Σας τα 'παν άλλοι;

daeman

Administrator
Staff member
...
Μια που είπα για φωνάρα, το ίδιο από τον Άικ και την Τίνα Τέρνερ:



και από τον Ότις Ρέντινγκ:



Και βέβαια, η πρώτη εκτέλεση του 1947, από τους Johnny Moore's Three Trailblazers με τη φωνή και το πιάνο του Τσαρλς Μπράουν:

 

nickel

Administrator
Staff member
Πας να γκουγκλάρεις και πέφτεις πάνω σ' αυτό:

holiday11-hp.png

Το πατάς και σε στέλνει σε ευρήματα με πρώτο πρώτο το Merry Christmas της Mariah Carey. Το πατάς και σου λέει «The album produced the worldwide classic single, "All I Want for Christmas Is You", which became the best-selling holiday ringtone in the U.S.». Πας να τ' ακούσεις στο YouTube και πέφτεις πάνω στη Μαράια (41) να τραγουδάει με το Justin Bieber (17) σαράντα τόνους αμερικάνικης ζάχαρης. Μετά απ' αυτό δεν σε σώζει ούτε ο αντικομφορμισμός του παραπάνω βιντεακίου.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάθε φορά που θα θες να 'ρθεις στα ίσα σου, θα πηγαίνεις στο #17. :p
 

Elsa

¥
Επίσης, για αντίδοτο στα σορόπια, μπορείς να πας εδώ: http://www.punk-christmas.com/ και να ακούσεις 25 πανκ χριστουγεννιάτικα τραγουδάκια, ένα για κάθε μέρα, ως τις 25/12! :D
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Xo χο χο! Xε χε χε! :inno:

Καλήν ημέραν, άρχοντες, κι αν είναι ορισμός σας
στην απομάγευση[SUP]1[/SUP] βοηθός[SUP]2[/SUP] να 'ρθω στ' αρχοντικό σας
βοηθός[SUP]2[/SUP] για το ξεγήτεμα[SUP]1[/SUP] να 'ρθω στ' αρχοντικό σας

1: απομάγευση: ξεμάγεμα, ντιπ μάγεμα ή denamelling; Παραξενιές. Εκμάγευση; Μπα, εκμαγείο. Απογητειά, όπως αποκοτιά; Αν και σήμερα είναι του γαλοπουλοαποπουπουλιάσματος. Τι βρήκες μέσα στη γαλοπούλα, λέει; Ένα κοτόπουλο γεμιστό με πάπια;
Ε, άσε
το κοτόπουλο να περάσει απέναντι και κάνε την πάπια. Και πού 'σαι; Άμα βρεις και καμιά χήνα, μην τη σφάξεις! Έχουμε έλλειψη από χρυσά αυγά αβγά ωά. Είχαμε, αλλά τα κάναμε σαλάτα ομελέτα.
2: Santa's hellper

Έλσα, με στενοχωρείς, χρονιάρα μέρα, που στέλνεις τον κόσμο σε άλλο μαγαζί. Σαν να έρθουν καλαντάρηδες κι εμείς να τους στέλνουμε στους γείτονες. Δεν τους δίνεις και το κοτόπουλο, που έχει φαγωθεί τόσον καιρό να κάνει, λέει, το μεγάλο βήμα;

Δαεμάνε, αν δεν αφήσεις τις παρλαπίπες να του δώσεις κλώτσο να γυρίσει, διάνο γεμιστό δεν θα φας.
Άντε μη σου ετοιμάσω κανέναν φούσκο ξεγυρισμένο. Αβάντι!

Pun, Chicken, Pun
Run Rudolph Run - Keith Richards

 

SBE

¥
Εγώ θα αλλάξω κλίμα. Στην οικογένεια μας τα Χριστούγεννα έχουν μείνει στη δεκαετία του '50 κατά Χόλιγουντ μεριά. Από τις γυάλινες μπάλες στο δέντρο (ελάχιστες έχουν μείνει, κάθε χρόνο χάνουμε κι από μία @#$%^$%) μέχρι τη γεμιστή γαλοπούλα και τις αναμνήσεις για χιόνια και πόσο ζόρικη δουλειά να καθαρίζεις το χιόνι στο κατώφλι σου (και μετά γαλοπούλα σαλάτα, γαλοπούλα σάντουιτς, γαλοπούλα μέχρι αηδίας γιατί όσο μικρή γαλοπούλα και να πάρουμε πάλι μας περισσεύει ένα σωρό). Τις παραδόσεις τηρεί κυρίως ο μεγαλύτερος ξάδερφός μου που έχει μικρά παιδιά και που έχει αναμνήσεις από Χριστούγεννα που για τους υπόλοιπους είναι το πολύ μια αμυδρή ανάμνηση. Οπότε στέλνω κάτι από την εποχή των παππούδων μου, και παρεμπιπτόντως ο παππούς μου φτυστός ο Μπινγκ Κρόσμπυ ήτανε σύμφωνα με φωτογραφίες της ίδιας περίπου εποχής, κι έτσι οι παλιές φωτογραφίες, μικρές τετράγωνες και ξεθωριασμένες, έχουν το χολιγουντιανό τους στοιχείο.

