Σήμερα ψηφίζω...

Κάτι δεν πιάνω στο σκεπτικό της Κανέλλη.

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο πως εννοεί ότι:

ΝΔ + Ανεξάρτητοι Έλληνες = 18,85% + 10,60% = 29,45%
ΠΑΣΟΚ + ΣΥΡΙΖΑ = 13,18% + 16,78% = 29,96%
 

LostVerse

Member
OK, βρήκα το tab που οδηγεί στα αποτελέσματα ανά δήμο. Αν και με τον Καλλικράτη δεν βγάζεις συμπέρασμα σε αρκετά τοπικό επίπεδο, τα νούμερα είναι οπωσδήποτε ενδεικτικά. Παραθέτω και αποτελέσματα από το δήμο Νικόλαου Σκουφά, που περιλαμβάνει το χωριό Κομμένο.

Ποσοστό: 5,42%
Ψήφοι: 535.

Τελικά όντως με βάση καλλικρατικά νούμερα δεν βγάζεις συμπέρασμα σε τοπικό επίπεδο, απόδειξη:

«Στο Δημοτικό Διαμέρισμα Διστόμου ( μαζί με την Κοινότητα Στειρίου) η «Χρυσή Αυγή» πήρε 79 ψήφους, δηλαδή 3,48% . Μάλιστα αμιγώς στην ιστορική κωμόπολη – χωρίς το Στείρι δηλαδή – το ποσοστό της περιορίζεται στο 2,7% (μόνο 44 ψήφοι).»
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Στο Δημοτικό Διαμέρισμα Διστόμου ( μαζί με την Κοινότητα Στειρίου) η «Χρυσή Αυγή» πήρε 79 ψήφους, δηλαδή 3,48% . Μάλιστα αμιγώς στην ιστορική κωμόπολη – χωρίς το Στείρι δηλαδή – το ποσοστό της περιορίζεται στο 2,7% (μόνο 44 ψήφοι).»
...που είναι όχι «μόνο 44» αλλά ακριβώς 44 περισσότεροι από όσοι θα έπρεπε να είναι, ειδικά στον τόπο αυτόν.
 

LostVerse

Member
...που είναι όχι «μόνο 44» αλλά ακριβώς 44 περισσότεροι από όσοι θα έπρεπε να είναι, ειδικά στον τόπο αυτόν.

Έστω. Όπως και να το κάνουμε όμως, άλλο 44, άλλο 335. Το νούμερο είναι σχεδόν οκταπλάσιο και σίγουρα παρουσιάζει τελείως στρεβλή εικόνα, όπως ακριβώς ήθελαν δηλαδή όσοι έγραψαν αντίστοιχα άρθρα κυνηγώντας λίγα hits παραπάνω.
 

bernardina

Moderator
...που είναι όχι «μόνο 44» αλλά ακριβώς 44 περισσότεροι από όσοι θα έπρεπε να είναι, ειδικά στον τόπο αυτόν.

Ακόμα και με τα ίδια λόγια το σκέφτηκα!
Γεια σου ρε δόκτορα! :up:

Αν και, έστω μία, ψήφος σ' αυτούς είναι μία περισσότερη απ' όσες θα τους άξιζαν, ειδικά σε τέτοιους τόπους η ντροπή είναι διπλή... :mad:
 

LostVerse

Member
Ακόμα και με τα ίδια λόγια το σκέφτηκα!
Γεια σου ρε δόκτορα! :up:

Αν και, έστω μία, ψήφος σ' αυτούς είναι μία περισσότερη απ' όσες θα τους άξιζαν, ειδικά σε τέτοιους τόπους η ντροπή είναι διπλή... :mad:

Καλά, μην τρελένεσαι κι όλας. Σε κάθε εκλογική αναμέτρηση υπάρχουν πολλά σημεία σ' όλη την Ελλάδα όπου η ντροπή ήταν και είναι διπλή, αλλά δεν έβγαινε κανείς να το κάνει θέμα. Και δεν το θέτω μόνο ιδεολογικά το ζήτημα ας σκεφτεί κανείς απλώς τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ στην Θράκη, ή τα ποσοστά του ΚΚΕ σε νομούς της Μακεδονίας, αλλά και οικονομικο-κοινωνικά. Π.χ. ας σκεφτεί κανείς τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ σε αγροτικούς νομούς. Σε αυτές τις τρεις απολύτως ενδεικτικές περιπτώσεις, μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους ντροπής, όχι μερικές δεκάδες, ή έστω μια όπως τόσο εύγλωττα λες.

