Τα εφήμερα

Zazula

Administrator
Staff member
Δυνατή μπορεί να είναι· το πρόβλημα είναι όμως πως είναι ιατρικώς αντιδεοντολογική, οπότε κανένας πλαστικός δεν θα πει ότι την έκανε.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν τελικά επιβεβαιωθεί, τότε θα έχουμε άλλο ένα χτύπημα της μορφής "i don't wanna live on this planet any more":
http://www.usmagazine.com/celebrity...florida-woman-claims-shocking-surgery-2014229
http://www.snopes.com/photos/bodymods/jasminetridevil.asp

Και να πας πού, στον Άρη; Μα κι εκεί θα σε περιμένει η τριπλέτα, as they "totally" recalled in 2012, παρότι σ' αυτό τη δράση τη μετέφεραν στα έγκατα της Γης:


Στην εκδοχή του 1990 που διαδραματιζόταν στον Άρη, τα έφεραν αλλιώς. Όχι «επανέφεραν», γιατί στο διήγημα του Ντικ τέτοια τριπλέτα δεν υπάρχει.

They can remember it for us wholesale, but their memory edits, adds and distorts as it suits them.
I wonder what kind of wonderbra would suit them.

Για τη δημοσιομανή επίδοξη, κάλλιο δύο και στο χέρι παρά τρία και καρτέρει. :rolleyes:

Λες να μου πάει κι ένα τρίτο κερατάκι καταμεσής στο κούτελο; Να ταιριάζει με το τούτο μου;
Ή μια δεύτερη τρίτη ουρά, καλύτερα;
:devil:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και να πας πού, στον Άρη; Μα κι εκεί θα σε περιμένει η τριπλέτα...
Μα το πρόβλημά μου δεν είναι η τριπλέτα αυτή καθαυτή, αλλά οι λόγοι για τους οποίους ισχυρίζεται ότι το έκανε...
 
Μα το πρόβλημά μου δεν είναι η τριπλέτα αυτή καθαυτή, αλλά οι λόγοι για τους οποίους ισχυρίζεται ότι το έκανε...

Με βάση την αιτιολογία, θα έλεγα ότι θα ήταν μακράν πιο εύκολο να αφήσει γένια, σε κοντσιτοειδές στυλ, ή να κάνει μια πιο απλή επέμβαση αλλαγής φύλου.
 

SBE

¥
Εγώ έχω επιφυλάξεις γιατί σε όλες τις φωτογραφίες η γυναίκα έχει τους ώμους και το λαιμό μισοκρυμμένους. Το αν είναι εφικτή τέτοια επέμβαση δεν το ξέρω, αλλά θα υπέθετα ότι ο γιατρός θα έφτιαχνε κάτι τέτοιο:



Ενώ αυτό που βλέπουμε στο λινκ που έστειλε ο Ζαζ είναι σα να έχουν προσθέσει στο στέρνο μια σακούλα δέρμα που κρατιέται από μια τομή 5χ2 εκ. Περίεργα πράματα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλά έκαναν. Από τα παραμύθια του Τριβιζά περάσαμε στα παραμύθια της τρίβυζης... :rolleyes:
 

SBE

¥
Για τους θαυμαστές του μπαλέτου, 1η Οκτωβρίου, παγκόσμια ημέρα του μπαλέτου και ιδού η είδηση:


The Australian Ballet, Bolshoi Ballet, The Royal Ballet, The National Ballet of Canada and San Francisco Ballet join in day-long live stream on 1 October 2014.

Η μετάδοση ξεκινάει στις πέντε το πρωί (ώρα Ελλάδας), από την Αυστραλία.
 
