Τα εφήμερα

Εμένα μ' αρέσει πιο πολύ η ιδέα της ομάδας ΑΚΤΟ με δεύτερη την Κριθαριώτη. Ψηφίζεις και μπορεί να κερδίσεις εισιτήρια της νέας Ολυμπιακής.

Εγώ δεν ψήφισα, αλλά τα παλτά της ομάδας π2 είναι άπαιχτα! Ειδικά το γυναικείο με τις μπότες. Τα πουά πουκάμισα δεν μου άρεσαν όμως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λέμε (λανθασμένα) /Μπαρτσελόνα/, τώρα αρχισε και η λανθασμένη λατινική γραφή του ονόματος; Νισάφι! Αυτό και το *Καμπ Νού στο λαιμό μου κάθονται! Πάλι καλά που είναι ορθογραφημένη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο κύκλος θα έχει ολοκληρωθεί μόνο όταν δούμε γραμμένο: «Σήμερα παίζουν Mpartselona- Mantsester Giounaited» :)
 
Ο κύκλος θα έχει ολοκληρωθεί μόνο όταν δούμε γραμμένο: «Σήμερα παίζουν Mpartselona- Mantsester Giounaited» :)

 
Λέμε (λανθασμένα) /Μπαρτσελόνα/, τώρα αρχισε και η λανθασμένη λατινική γραφή του ονόματος; Νισάφι! Αυτό και το *Καμπ Νού στο λαιμό μου κάθονται.

Πόσο πιθανό είναι να αρχίσουμε να λέμε "Μπαρσελόνα" και "Καμ Νόου";
 

Elsa

¥
Ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει επωφελώς αυτό το συμπέρασμα ένα αριστερό κόμμα...:D

ΠΩΣ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ!
Οι κόρες... διαπλάθουν αριστερούς πατέρες

Όταν οι άνδρες αποκτούν κόρες, τείνουν να υιοθετούν τη θηλυκή επιθυμία για περισσότερα δημόσια αγαθά, λένε οι Βρετανοί ερευνητές
ΕΙΝΑΙ γνωστό πως οι κόρες έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με τον μπαμπά τους. Όμως η επιρροή τους μπορεί να είναι ακόμη βαθύτερη, καθώς φαίνεται ότι τους κάνουν και πιο... αριστερούς. [...]
«Οι θυγατέρες κάνουν τους ανθρώπους πιο αριστερούς, ενώ αντίθετα οι γιοι τους κάνουν περισσότερο δεξιούς», αναφέρουν σ΄ ένα αδημοσίευτο άρθρο τους οι δύο καθηγητές.
[...]
η συνέχεια στα Νέα
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πλάκα-πλάκα, η γιαγιά μου που είχε τρεις γιους ήταν βαμμένη καραμανλική, ενώ ο πατέρας μου που έχει δυο κόρες είναι φανατικός ανδρεοπαπανδρεϊκός (αν και δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να ονομαστεί αριστερός).
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
ΠΩΣ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ!
Οι κόρες... διαπλάθουν αριστερούς πατέρες
[...]
η συνέχεια στα Νέα

Ναι, αλλά κι αυτοί δίνουν στις κόρες τους το γονίδιο της κοινωνικότητας :):rolleyes::) (sociability gene), όπως λένε τούτοι εδώ, απλοποιημένα για την τηλεόραση:
Scientific studies may make women's intuition less of a myth, suggesting now that women inherit the ability to decipher social situations from their fathers.
Girls have two female X chromosomes--one from their father and one from their mother. In Turner Syndrome, one or the other is missing. Today's discovery shows that the girls who retained a single X chromosome from their father were far better socially adjusted. The conclusion is that the genes of sociability is on the X chromosome from the father.

Εδώ πάλι, λένε:
The next step is to find out whether GTF2I, which regulates other genes, helps determine brain function or controls the production of hormones that modulate trust and empathy. However, the team cautions that this may not be the only gene responsible for social behaviour.
 