Με βάση τη λογική σου, σ' όλες αυτές τις περιπτώσεις ίσως θα έπρεπε ήδη να είχαμε κάνει ομαδικό χαρακίρι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σ' όλη μου τη ζωή, ψήφισα ΚΚΕ δυο φορές. Και τις δυο φορές με έκαναν να το μετανιώσω πικρά την αμέσως επόμενη των εκλογών.
Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι η άμεση ανταπόκρισή σου με αντιαριστερό συσχετισμό σε κάθε σχόλιο για την ΧΑ κάνει λιγότερο πειστική τη δήλωσή σου ότι είσαι απογοητευμένος ψηφοφόρος του ΚΚΕ, που μάλιστα «μετάνιωσε πικρά την αμέσως επόμενη των εκλογών» (δύο φορές κιόλας!) Γιατί δεν μας λες και τι ψηφίζεις από εκεί και πέρα;
 

SBE

¥
Επειδή το Δίστομο παρά την ιστορία του δεν παύει να είναι αγνή ελληνική επαρχία, υποθέτω αν ερωτηθούν για τους 44 θα πουν ότι πρόκειται για ψήφους "ξένων".

ΥΓ Ξένος δεν είναι απαραίτητα ο αλλοδαπός.

ΥΓ2 η ψήφος στο ΠΑΣΟΚ στους αγροτικούς νομούς δεν είναι σχόλιο για την αγροτική πολιτική του ΠΑΣΟΚ αλλά κλασσική περίπτωση τοπικού βουλευτή που έχει Χ ψήφους βρέξει χιονίσει, με όποιο κόμμα και να πορευτεί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και μέχρι να έρθει ο LostVerse να μας πει ότι δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά ότι στη βουλή έχει εκλεγεί το ΚΚΕ, και ότι είναι άλλες οι πραγματικές αιτίες για την άνοδο της χρυσής πωστηνλεν με τους αγράμματους «συνταγματάρχες», νομίζω ότι εκτός από τον έντονο ξενοφοβικό λόγο της, μεγάλο ρόλο έχει παίξει και το ότι η αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της στις περιοχές με μεγάλη εγκληματικότητα - οι κάτοικοι του κέντρου π.χ. συχνά καταγγέλλουν ότι παίρνουν την αστυνομία και έρχεται μετά από 2 ώρες.
 

LostVerse

Member
Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι η άμεση ανταπόκρισή σου με αντιαριστερό συσχετισμό σε κάθε σχόλιο για την ΧΑ κάνει λιγότερο πειστική τη δήλωσή σου ότι είσαι απογοητευμένος ψηφοφόρος του ΚΚΕ, που μάλιστα «μετάνιωσε πικρά την αμέσως επόμενη των εκλογών» (δύο φορές κιόλας!) Γιατί δεν μας λες και τι ψηφίζεις από εκεί και πέρα;

Eεεε... όχι δεν το καταλαβαίνω. Βλέπω κάτι που κατά την γνώμη μου δεν στέκει ή απλά είναι παράλογο, και το σχολιάζω, δεν έχω σχολιάσει μόνο τα της ΧΑ μέχρι στιγμής άλλωστε. Για να πω την αλήθεια, δεν με πολυενδιαφέρει αν θα είμαι πειστικός για κάποιους, όπως υποννοείς. Γράφω για να πω την γνώμη μου, όχι για να πείσω. Αν κάποιος έχει την δικιά του γνώμη και είναι κατασταλαγμένος σ' αυτήν ή ακόμα χειρότερα φανατισμένος σ' αυτήν, είναι μάλλον απίθανο να αλλάξει γνώμη και να πειστεί για κάτι διαφορετικό επειδή θα διαβάσει μια ας πούμε διαφορετική άποψη σε κάποιο φόρουμ στην απεραντοσύνη του διαδικτύου.

