Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

SBE

¥
Παρατηρώ ότι τα δεκατρία από τα είκοσι είναι της δεκαετίας του '60 και μάλιστα τα πιο πολλά 63-64.
Να υποθέσω ότι ήταν η εποχή που ανακάλυπταν οι Αμερικανοί κι οι Ευρωπαίοι τις θερινές διακοπές; Που ξεκίνησε ο μαζικός τουρισμός; Ή απλά σύμπτωση;

ΥΓ Και μια απορία από παλιά, τι τραγούδι ακουγόταν στη διαφήμιση της Σολ (σανδάλια) τη δεκαετία του '70; Η διαφήμιση έδειχνε μια κοπέλα να περπατάει σε κεντρικό δρόμο, κι έχω την εντύπωση ότι ήταν το Summer In The City, αλλά μπορεί και να ήταν τραγούδι γραμμένο για τη διαφήμιση (αλλά τότε θα είχε μεταφραστεί στην ελληνική εκδοχή της διαφήμισης). Ξέρω, ψύλλους στ' άχυρα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρατηρώ ότι τα δεκατρία από τα είκοσι είναι της δεκαετίας του '60 και μάλιστα τα πιο πολλά 63-64.
Να υποθέσω ότι ήταν η εποχή που ανακάλυπταν οι Αμερικανοί κι οι Ευρωπαίοι τις θερινές διακοπές; Που ξεκίνησε ο μαζικός τουρισμός; Ή απλά σύμπτωση;

Μάλλον ο οργανωτής του όλου θέματος είναι της ηλικίας μου... :(

Στατιστικά: τα 20 στα 30 ανήκουν στην εικοσαετία 1958-1978.

1958|26| Summertime Blues |Eddie Cochran
1960|3| Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polkadot Bikini |Bryan Hyland
1962|2| Wipe Out |The Surfaris
1962|30|Surfin' Safari|The Beach Boys
1963|4|Surf City|Jan & Dean
1963|8|Surfin' U.S.A.|The Beach Boys
1963|20|Those Lazy-Hazy-Crazy Days Of Summer|Nat King Cole
1963|23|Surfer Girl|The Beach Boys
1964|13|Under The Boardwalk|The Drifters
1964|25|A Summer Song|Chad & Jeremy
1965|15|California Girls|The Beach Boys
1966|1| Summer In The City |The Lovin' Spoonful
1966|29|Summertime|Billy Stewart
1969|7|Hot Fun In The Summertime|Sly & The Family Stone
1970|11| In The Summertime |Mungo Jerry
1972|17|Saturday In The Park|Chicago
1972|21|School's Out|Alice Cooper
1972|22|Summer Breeze|Seals & Crofts
1976|14|Summer|War
1978|9| Summer Nights |John Travolta and Olivia Newton-John

Σανδάλια... Να χαίρομαι που θυμάμαι ότι γράφονταν Scholl. Εκεί σταματούν οι γνώσεις μου.
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Και επειδή μόλις έριξα ένα καρασνομπάρισμα στον μακαρίτη τον Ντελ Σάνον, ιδού το καλύτερο τραγούδι του 1961, σύμφωνα με τα κιτάπια που είχα και συμβουλευόμουν εκείνα τα χρόνια. Το γιουτιουμπάκι έτυχε να έχει καλή ακουστική / καθαρισμένη κόπια.

 

nickel

Administrator
Staff member
Τι μαθαίνει κανείς διαβάζοντας: Όταν πέθανε ο Roy Orbison, οι Traveling Wilburys (Jeff Lynne της Electric Light Orchestra, Roy, George Harrison, Tom Petty και Bob Dylan) σκόπευσαν να ζητήσουν από τον Ντελ Σάνον να πάρει τη θέση του. Όμως ο Σάνον αυτοκτόνησε (από κατάθλιψη) και οι T.W. με τον Lynne πρώτη φωνή έγραψαν αυτή την εκτέλεση του τραγουδιού που σήμερα άκουσα για πρώτη φορά...

 
Και μια ονειρεμένη σκανδιναβική αύρα για ν' αποχαιρετίσει έναν καυτό Ιούλη, από τον Σιμπέλιους και τη σουίτα του King Christian II.

 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα σας και καλό Αύγουστο! August's Rhapsody, το φινάλε της ταινίας August Rush (όχι για όσους δεν την έχουν δει και θα ήθελαν να τη δουν). Real schmaltz.

 
The summer's here and the time is right for dancing in the streets. (Και τρελή χορογραφία.)


Διατίθεται και σε 80s.
 
Top