Τα εφήμερα

LostVerse

Member
Αυτό είναι που ερευνά και τα ανοιγμένα από πυροσβεστήρες κεφάλια στις πορείες; Γιατί έχω διαβάσει καταγγελίες γιατρών, αλλά, μυστήριο πράμα, έναν αστυνομικό να τιμωρείται δεν έχω δει. Μήπως τους τιμωρούν και δεν μας το λένε;

Συνήθως όχι διότι το police brutality και το police corruption είναι διαφορετικά πράγματα. Υπήρξαν όμως και περιπτώσεις όπου το συγκεκριμένο τμήμα ήταν υπεύθυνο και για police brutality, όπως σε μια καταγγελία για έναν αφρικανό μικροπωλητή στο ΑΤ συντάγματος που έπεσε θύμα κακοποίησης. Το συγκεκριμένο κομμάτι της ΕΛΑΣ υπάγεται απευθείας στον αρχηγό της (ουσιαστικά δηλαδή στον εκάστοτε υπουργό, αφού ο αρχηγός είναι το τσιράκι του, όπως όλοι οι ανώτατοι), οπότε η ευκινησία της είναι λίγο ανύπαρκτη. Μακάρι να μπορούσε να επεμβαίνει και σε πολύ πιο απλά πράγματα, όπως να έκοβε κλήσεις σε αστυνομικούς που παραβιάζουν ΚΟΚ. Εγώ προσωπικά θα έκανα πολλές καταγγελίες.

Edit: Τώρα το είδα. Η μετάφραση του including, but not limited to είναι ενδεικτικά, όταν γράφεις ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά είναι πλεονασμός. Αν θέλετε να συζητηθεί, ανοίγω νήμα.

Υπάρχει ήδη κάπου. Εκεί το είδα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καταγγελία τέτοιων κυκλωμάτων; Μόνο όποιος έχει αυτοκτονικές τάσεις. Και θεωρητικά, όλα γίνονται, στην πράξη όμως...
Αν δεν υπήρχε έστω κάποια διαφθορά στους φύλακες του νόμου, δεν θα υπήρχαν υπηρεσίες Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εκτός αν ο κόσμος μας είναι όμορφος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος και κανείς δεν σκοτώνει, δεν κλέβει, δεν χρηματίζεται, δεν φοροδιαφεύγει, δεν δεν δεν... ή επιλέγουμε να ζούμε στη φούσκα μας και να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

[...] (θυμίσου την προ ημερών συζήτηση για τα μαϊμού φοιτητικά πάσο). [...]
Για τα πάσα και την κλίση τους, πάμε εδώ.
 

SBE

¥
Πάντως το θέμα είναι ότι η αστυνομία τους έπιασε, οπότε κάποιοι αστυνομικοί ΔΕΝ ήταν συνεργάτες των κακοποιών. Και σε τέτοια ζητήματα καλύτερα να κρατάς μικρό καλάθι. Άλλωστε δε χρειάζεται να είναι ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί συνεργάτες των κακοποιών. Ένας στη σωστή θέση αρκεί. Όπως και ένας αστυνομικός αρκεί για να τους πιάσει.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά την περίπτωση μιας ανατολικοευρωπαίας σε κάποιο χωριό που την κράταγε δεμένη σε ένα καλοριφέρ ένας σοβαρός οικογενειάρχης και επιχειρηματίας και την εξέδιδε στο χωριό, εν γνώσει της οικογένειάς του. Όπως είχα διαβάσει τότε στις εφημερίδες, αυτή κάποια στιγμή το έσκασε, πήγε στην αστυνομία και είπε στην κατάθεσή της στο δικαστήριο ότι ορισμένοι αστυνομικοί δεν την πίστεψαν, ώσπου βρήκε κάποιον που την πίστεψε και ξεσκέπασε την υπόθεση.
 

LostVerse

Member
Καταγγελία τέτοιων κυκλωμάτων; Μόνο όποιος έχει αυτοκτονικές τάσεις. Και θεωρητικά, όλα γίνονται, στην πράξη όμως... Αν δεν υπήρχε έστω κάποια διαφθορά στους φύλακες του νόμου, δεν θα υπήρχαν υπηρεσίες Εσωτερικών Υποθέσεων.

Και ποιος ακριβώς ισχυρίστηκε κανείς ότι δεν υπάρχει; Δεν βρίσκω πουθενά κάποιο μήνυμα όπου να γράφεται ή έστω υπονοείται κάτι τέτοιο.

