μαγαζί που πουλάει π.χ. ρούχα, να πληρώνουν οι πελάτες τα ρούχα και να πηγαίνουν τα λεφτά στο μπακάλικο στο Λονδίνο.

Δεν είμαι σίγουρη αν γίνεται αυτό από τεχνολογικής άποψης, γιατί θα περίμενα τα μηχανήματα να έχουν συστήματα ασφαλείας που εμποδίζουν τη σύνδεσή τους με οποιοδήποτε δίκτυο. Αλλιώς δεν θα μπορούσα ίσως να κλέψω το μηχάνημα από ένα κατάστημα και να το βάλω σε άλλο χωρίς να το καταλάβει ο καταστηματάρχης, και να τον κλέβω;

Edit αναθεωρώ την τελευταία παράγραφο καθώς σκέφτομαι ότι ο μηχανάκι θα έχει κάποιον κωδικό ή άλλο σύστημα ασφαλείας που βάζει ο καταστηματάρχης για να ξεκινήσει το μηχάνημα. Και το φτιάχνει έτσι ώστε αντί να παίρνει τηλέφωνο την Άλφα ή την Εθνική π.χ., να παίρνει τηλέφωνο την τράπεζα στη Βουλγαρία και να κάνει την πληρωμή μέσω αυτής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Φαντάζομαι πως αυτό που λες στην τελευταία σου παράγραφο δεν γίνεται, γιατί συνήθως κάτι πληκτρολογούν οι υπάλληλοι των επιχειρήσεων πριν τους δώσεις την κάρτα σου (για μεγάλα ποσά, εννοώ πάνω από τα 25 ευρώ των ανέπαφων συναλλαγών) - εννοώ κάποιος κωδικός θα υπάρχει και γι' αυτούς.
Το πώς ακριβώς δίνεται το POS ούτε κι εγώ μπορώ να το καταλάβω, αλλά υποθέτω ότι αν ανοίξεις λογαριασμό σε βουλγάρικη τράπεζα θα γίνεται να συνδεθεί αυτή με POS. Τα περαιτέρω νομίζω είναι θέμα εκεί φορολογικού ελέγχου που αν είναι σαν τον εδώ φορολογικό έλεγχο, καταλαβαίνουμε όλοι πόσο εύκολα θα αποφεύγονται.
 

SBE

¥
Ακριβώς αυτό, μαζί γράφαμε.
Οπότε το ερώτημα είναι: είναι παράνομο κάτι τέτοιο;
Ξέρω ότι το Στάρμπαξ του ΗΒ καταγράφει όλες τις συναλλαγές του (μετρητά και κάρτες) στην Ολλανδία, όπου έχει κάνει ειδικό διακανονισμό για να πληρώνει 5% εταιρικό φόρο. Έτσι δεν πληρώνει φόρους για τις πωλήσεις του στο ΗΒ. Επίσης εμφανίζεται στα λογιστικά του ότι ο εξοπλισμός και τα αναλώσιμα αγοράζονται από το Στάρμπαξ Ελβετίας, οπότε δεν έχει καμία συναλλαγή στο ΗΒ (και πιθανόν η μισθοδοσία να ειναι μέσω άλλης τρίτης χώρας και να παίρνει και ελαφρύνσεις λόγω εισαγωγής συναλλάγματος). Και είναι νόμιμο. Το μόνο που τους έκανε να πληρώσουν κάτι ψίχουλα μια φορά για τα μάτια ήταν το ότι έγινε μποικοτάζ από το κοινό και κινδύνευαν να φαληρίσουν.