Last edited:

SBE

¥
Όταν οι άνδρες αποκτούν κόρες, τείνουν να υιοθετούν τη θηλυκή επιθυμία για περισσότερα δημόσια αγαθά, λένε οι Βρετανοί ερευνητές

Λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται για βρετανική έρευνα, οι πατεράδες γίνονται οπαδοί του καπιταλιστικού σοσιαλισμού. ;)
 

SBE

¥
Εγώ δεν ψήφισα, αλλά τα παλτά της ομάδας π2 είναι άπαιχτα! Ειδικά το γυναικείο με τις μπότες. Τα πουά πουκάμισα δεν μου άρεσαν όμως.

Ούτε εγώ ψήφισα, αν και προς στιγμήν ήταν δελεαστικό το "ψηφίστε και κερδίστε 100 εισιτήρια", αλλά μετά κατάλαβα ότι δεν κερδίζεις εκατό αλλά ένα (για δύο άτομα).

Δεν μου άρεσε το πράσινο των δύο προτάσεων, υποψιάζομαι ότι είναι κλείσιμο ματιού προς τους εμίρηδες ιδιοκτήτες της ΟΑ και εδώ με πιάνει το πατριωτικό μου. Καλό το σπάσιμο της μονοτονίας, αλλά...

Το Νο 3 είναι πολύ μοδάτο και σε δυο χρόνια δε θα φοριέται, αλλά μου άρεσε το παλτό του που είναι διαχρονικότερο.
Το Νο 2 είναι περιεκτικό και συντηρητικό.
Το νο 1 καλό, αλλά όχι τόσο πράσινο.
Πολύ φοβάμαι ότι η Σήλια θα το πάρει λόγω οικογενειακής γνωριμίας αλλά δεν θα έλεγα ότι με ενθουσίασε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Π2 δαγκωτό - της Σήλιας δε μου άρεσε καθόλου. Το 2 είναι πολύ συντηρητικό, όντως.
 

curry

New member
Π2 ασυζητητί! Πολύ πιο κομψά (και παιχνιδιάρικα) από τα υπόλοιπα!
 

Elsa

¥
Τώρα, από την ΕΤ1, ο Claude Lévi-Strauss. Εκτός προγράμματος μάλλον.
 

Elsa

¥
Αφιερωμένο στον κοσμονάφτα που είναι πολύ νέος για να τους έχει γνωρίσει :) και δεν θα μπορέσει να τους δει απόψε στο Γκάζι, παρ' όλο που έλεγε οτι ήθελε...:p
Κάπου στην δεκαετία του 80, οι Nuova (τότε) Compagnia di Canto Popolare.


 
Στρατόπεδο... συγκέντρωσης μεταναστών

Τσιμεντένια κουτιά, μισοχωμένα στο έδαφος, σκεπασμένα από χώμα και αγριόχορτα. Μοναδικό άνοιγμα, η πόρτα που έχει ξηλωθεί. Παράθυρα δεν υπάρχουν. Φως δεν μπαίνει από πουθενά. Σκοτάδι. Ακόμα και οι φυλακές έχουν παράθυρα. Εκτός και αν αυτό που θέλουν να φυλακίσουν εδώ, είναι κάτι που δεν πρέπει να φαίνεται... Ηταν αποθήκες πολεμικού υλικού. Και τώρα κάποιοι σκέφτονται να τις κάνουν αποθήκες ανθρώπων.

Ο ιθύνων νους που επέλεξε την πρώην βάση του ΝΑΤΟ στον Ασπρόπυργο για να «φιλοξενηθούν» οι λαθρομετανάστες της Ελλάδας ήξερε πολύ καλά τι έκανε. Μακριά από τα αδιάκριτα βλέμματα, σ' ένα ύψωμα στα όρια του δήμου και δίπλα στο δάσος, το εγκαταλειμμένο στρατόπεδο είναι ιδανικό για να συγκεντρωθεί και να κρυφτεί ό,τι ενοχλεί την Πολιτεία. Ο,τι δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει και απλώς δεν θέλει να ξέρει ότι υπάρχει.