Εκτός αν ο κόσμος μας είναι όμορφος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος και κανείς δεν σκοτώνει, δεν κλέβει, δεν χρηματίζεται, δεν φοροδιαφεύγει, δεν δεν δεν... ή επιλέγουμε να ζούμε στη φούσκα μας και να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

Κοίτα να δεις, ούτε αυτό το ισχυρίστηκε κανείς.

Έχει νόημα τελικά να απαντάς συνέχεια με κριτήριο όχι το τι είπε ο συνομιλητής σου, αλλά το το τι θα ήθελες να είχε πει;

Για τα πάσα και την κλίση τους, πάμε εδώ.

Να πάτε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Υπάρχει ήδη κάπου. Εκεί το είδα.
Σε μας, όχι. Υπάρχει σε ένα παλιό φόρουμ, που κι εκεί το είχα παρατηρήσει. Άλλο που σύχναζα και σε άλλα φόρουμ, και τελικά έγινα user10 για τιμωρία.:inno:
 

LostVerse

Member
Σε μας, όχι. Υπάρχει σε ένα παλιό φόρουμ, που κι εκεί το είχα παρατηρήσει. Άλλο που σύχναζα και σε άλλα φόρουμ, και τελικά έγινα user10 για τιμωρία.:inno:

Έχεις δίκιο. Παρόλο που έψαξα αρκετά δεν το βρήκα, αλλά θα ορκιζόμουν ότι το είχα έχω διαβάσει και εδώ, έστω όχι σαν ανεξάρτητο θέμα. Τέλος πάντων.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συνήθως όχι διότι το police brutality και το police corruption είναι διαφορετικά πράγματα. Υπήρξαν όμως και περιπτώσεις όπου το συγκεκριμένο τμήμα ήταν υπεύθυνο και για police brutality, όπως σε μια καταγγελία για έναν αφρικανό μικροπωλητή στο ΑΤ συντάγματος που έπεσε θύμα κακοποίησης.
Μάλλον δεν έπιασες την όχι και τόσο ελαφριά ειρωνεία αυτού που έγραψα, πάντως. Η αστυνομία είναι περιβόητη για τη συντεχνιακή λογική της, που δε βλέπει στραβά στους συναδέλφους και τους υπερασπίζεται ακόμα και όταν δεν πρέπει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το κοινό να θεωρεί πρώτον ότι η διαφθορά γενικώς συγκαλύπτεται, καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο, και δεύτερον να θεωρεί ότι όλοι οι μπάτσοι είναι ίδιοι, δηλαδή ανίκανοι και διεφθαρμένοι, πράγμα που σημαίνει ότι τα χλωρά καίγονται με τα ξερά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καταγγελία τέτοιων κυκλωμάτων; Μόνο όποιος έχει αυτοκτονικές τάσεις. Και θεωρητικά, όλα γίνονται, στην πράξη όμως... Αν δεν υπήρχε έστω κάποια διαφθορά στους φύλακες του νόμου, δεν θα υπήρχαν υπηρεσίες Εσωτερικών Υποθέσεων.

Και ποιος ακριβώς ισχυρίστηκε κανείς ότι δεν υπάρχει; Δεν βρίσκω πουθενά κάποιο μήνυμα όπου να γράφεται ή έστω υπονοείται κάτι τέτοιο.

Εκτός αν ο κόσμος μας είναι όμορφος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος και κανείς δεν σκοτώνει, δεν κλέβει, δεν χρηματίζεται, δεν φοροδιαφεύγει, δεν δεν δεν... ή επιλέγουμε να ζούμε στη φούσκα μας και να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

Κοίτα να δεις, ούτε αυτό το ισχυρίστηκε κανείς.

Έχει νόημα τελικά να απαντάς συνέχεια με κριτήριο όχι το τι είπε ο συνομιλητής σου, αλλά το το τι θα ήθελες να είχε πει;

Δεν βλέπω πού ακριβώς δίνω την εντύπωση ότι απαντώ στα λεγόμενά σας, κύριε LostVerse, εκτός αν νομίζετε ότι είστε στο επίκεντρο της κάθε συζήτησης εδώ.
Ούτε πού ακριβώς γράφει ότι δεν έχω το δικαίωμα να γράψω αυτό που σκέφτομαι σ' ένα φόρουμ χωρίς να μυγιάζεται κανείς.

Για τα πάσα και την κλίση τους, πάμε εδώ.

Να πάτε.

Εμείς πήγαμε και το προτείνουμε· όποιος έχει μάτια, βλέπει, και μυαλό, πορεύεται.
 

LostVerse

Member
Μάλλον δεν έπιασες την όχι και τόσο ελαφριά ειρωνεία αυτού που έγραψα, πάντως.