Υποθέτω δεν υπάρχει καμία παρανομία στο να ανοίγεις επιχείρηση και λογαριασμό στο εξωτερικό και να δέχεσαι πληρωμές εκεί. Με το ΦΠΑ δεν ξέρω τί γίνεται, αλλά σίγουρα πληρώνουν ΦΠΑ και φόρους στη Βουλγαρία ή όπου αλλού γίνεται η συναλλαγή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωστόσο, ο βουλγάρικος ΦΠΑ είναι σήμερα 20% και υποθέτω ότι επιβάλλεται επί προϊόντων και υπηρεσιών εντός Βουλγαρίας ενώ ο ελληνικός ΦΠΑ αφορά προϊόντα και υπηρεσίες εντός Ελλάδας και πρέπει να αποδίδεται εδώ. Αν δηλαδή δεν κόβονται αποδείξεις, τότε ο ελληνικός ΦΠΑ μπαίνει στην τσέπη του επιχειρηματία και ο φόρος του το ίδιο.
Αν, βέβαια, κόβονται αποδείξεις, τότε απλώς πρόκειται περί φοροαποφυγής, οπότε και να τις βρουν τις επιχειρήσεις δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα οι ελληνικές αρχές.
 

SBE

¥
Αποδείξεις κόβονται, λογικά, εφόσον το σύστημα πληρωμής το κάνει αυτόματα (υπάρχουν και συστήματα που το παρακάμπτουν αυτό, αλλά όχι νόμιμα φυσικά, αλλά δεν χρειάζεται λογαριασμός στο εξωτερικό για να τα εφαρμόσεις).
 
Μια υπόθεση (αλλά βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις): Έστω ότι ο πελάτης του ξενοδοχείου από την αλλοδαπή πληρώνει με την κάρτα του της αλλοδαπής και δεν του εκδίδει ο ξενοδόχος άλλο καταγραφόμενο παραστατικό, τα χρήματα πηγαίνουν από τον λογαριασμό του πελάτη στη Γερμανία στον λογαριασμό του ξενοδόχου στη Βουλγαρία και η είσπραξη δεν δηλώνεται.

Ναι, αλλά αυτό το κάνεις με οποιοδήποτε POS. Θέλω να πω ότι κι εγώ έχω POS και φυσικά δεν βγάζει παραστατικό για φορολογική χρήση, απλώς αναγράφει το ποσό. Πρέπει να βγάλω ξεχωριστή απόδειξη από την ταμειακή.
 
Ακριβώς αυτό, μαζί γράφαμε.
Οπότε το ερώτημα είναι: είναι παράνομο κάτι τέτοιο;
Ξέρω ότι το Στάρμπαξ του ΗΒ καταγράφει όλες τις συναλλαγές του (μετρητά και κάρτες) στην Ολλανδία, όπου έχει κάνει ειδικό διακανονισμό για να πληρώνει 5% εταιρικό φόρο. Έτσι δεν πληρώνει φόρους για τις πωλήσεις του στο ΗΒ. Επίσης εμφανίζεται στα λογιστικά του ότι ο εξοπλισμός και τα αναλώσιμα αγοράζονται από το Στάρμπαξ Ελβετίας, οπότε δεν έχει καμία συναλλαγή στο ΗΒ (και πιθανόν η μισθοδοσία να ειναι μέσω άλλης τρίτης χώρας και να παίρνει και ελαφρύνσεις λόγω εισαγωγής συναλλάγματος). Και είναι νόμιμο. Το μόνο που τους έκανε να πληρώσουν κάτι ψίχουλα μια φορά για τα μάτια ήταν το ότι έγινε μποικοτάζ από το κοινό και κινδύνευαν να φαληρίσουν.


Υποθέτω δεν υπάρχει καμία παρανομία στο να ανοίγεις επιχείρηση και λογαριασμό στο εξωτερικό και να δέχεσαι πληρωμές εκεί. Με το ΦΠΑ δεν ξέρω τί γίνεται, αλλά σίγουρα πληρώνουν ΦΠΑ και φόρους στη Βουλγαρία ή όπου αλλού γίνεται η συναλλαγή.

