Τα εφήμερα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχεις δίκιο.

Και σε παρόμοια υπόθεση, ο Ντόναλντ Στέρλινγκ, ιδιοκτήτης της ομάδας των Clippers, αποκλείστηκε δια βίου από το ΝΒΑ και ουσιαστικά αναγκάζεται να πουλήσει την ομάδα του, επειδή κυκλοφόρησε πρόσφατα στις ειδήσεις ένα ηχητικό ντοκουμέντο που τον παρουσιάζει να απαγορεύει στη φιλενάδα του να εμφανίζεται με μαύρους δημοσίως.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το moneyguru.gr μ' έχει ταράξει στο σπαμ. Δεν θυμάμαι να γράφτηκα ποτέ συνδρομήτρια για τα διαφημιστικά τους, αμέτρητες φορές πάτησα το unsubscribe και μου έβγαλαν μήνυμα ότι με διέγραψαν, και μετά συνέχισαν να με σπαμάρουν.
Επειδή ο σημερινός τίτλος του μηνύματος που μου έστειλαν είναι "ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ;" νομίζω ότι πρέπει να τους πω δημοσίως πού πρέπει να τα βάλουν τα λεφτά τους, μπας και στανιάρουν και με αφήσουν ήσυχη. :devil::woot:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σαράντα έξι κόμματα και συνασπισμοί κομμάτων, καθώς και ένας ανεξάρτητος - μεμονωμένος υποψήφιος κατέθεσαν στον Άρειο Πάγο αιτήσεις συμμετοχής στις επερχόμενες ευρωεκλογές της 25 Μαΐου 2014.

Τα 46 κόμματα και συνασπισμοί κομμάτων που κατέθεσαν αιτήσεις είναι (σύμφωνα με τη σειρά κατάθεσης των αιτήσεων):