Την έπιασα την ειρωνεία, αλλά προτίμησα να απαντήσω κυριολεκτικά (πράγμα που από μόνο του είναι μια μορφή ειρωνείας :p ).

Η αστυνομία είναι περιβόητη για τη συντεχνιακή λογική της, που δε βλέπει στραβά στους συναδέλφους και τους υπερασπίζεται ακόμα και όταν δεν πρέπει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το κοινό να θεωρεί πρώτον ότι η διαφθορά γενικώς συγκαλύπτεται, καθώς δεν υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο, και δεύτερον να θεωρεί ότι όλοι οι μπάτσοι είναι ίδιοι, δηλαδή ανίκανοι και διεφθαρμένοι, πράγμα που σημαίνει ότι τα χλωρά καίγονται με τα ξερά.

Αυτό που λες δεν έχει να κάνει με την αστυνομία ειδικά. Σε όλους τους χώρους όλοι οι μεταξύ τους συνάδελφοι αποφεύγουν να αλληλοκαταγγέλονται. Φυσικά δεν το δικαιολογώ, διότι μοιραία στο τέλος ο ένας θα βγάλει κακό όνομα στους πολλούς.

Πέρα από αυτό, η διαφθορά γενικώς δεν συγκαλύπτεται, πράγμα που αποδεικνύεται από τις πολλές αποκαλύψεις και καταδίκες αστυνομικών που δεν βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι δημοσιογράφοι απεχθάνονται τις αποκαλύψεις βρωμιάς που δεν έχουν κάνει οι ίδιοι (τις αποκαλύψεις, όχι τις βρωμιές).

Τέλος πάντων, καλώς ή κακώς είναι απολύτως λογικό να μην καταδικάζεται κάποιος αν δεν στοιχειοθετούνται κατηγορίες και δεν υπάρχουν αποδείξεις. Δε νομίζω ότι θα προτιμούσες το αντίθετο απλά για την ικανοποίηση του υπάρχοντος «περί δικαίου αισθήματος».

Δεν βλέπω πού ακριβώς δίνω την εντύπωση ότι απαντώ στα λεγόμενά σας, κύριε LostVerse, εκτός αν νομίζετε ότι είστε στο επίκεντρο της κάθε συζήτησης εδώ.
Ούτε πού ακριβώς γράφει ότι δεν έχω το δικαίωμα να γράψω αυτό που σκέφτομαι σ' ένα φόρουμ χωρίς να μυγιάζεται κανείς.

Αν ρίξεις μια ματιά κάποια μηνύματα παραπάνω και εφόσον έχεις μάτια να δεις και μυαλό να πορευθείς, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Εμείς πήγαμε και το προτείνουμε· όποιος έχει μάτια, βλέπει και μυαλό, πορεύεται.

Παρακαλώ! Θεώρησα απολύτως φυσιολογικό εφόσον μιλάς για τον εαυτό σου στο πρώτο πληθυντικό, να σου απαντήσω με την σειρά σου στο δεύτερο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Το τραβήξατε λίγο παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν.

«Αξιοσημείωτη, τέλος, είναι αναφορά 27χρονης από τη Ρωσία πως μέλος του κυκλώματος ειδοποιούνταν από πηγή στην ΕΛ.ΑΣ. για τις κινήσεις των διωκτικών αρχών».

Είπα ότι, αν βγήκε αστυνομικός και είπε ότι αυτά δεν συμβαίνουν εδώ, τότε έχουμε μοναδική αστυνομία στον κόσμο όλο. Αποκεί και πέρα, κανένας μας δεν κρατά το ακριβές διαφθορόμετρο να πει αν η δική μας αστυνομία είναι λιγότερο ή περισσότερο διεφθαρμένη από άλλες, από το ιδανικό που έχουμε στο νου μας, απ' όσο ήταν επί Νέας Δημοκρατίας ή επί Κάφκα. Ηρεμήστε!
 

LostVerse

Member
Το τραβήξατε λίγο παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν.

«Αξιοσημείωτη, τέλος, είναι αναφορά 27χρονης από τη Ρωσία πως μέλος του κυκλώματος ειδοποιούνταν από πηγή στην ΕΛ.ΑΣ. για τις κινήσεις των διωκτικών αρχών».

Είπα ότι, αν βγήκε αστυνομικός και είπε ότι αυτά δεν συμβαίνουν εδώ, τότε έχουμε μοναδική αστυνομία στον κόσμο όλο. Αποκεί και πέρα, κανένας μας δεν κρατά το ακριβές διαφθορόμετρο να πει αν η δική μας αστυνομία είναι λιγότερο ή περισσότερο διεφθαρμένη από άλλες, από το ιδανικό που έχουμε στο νου μας, απ' όσο ήταν επί Νέας Δημοκρατίας ή επί Κάφκα. Ηρεμήστε!