Αν ανοίξεις την επιχείρησή σου στην Βουλγαρία, δεν είναι παράνομο. Τουλάχιστον δεν βλέπω κάτι παράνομο σ' αυτό, θα πληρώνεις φόρο στην Βουλγαρία. Αλλά αν μόνο το μηχανάκι είναι σε βουλγαρική τράπεζα, δεν μπορεί να υπόκειται σε ελληνικό φορολογικό έλεγχο, παρότι η επιχείρηση είναι ανοιγμένη στην Ελλάδα.
 

nickel

Administrator
Staff member
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500077188

Βλέπω, και σε τίτλο, ότι ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης υποστήριξε ότι «ο “κόφτης” είναι το τίμημα της αναξιοπιστίας του Αλέξη Τσίπρα». Όχι, κ. Μητσοτάκη, κανένας φιλελεύθερος δεν πρέπει να πετάει τέτοιες κοτσάνες — και θα ήταν χρήσιμο να βάλουν οι φιλελεύθεροι κάποιον κόφτη να λογοκρίνει τις αντιπολιτευτικές ομιλίες από τις αυτοϋπονομευτικές «υπερβάσεις».

Ο κόφτης είναι το τίμημα της αναξιοπιστίας όλων των μεταπολιτευτικών κυβερνήσεων που ξεπερνούσαν τα λογικά όρια ελλειμμάτων, ας πούμε το 3% που όρισε το Μάαστριχτ. Το Σύνταγμά μας περιέχει ένα σωρό χειροπέδες που περιορίζουν τις κινήσεις ενός φιλελεύθερου προοδευτικού κράτος, με μεγαλύτερη και ηλιθιότερη χειροπέδη την απαγόρευση των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Η μοναδική χειροπέδη που θα άξιζε να έχει είναι ο δημοσιονομικός κόφτης. Με τον κόφτη και αξιόπιστες υπηρεσίες προϋπολογισμού και στατιστικής θα είχαμε γλιτώσει του κόσμου τις σπατάλες και κυρίως τις εγκληματικές σπατάλες του Κώστα Καραμανλή της ΝΔ. Αυτές πάνω απ’ όλα μας οδήγησαν στη δυστυχία της ύφεσης, από την οποία είναι άγνωστο πότε θα βγούμε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...]
Ο κόφτης είναι το τίμημα της αναξιοπιστίας όλων των μεταπολιτευτικών κυβερνήσεων που ξεπερνούσαν τα λογικά όρια ελλειμμάτων, ας πούμε το 3% που όρισε το Μάαστριχτ. Το Σύνταγμά μας περιέχει ένα σωρό χειροπέδες που περιορίζουν τις κινήσεις ενός φιλελεύθερου προοδευτικού κράτος, με μεγαλύτερη και ηλιθιότερη χειροπέδη την απαγόρευση των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Η μοναδική χειροπέδη που θα άξιζε να έχει είναι ο δημοσιονομικός κόφτης. Με τον κόφτη και αξιόπιστες υπηρεσίες προϋπολογισμού και στατιστικής θα είχαμε γλιτώσει του κόσμου τις σπατάλες και κυρίως τις εγκληματικές σπατάλες του Κώστα Καραμανλή της ΝΔ. Αυτές πάνω απ’ όλα μας οδήγησαν στη δυστυχία της ύφεσης, από την οποία είναι άγνωστο πότε θα βγούμε.

Δεν θα με βρεις σύμφωνο σε αυτή την ισοπεδωτική κριτική για όλες τις κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης (που λειτουργεί και απαλλακτικά για όσα απίστευτα διαδραματίζονται στη χώρα τον τελευταίο καιρό) και πολύ περισσότερο για το περίφημο 3% που ποιος ξέρει αν το τήρησε κανείς και πότε. Το Σύνταγμα δεν μπορεί να περιέχει «κόφτες» πέρα από όσους ορίζουν τα βασικά ενός ελεύθερου, πολιτισμένου κράτους (και περιγράφονται λίγο πολύ πια σε διεθνείς συμβάσεις). Γενικές αρχές πρέπει να διατυπώνει το Σύνταγμα και διαδικασίες για τις θεμελιώδεις λειτουργίες του κράτους. Οι κόφτες πρέπει να είναι ενσωματωμένοι στη λογική όλων μας - αλίμονο αν χρειάζεται να ασκείται η καθημερινή, η μεσοπρόθεσμη και η μακροπρόθεσμη πολιτική με συνταγματικές προβλέψεις.
 