1. Ένωση Κεντρώων – Βασίλης Λεβέντης,
2. ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. (Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή) με συντονιστική επιτροπή,
3. ΟΚΔΕ (Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας) με διοικούσα επιτροπή,
4. Α.Σ.Κ.Ε. - Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας) με εκτελεστική επιτροπή,
5. Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας – Χρίστος Χρηστίδης,
6. Κοινωνία – Μιχάλης Ηλιάδης,
7. ΚΕΑΝ (Κίνημα Εθνικής Αντίστασης) – Ιπποκράτης Σαββούρας,
8. Κόμμα Ισότητας, Ειρήνης και Φιλίας – Αλή Τσαούς Μουσταφά,
9. ΛΑΟΣ – Γιώργος Καρατζαφέρης,
10. Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών – Γιώργος Τσαγκανέλιας,
11. Εθνική Αυγή – Μιχάλης Γιαννόγκωνας,
12. ΚΚΕ – Δημήτρης Κουτσούμπας,
13. Το Ποτάμι – Σταύρος Θεοδωράκης,
14. Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Σώζω τα Πλούτη των Ελλήνων, Πανεργατικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ-Ε.Κ.Ε.) – Μιλτιάδης Τσαλαζίδης
15. Λαϊκός Σύνδεσμός –Χρυσή Αυγή - Νίκος Μιχαλολιάκος.
16. Γέφυρες Δημιουργία Ξανά - Θάνος Τζήμερος / Δράση - Θόδωρος Σκυλακάκης (συνασπισμός κομμάτων),
17. Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές), Σαμπετάι Μάτσας,
18. Λευκό, Κων. Ντάλιος,
19. Δημοσθένης Βεργής Έλληνες Οικολόγοι,
20. Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο (ΕΠΑΜ), Δημήτρης Καζάκης,
21. ΟΑΚΚΕ (Οργανισμός για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ), 3μελής διοικούσα επιτροπή Η. Ζαφειρόπουλος, Δ. Γουρνάς και Ε. Κωνσταντοπούλου,
22. Ελευθερία, Μάριος Παπαιωάννου,
23. Δημοκρατική Αριστερά – Προοδευτική Συνεργασία, Φώτης Κουβέλης,
24. Εθνικό Μέτωπο, Εμμ. Κώνστας,
25. Ελιά – Δημοκρατική Παράταξη: Ε. Βενιζέλος (ΠΑΣΟΚ), Ανδρ. Λοβέρδος (Συμφωνία για τη Νέα Ελλάδα), Εμμ. Επιτροπάκης (Δυναμική Ελλάδα), Ν. Μπίστης (Μεταρρυθμιστική Αριστερά), Ι. Ράπτης (Νέοι Μεταρρυθμιστές), Ι. Τούντας (Πολιτεία 2012) και Ν. Διακουλάκης (Πρωτοβουλία Β΄),
26. Πράσινοι- Αλληλεγγύη, Δημιουργία, Οικολογία, Ν. Χρυσόγελος, Μ. Πίνιου Καλλή,
27. ΜΛ ΚΚΕ (Μαρξιστικό – Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος), διοικούσε επιτροπή Αντ. Παπαδόπουλος και Π. Κουφοβασίλης,
28. Νέα Δημοκρατία, Αντ. Σαμαράς,
29. Κολλάτος – Ανεξάρτητο Πολιτικό Κίνημα - Οικολογικό Ελληνικό, Δ. Κολλάτος,
30. Ελπίδα Πολιτείας, Δημ. Αντωνίου,
31. Κόμμα Νέων, Κυρ. Τοψόγλου,
32. Παναθηναϊκό Κίνημα, Θ. Μαραγκουδάκης,
33. Δραχμή, Θ. Κατσανέβας (συνασπισμός των κομμάτων Ελληνικό Κοινωνικό Κίνημα και Πατριωτικό Κοινωνικό Κίνημα),
34. Οικολόγοι Πράσινοι και Κόμμα Πειρατών (6μελής εκτελεστική γραμματεία),
35. Εθνική Ελπίδα, Γ. Παπαδόπουλος,
36. Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία – Ουράνιο Τόξο, Σταύρος Αναστασιάδης,
37. Ένωση για την Πατρίδα και το Λαό, Β. Πολύδωρας και Χ. Ζώης (Νέα Μεταρρυθμιστική Ριζοσπαστική Ανασυγκρότηση), Ν. Νικολόπουλος (Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδος), Π. Ψωμιάδης (Πατριωτικό Δίκτυο Αφύπνηση) – Συνασπισμός κομμάτων,
38. Σχέδιο Β΄ , Γραμματέας πολιτικής επιτροπής Αντ. Σταυρόπουλος,
39. Σοσιαλιστικό Κόμμα, Στ. Τζουμάκας,
40. Έλληνες Ευρωπαίοι Πολίτες, Γ. Χατζημαρκάκης,
41. Νέα Ελλάδα, Ηλ. Μαρκόπουλος,
42. Συνασπισμός Ριζοσπαστική Αριστερά (ΣΥΡΙΖΑ), Αλ. Τσίπρας,
43. Κοινωνία Αξιών, Δ. Μπουραντάς,
44. Αγροτικό Κτηνοτροφικό Κόμμα Ελλάδας (ΑΚΚΕΛ), Ε. Τσιομπανίδης,
45. Πατριωτική ΄Ενωση – Ελληνική Λαϊκή Συσπείρωση (ΕΛ.ΛΑΣ), συνασπισμών των κομμάτων: Αν. Κότσιαλος (Κόμμα Εθνικής Σωτηρίας-ΚΕΣΩ), Οδ. Τηλιγάδας (Εθνικός Λαικός Σχηματισμός – ΕΛΑΣ), Κ. Γκέκας (Κίνημα Πολιτικής Αλήθειας - ΚΙΠΑΛ),
46. Ανεξάρτητοι Έλληνες, Ευρωπαικό Αντιμνημονιακό Μέτωπο, Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών, Πυρίκαυστος Ελλάδα, Ελληνικό Κίνημα Άμεσης Δημοκρατίας, Ανεξάρτητοι Έλληνες, Πάνος Καμμένος, Ι. Δημαράς, Γ. Καλεάδης και Γ. Κόκκας.

Τέλος, αίτηση κατέθεσε στον Άρειο Πάγο και ο Ι. Κουλούρης ως ανεξάρτητος υποψήφιος (Αξιοκρατική Πολιτεία) και ζητεί παράλληλα να κηρυχθεί αντισυνταγματικός ο εκλογικός νόμος που δεν επιτρέπει την συμμετοχή στις Ευρωεκλογές μεμονωμένων πολιτών.

(Τα Νέα)
 
Διάβασα σήμερα το άρθρο του Σαραντάκου για το "παραλήρημα, μια λέξη της μόδας", και θυμήθηκα ότι έχω κατηγορηθεί κι εγώ εσχάτως για παραλήρημα...
 
Τσαρλζ Μπουκόβσκι

 
The Guardian
(θα τρελαθούμε τελείως!)

Despite repeated calls for more than three years for a change in the rules, the code of conduct at the Duque de Ahumada de la Guardia Civil residence continues to specify that "use of the washing machines by male residents will result in expulsion, ranging from 15 days to three months, from the residence".