Και τέλος, αν και μου κάνει εντύπωση που σου κάνει εντύπωση αυτό που έγραψα, θα σου πω επιπλέον ότι δεν είμαι ο μόνος απογοητευμένος στην οικογένειά μου. Σ' αυτές τις βουλευτικές εκλογές, το κόμμα που επέλεξα να ψηφίσω, πήρε κάτω του 1%. Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω κι ελπίζω να γίνει σεβαστό.

Επειδή το Δίστομο παρά την ιστορία του δεν παύει να είναι αγνή ελληνική επαρχία, υποθέτω αν ερωτηθουν για τους 44 θα πουν ότι πρόκειται για ψήφους "ξένων".

ΥΓ Ξένος δεν είναι απαράιτητα ο αλλοδαπός.

Δεν είναι υποθετικό το ερώτημα, όντως τους ρώτησαν, κι όντως το απέδωσαν σε «εξωγενείς παράγοντες».

ΥΓ2 η ψήφος στο ΠΑΣΚ στους αγροτικούς νομούς δεν είναι σχόλιο για την αγροτική πολιτική του ΠΑΣΟΚ αλλά κλασσική περίπτωση τοπικού βουλευτή που έχει Χ ψήφους βρέξει χιονίσει, με όποιο κόμμα και να πορευτεί.

Σκέψου τότε το παράδειγμα της Ελευσίνας, κατ' εξοχήν ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης, που επί ΠΑΣΟΚ βυθίστηκε, στην κυριολεξία. Έστω μια ψήφος υπέρ ΠΑΣΟΚ εκεί είναι ντροπή με βάση την εν θέματι λογική. Κι όμως, δεν υπήρξε απλώς μια...
 

LostVerse

Member
Και μέχρι να έρθει ο LostVerse να μας πει ότι δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά ότι στη βουλή έχει εκλεγεί το ΚΚΕ, και ότι είναι άλλες οι πραγματικές αιτίες για την άνοδο της χρυσής πωστηνλεν με τους αγράμματους «συνταγματάρχες»

Μπλα-μπλα-μπλα...

Μηδέν εις το πηλίκο για ακόμα μια φορά.

νομίζω ότι εκτός από τον έντονο ξενοφοβικό λόγο της, μεγάλο ρόλο έχει παίξει και το ότι η αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της στις περιοχές με μεγάλη εγκληματικότητα - οι κάτοικοι του κέντρου π.χ. συχνά καταγγέλλουν ότι παίρνουν την αστυνομία και έρχεται μετά από 2 ώρες.

Άσχετο εντελώς, υπάρχουν άλλες περιοχές εκτός κέντρου που έρχονται πιο αργότερα ακόμα, ή και καθόλου. Αστείο το επιχείρημα, πραγματικά. Πολύ πιο σημαντικό είναι ότι οι εγκληματίες αλλοδαποί που συλλαμβάνονται, την επόμενη μέρα είναι πάλι ελεύθεροι κανονικά και με το νόμο.
 