Κι εγώ διαφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη αυτόματου περιορισμού δαπανών λόγω υπέρβασης, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τις δυνατότητες ενός ελληνικού κράτους να συμπεριφέρεται αρκετά ώριμα για να μην το χρειάζεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θα με βρεις σύμφωνο σε αυτή την ισοπεδωτική κριτική για όλες τις κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης (που λειτουργεί και απαλλακτικά για όσα απίστευτα διαδραματίζονται στη χώρα τον τελευταίο καιρό) και πολύ περισσότερο για το περίφημο 3% που ποιος ξέρει αν το τήρησε κανείς και πότε. Το Σύνταγμα δεν μπορεί να περιέχει «κόφτες» πέρα από όσους ορίζουν τα βασικά ενός ελεύθερου, πολιτισμένου κράτους (και περιγράφονται λίγο πολύ πια σε διεθνείς συμβάσεις). Γενικές αρχές πρέπει να διατυπώνει το Σύνταγμα και διαδικασίες για τις θεμελιώδεις λειτουργίες του κράτους. Οι κόφτες πρέπει να είναι ενσωματωμένοι στη λογική όλων μας - αλίμονο αν χρειάζεται να ασκείται η καθημερινή, η μεσοπρόθεσμη και η μακροπρόθεσμη πολιτική με συνταγματικές προβλέψεις.

Ο σκοπός του σύντομου σχολίου ήταν για να καταγραφεί η σημασία που πιστεύω ότι θα έπρεπε να δίνουμε στη δημοσιονομική πειθαρχία. Η αναφορά του Συντάγματος ήταν σχεδόν σχήμα λόγου για έμφαση: η σημασία της διόρθωσης των υπέρμετρων ελλειμμάτων αναγνωρίζεται από τις ευρωπαϊκές συνθήκες. Η διόρθωση θα επιβάλλεται από τους συλλογικούς ευρωπαϊκούς θεσμούς όλο και πιο αυστηρά και πιο αποτελεσματικά απ’ όσο μπορούν να την επιβάλλουν οι εσωτερικοί καταστατικοί χάρτες. Δεν είναι πια απλώς η λογική που πρέπει να πρυτανεύει στις εσωτερικές ισορροπίες. Είναι η λογική που επιβάλλεται από τις ομοσπονδιακές ισορροπίες. Δεν θα συμφωνήσω, τέλος, με τη διατύπωση «Οι κόφτες πρέπει να είναι ενσωματωμένοι στη λογική όλων μας» επειδή δεν διαφέρει από το να λέγαμε «Δεν χρειάζεται να έχουμε νόμους για το φόνο. Το ότι ο φόνος είναι κάτι αποτρόπαιο και κολάσιμο πρέπει να είναι ενσωματωμένο στη λογική όλων μας».

Το κύριο ερώτημα είναι: ο κόφτης είναι καλό πράγμα ή κακό πράγμα; Αν διαφωνούμε, έχουμε ένα καλό θέμα για συζήτηση. Μπορείς να μου πεις π.χ. ότι μια χώρα θέλει επί πέντε χρόνια να δημιουργήσει ελλείμματα 5% επειδή θέλει να αναβαθμίσει πλήρως την υποδομή της. Μπορεί να αποδειχτεί επικίνδυνο ρίσκο αυτή η επένδυση, αλλά έχει μια λογική. Αν μου πεις όμως ότι πρέπει να πολεμήσουμε τη λιτότητα με αυξήσεις μισθών και συντάξεων που θα προέλθουν από αύξηση των ελλειμμάτων (και όχι από ανάπτυξη ή αναδιανομή εισοδημάτων), πιθανότατα θα διαφωνήσουμε. Μπορεί να γίνει εργαλείο ανάπτυξης, αλλά με πολύ προσεγμένη στόχευση και υπό ειδικές συνθήκες. Τέλος πάντων, ας τα βρουν οι Ευρωπαίοι αναμεταξύ τους. Προς το παρόν, ο κόφτης επιβάλλεται σε όλες τις κυβερνήσεις, άρα θεωρείται καλό πράγμα, άρα δεν μπορεί να κατηγορείται ο Τσίπρας επειδή η αναξιοπιστία του έφερε τον κόφτη. Θολώνουμε τα νερά έτσι. Ας κατηγορηθεί ο Τσίπρας και η αναξιοπιστία του για πρόσθετα οικονομικά βάρη, αλλά όχι για κάτι που ο Μητσοτάκης θα έπρεπε να το θεωρεί θετικό.