 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Σταθερές αξίες. Το απαραίτητο τριβιδάκι για τους νεότερους:

"White Christmas" is an Irving Berlin song reminiscing about an old-fashioned Christmas setting. According to the Guinness Book of World Records, the version sung by Bing Crosby is the best-selling single of all time, with estimated sales in excess of 50 million copies worldwide. Accounts vary as to when and where Berlin wrote the song. One story is that he wrote it in 1940, in warm Banning, California. He often stayed up all night writing — he told his secretary, "Grab your pen and take down this song. I just wrote the best song I've ever written — heck, I just wrote the best song that anybody's ever written!"
http://en.wikipedia.org/wiki/White_Christmas_(song)
 

Elsa

¥
Έλσα, με στενοχωρείς, χρονιάρα μέρα, που στέλνεις τον κόσμο σε άλλο μαγαζί. Σαν να έρθουν καλαντάρηδες κι εμείς να τους στέλνουμε στους γείτονες. Δεν τους δίνεις και το κοτόπουλο, που έχει φαγωθεί τόσον καιρό να κάνει, λέει, το μεγάλο βήμα;

Δαεμάνε, αν δεν αφήσεις τις παρλαπίπες να του δώσεις κλώτσο να γυρίσει, διάνο γεμιστό δεν θα φας.
Άντε μη σου ετοιμάσω κανέναν φούσκο ξεγυρισμένο. Αβάντι!

Δαεμάνε, από μένα συνταγή για διάνο δεν θα μπορούσες να πάρεις :blink:, ξέρεις πως είμαι υπέρ αυτής της στάσης: http://images.businessweek.com/ss/05/11/egreetings/image/01.swf (δες το, έχει πλάκα! :laugh:)

Αν όμως ξεμείνεις από ιδέες, σήμερα εγώ μάλλον θα φτιάξω γιουβέτσι μανιταριών ή ρολό από φακές και ξηρούς καρπούς με σάλτσα μανιταριών!
:angel:
 

daeman

Administrator
Staff member
Δαεμάνε, από μένα συνταγή για διάνο δεν θα μπορούσες να πάρεις :blink:, ξέρεις πως είμαι υπέρ αυτής της στάσης: http://images.businessweek.com/ss/05/11/egreetings/image/01.swf (δες το, έχει πλάκα! :laugh:)

Έλσα, αφού υποκλιθώ κι εγώ για το άπαιχτο φλασάκι κι επειδή η χάρη θέλει αντίχαρη, πιστεύω ότι αυτό το ντοκιμαντέρ για τον ειδισμό (speciesism) θα σου αρέσει, αν δεν το έχεις δει :):

Earthlings is a powerful and informative documentary about society’s treatment of animals, narrated by Joaquin Phoenix with soundtrack by Moby. This multi-award winning film by Nation Earth is a must-see for anyone who cares about animals or wishes to make the world a better place.

Εκτός από τον αποπάνω ιστότοπο των δημιουργών του όπου είναι διαθέσιμο για δωρεάν θέαση σε καλή ποιότητα, υπάρχει στο γιουτιούμπ:

και στα γούγλεια βίντεο με ελληνικούς υπότιτλους:
[video=google;-5165231031895551470]http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470[/video]


Αν όμως ξεμείνεις από ιδέες, σήμερα εγώ μάλλον θα φτιάξω γιουβέτσι μανιταριών ή ρολό από φακές και ξηρούς καρπούς με σάλτσα μανιταριών!
Μιαμιάμ, ταπεράκι πού να στείλω; :up:
Μόνο πηδηχτοφάσουλα (Αλτιφασίολους μεξικάνους) μη βάλεις μέσα, αν δεν θέλετε να κυνηγάτε το ρολό. :whistle:
 

daeman

Administrator
Staff member
...
We wish you a reggae Christmas - Yellowman



Santa Claus never comes to the ghetto

 
Top