Σύγχρονοι μύθοι

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα, Αμβρόσιε, και η θεωρία της εξέλιξης απορρίπτει τη θεωρία της Βίβλου βάσει επιστημονικών μεθόδων, όπως η ραδιοχρονολόγηση για παράδειγμα. Η θεωρία της Βίβλου απορρίπτει τη θεωρία της εξέλιξης επειδή η θεωρία της εξέλιξης δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός.

Κοινώς, από τη μία έχουμε χειροπιαστό Α, Β, Γ και μη χειροπιαστά ένα σωρό.
Από την άλλη, έχουμε μόνο μη χειροπιαστά και επίθεση κατά του Α, Β, Γ επειδή δεν μπορεί να αποδείξει ότι όλα τα μη χειροπιαστά δεν υφίστανται.

Καταλήγουμε προφανώς σε αυτό που λέει ο Νίκελ: ο καθένας βασίζεται σε διαφορετικό σύστημα αξιών, επομένως δεν συζητάμε στην ίδια βάση. Ο ένας δέχεται ως απόδειξη το υπερφυσικό/θεολογικό και ο άλλος όχι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ δεν την καταλαβαίνω τη διαφορά. Δηλαδή ''αστικοί'' είναι οι μύθοι που διαδίδονται από e-mail box σε e-mail box, ενώ ''περιαστικοί'' αυτοί που θα μπορούσαν να ελεγχθούν επιστημονικά, αλλά κανείς δε μπήκε στον κόπο να το κάνει;
Το συζητήσαμε (?) εδώ: urban legend, urban myth = αστικός μύθος, περιαστικός μύθος, σύγχρονος μύθος

Όχι, αλλά χρησιμοποιώ πάντα νερό ζεστό. Βρίσκω ότι δίνει εξαιρετική γεύση σε όλα τα φαγητά:-)
Παρακαλώ όχι πολλά-πολλά με νερά, διότι επηρεάζεται αρνητικά ο πουσ-απ-εύων γαλιδεύς της αβατάρας μου. :p
 

Elsa

¥
Παρακαλώ όχι πολλά-πολλά με νερά, διότι επηρεάζεται αρνητικά ο πουσ-απ-εύων γαλιδεύς της αβατάρας μου. :p

Μάλλον και συ Ταρατατά θα διάβαζες και όχι Αστερίξ (στους Βρετανούς, εν προκειμένω) στο οποίο αναφέρεται η Efi. :p
 

Attachments

  • Taratata038.jpg
    Taratata038.jpg
    96.1 KB · Views: 206

Zazula

Administrator
Staff member
Μάλλον και συ Ταρατατά θα διάβαζες και όχι Αστερίξ (στους Βρετανούς, εν προκειμένω) στο οποίο αναφέρεται η Efi. :p
Αυτό μας έλειπε τώρα να μας βγει και τ' όνομα — σα να μην αρκούσε το ότι ο Κόμης κι ο diceman μου τηνε λένε εδώ και καιρό ότι το alias μου απέχει μόλις έναν φθόγγο από άλλο γνωστό ηρωικό ανάγνωσμα της εποχής... :p
 
Πουλάκι μου, μετά το Ταρατατά και τη Ζάκουλα εσένα σου ήρθε στο νου ο Μικρός Καουμπόης;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ αυτόν τον Ζάκουλα πρώτη φορά τον βλέπω, πάντως... (Μπλεκ, κανείς; )
 
Εγώ αυτόν τον Ζάκουλα πρώτη φορά τον βλέπω, πάντως... (Μπλεκ, κανείς; )

Μπλεκ ήταν η επόμενη γενιά. Που και που διάβαζα. Ωραίες στιγμές.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χμ, τώρα το έπιασα το κόνσεπτ της δρακουλίνας...
 
Το τρίπτυχο που κυκλοφορούσε κάτω από τα αγορίστικα θρανία την ώρα των θρησκευτικών στα 80ς: Ζάκουλα, Τέρορ, Ορίμπιλε. Μαζί με Μπλεκ και Δυναμικό Αγόρι, βεβαίως βεβαίως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως, για να μη χαλάμε αυτό το ωραίο νήμα, να πάρω όλα αυτά τα μηνύματα και να τα βάλω στο νήμα για τα Θρησκευτικά; Ή να φτιάξουμε ένα καινούργιο: Οι 10 καλύτεροι τρόποι να αξιοποιήσετε την ώρα των Θρησκευτικών.
 

Elsa

¥
Και μια γλωσσική απορία: Πού ξέρετε αγαπητέ Κόμη οτι είναι Ζάκουλα; Εμένα μου πάει πιο πολύ Ζακούλα, κάνει και πιο τρομακτικό (κατά το Γιαγκούλα)!
 
Κοινώς, από τη μία έχουμε χειροπιαστό Α, Β, Γ

Гράφουμε, ας πούμε, στη μία πλευρά ενός χαρτιού "η πρόταση που είναι γραμμένη στην πίσω πλευρά του χαρτιού είναι ψευδής" και στην άλλη "η πρόταση που είναι γραμμένη στην πίσω πλευρά του χαρτιού είναι αληθής" και έτσι έχουμε μια πρόταση που είναι ταυτόχρονα αληθής και ψευδής.
Τόσο χειροπιαστά :)

το παραδειγματάκι, κλασικό, του Α. Τάρσκι, για τις θεωρίες αλήθειας.
 

Elena

¥
Μήπως, για να μη χαλάμε αυτό το ωραίο νήμα, να πάρω όλα αυτά τα μηνύματα και να τα βάλω στο νήμα για τα Θρησκευτικά; Ή να φτιάξουμε ένα καινούργιο: Οι 10 καλύτεροι τρόποι να αξιοποιήσετε την ώρα των Θρησκευτικών.

Nαι. Πέντε μέρες είπα να έρθω Λονδινάκι για διακοπές κι έχουμε ξεφύγει.
 

curry

New member
Μ' αυτά και μ' αυτά, είδα στον ύπνο μου ότι είχα αγοράσει την "Κατερίνα" ή την "Μανίνα"! Είχα να θυμηθώ την ύπαρξη αυτών των περιοδικών από το '80τόσο!
 
Top