Τα εφήμερα

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Johnny Otis, 90, American R&B singer-songwriter, died Jan 17th.

Otis, born Ioannis Alexandres Veliotes, was the child of Greek immigrants Alexander J. Veliotes, a Mare Island longshoreman and grocery store owner, and his wife, the former Irene Kiskakes, a painter. Wikipedia

 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ζωή σαν μυθιστόρημα ο ΒελιΌτις, και πολυτεχνίτης:

Ioannis Alexandres Veliotes (December 28, 1921 – January 17, 2012), better known as Johnny Otis, was an American singer, musician, talent scout, disc jockey, composer, arranger, recording artist, record producer, vibraphonist, drummer, percussionist, bandleader, and impresario. Born in Vallejo, California, he is commonly referred to as the "Godfather of Rhythm and Blues".
...
Otis was well-known for his choice to live his professional and personal life as a member of the African-American community. He has written, "As a kid I decided that if our society dictated that one had to be black or white, I would be black."
He was also the father of musician Shuggie Otis.
...
He discovered the teenaged Esther Phillips when she won one of the Barrelhouse Club's talent shows. With this band, which toured extensively throughout the United States as the California Rhythm and Blues Caravan, he had a long string of rhythm and blues hits through 1950.

In the late 1940s, he discovered Big Jay McNeely, who then performed on his "Barrelhouse Stomp". In the 1950s he discovered Etta James, for whom he produced her first hit, "Roll With Me, Henry" (also known as "The Wallflower"). Otis produced the original recording of "Hound Dog" written by Jerry Leiber and Mike Stoller with vocal by Big Mama Thornton, and was given a writing credit on all six of the 1953 releases of the song. As an artist and repertory man for King Records he also discovered Jackie Wilson, Hank Ballard, and Little Willie John, among others. He also became an influential disk jockey in Los Angeles.
...
Frank Zappa has cited Otis as the inspiration for his distinctive trademark facial hair, stating in an interview conducted by The Simpsons creator Matt Groening and Guitar Player magazine editor Don Menn, "It looked good on Johnny Otis, so I grew it."
...
In the 1960s, he entered journalism and politics, losing a campaign for a seat in the California State Assembly (one reason for the loss may be that he ran under his much less well known real name). He then became chief of staff for Democratic Congressman Mervyn M. Dymally. He was also was the pastor of Landmark Community Church.

In the 1990s, Otis bought a farm near Sebastopol, California, north of San Francisco. For a time he ran a coffee shop / grocery store / blues club...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σεραφείμ προς ΚΚΕ: «Σώστε την πατρίδα, αποκηρύξτε τον αθεϊσμό»

Επιστολές- εκκλήσεις υπέρ «της διάσωσης της φιλτάτης πατρίδος» από... τα εγχώρια και «αλλοδαπά» αρπακτικά απηύθυνε στη γενική γραμματέα του ΚΚΕ κυρία Αλέκα Παπαρήγα, όπως και τους αρχηγούς του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλ. Τσίπρα και της ΔΗΜ.ΑΡ. κ. Φ. Κουβέλη ο μητροπολίτης Πειραιώς κ. Σεραφείμ.

Στην επιστολή προς τη γενική γραμματέα του ΚΚΕ, γραμμένη στην προσφιλή του εκκλησιαστική καθαρεύουσα, ο μητροπολίτης Σεραφείμ απευθύνεται «μετά πλείστης τιμής» στην εξοχωτάτη κ. Παπαρήγα, παρακαλώντας τη «να εμποδίσητε την στοχευμένην επίθεσιν του καταρρέοντος κόμματος της τέως συμπολιτεύσεως, το οποίο δια των Εξοχωτάτων Υπουργών του κ.κ. Ευαγγέλου Βενιζέλου και Μιλτιάδου Παπαϊωάννου επιχειρεί την ψήφισι υπό της Βουλής των Ελλήνων νομοσχεδίων σαφώς αντικειμένων εις την Συνταγματική νομιμότητα και τα δημοκρατικά αισθήματα».[...]

Ολόκληρο το κείμενο του όπως πάντα καλού, καταδεκτικού, μεγαλόψυχου, μειλίχιου, ειρηνικού, διεθνιστή ιεράρχη, εδώ.
 
...μετ’ αισθημάτων συνοχής καρδίας και πολλής θλίψεως δια την όχλησι της Υμετέρας πολυευθύνου Εξοχότητος εν καιροίς δυσχειμέροις...Εισάγεται ωσαύτως κατά παράβασι της χριστιανικής ανθρωπολογίας και της ανθρώπινης οντολογίας η έννοια του «ετέρου σεξουαλικού προσανατολισμού» και αναγνωρίζεται η παράνοια και το έγκλημα περί το γενετήσιο ένστικτο ως θεσμός της εννόμου τάξεως. Είναι ασφαλώς συμπαθέστατα τα θύματα αυτής της τραγικότητος ως πρόσωπα και έχουν οπωσδήποτε ανάγκη της αγάπης και της στοργής αλλά είναι αποτρόπαιο βδέλυγμα η πρακτική της ζωής των και τυγχάνει αδιανόητο να αναγνωρισθή ως θεσμός δικαίου.....ο «αφελής» αγνωστικισμός του Υμετέρου κομματικού σχηματισμού... :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλά, αυτό είναι από πού να το πιάσεις και από πού να το αφήσεις:

Βεβαίως αἱ πλέον σύγχρονοι φυσικαί θεωρίαι τῆς σχετικότητος τοῦ ᾿Αϊνστάιν, τῆς ἀπροσδιοριστίας τοῦ Χάϊζεμπεργκ καί τῶν κβάντα τοῦ Μάξ Πλάνκ, ἀλλά καί ἀρκεταί νεώτεραι καταδεικνύουν τήν σαθρότητα τῆς ἐξελικτικῆς θεωρίας, πού ἀποδίδει τήν ὕπαρξη τοῦ κόσμου εἰς τήν τυχαιότητα καί εἰς τήν μηχανοκρατία τῆς φυσικῆς ἐπιλογῆς. Αἱ ἐπιστημονικαί καί φιλολοσοφικαί ἀποδείξεις κατά τοῦ μεγάλου τούτου ψεύδους πού συντηροῦν γνωστοί διεθνιστικοί κύκλοι τῶν ὁποίων δυστυχῶς ἀναμεταδόται τυγχάνετε εἶναι: [ακολουθεί παραλήρημα]

Εντωμεταξύ, επειδή δεν το κατέχω το ευγενές σπορ του πολυτονικού, τα διαλυτικά στο Χάϊζενμπεργκ πώς δικαιολογούνται; Ε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εντωμεταξύ, επειδή δεν το κατέχω το ευγενές σπορ του πολυτονικού, τα διαλυτικά στο Χάϊζενμπεργκ πώς δικαιολογούνται; Ε;
Τα διαλυτικά έμπαιναν χωρίς να δίνεται σημασία στο κατά πόσο υπήρχε τονισμός που έδειχνε ότι χωρίζονται τα φωνήεντα. Έμπαιναν, δηλαδή, όπως θα τα βάζαμε σήμερα στα κεφαλαία: ΧΑΪΖΕΜΠΕΡΓΚ.
Θυμίζω ότι έμπαιναν και σε λέξεις όπως το πρωΐ.
 
Πώς να μη σοκαριστεί ο Παναγιότατος; Τι σχέση έχουν οι μεγαλοπαπάδες με την ομοφυλοφιλία; Αχ, Μπέμπα Μπλανς...
 

Earion

Moderator
Staff member
Τα διαλυτικά έμπαιναν χωρίς να δίνεται σημασία στο κατά πόσο υπήρχε τονισμός που έδειχνε ότι χωρίζονται τα φωνήεντα. Έμπαιναν, δηλαδή, όπως θα τα βάζαμε σήμερα στα κεφαλαία: ΧΑΪΖΕΜΠΕΡΓΚ.
Θυμίζω ότι έμπαιναν και σε λέξεις όπως το πρωΐ.

Κι όμως θυμάμαι να έχω διαβάσει άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό που κυκλοφόρησε την περίοδο της δικτατορίας, από συντηρητικό καθηγητή, που στιγμάτιζε την άστοχη αυτή μεταχείριση των διαλυτικών. (Έχω στίψει το μυαλό μου να ξαναφέρω στη μνήμη το πού το βρήκα, αλλά ...).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα και η δημοτική δεν κατάργησε τα διαλυτικά όπως κατάργησε τις άχρηστες περισπωμένες. Απλώς τα εκλογίκευσε. Θα μπορούσε να το είχε κάνει και η καθαρεύουσα: θα μπορούσε να στείλει τα άχρηστα διαλυτικά να κάνουν παρέα στις βαρείες.
 
τα διαλυτικά στο Χάϊζενμπεργκ πώς δικαιολογούνται; Ε;
Και στο ᾿Αϊνστάιν επίσης δεν χρειάζονται.

Πώς να μη σοκαριστεί ο Παναγιότατος; Τι σχέση έχουν οι μεγαλοπαπάδες με την ομοφυλοφιλία; Αχ, Μπέμπα Μπλανς...
Πρώτον, έτσι ονομάζεται μόνον ο Οικουμενικός, ενώ ο δικός μας είναι Σεβασμ... (ή Άγιος Πειραιώς, σε θετικό βαθμό). Δεύτερον, γράψ' τον τουλάχιστον με ω, "όπως πρέπει"· μόνο μην το παρακάνεις και του βάλεις υπογεγραμμένη και μπλέξουμε... :twit:
 
Δύο Ask the editor από το Merriam Webster: το ένα με λάθος τονισμό του Χριστού ως Christos (από την νταρντάνα) και το άλλο για τη μοναδική λέξη-φάντασμα στην ιστορία του λεξικού (από τη δολιχοκέφαλη).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κώστα, εμένα πάντως μου δημιουργήθηκε η αίσθηση πως τόνισε και τις δύο συλλαβές (τις είπε σε στιλ τικ-τοκ).
 