Μόνο μπετά και τούβλα έχουν μείνει από τις εγκαταστάσεις. Πόρτες, κουφώματα, ηλεκτρικά, υδραυλικά και πλακάκια έχουν λεηλατηθεί. Για έπιπλα ή άλλα μετακινούμενα αντικείμενα ούτε λόγος να γίνεται. Παλιά λάστιχα φορτηγών και μπάζα είναι τα μόνα στα οποία μπορούν να ακουμπήσουν οι περιστασιακοί «ένοικοι» του χώρου που προφανώς δεν έχουν άλλη στέγη. Αποκαΐδια, άδεια πλαστικά μπουκάλια, σκουπίδια και αποφάγια σε όλα τα κτίσματα μαρτυρούν την παρουσία τους.

Σ' αυτή την έκταση των 100 στρεμμάτων και των τσιμεντένιων φυλακών σχεδιάζει η ΕΛ.ΑΣ. να στοιβάξει όλους όσους θα μαζέψει από τις επιχειρήσεις «σκούπα». Το βάφτισαν και «Camp» για να θυμίζει κατασκήνωση ή τόπο συγκέντρωσης, αλλά το μόνο που θυμίζει δεν είναι ούτε καν φυλακή. Οι αποθήκες αυτές, που έχουν κτιστεί μέσα σε λοφάκια, είναι κατασκευασμένες για να αντέχουν βόμβες και εννοείται ότι είναι αδύνατον να ανοιχτούν παράθυρα.

Το υπόλοιπο άρθρο εδώ
 

SBE

¥
Από τις φωτογραφίες του άρθρου βλέπω εγκαταλειμμένα (που υποθέτω θα τα επισκευάσουν), αλλά δε βλέπω να είναι χωρίς παράθυρα. Όταν έμεναν εκεί στρατιώτες έμεναν στις αποθήκες ή στα κτήρια που δείχνουν οι φωτογραφίες;
Κι εγώ έχω φρίξει με την υπερβολή και το μελό του άρθρου. Δε χρειάζεται, η είδηση από μόνη της αρκεί, χωρίς καλολογικά στοιχεία.
 

Anel

New member
Αν συμβεί όντως κάτι τέτοιο και δε γίνει επανάσταση, είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Αν και είμαι σίγουρη ότι αρκετό κόσμο τον ανακουφίζει αυτή η είδηση... :(
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα επαναλάβω κάτι που είπα και αλλού: καλό θα είναι να μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας. Να μην ισχυριζόμαστε (είναι δυνατό να το πιστεύει κανείς;) ότι ο Έλληνας είναι ο σούπερ αντιρατσιστής και ότι θα στενοχωρηθεί ιδιαιτέρως αν μαντρώσουν σ' ένα πρώην στρατόπεδο κάποιους που του δημιουργούν πρόβλημα στην καθημερινή του ζωή στο κέντρο της Αθήνας. Να μην παίρνουμε όρκο ότι εμείς θα εξακολουθούσαμε να είμαστε τόσο αντιρατσιστές αν η παρουσία λαθρομεταναστών ή οποιωνδήποτε άλλων κοινωνικών ομάδων άρχιζε να θίγει προσωπικά εμάς. Αυτά τα περί επανάστασης και "είμαστε άξιοι της μοίρας μας" είναι μέσα στο κλίμα του άρθρου, και συμφωνώ με την SBE ότι δεν χρειάζονται μελοδραματισμοί.

Εννοείται ότι η λύση για το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης δεν είναι το μάντρωμα, και δεν το λέω μόνο για ανθρωπιστικούς λόγους, ακόμα και από πρακτικής πλευράς είναι ηλίθια λύση. Αλλά από εκεί θα ξεκινήσει η επανάσταση; Αν η πλειοψηφία των Ελλήνων είχε διάθεση να επαναστατήσει εναντίον αυτού του διεφθαρμένου κράτους, δεν θα συνωστιζόταν στα γραφεία των πολιτικών για διορισμούς, δεν θα μαζευόταν στις πλατείες για να ζητωκραυγάζει τον Κώστα και τον Γιώργο, ούτε θα ψήφιζε σε ποσοστό 80% τα δυο μεγάλα κόμματα.
 
Top