Δεν είναι εφήμερο αλλά διαχρονικό, δεν είναι είδηση αλλά γλαυξ εν Αθήναις: στον ιστότοπο του Τραινοσέ, στην ενότητα Επικοινωνία, δεν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον σεβαστό οργανισμό με αποστολή ιμέιλ. Η Υπηρεσία Παραπόνων απαντά στο τηλέφωνο Δε-Πα, 7.30-15.00. Φροντίστε να προγραμματίσετε το πρόβλημά σας εντός αυτού του ωραρίου...ή μήπως όχι; Γιατί τους τηλεφώνησα προ ολίγου, Παρασκευή ώρα 10.30, αλλά δεν απαντούσε κανείς, ώσπου η γραμμή κόπηκε από τον ΟΤΕ αυτόματα λόγω παρέλευσης χρόνου αναπάντητης κλήσης...

Αλλά και λίγη γεύση από Γαλλία: πέρσι απόχτησα δικαίωμα χρηματικής αποζημίωσης λόγω καθυστέρησης του τρένου μου πάνω από 1 ώρα (εξωπραγματικό για τα ελληνικά δεδομένα). Έλα όμως που ειδοποιήθηκα μεν ότι το αίτημα αποζημίωσής μου έγινε δεκτό, αλλά ουδέποτε είδα το ποσό στον τραπεζικό λογαριασμό μου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ στα τηλέφωνα δεν απαντάνε. Θέλεις και email;

Τι ιμέιλ! Εδώ ο ρομαντικός απαιτεί να του βάλουν λεφτά στον τραπεζικό του λογαριασμό!
 

SBE

¥
Κάποτε είχα κολλήσει με το τρένο στη Γερμανία. Δηλαδή σιγά το πρόβλημα, απλά είχε καθυστερήσει κάνα μισάωρο, το οποίο με βόλεψε μια χαρά γιατί είχα φτάσει στο σταθμό στο τσακ. Ο ελεγκτής πέρασε με ένα μπλοκάκι εκπτωτικά κουπόνια για το επόμενο ταξίδι μας στην ίδια διαδρομή, και μας τα μοίρασε. Όλο το βαγόνι ήμασταν αλλοδαποί που δεν σκοπεύαμε να επιστρέψουμε εντός έξι μηνών και να κάνουμε την ίδια διαδρομή (Κατσικοχώρι Α προς Κατσικοχώρι Β), οπότε δώρο άδωρο. Αλλά ίσως κάποιοι επωφελήθηκαν.
 
Εγώ την προτελευταία φορά που κατέβηκα στο Πόρτσμουθ έπαθα τα εξής: χάλασε το τραίνο στον σταθμό ενός κουτσοχωρίου και αφού προσπάθησαν για κάνα τέταρτο, μάς πήρε όλους ο ελεγκτής και μας έβαλε σε άλλο τραίνο. Όμως εκείνο το τραίνο δεν είχε οδηγό, μόλις είχε σχολάσει. Αφού το διαπραγματεύτηκαν για κάνα μισάωρο με τον ελεγκτή, μάς έβαλε σε τρίτο τραίνο που πήγαινε σε άλλο κουτσοχώρι, από το οποίο κατεβήκαμε και μας έβαλε σε τέταρτο τραίνο που πήγαινε στο Πόρτσμουθ. Κατά την αποβίβαση ο ελεγκτής κράτησε τα στοιχεία μας -εγώ είχα πληρώσει με κάρτα. Σε δύο ή τρεις μέρες μού ήρθε email ότι επέστρεψε στον λογαριασμό μου το πλήρες αντίτιμο του εισιτηρίου (παρότι τελικά έκανα όλην την διαδρομή, έστω και με μιάμιση ώρα καθυστέρηση) +50% έκπτωση για το επόμενο ταξίδι της επιλογής μου (εξαργυρώσιμο μέσα σε έναν μήνα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτσε να σκεφτώ εγώ το πρόστιμο για τα πέντε αναπλοποίητα *τραίνα που έγραψες! :-)
 