Για την ακρίβεια ο αστυνομικός δεν είπε ότι αυτά δεν συμβαίνουν εδώ, θα ήταν φύσει αδύνατο να ήξερε κάτι τέτοιο. Αυτό που είπε ήταν ότι είναι συνήθης τακτική των κυκλωμάτων για να φοβίζουν τις αλλοδαπές.

Το ένα όμως δεν αποκλείει το άλλο. Εκεί είναι η ένστασή μου.

Κατά τα άλλα ναι, εγώ τουλάχιστον το τράβηξα λίγο παραπάνω. Guilty as charged. :devil:

Σας παρακαλώ να απευθύνετε το λόγο σε μένα στον πληθυντικό όπως σας τον απευθύνω και εγώ, αν και δεν πρόκειται να το ξανακάνω διότι δεν έχει νόημα. Όπως έχει αποδειχτεί πολλές φορές, τα σοφίσματα δεν είναι επιχειρήματα και οι συγκαλυμμένες επιθέσεις παραμένουν επιθέσεις.

Ο πληθυντικός ευγένειας είναι δείγμα σεβασμού και ο σεβασμός δεν απαιτείται, κερδίζεται.
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Δεν βλέπω πού ακριβώς δίνω την εντύπωση ότι απαντώ στα λεγόμενά σας, κύριε LostVerse, εκτός αν νομίζετε ότι είστε στο επίκεντρο της κάθε συζήτησης εδώ.
Ούτε πού ακριβώς γράφει ότι δεν έχω το δικαίωμα να γράψω αυτό που σκέφτομαι σ' ένα φόρουμ χωρίς να μυγιάζεται κανείς.

Αν ρίξεις μια ματιά κάποια μηνύματα παραπάνω και εφόσον έχεις μάτια να δεις και μυαλό να πορευθείς, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Εμείς πήγαμε και το προτείνουμε· όποιος έχει μάτια, βλέπει και μυαλό, πορεύεται.

Παρακαλώ! Θεώρησα απολύτως φυσιολογικό εφόσον μιλάς για τον εαυτό σου στο πρώτο πληθυντικό, να σου απαντήσω με την σειρά σου στο δεύτερο!

Σας παρακαλώ να απευθύνετε το λόγο σε μένα στον πληθυντικό όπως σας τον απευθύνω και εγώ, αν και δεν πρόκειται να το ξανακάνω διότι δεν έχει νόημα. Όπως έχει αποδειχτεί πολλές φορές, τα σοφίσματα δεν είναι επιχειρήματα και οι συγκαλυμμένες επιθέσεις παραμένουν επιθέσεις.
 
Ο πληθυντικός ευγένειας είναι δείγμα σεβασμού και ο σεβασμός δεν απαιτείται, κερδίζεται.

Να σημειώσω πρώτα απ' όλα ότι δεν έχω διαβάσει ολόκληρη την ανταλλαγή, οπότε τα παρακάτω ας διαβαστούν ως γενικά σχόλια, άσχετα με το συγκεκριμένο νήμα.

Ήθελα μόνο να πω ότι σε ιντερνετικά φόρουμ όπως το παρόν για λόγους ευγενείας μάλλον το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει: ο σεβασμός πρέπει να είναι η default λύση προς όλους καταρχάς, αλλά συγκεκριμένες εμπειρίες μπορεί να οδηγήσουν στην απώλεια σεβασμού προς συγκεκριμένους χρήστες. Εν ολίγοις, ο σεβασμός απαιτείται, αλλά κάποιες φορές χάνεται.
 

LostVerse

Member
Να σημειώσω πρώτα απ' όλα ότι δεν έχω διαβάσει ολόκληρη την ανταλλαγή, οπότε τα παρακάτω ας διαβαστούν ως γενικά σχόλια, άσχετα με το συγκεκριμένο νήμα.

Ήθελα μόνο να πω ότι σε ιντερνετικά φόρουμ όπως το παρόν για λόγους ευγενείας μάλλον το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει: ο σεβασμός πρέπει να είναι η default λύση προς όλους καταρχάς, αλλά συγκεκριμένες εμπειρίες μπορεί να οδηγήσουν στην απώλεια σεβασμού προς συγκεκριμένους χρήστες. Εν ολίγοις, ο σεβασμός απαιτείται, αλλά κάποιες φορές χάνεται.

