Σύνδεση-εξάρτηση προτάσεων

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ είναι σωστή η εξήγηση, σωστά και τα παραδείγματα:

Θύμωσε όταν έμαθε πως τον περιγελούσαν.
Εκτιμώ ότι η ομάδα μου θα κερδίσει αφού βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση.
 

fifini

Member
Εδώ είναι σωστή η εξήγηση, σωστά και τα παραδείγματα:

Θύμωσε όταν έμαθε πως τον περιγελούσαν.
Εκτιμώ ότι η ομάδα μου θα κερδίσει αφού βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση.
Εκτιμώ ότι η ομάδα μου θα κερδίσει αφού βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση.

Δηλαδή εδώ ή αιτιολογική συνδέεται μόνο με την ειδική;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτιμώ ότι η ομάδα μου θα κερδίσει αφού βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση.

Δηλαδή εδώ ή αιτιολογική συνδέεται μόνο με την ειδική;
Ναι. Γιατί θα κερδίσει; Επειδή βρίσκεται σε άριστη αγωνιστική κατάσταση.
Δεν υπάρχει καμιά σύνδεση του «εκτιμώ» με την αιτιολογική.
 

fifini

Member
Πολύ ωραία. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ή ιστοσελίδα με παραδείγματα και κυρίως με κανόνες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ ωραία. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ή ιστοσελίδα με παραδείγματα και κυρίως με κανόνες;
Καλημέρα. Αν εννοείτε γενικά, έχω πάρα πολλές γραμματικές και συντακτικά, από τη Νεοελληνική σύνταξη του Τζάρτζανου έως τη Σύγχρονη σχολική γραμματική του Μπαμπινιώτη. Ωστόσο, τις χρησιμοποιώ ανάλογα με την περίπτωση. Και συχνά δεν τις χρησιμοποιώ επειδή με το Google βρίσκω κάποια ιστοσελίδα που τα λέει έτσι που θα ήθελα να τα ακούσω. ;-)
 

fifini

Member
Συμφωνώ με τα βιβλία, τα έχω κι εγώ, όμως σε συγκεκριμένα παραδείγματα, όπως αυτά που παραθέτω, δε μπορώ να βρω απαντήσεις κάπου.
 

fifini

Member
Καλημέρα και πάλι. Έχω μπερδευτεί με τη φράση:
Σκέφτηκα μήπως γνωρίζεις πού βρισκόμαστε.

Εδώ έχουμε μια κύρια και 2 πλάγιες ερωτηματικές.
α) η κύρια συνδέεται και με τις 2 ερωτηματικές;
Β) οι 2 ερωτηματικές συνδέονται μεταξύ τους υποτακτικά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το «πού βρισκόμαστε», που μοιάζει και με ουσιαστικό αντικείμενο (δηλαδή, στη θέση του θα μπορούσαμε να πούμε «μήπως γνωρίζεις αυτό το μέρος»), εξαρτάται από την άλλη δευτερεύουσα, τη «μήπως γνωρίζεις». Άρα έχουμε διαδοχική υπόταξη. Η κύρια συνδέεται μόνο με την ερωτηματική που την ακολουθεί.
 

fifini

Member
Για να καταλάβω πώς συνδέονται τις ενώνω. Δηλαδή εδώ σκέφτομαι αν βγάζει νόημα η φράση: Σκέφτηκα πού βρισκόμαστε.
Στο μυαλό μου βγάζει νόημα , άρα θα θεωρούσα ότι συνδέονται. Δεν ξέρω όμως αν σκέφτομαι σωστά.
Το ότι η Δ2 είναι αντικείμενο της Δ1 μας επιτρέπει να πούμε ότι δε γίνεται η δεύτερη να συνδέεται με την πρώτη;
( Ζητώ συγνώμη και για τις συνεχείς απορίες που έχω)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ότι η Δ2 είναι αντικείμενο της Δ1 μας επιτρέπει να πούμε ότι δε γίνεται η δεύτερη να συνδέεται με την πρώτη;
Πρώτα απ' όλα, αυτό: Ναι, το αντικείμενο της Δ1 (δηλ. η Δ2) δεν μπορεί να έχει σχέση με την κύρια πρόταση.
Δεύτερο: Το ότι βγάζει νόημα η αυθαίρετη συνένωση της κύριας με τη Δ2 δεν σημαίνει (α) ότι βγάζει το σωστό νόημα ή (β) ότι η Δ2 εξαρτάται από την κύρια. Η σημασία είναι «σκέφτηκα, αναρωτήθηκα αν ξέρεις κάτι». Το «κάτι» αφορά μόνο τη Δ1.
 

fifini

Member
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
π.χ. διαδοχική υπόταξη έχω σίγουρα στο παρακάτω παράδειγμα (πιστεύω)
Αν και δεν ήξερα ότι θα βρέχει, πήρα ομπρέλα.

Εδώ η ειδική συνδέεται ξεκάθαρα μόνο με την εναντιωματική.
 
Top