SBE

¥
Και αυτό και πολλά άλλα, Παλάβρα. Έβλεπα χτες τη συνέντευξη του βουλευτή της ΧΑ στην Αιτωλοακαρνανία, κι αυτός ανέφερε όλα τα προβλήματα της επαρχίας μαζί (χωρίς να βγάζει πολιτικό λόγο):
α. μετά τα καπνά, τέρμα οι καλλιέργειες (έλλειψη κρατικής οργάνωσης για τη γεωργία)
β. ανεργία (υποθέτω όχι μόνο τωρινή λόγω κρίσης)
γ. κλοπές γεωργικών μηχανημάτων που μεταπωλούνται για παλιοσίδερα λόγω της αύξησης της τιμής των μετάλλων, που είπε ότι είναι κυρίως Ρομά, όχι αλλοδαποί (δηλαδή ελλιπής αστυνόμευση των αγρών και ελλιπής δουλειά της αστυνομίας γενικότερα γιατί τα κλεμμένα μεταπωλούνται στα νόμιμα κανάλια)
δ. μόνη ελπίδα για τους νέους οι επιδοτήσεις ΕΕ για κτηνοτροφία- γεωργία
Και το σημαντικότερο, ο βουλευτής έδειχνε να ξέρει αυτά τα προβλήματα από πρώτο χέρι αφού δήλωνε άνεργος ηλεκτρολόγος που ασχολείται με την κτηνοτροφία. Πόσο πιο παιδί του λαού, άνθρωπος που μπορεί να ταυτιστεί μαζί του ο άνεργος ψηφοφόρος της Αιτωλοακαρνανίας; Καμία σχέση με υποψήφιους από τα πολιτικά τζάκια, με άεργους βουτυρομπεμπέδες, αρτίστες του παλκοσένικου και μεγαλοδικηγόρους της επαρχίας που το παίζουν γιοί του αγωγιάτη ούτε με κομμουνιστές των σαλονιών.
Θα μου πεις δεν είναι δυνατόν η Βουλή να αποτελείται μόνο από παιδιά του λαού. Και δε διαφωνώ, άλλωστε εγώ είμαι ελιτίστρια και δεν το κρύβω, τόπο στους επαΐοντες, αλλά θα έπρεπε να εκπροσωπούνται εξίσου και τα παιδιά του λαού. Όμως ο τρόπος που επιλέγουν τα κόμματα τους υποψήφιους δεν αφήνει περιθώρια για τον απλό πολίτη, που δεν μπορεί ούτως ή άλλως να είναι ανεξάρτητος υποψήφιος.
 

bernardina

Moderator
Α, εντάξει. Τώρα δέσαμε.
Όταν μιλάς για ναζί και σου φέρνουν αντιπαράδειγμα ποσοστά δημοκρατικών κομμάτων (όποια κι αν είναι αυτά) κόβεται κάθε γέφυρα επικοινωνίας.
Γεια χαρά(δρα) και τέρμα ο "διάλογος" μ' εμένα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπλα-μπλα-μπλα...

Μηδέν εις το πηλίκο για ακόμα μια φορά.

[...]

Lexilogia Forum FAQ
Do not offend others. Do not cause legal problems.
Do not start or join in a discussion of a controversial topic unless you are prepared to do so in a civilised manner. Respect other points of view and give others the benefit of the doubt — most people are not intentionally rude or unpleasant. In all cases, it is preferable to call a moderator’s attention to an offending post (press
) than to respond in kind or take matters into your own hands (so to speak).

Moderators may remove messages which are likely to offend other people or cause legal problems.
Or they may fail to remove messages which should have been removed. They may well be wrong in their decisions but they are only human and trying to help. If you are unhappy with a moderator’s decision, try contacting an administrator.
[...]

Please do not make censors out of the moderators.
Serious or repeated violations of the netiquette may result in your posting privileges moved to “moderated status”, which means that each post you make will require approval by a moderator before appearing on the forum. This can be very irritating both for you and for the moderators.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πολύ πιο σημαντικό είναι ότι οι εγκληματίες αλλοδαποί που συλλαμβάνονται, την επόμενη μέρα είναι πάλι ελεύθεροι κανονικά και με το νόμο.
Εγώ πάλι νομίζω ότι ενδεικτικό της αδράνειας, για να μην πω ανικανότητας, που δείχνει η ΕΛΑΣ το ότι την παίρνουν τηλέφωνο και δεν έρχεται. Χαίρομαι μάλιστα που συμφωνείς μαζί μου:
Άσχετο εντελώς, υπάρχουν άλλες περιοχές εκτός κέντρου που έρχονται πιο αργότερα ακόμα, ή και καθόλου.
Ίσως γι' αυτό να ψηφίζει και ένας στους δύο αστυνομικούς χρυσή αυγή, για να ξεβρομίσει ο τόπος.

