Ρωτώ απελπισμένα πώς βάζουμε υποσέλιδο στην τελευταία σελίδα πολυσέλιδου εγγράφου

manioto

New member
Καλησπέρα,

προσπαθώ να γράψω την επικύρωση της μετάφρασης στο τέλος εγγράφου 10 σελίδων και έχω εξαντληθεί. Έχω office 2010, μήπως ξέρει κανείς πώς να το καταφέρω;;;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

:curse:
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ψηλά στην κορδέλα: Αναφορές —> Εισαγωγή σημείωσης τέλους ή πατώντας μαζί τα πλήκτρα Alt + Ctrl + D.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Απορία: Γιατί πρέπει να είναι σε υποσέλιδο; Για να αποφύγεις τη σελιδαρίθμηση;

Επειδή υπάρχει και ο τρόπος με την εισαγωγή νέας ενότητας χωρίς σελιδαρίθμηση και τη διαμόρφωση κειμένου με όποιον τρόπο θέλεις.
Επίσης, υπάρχει πάντα ο λίγο πιο δύσχρηστος αλλά επίσης στάνταρ τρόπος με την εισαγωγή καρφωμένου πλαισίου κειμένου στο σημείο που θέλεις.

Και καλωσόρισες!
 

manioto

New member
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!! Άμεση επίλυση προβλημάτων! :p
Ήθελα να είναι υποσέλιδο (βγαίνει λίγο πιο αχνό και ξεχωρίζει από το κείμενο της μετάφρασης) για αισθητικούς κυρίως λόγους. Αλλά θα αποφύγω το εγκεφαλικό και θα ακολουθήσω έναν από τους τρόπους που προτείνατε.

Και καλώς σας βρήκα! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Καλωσήρθες, manioto.

Στην παρακάτω σελίδα:
https://forum.openoffice.org/en/forum/viewtopic.php?f=7&t=119
εξηγούν ότι για να βάλεις χωριστό υποσέλιδο σε μια σελίδα θα πρέπει να δημιουργήσεις νέο page style.
Για τα πλαίσια κειμένου προσθέτουν την πληροφορία για την αγκύρωση σε συγκεκριμένη σελίδα.

Άλλο:
Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε νήμα για τους διαφορετικούς τρόπους που γίνεται ψηφιακή επικύρωση της μετάφρασης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στην παρακάτω σελίδα:
https://forum.openoffice.org/en/forum/viewtopic.php?f=7&t=119
εξηγούν ότι για να βάλεις χωριστό υποσέλιδο σε μια σελίδα θα πρέπει να δημιουργήσεις νέο page style.
Για τα πλαίσια κειμένου προσθέτουν την πληροφορία για την αγκύρωση σε συγκεκριμένη σελίδα.
Εεεμμ, η TS είπε ότι έχει Office 2010, όχι OpenOffice.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πώς βάζουμε υποσέλιδο στην τελευταία σελίδα πολυσέλιδου εγγράφου;
Επειδή έχω αγγλικό Office 2010, δίνω τις επιλογές στα αγγλικά:

  • Βάζεις τον κέρσορα σε μια λέξη στο τέλος της προτελευταίας σελίδας κι επιλέγεις Page Layout > Breaks > Section Break > Continuous.
  • Κάνεις διπλό κλικ στο υποσέλιδο της τελευταίας σελίδας και στο πλαίσιο Navigation αποεπιλέγεις (παναπεί ξετσεκάρεις) το Link to Previous.
  • Γράφεις ό,τι θες και πατάς το κουμπί Close Header and Footer.
 
Αυτό που λέει ο Ζαζ. Εναλλακτικά μπορεί κανείς να βάλει πλαίσιο κειμένου (Insert > Text Box) και να το τοποθετήσει όπου θέλει.
 

manioto

New member
Τι ωραία!!! Τόσες επιλογές!
Σας ευχαριστώ όλους!
Θα δοκιμάσω κάποιον τρόπο αργότερα και θα ενημερώσω τι έκανα τελικά! :)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ήθελα να είναι υποσέλιδο (βγαίνει λίγο πιο αχνό και ξεχωρίζει από το κείμενο της μετάφρασης) για αισθητικούς κυρίως λόγους. Αλλά θα αποφύγω το εγκεφαλικό και θα ακολουθήσω έναν από τους τρόπους που προτείνατε.