Τι ιμέιλ! Εδώ ο ρομαντικός απαιτεί να του βάλουν λεφτά στον τραπεζικό του λογαριασμό!
Το έντυπο που είχα συμπληρώσει ζητούσε, εφόσον δεν είχες σκοπό να ξαναταξιδέψεις με το SNCF, να συμπληρώσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό για να σου καταθέσουν εκεί την αποζημίωση, εφόσον έκαναν δεκτό το αίτημά σου μετά από έλεγχο της ακρίβειας της καθυστέρησης. Εμένα λοιπόν μου έκαναν γραπτώς δεκτό το αίτημα, μου δήλωσαν γραπτώς ότι θα μου βάλουν τα λεφτά, και δεν μου τα έβαλαν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν είναι εφήμερο αλλά διαχρονικό, δεν είναι είδηση αλλά γλαυξ εν Αθήναις: στον ιστότοπο του Τραινοσέ, στην ενότητα Επικοινωνία, δεν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον σεβαστό οργανισμό με αποστολή ιμέιλ. Η Υπηρεσία Παραπόνων απαντά στο τηλέφωνο Δε-Πα, 7.30-15.00. Φροντίστε να προγραμματίσετε το πρόβλημά σας εντός αυτού του ωραρίου...ή μήπως όχι; Γιατί τους τηλεφώνησα προ ολίγου, Παρασκευή ώρα 10.30, αλλά δεν απαντούσε κανείς, ώσπου η γραμμή κόπηκε από τον ΟΤΕ αυτόματα λόγω παρέλευσης χρόνου αναπάντητης κλήσης...
Εμένα το πρόβλημά μου με την Τραινοσέ πάντως είναι οι χρεώσεις του πενταψήφιου 14511. Τρελές!

Όσον αφορά την Υπηρεσία Παραπόνων, εγώ είχα μια περίπλοκη περίπτωση απ' την οποία έμαθα τα εξής:
  1. Όταν η αποζημίωση που ζητάς είναι ίση με το ύψος του εισιτηρίου, τότε η διαδικασία γίνεται εσωτερικά εντός της Υπηρεσίας και, παρόλο που μπορεί να κρατήσει παράλογα αρκετά για κάτι τόσο απλό, τελικά λαμβάνεις την αποζημίωσή σου με τη μορφή κωδικού για (ισόποσο) εκπτωτικό κουπόνι στο μέιλ σου.
  2. Όταν η αποζημίωση περιλαμβάνει ποσά πέραν του αντιτίμου του εισιτηρίου (κόμιστρο ταξί ή καύσιμα ΙΧΕ, άλλα έξοδα στα οποία υποβλήθηκες κλπ), τότε χρειάζεται το ποσό να εγκριθεί από το ΔΣ τής Τραινοσέ και παίρνει χρόνο διότι το ΔΣ συγκαλείται σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές και μόνον.
Εάν η αποζημίωση που δικαιούσαι προέρχεται από καθυστέρηση αμαξοστοιχίας κι είχες αγοράσει το εισιτήριό σου απ' το σάιτ τής Τραινοσέ, τότε η διαδικασία είναι εντελώς αυτοματοποιημένη εδώ: https://tickets.trainose.gr/dromologia/

Χορήγηση έκπτωσης από καθυστέρηση αμαξ/χίας

Αν έχετε ηλεκτρονικό εισιτήριο, εδώ μπορείτε να λάβετε την έκπτωση που δικαιούστε για επόμενο ταξίδι σας, με την μορφή κουπονιού ταξιδίου.

Αν ταξιδέψατε με μηχανογραφημένο εισιτήριο από φυσικό σημείο παρουσίας ("κλασικό εισιτήριο") θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ένα -οποιοδήποτε- φυσικό σημείο παρουσίας για να λάβετε την έκπτωση σας.

Κανόνες χορήγησης έκπτωσης

ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΘΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΑΣ.
από 0 – 60 λεπτά, δεν χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι
από 61 – 120 λεπτά, χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι ίση με το 25% της αξίας του τίτλου μεταφοράς σας
από 121 – 180 λεπτά, χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι ίση με το 50% της αξίας του τίτλου μεταφοράς σας
άνω των 180 λεπτών, ή για κατάργηση της αμαξοστοιχίας, χορηγείται έκπτωση για επόμενο ταξίδι ίση με το 100% του τίτλου μεταφοράς σας
 

nickel

Administrator
Staff member
Γράφοντας για το Νόμπελ του Μοντιανό (Καθημερινή, 12/10/2014), ο Τάκης Θεοδωρόπουλος αναφέρει κάποια κουτσομπολιά για την απονομή του πρώτου βραβείου Νόμπελ που έχουν γούστο, αν και δεν ξέρω αν είναι ακριβή.