Male students at the dorm, which caters for the children and grandchildren of Guardia Civil officers, are instead instructed to quietly pass their clothes to female friends to be washed.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξεκαρδιστική η εμπειρία αυτού του κυρίου με τη Ryanair. Στο κλου της επιστολής του κι η Ελλάδα.

http://www.dailymail.co.uk/travel/a...t-James-Lockley-goes-viral-60-000-shares.html

Πέρυσι τέτοιον καιρό την είχαν ξεφωνίσει από την Καθημερινή:

http://www.kathimerini.gr/489262/article/epikairothta/ellada/sa-vgeis-ston-phgaimo-me-ryanair


(Ποιο είναι το θέμα με τον Μπουκάουσκι; :-) )
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν φτάσω στην ηλικία της, φιλοδοξώ, ή καλύτερα ελπίζω, να είμαι σαν αυτή την κυρία:
Ιταλίδα 94 ετών συγκατοικεί με «ρομπότ φύλακα».
Δείτε το βιντεάκι, έχει πολύ ενδιαφέρον. Αν και αποκλείεται να της μοιάσω σε κάτι: η αθεόφοβη διαβάζει χωρίς γυαλιά!

 

SBE

¥
Αν και αποκλείεται να της μοιάσω σε κάτι: η αθεόφοβη διαβάζει χωρίς γυαλιά!

Aυτό είναι αποτέλεσμα της εγχείρησης για καταρράκτη. Κι η γιαγιά μου μετά την εγχείριση δεν χρειάζεται γυαλιά. Οπότε Αλεξ...
 

daeman

Administrator
Staff member
...


ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ENDURO ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ


Ο Μοτοσικλετιστικός Αθλητικός Σύλλογος Καλαμπάκας, στα πλαίσια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ENDURO, μετά από έγκριση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας (FIM), της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας (ΑΜΟΤΟΕ) και υπό την αιγίδα του Δήμου Καλαμπάκας, της Περιφέρειας Θεσσαλίας και του Ομίλου για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, διοργανώνει τον 3ο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος ENDURO για το έτος 2014, που θα διεξαχθεί στις 9-10-11 Μαΐου 2014.

Η εκκίνηση είναι την Παρασκευή 9 Μαΐου 2014 και ο τερματισμός την Κυριακή 11 Μαΐου το απόγευμα.
[...]

FIM ENDURO WORLD CHAMPIONSHIP (πληροφορίες), Διοργάνωση: www.maskclub.gr

Ο προηγούμενος αγώνας που διοργανώθηκε με φόντο τα Μετέωρα βραβεύτηκε από τη FIM ως ο καλύτερος του παγκόσμιου πρωταθλήματος του 2011 (έξω πάμε καλά). Γιά να δούμε φέτος...

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member

nickel

Administrator
Staff member
Η σφήκα της Σακίρα μουμιοποιεί τις νταντάδες της
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231317572

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για τίτλο αλλαντάλλων. Αλλά η περιέργειά μας δεν σταματά στον τίτλο:

Ένα είδος σφήκας που ανακαλύφθηκε στα νεφελώδη δάση του Εκουαδόρ έχει ελαφρώς μακάβριο τρόπο ζωής: γεννά τα αβγά της μέσα σε κάμπιες, οι οποίες συνεχίζουν να ζουν για λίγες μέρες μέχρι να μετατραπούν τελικά σε μούμιες.

Η σφήκα Aleiodes shakirae είναι ένα από τα 24 είδη σφήκας του γένους Aleiodes που βρέθηκαν να μουμιοποιούν τα θύματά τους στις Άνδεις του Εκουαδόρ. Μάλιστα οι ερευνητές έδωσαν σε πολλά από τα νέα είδη ονόματα διασημοτήτων, από τη Σακίρα μέχρι την παρουσιάστρια Έλεν ΝτεΤζένερις και τον αμερικανό ποιητή Ρόμπερτ Φροστ.

[...]

Η σφήκα της Σακίρα πήρε το όνομά της επειδή η κάμπια στην οποία γεννά τα αβγά της τινάζεται και κουλουριάζεται πριν πεθάνει -μια κίνηση που θύμισε στους ερευνητές τον χορό της κοιλιάς για τον οποίο είναι διάσημη η κολομβιανή τραγουδίστρια.


Ε, τότε, η συνέχεια εδώ.
http://lexilogia.gr/forum/showthrea...γιουτιουμπάκια&p=218610&viewfull=1#post218610
 
Gros cul = Gros Q.I ? (Marie-Claire)
Mieux encore, des chercheurs de l'université d'Oxford* aurait [sic] prouver [sic] que les femmes ayant les fesses bien rebondies auraient un QI plus élevés. [sic] De même, les enfants nés d’une mère aux hanches et aux fesses généreuses seraient plus intelligents, que ceux nés d’une femme plus mince. Une différence qui serait liée à la position de la graisse dans le corps, comme l’explique Konstantinos Manolopoulos, le professeur qui a dirigé l'étude. "les [sic] femmes avec plus de gras dans les fesses, ont des taux de cholestérol et glucose plus faible", révèle-t-il.