Εμένα όχι, αλλά μπορεί. Μα κι αυτό λάθος δεν είναι; (σε κουβέντα να βρισκόμαστε, βέβαια...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αλλά έχουν αυτή την κακή συνήθεια οι Αγγλοσάξονες να σηκώνουν τους τόνους. Όπως όταν δει Phaistos, θα πει [φέιστος]. Αλλά τι λέω; Τον Χριστό τον κάναμε κι εμείς Χρίστο.

Η ιστορία τού dord είναι πάντα απολαυστική, ιδιαίτερα με την εικόνα των καρτελών.

Ίσως το έχω ξαναγράψει: η 15η έκδοση της Britannica κυκλοφόρησε με το λήμμα *dessicant. Το σωστό, βέβαια, είναι desiccant και ο ξερός στα ιταλικά εξακολουθεί να είναι secco (από λατ. siccus), άλλο αν εμείς γράφουμε σέκος. Θα φρίξετε αν σας πω πόσοι το γράφουν λάθος σε λεξικά, τίτλους βιβλίων κ.α.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
No pet for you

Want to adopt a dog or cat? Prepare for an inquisition at the animal rescue.

By Emily Yoffe

People who rescue animals can be reluctant to believe anyone deserves the furry creatures. Some rescue groups think potential owners shouldn’t have full-time jobs. Others reject families with children. Some rescuers think apartment dwelling is OK for humans but not for dogs, or object to a cat’s litter box being placed in a basement. Some say no to people who would let a dog run around the fenced backyard “unsupervised,” or allow a cat outside, ever.

Η συνέχεια εδώ.
 

SBE

¥
Λέει πιο κάτω Let’s posit that many people who are drawn to humane work don’t have a particularly positive view of humanity.
Μια φορά πριν μερικά χρόνια είχα πάει σε άγνωστη πόλη, σε ένα γραφείο μακριά από το κέντρο, δέκα λεπτά από τη στάση του λεωφορείου και ξέχασα την τσάντα μου με τα λεφτά μου και το κινητό στο λεωφορείο. Επικοινώνησα από το γραφείο με την εταιρεία λεωφορείων, μου είπαν ότι είχαν την τσάντα μου και μου είπαν να περιμένω στη στάση, θα πέρναγε ο οδηγός με την τσάντα στο επόμενο δρομολόγιό του. Μετά από ώρα στο κρύο στη στάση, και με βροχή τουλούμι, μπήκα στο μαγαζί που ήταν ακριβώς δίπλα και παρακάλεσα αν γινόταν να τηλεφωνήσω στα λεωφορεία να ρωτήσω τι γίνεται, καθώς είχε αρχίσει να νυχτώνει και δε φαινόταν κανένας. Το μαγαζί ήταν από αυτά που πουλάνε μεταχειρισμένα αντικείμενα και όλα τα έσοδα πήγαιναν υπέρ κάποιου φιλοζωικού οργανισμού. Οι υπάλληλοι φιλόζωοι εθελοντές. Αρνήθηκαν να με εξυπηρετήσουν γιατί λέει χρησιμοποιούν το τηλέφωνο μόνο για επαγγελματικά τηλεφωνήματα. Τους εξήγησα ότι έπαθα αυτό κι αυτό και είσαστε το μόνο μαγαζί εδώ γύρω και άμα βρω την τσάντα μου θα σας το πληρώσω το τηλεφώνημα. Ανένδοτοι. Οπότε δεν άντεξα τους είπα άμα ήμουνα σκύλος θα δείχνατε κατανόηση, παλιο-υποκριτές. Και πήγα πάλι πίσω στο γραφείο, όπου πήρα τηλέφωνο τα λεωφορείο και μου είπαν πλησιάζει τώρα στη στάση και έκανα κατοστάρι να είμαι στη στάση πριν φύγει το λεωφορείο κι έτσι βρήκα την τσάντα μου.
 
Μια και θάβουμε τους μισάνθρωπους φιλόζωους, ας αντλήσουμε από το αρχαίο πνεύμα αθάνατο:

Ξένους τινάς εν hΡώμηι πλουσίους κυνών έκγονα και πιθήκων εν τοις κόλποις περιφέροντας και αγαπώντας ιδών ho Καίσαρ hως έοικεν ηρώτησεν, ει παιδία παρ' αυτοίς ου τίκτουσιν hαι γυναίκες, hηγεμονικώς σφόδρα νουθετήσας τούς το φύσει φιλητικόν εν hημίν και φιλόστοργον εις θηρία καταναλίσκοντας, ανθρώποις οφειλόμενον. (Πλούταρχος, Βίος Περικλέους, 1)
 
Δεν παίρνω όρκο γιατί δεν το άκουσα ο ίδιος, αλλά μου είπαν πως σε μεσημεριανή εκπομπή του Κόκκινου μίλαγε η παραγωγός της εκπομπής για τον Αγγελόπουλο και είπε πως "δεν είχε τον μεγαλειώδη θάνατο που του άξιζε, αλλά..." Se non è vero è ben trovato (ως αρλούμπα).
 
Top