Θα παρακαλέσω όμως να μην συνεχίσουμε με τα «μηδέν στο πηλίκο» κτλ γιατί, όπως θα διαβάσεις και στους κανόνες του φόρουμ, οι προσωπικές επιθέσεις αποτελούν λόγο διαγραφής μηνυμάτων, και αποκλεισμού μελών. Ευχαρίστως δεχόμαστε επιχειρήματα επί θέσεων ωστόσο, αν έχεις κάποιο να καταθέσεις.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και αυτό και πολλά άλλα, Παλάβρα. Έβλεπα χτες τη συνέντευξη τυ βουλευτή της ΧΑ στην Αιτωλοακαρνανία, κι αυτός ανέφερε όλα τα προβλήματα της επαρχίας μαζι (χωρίς να βγάζει πολιτικό λόγο):
Ναι, πράγματι. Ίσως να έχει βοηθήσει μάλιστα και η φιλολογία για κρεμάλες, προδότες κτλ. Θέλω να πω, επειδή ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται, συχνά κατηγορεί τον πρώτο που θα του δείξουν - το ότι τα μέλη της ΧΑ δεν είναι επαγγελματίες πολιτικοί βοηθάει για να απενοχοποιηθούν κάπως, ενώ παράλληλα στρέφουν την (δίκαιη ή άδικη) οργή του πολίτη στους ήδη πολιτευόμενους και εκλεγόμενους.

Edit: Να επαναλάβω βέβαια πως δεν αναγνωρίζω κανένα ελαφρυντικό στους ψηφοφόρους των χρυσοτέτοιων, και θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα τη χρήση του δικαιώματος του εκλέγειν κατ' αυτόν τον τρόπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποιοι εδώ μέσα έχετε προσθέσει πολλούς πόντους στη συνεισφορά σας στα πολιτικά νήματα σε σχέση με τη συνεισφορά σας στα γλωσσικά, που είναι ο κορμός του φόρουμ. Επειδή στα πολιτικά έχουμε πιο πολλές κόντρες φορτισμένες από συναίσθημα, γινόμαστε συχνά αρνητικοί, ειρωνικοί, κακότροποι, δίνουμε την εντύπωση ότι δεν μπήκαμε εδώ για να βοηθήσουμε και να μοιραστούμε γνώσεις, αλλά για να κοντραριστούμε και να μοιραστούμε στα δύο. Όταν γίνονται πολλοί οι πόντοι στα πολιτικά νήματα, που μπορεί να είναι αρνητικοί πόντοι, πρέπει επειγόντως να κερδίσετε πόντους καλής προαίρεσης στα γλωσσικά. Γιατί αλλιώς, ακόμα κι αν δεν θέλει η διαχείριση να διαγράφει μηνύματα, μπορεί να σας κρεμάσει τα κουδούνια του τρόλου. :)


 

LostVerse

Member
Α, εντάξει. Τώρα δέσαμε.
Όταν μιλάς για ναζί και σου φέρνουν αντιπαράδειγμα ποσοστά δημοκρατικών κομμάτων (όποια κι αν είναι αυτά) κόβεται κάθε γέφυρα επικοινωνίας.
Γεια χαρά(δρα) και τέρμα ο "διάλογος" μ' εμένα.

Το παραπάνω μήνυμα το παραθέτω ως επιβεβαίωση για τα περί φανατισμού στο #90. Πράγματι, ο φανατισμός, η ιδεοληψία αλλά κυρίως, η μισαλλοδοξία δεν είναι καλοί σύμβουλοι σε μια καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεων.

Εγώ πάλι νομίζω ότι ενδεικτικό της αδράνειας, για να μην πω ανικανότητας, που δείχνει η ΕΛΑΣ το ότι την παίρνουν τηλέφωνο και δεν έρχεται. Χαίρομαι μάλιστα που συμφωνείς μαζί μου:

Μα δεν είναι μυστικό αυτό, οπότε πώς να μην συμφωνήσω μαζί σου; Συμφωνώ βέβαια ως προς την διαπίστωση, διότι στους λόγους για αυτή τη διαπίστωση, προφανώς και δεν συμφωνώ μαζί σου, εσύ θεωρείς ως κύριο αν όχι μοναδικό λόγο την ανικανότητα της ΕΛΑΣ, εγώ θεωρώ ως κύριο αλλά όχι μοναδικό λόγο το ανεπαρκές θεσμικό και νομοθετικό πλαίσιο.