Δεν έχω πρόβλημα να συμφωνήσω μ' αυτό. Ή για να το διατυπώσω και κάπως διαφορετικά, ο σεβασμός δεν μπορεί να απαιτείται ως δεδομένος, τουλάχιστον όχι ες αεί.

Την καλημέρα μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τα πάσα και την κλίση τους, πάμε εδώ.
Οι τακτικοί επισκέπτες του φόρουμ γνωρίζουν ότι μια από τις πολύ σημαντικές προσφορές του daeman στη Λεξιλογία είναι η ακαταπόνητη παραπομπή στις χιλιάδες άλλα νήματα και σχόλια και παρατηρήσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ. Ούτε ξέρω πόσες φορές υπάρχει η συγκεκριμένη ή κάποια ανάλογη διατύπωση σε πάρα πάρα πολλές παρεμβάσεις του. Πρέπει πραγματικά να μην έχει παρακολουθήσει κάποιος τη συγκεκριμένη λειτουργία του συμμοδεράτορα για να νομίσει ότι «του τη λέει». (Hint: Αν θέλει να την πει σε κάποιον ο daeman, βάζει μουσικό κλιπάκι. ;))

Προσωπικά τη θεωρώ πολύτιμη και απαραίτητη συνεισφορά, ακόμη και όταν με διορθώνει ή μου θυμίζει ασυνέπειες σε πράγματα που έχω πει παλιότερα. Η αξία της συλλογικής μνήμης πολλαπλασιάζεται όταν ανακυκλώνεται και περνάει από διαδοχικές επεξεργασίες.

Από εκεί και πέρα, κι εγώ νομίζω ότι το θέμα κλιμακώθηκε υπερβολικά, πράγμα καθόλου περίεργο με τις εντάσεις που ζούμε, και θα ήμουν ευτυχής αν τελείωνε κάπου εδώ.
 
Λιποθυμία μαθητή από ασιτία, σύμφωνα με μαρτυρία της μητέρας του

Σοκ στην κοινωνία της Κρήτης έχει προκαλέσει η είδηση για λιποθυμία 13χρόνου μαθητή σε Γυμνάσιο του Ηρακλείου λόγω υποσιτισμού, σύμφωνα με μαρτυρία της ίδιας της μητέρας του. Το περιστατικό συνέβη πριν από λίγες ημέρες. Η μητέρα του παιδιού, που ειδοποιήθηκε για το περιστατικό, ανέφερε στην διευθύντρια του σχολείου ότι «έχουμε να φάμε δύο μέρες και είναι πολύ φυσικό να λιποθυμήσει το παιδί».

Η μητέρα έχει τέσσερα παιδιά, είναι χωρισμένη και δεν έχει δουλειά. Ο Συλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι καθηγητές του σχολείου έσπευσαν να βοηθήσουν τη μητέρα των τεσσάρων μικρών αγοριών που αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά και οικογενειακά προβλήματα.


http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231140068

(λαϊκίζω, το ξέρω...)
 

LostVerse

Member
Λιποθυμία μαθητή από ασιτία, σύμφωνα με μαρτυρία της μητέρας του

Πριν λίγο καιρό, αντίστοιχη είδηση είχε διαψευστεί μετά βδελυγμίας από το υπουργείο παιδείας με την πρόφαση ότι είχε βγει στην δημοσιότητα από αντιπολιτευόμενο συνδικαλιστικό όργανο.

in other news...

VIDEO: Θ.Πάγκαλος «Κομμουνιστές, φασίστες και μ....ες οι Αγανακτισμένοι»!

(Ήμουν λοιπόν κομμουνιστής και φασίστας ταυτόχρονα; Κοίτα να δεις!)

 
Πριν λίγο καιρό, αντίστοιχη είδηση είχε διαψευστεί μετά βδελυγμίας από το υπουργείο παιδείας με την πρόφαση ότι είχε βγει στην δημοσιότητα από αντιπολιτευόμενο συνδικαλιστικό όργανο.
Δεν ξέρω για ποια περίπτωση λες, πάντως στο Μεσολόγγι, όπου έγινε ντόρος, πράγματι δεν υπήρξε λιποθυμία. Το διέψευσε ο ίδιος ο δήμαρχος, ο οποίος έκανε γνωστό το κρούσμα της ασιτίας (τα παιδιά που υποσιτίζονταν ήταν στην ίδια τάξη με τον γιο του). Το λέω απλά για την ιστορία, μια και το θέμα φυσικά είναι η ασιτία παιδιών, με ή χωρίς λιποθυμία...
 
Top