*Etude réalisée en 2013, sur un échantillon de 16000 femmes.

-------------------------------------

Μέρες του 2014

1) Γνωστός μου συνάδελφος, αδερφή ξεφωνημένη, θα ψηφίσει ΧΑ γιατί "όλοι αυτοί οι κλέφτες φάγανε τα λεφτά μας, κι όταν μου λένε πως 'είσαι χρυσαβγίτης', τους λέω 'τιμή μου και καμάρι μου, γιατί είμαι Έλληνας' ". Aκούγοντας τέτοιας λογής παρρησία ιδιοκτήτης επαρχιακής ντισκοτέκ σφόδρα ευφράνθηκε· του άπλωσε το χέρι δίκην "κόλλα το", και σφίξανε τα χέρια, και, καθώς εγώ δεν συμμετείχα στη συναδέλφωση, λέει η αδερφή παιχνιδιάρικα "αυτός δε μιλάει, κουμούνι είναι". Την άλλη μέρα μου 'λεγε πως ο γκόμενος ψηφίζει Παπαρήγοβα αλλά στο κρεβάτι ενώνουνε τα κορμιά τους, όχι τα κόμματα. Κι όταν σε κάποια φάση, που είχε πάθει ντελίριο με τον Μιχαλολιάκο και διαφήμιζε προς πάσα κατεύθυνση τη ΧΑ, του είπα "όσο κι αν ονειρεύεσαι ότι θα σε πηδήξει ο Κασιδιάρης άμα τον ψηφίσεις, δεν πρόκειται" (καθώς είναι σχετικά γέρος), μου λέει "μα εγώ είμαι ενεργητικός. Αλλά να ξέρεις ότι, καθώς πηγαίνω στις συγκεντρώσεις και λοιπά, τον βρήκα και του είπα 'τι ωραίο κώλο που έχεις', και μου είπε 'είναι από τη γυμναστική' ". :D

2) Άλλος, στην Αθήνα αυτός, θαμώνας καφενείου, γέρος, δήλωνε φωναχτά ότι στις δημοτικές εκλογές θα ψηφίσει Κασιδιάρη και στις ευρωεκλογές Τσίπρα, γιατί ο Σαμαράς είναι ανθέλληνας. :D

3) Μια γνωστή, κάτω των τριάντα, της λέω "πώς το λένε το αγοράκι σου" [3 χρονώ] και μου λέει "Ευάγγελο". Της λέω "Βαγγέλη δηλαδή; ή Ευάγγελο;", μου λέει "Ευάγγελο, μας αρέσει έτσι, ολόκληρο". Μου θύμισε το "Συμβιβασμό" του Ηλία Καζάν, που ο πατέρας του ήρωα φώναζε τον ήρωα (τον Κερκ Ντάγκλας δηλαδή) "Evangelos! Evangelos!" :)
 
Με την βραχύβια εξαίρεση του 01 που – πριν κάνει κάνα δυο σοβαρά λαθάκια – δοκίμασε να φέρει έναν νέου τύπου ρομαντισμό και μια άλλη ποιότητα, ο κόσμος εθίστηκε στη φθήνια. Κι αυτά τα περιοδικά, όσο περνούσε ο καιρός – παρά τις μονάδες που τα αποτελούσαν – γίνονταν όλο και πιο συντηρητικά, όλο και πιο καθεστωτικά. Ο Κωστόπουλος ήταν ο Ζντάνοφ του ΠΑΣΟΚ. Στο ένα τεύχος έβριζε τον Παπανδρέου «Οι κλέφτες να πάνε φυλακή» και στο επόμενο έγραφε «Μη βαράτε τον πρωταθλητή». Στο τότε ΠΑΣΟΚ δεν έφτανε το μαγείρεμα της εξουσίας. Βρέθηκαν κάτι ζαγάρια με μουστάκες και κομπολόγια να έχουν χρήμα και δημόσια επιφάνεια, και ζητούσαν αισθητική και ιδεολογική κάλυψη για τον νεοπλουτισμό τους. Να σου πω την αλήθεια, περισσότερο στο περιγράφω παρά το κατηγορώ. Τελικά, επικράτησε η απληστία, η χυδαιότητα, η αγένεια – διαμορφώθηκε μια ελίτ που κρασάρισε το 2009 με τον ΓΑΠ και τελικά βύθισε τη χώρα. Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε παράλληλα και η αντίστοιχη νεοδημοκρατική ελίτ. Το ίδιο αμόρφωτοι και παρτάκηδες.

Από τη μεστή συνέντευξη του δημοσιογράφου Νίκου Ξυδάκη, υποψήφιου ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, στο popaganda.gr.
 
Top