Ίσως γι' αυτό να ψηφίζει και ένας στους δύο αστυνομικούς χρυσή αυγή, για να ξεβρομίσει ο τόπος.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι εικάζει κάποιος δημοσιογράφος ότι ψηφίζουν οι αστυνομικοί, και δεν με ενδιαφέρει διότι σε καθαρά πρακτικό επίπεδο δεν έχει καμία σημασία. Αν όντως ψηφίζουν ΧΑ οι μισοί αστυνομικοί, ένα νούμερο έστω 30.000, αυτό δε λέει τίποτα. Εγώ θεωρώ ότι το νούμερο των δυο εκατομμυρίων ψηφοφόρων που ξαναψήφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι απείρως περισσότερο ανησυχητικό. Αλλά και πέρα από αυτό, μόλις 2,5 χρόνια πριν το 2009 το ποσοστό της ΧΑ ήταν μόλις 0,3% πανελλαδικά αλλά η κατάσταση στο κέντρο της Αθήνας καθόλου καλύτερη (θυμίζω ότι ο Χρυσοχοΐδης είχε κάνει σημαία του το σλόγκαν «η ΝΔ έκανε την Αθήνα Καμπούλ»). Τότε προφανώς το τι ψήφισαν οι μισοί αστυνομικοί ήταν άσχετο.

Θα παρακαλέσω όμως να μην συνεχίσουμε με τα «μηδέν στο πηλίκο» κτλ γιατί, όπως θα διαβάσεις και στους κανόνες του φόρουμ, οι προσωπικές επιθέσεις αποτελούν λόγο διαγραφής μηνυμάτων, και αποκλεισμού μελών. Ευχαρίστως δεχόμαστε επιχειρήματα επί θέσεων ωστόσο, αν έχεις κάποιο να καταθέσεις.

Το μηδέν εις το πηλίκο δεν είναι προσωπική επίθεση, αλλά διαπίστωση και με αυτήν δεν κρίνω εσένα, αλλά τα γραφόμενά (θέσεις) σου. Αν τώρα θες να ποινικοποιήσεις την αντίθετη/διαφορετική άποψη αυτό είναι το μόνο εύκολο από τη θέση που είσαι, απειλείς με αποκλεισμό όποιον διαφωνεί μαζί σου κι όλα κομπλέ. Ποιος θα σου πει τίποτα; :devil:

Επιχειρήματα επί θέσεων παραθέτω από την αρχή, σε αντίθεση με κάποιους άλλους, εσένα συμπεριλαμβανομένης, π.χ. στο #16 χαρακτηρίζεις ως νεοναζί (κατεξοχήν υβριστικός χαρακτηρισμός και προφανώς σε καμία περίπτωση... επιχείρημα επί θέσεων) όλους όσους έκριναν ότι έπρεπε να ψηφίσουν ΧΑ, ωστόσο δεν σε απείλησε κανείς με μπαν, ούτε σου διέγραψε το μήνυμα, από την άλλη πλευρά εγώ έχω εισπράξει από συνομιλητές μάλλον χειρότερες ατάκες από το «μηδέν εις το πηλίκο» αλλά δεν είδα κανέναν να πετάγεται να τους τρίψει τον κανονισμό του φόρουμ στη μούρη :whistle: .

Edit: Να επαναλάβω βέβαια πως δεν αναγνωρίζω κανένα ελαφρυντικό στους ψηφοφόρους των χρυσοτέτοιων, και θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα τη χρήση του δικαιώματος του εκλέγειν κατ' αυτόν τον τρόπο.

Αυτό είναι προσωπική άποψη. Την σέβομαι φυσικά άλλωστε σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μ' αυτήν, πλην όμως δεν μπορείς να ξέρεις τους λόγους που οδήγησαν πολλούς σ' αυτήν την απόφαση αφενός, οπότε εφόσον δεν τους ξέρεις δεν μπορείς και να τους κρίνεις (αντικειμενικά εννοείται). Κι αφετέρου, οι ψήφοι στην ΧΑ κατά την γνώμη μου πάντα, δεν ήταν οι μόνες επικίνδυνες ψήφοι φέτος.