Επιμέρους σχόλια:
«ισοπεδωτική κριτική»: Δεν είναι ισοπεδωτική όταν έχει συγκεκριμένες αναφορές «που ξεπερνούσαν τα λογικά όρια ελλειμμάτων» και «τις εγκληματικές σπατάλες του Κώστα Καραμανλή». Αν θέλεις να υπερασπιστείς κάποιες συγκεκριμένες πολιτικές δημιουργίας ελλειμμάτων που αποδείχτηκε στη συνέχεια ότι καλώς έγιναν και δεν ήρθε η πραγματικότητα να επιβάλει τη διόρθωσή τους, να μου τις πεις για να βάλω τα απαραίτητα αστεράκια.

«απαλλακτικά για όσα απίστευτα διαδραματίζονται στη χώρα τον τελευταίο καιρό»: Έχω επανειλημμένα σχολιάσει αρκετά από τα όσα γίνονται και δεν μου αρέσουν. Ας μην κρίνονται οι απόψεις μου από ένα σχόλιο. Κι ας μη φοβηθούμε τον περαστικό αναγνώστη: δεν θα διαμορφώσουμε εμείς την κοσμοθεωρία του με ένα σχόλιο (ή με πολλά). Ο λόγος ωστόσο του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, που δεν επιζητεί απλώς να γίνει κυβέρνηση αλλά και να φέρει μια νέα φιλελεύθερη προσέγγιση στην πολιτική και στην οικονομία, δεν θα μπορεί να πείσει το πιο απαιτητικό ακροατήριο με επιχειρήματα παλαιάς κοπής. Εκεί σκάλωσα εγώ. Εσένα δεν σε ενόχλησε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ουάου! (για την έκταση της απάντησης).

Πολύ σύντομα (θα ήθελα...): Το ότι η σημερινή συνολική πολιτική της Ευρώπης είναι περιοριστική δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η μόνη πολιτική. Από την απέναντι μεριά του Ατλαντικού δεν δίστασαν να αυξήσουν τα ελλείμματά τους για να ισορροπήσουν άλλες αστάθειες της οικονομίας τους. Θα μου πεις άλλο Ομπάμα και άλλο [οποιοσδήποτε Ευρωπαίος ηγέτης/ευρωπαϊκό θεσμικό όργανο] και θα έχεις δίκιο, αλλά αυτό δεν παύει να δείχνει ότι υπάρχουν και άλλες πολιτικές, επεκτατικές, χωρίς αριθμητικούς δείκτες.

Σε ό,τι με αφορά, ισοπεδωτική είναι κάθε κριτική που τσουβαλιάζει (για οποιοδήποτε θέμα) όλες μαζί τις μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις χωρίς να παίρνει υπόψη τις συνθήκες και τις ανάγκες της κάθε εποχής και τις αντιδράσεις και πρακτικές της κάθε κυβέρνησης.

Με την ουσία της πολιτικής του Μητσοτάκη δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα. Έχει δεκάδες προβλήματα να αντιμετωπίσει, από την ουσία της πολιτικής του χώρου του μέχρι το ανθρώπινο δυναμικό του. Το μόνο ενδεχόμενο θετικό που βλέπω σε μια κυβέρνησή του είναι ότι πιθανότατα δεν θα είναι τόσο ανίκανη όσο αυτή που έχουμε τώρα. Το πόσο και το πώς και το προς τα πού, δεν το ξέρω -- άλλωστε θα εξαρτηθεί (και αυτό) από τις συνθήκες και τις ανάγκες της (δικής του) εποχής, αν έρθει.