Ο Πατρίκ Μοντιανό είναι, αν δεν κάνω λάθος, ο μόνος Γάλλος λογοτέχνης που πήρε και το Γκονκούρ και το Νομπέλ. Οπως έλεγε κάποτε ο Μισέλ Τουρνιέ, όποιος έπαιρνε το Γκονκούρ δεν υπήρχε περίπτωση να τιμηθεί με το Νομπέλ, μάλλον γιατί τα μέλη της Σουηδικής Ακαδημίας αντιμετώπιζαν με δυσπιστία τους Γάλλους μετά την παγίδα που τους έστησαν το 1901, χρονιά της πρώτης απονομής. Οι Σουηδοί επειδή αισθάνονταν ανασφαλείς με τις λογοτεχνικές τους προτιμήσεις έστειλαν μια αντιπροσωπεία στο Παρίσι για να ρωτήσει τους Γάλλους ακαδημαϊκούς ποιον να επιλέξουν, τον Ζολά ή τον Τολστόι; Οι Γάλλοι ακαδημαϊκοί ανατρίχιασαν στο άκουσμα του ονόματος Ζολά, για τον οποίον το μόνο που βρήκαν να πουν ήταν πως υπερασπιζόταν τον Ντρέυφους. Οσο για τον Τολστόι, είπαν πως τον είχαν ακουστά, απλώς δεν μπορούσαν να εκφέρουν γνώμη γιατί δεν τον είχαν διαβάσει. Πρότειναν, αντιθέτως, στους Σουηδούς ακαδημαϊκούς έναν εξαιρετικό Γάλλο ποιητή, τον Συλλί Πρυντόμ στον οποίον απονεμήθηκε και το πρώτο βραβείο Νομπέλ και ο οποίος, σε αντίθεση με τον Ζολά και τον Τολστόι, έχει πάψει προ πολλού να απασχολεί τη λογοτεχνία. Μέχρι πρότινος, αν δεν κάνω λάθος, ποιήματά του υπήρχαν στα εγχειρίδια της μέσης εκπαίδευσης στη Γαλλία.

Πολλά έχουν γραφτεί για την πρώτη απονομή και τους προβληματισμούς της Σουηδικής Ακαδημίας, π.χ.
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/themes/literature/espmark/
http://www.theatlantic.com/magazine/archive/1950/10/winning-the-nobel-prize/305480/?single_page=true

Με την ευκαιρία, διόρθωσα και ένα λάθος μου. Όλα αυτά τα χρόνια νόμιζα ότι το Σιλί του Σιλί Πριντόμ ήταν το πρώτο μέρος του επωνύμου του. Φαίνεται όμως ότι ήταν το χαϊδευτικό του. Ταυτόχρονα, σημείωσα ότι το όνομά του δείχνει τη σχιζοφρένεια των μεταγραφών του γαλλικού «u»:
Sully Prudhomme > Συλί Προυντόμ (ένα «υ» και ένα «ου», και δεν αφήνουμε κανέναν παραπονεμένο)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Από τις ειδήσεις): Η τουρκική φρεγάτα Γκελιμπολού στην κυπριακή ΑΟΖ (προφανώς απέναντι από τις αγγλικές βάσεις στη Δεκέλεια και το Ακρωτήρι).

Πόσοι συμβολισμοί πίσω από την κίνηση αυτή και το μάλλον εύλογα αγνώριστο για τη νέα γενιά όνομα του πολεμικού πλοίου...
 

SBE

¥
Άμα κάνει και το μικρό Έιμι, ίσως καταφέρει η γυναίκα να βρει κανέναν Άγγλο που να θέλει να προφέρει το ονομά της.
 
Top