Κάποιοι εδώ μέσα έχετε προσθέσει πολλούς πόντους στη συνεισφορά σας στα πολιτικά νήματα σε σχέση με τη συνεισφορά σας στα γλωσσικά, που είναι ο κορμός του φόρουμ. Επειδή στα πολιτικά έχουμε πιο πολλές κόντρες φορτισμένες από συναίσθημα, γινόμαστε συχνά αρνητικοί, ειρωνικοί, κακότροποι, δίνουμε την εντύπωση ότι δεν μπήκαμε εδώ για να βοηθήσουμε και να μοιραστούμε γνώσεις, αλλά για να κοντραριστούμε και να μοιραστούμε στα δύο. Όταν γίνονται πολλοί οι πόντοι στα πολιτικά νήματα, που μπορεί να είναι αρνητικοί πόντοι, πρέπει επειγόντως να κερδίσετε πόντους καλής προαίρεσης στα γλωσσικά. Γιατί αλλιώς, ακόμα κι αν δεν θέλει η διαχείριση να διαγράφει μηνύματα, μπορεί να σας κρεμάσει τα κουδούνια του τρόλου. :)

Όπως όμως ξέρεις πολύ καλά, άλλο πράγμα η εντύπωση (το φαίνεσθαι) κι άλλο το είναι.

Μιλώντας για τον εαυτό μου, όταν κι όπου θεωρώ ότι έχω κάτι να συνεισφέρω, το κάνω. Θεωρώ ότι έχει συνεισφέρει αρκετά μέχρις στιγμής κι αν μπορέσω θα συνεισφέρω κι άλλο όπως άλλωστε κι εγώ έχω βοηθηθεί πολύ από το γλωσσικό μέρος του φόρουμ. Από εκεί και πέρα τώρα αυτές τις μέρες έτυχε να υπάρχει αυτό το θέμα που μου τράβηξε το ενδιαφέρον και θεώρησα ότι είχα κάποια πράγματα να πω και το έκανα, δεν έχω πάρει σβάρνα όλα τα πολιτικά θέματα να ποστάρω, σ' αντίθεση με τα γλωσσικά όπου έκανα αυτό ακριβώς όταν γράφτηκα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι εικάζει κάποιος δημοσιογράφος ότι ψηφίζουν οι αστυνομικοί, και δεν με ενδιαφέρει διότι σε καθαρά πρακτικό επίπεδο δεν έχει καμία σημασία.
Προφανώς δεν διάβασες το άρθρο, γιατί η «εικασία» ήταν βασισμένη σε ποσοστά που προέκυψαν μετά από καταμέτρηση ψηφοδελτίων στα εκλογικά τμήματα.
Αν όντως ψηφίζουν ΧΑ οι μισοί αστυνομικοί, ένα νούμερο έστω 30.000, αυτό δε λέει τίποτα. Εγώ θεωρώ ότι το νούμερο των δυο εκατομμυρίων ψηφοφόρων που ξαναψήφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι απείρως περισσότερο ανησυχητικό.
Και ως συνήθως, αλλάζουμε θέμα.
Το μηδέν εις το πηλίκο δεν είναι προσωπική επίθεση, αλλά διαπίστωση και με αυτήν δεν κρίνω εσένα, αλλά τα γραφόμενά (θέσεις) σου. Αν τώρα θες να ποινικοποιήσεις την αντίθετη/διαφορετική άποψη αυτό είναι το μόνο εύκολο από τη θέση που είσαι, απειλείς με αποκλεισμό όποιον διαφωνεί μαζί σου κι όλα κομπλέ. Ποιος θα σου πει τίποτα; :devil:
Ενημερωτικά, επειδή μιλάς χωρίς να ξέρεις: υπήρξε αναφορά για το μήνυμά σου από άλλο μέλος, και όχι από μένα. Αυτό μας επιτρέπει να σβήσουμε το μήνυμά σου χωρίς να σου πούμε και τίποτα - πράγμα που όπως βλέπεις, δεν έγινε. Και ας αφήσουμε τις κατηγορίες του δήθεν θιγμένου. Αν παρακολουθούσες αυτό το φόρουμ θα ήξερες ότι τα μέλη που έχουν διαγραφεί μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Επιχειρήματα επί θέσεων παραθέτω από την αρχή, σε αντίθεση με κάποιους άλλους, εσένα συμπεριλαμβανομένης, π.χ. στο #16 χαρακτηρίζεις ως νεοναζί (κατεξοχήν υβριστικός χαρακτηρισμός και προφανώς σε καμία περίπτωση... επιχείρημα επί θέσεων) όλους όσους έκριναν ότι έπρεπε να ψηφίσουν ΧΑ, ωστόσο δεν σε απείλησε κανείς με μπαν, ούτε σου διέγραψε το μήνυμα, από την άλλη πλευρά εγώ έχω εισπράξει από συνομιλητές μάλλον χειρότερες ατάκες από το «μηδέν εις το πηλίκο» αλλά δεν είδα κανέναν να πετάγεται να τους τρίψει τον κανονισμό του φόρουμ στη μούρη :whistle: .
α) Όταν ψηφίζεις σοσιαλιστικό κόμμα, δεν θίγεσαι επειδή σε λένε σοσιαλιστή. Αν ψηφίζεις νεοναζιστικό κόμμα, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο μπορεί να θιχτείς όταν σε λένε νεοναζί, και το θεωρείς και υβριστικό (!) χαρακτηρισμό μάλιστα. β) Όπως θα ήξερες αν είχες διαβάσει τους κανόνες της Λεξιλογίας, αν δέχεσαι προσωπικές επιθέσεις μπορείς να πατήσεις το σχετικό κουμπάκι στο εκάστοτε μήνυμα και να κάνεις αναφορά. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.