Και καλώς σας βρήκα! :)

Προσοχή, το υποσέλιδο (και η κεφαλίδα βέβαια) εμφανίζεται αχνό μόνο κατά την προβολή του εγγράφου στο Word, γιατί στην εκτύπωση τυπώνεται και αυτό κανονικά όπως όλη η υπόλοιπη σελίδα.

Παραπάνω στο #2 έγραψα για σημείωση τέλους (Insert endnote, from his master's MS voice) χθες το βράδυ (τον απλούστερο τρόπο, τεχνικά), επειδή έγραψες ότι το ήθελες στο τέλος μόνο. Το να φτιάξουμε άλλη ενότητα και το υποσέλιδό της στο έγγραφο μόνο και μόνο για να κοτσάρουμε κάτι στο τέλος του, νομίζω πως είναι λίγο σπατάλη χρόνου, κάτι σαν να πάμε από την Αθήνα στην Τρίπολη μέσω Λαμίας.

Και καλώς μας βρήκες! :-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παραπάνω στο #2 έγραψα για σημείωση τέλους (Insert endnote, from his master's MS voice) χθες το βράδυ (τον απλούστερο τρόπο, τεχνικά), επειδή έγραψες ότι το ήθελες στο τέλος μόνο. Το να φτιάξουμε άλλη ενότητα και το υποσέλιδό της στο έγγραφο μόνο και μόνο για να κοτσάρουμε κάτι στο τέλος του, νομίζω πως είναι λίγο σπατάλη χρόνου, κάτι σαν να πάμε από την Αθήνα στην Τρίπολη μέσω Λαμίας.
Ενώ το να βάλουμε σημείωση τέλους, ν' αλλάξουμε το χρώμα του δείκτη της σε λευκό ώστε να μην τυπωθεί, και κατόπιν ν' αλλάξουμε View σε Draft ώστε να μπορέσουμε να σβήσουμε και τη γραμμή διαχωρισμού, είναι η πολύ συντομότερη διαδρομή Αθήνα-Τρίπολη μέσω Κόνιτσας. :p
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα γιατί μου αλλάζεις τα δεδομένα της άσκησης, Ζαζ; Πού λέει ότι δεν πρέπει να τυπωθεί; :confused:

Α, ΟΚ, ο δείκτης να μην τυπωθεί. Σωστά. Και η γραμμή διαχωρισμού (που μπορεί και να την άφηνα για να ξεχωρίζει το κυρίως κείμενο από την επικύρωση). Και το θεωρείς πιο δύσκολο αυτό —Alt+Ctrl+D όπου και να είμαστε στο έγγραφο, και δυο απλές μορφοποιήσεις που και ο αρχάριος θα (πρέπει να) μπορεί να κάνει— από την άλλη διαδικασία: τη μετάβαση στην προτελευταία σελίδα, τη δημιουργία νέας ενότητας, την αποσύνδεσή της από τις προηγούμενες και τελικά τη δημιουργία ενός υποσέλιδου που θα εμφανίζεται μόνο άπαξ στο κείμενο;

Ε, ξα σου. :-)

Τις κεφαλίδες και τα υποσέλιδα τα προτιμώ όταν θέλω να εμφανίζεται κάτι σε πολλές σελίδες, στην κορυφή ή χαμηλά στη σελίδα, όχι άπαξ στην τελευταία και όπου να 'ναι. Εκτός αν δεν γίνεται αλλιώς.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Γιατί να υπάρχει δείκτης; Αφ' ης στιγμής βάλεις σημείωση τέλους, υπάρχει αναγκαστικά και δείκτης. Αυτός είναι που είπα ότι δεν πρέπει να τυπωθεί.
 
Top