Συμφωνώ όμως ότι χρειάζεται πια συζήτηση ουσίας. Συζήτηση στην οποία να συμμετέχει όσο γίνεται μεγαλύτερο ποσοστό πολιτών, εφόσον έχουν κατορθώσει να απαλλαγούν από τα αντιμνημονιακά παραμύθια, τις ψευδαισθήσεις και τις αυταπάτες. Μου είπαν (δεν το είδα) ότι κυβερνητικό στέλεχος υποστήριξε σήμερα σε πρωινάδικο πως η φορολογία των ελευθέρων επαγγελματιών γίνεται για να πληρώνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι που είναι καταναλωτές των υπηρεσιών των ελεύθερων επαγγελματιών. Με ανθρώπους που ακόμα σκέφτονται έτσι, προφανώς δεν μπορεί να γίνει ουσιαστική συζήτηση, με κόφτες ή χωρίς. Δεν είναι ότι δεν χωνεύουν την ελεύθερη οικονομία και θα ήθελαν να απομακρυνθούν από τους κανόνες της (δηλαδή, Γκρέξιτ) αλλά δεν συνειδητοποιούν καν πώς λειτουργεί η ελεύθερη οικονομία και φυσικά, δεν μπορούν να υλοποιήσουν κανένα από τα μέτρα που ψηφίζουν (όπως βλέπουμε άλλωστε ότι συμβαίνει).

Και ένα τελευταίο. Η διαδικασία του κόφτη που ισχύει για όλη την Ευρώπη έχει ήδη ψηφιστεί από τους επάρατους Σαμαροβενιζέλους. Ο κόφτης που θα ψηφιστεί είναι ειδικός για τις ανάγκες της σημερινής ελληνικής οικονομίας όπως έχουν μεταβληθεί τους τελευταίους 15 μήνες. Αν δεν χρειαζόταν κάτι περισσότερο από ό,τι για τις άλλες χώρες, γιατί να επιμένουν οι πωστουλένε-σήμερα για κάτι το ιδιαίτερο; Αρκετά και με το παραμύθι του «μα πότε πρόλαβαν να το χαλάσουν». Ε, πρόλαβαν. Το γεμάτο ποτήρι δεν χρειάζεται πολύ για να ξεχειλίσει, αρκεί ένα μικρό σπρώξιμο για να ξεκινήσει να κυλάει ασταμάτητα την κατηφόρα ένας βράχος που ανέβηκε ως εκεί με μεγάλο κόπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εντάξει, έκλεισαν 70 μέρες οι γραμμές του τρένου, στοίχισε μερικά εκατομμύρια σε Τραινοσέ και μεταφορικές, αλλά βρέθηκαν κάποια στιγμή τα κρεβάτια σε άλλα σημεία και σε λίγες αναίμακτες επιχειρήσεις μεταφοράς των προσφύγων αποκαταστάθηκε η κανονικότητα και έχουμε τώρα τους μαγαζάτορες της Ειδομένης να γκρινιάζουν που χάσανε τους πελάτες.
http://www.kathimerini.gr/864233/article/epikairothta/ellada/dhmarxe-giati-diwxneis-toys-prosfyges

Υποθέτω ότι κάποια ανάλογη πολιτική αναμονής ισχύει σε σχέση με το υπόκοσμο που δρα στα Εξάρχεια και στο Πολυτεχνείο με την ανοχή της κυβέρνησης, των πανεπιστημιακών και των διωκτικών αρχών. Θα κάνουν ντου όταν θα ωριμάσει η στιγμή. Ή θα τους αφήσουν να κάψουν, να κάψουν, να κάψουν, να βαρεθούν, να φύγουν.

Στο μεταξύ, δεν υπάρχει κανένα παλικάρι στο υπουργικό συμβούλιο να τα βάλει με τον αριστερό υπόκοσμο — ή κότες είναι όλοι τους ή ομοφρονούντες. Δυστυχώς, δεν μπορούμε να ελπίσουμε ότι θα κάψουν, θα κάψουν, θα κάψουν, θα βαρεθούν, θα φύγουν.

ΕΜΠ, το βασίλειο της παραβατικότητας
http://www.kathimerini.gr/864253/opinion/epikairothta/politikh/emp-to-vasileio-ths-paravatikothtas
 
Top