Αυτό είναι προσωπική άποψη. Την σέβομαι φυσικά άλλωστε σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μ' αυτήν, πλην όμως δεν μπορείς να ξέρεις τους λόγους που οδήγησαν πολλούς σ' αυτήν την απόφαση αφενός, οπότε εφόσον δεν τους ξέρεις δεν μπορείς και να τους κρίνεις (αντικειμενικά εννοείται).
α) Φυσικά και είναι προσωπική άποψη, β) δεν με ενδιαφέρει γιατί κάποιος ψηφίζει νεοναζιστικό κόμμα. Η ψήφος αυτή είναι ανεύθυνη και δείχνει τουλάχιστον παντελή αδιαφορία για την ιστορία της ίδιας σου της χώρας, αν μη τι άλλο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ θεωρώ ότι το νούμερο των δυο εκατομμυρίων ψηφοφόρων που ξαναψήφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι απείρως περισσότερο ανησυχητικό.
Η απύθμενα αλαζονική άποψη αυτή, η περιφρονητική για το 32% του ελληνικού λαού, για δύο εκατομμύρια ανθρώπους, που προέρχεται από έναν άνθρωπο που ψήφισε κατά δήλωσή του δύο φορές ΚΚΕ αλλά το μετάνιωσε αμέσως μετά και τώρα δηλώνει ότι ψήφισε ένα κόμμα που δεν πήρε ούτε 1% δεν αξίζει να φιλοξενείται κτγμ σε ένα φόρουμ που προσπαθεί να προωθήσει τον ψύχραιμο διάλογο στις δύσκολες στιγμές που ζούμε όλοι.

Ζητώ από τον συγγραφέα της να την αποσύρει. Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της γνώμης του, αλλά και εγώ έχω τη γνώμη ότι οι ανερμάτιστες απόψεις αριθμητικά ανύπαρκτων μειονοτήτων που λειτουργούν εμπρηστικά δεν είναι υποχρεωτικό να φιλοξενούνται στη Λεξιλογία. Το Διαδίκτυο είναι ελεύθερο για κάθε γνώμη, ακόμη και την πιο αντιδημοκρατική. Εμένα δεν θα μου λείψουν αν δεν είμαι υποχρεωμένος να τις βλέπω εδώ.
 
Top