Πότε χρησιμοποιούμε το π.χ. και πότε το λ.χ. ;

Δεν θα έβαζα όμως το "λ.χ." σε τεχνικό κείμενο, που μιλά για περιπτώσεις, παραδείγματα εφαρμογών ή χρήσεων κ.λπ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πολύ πολύ σχολαστικά, θα μπορούσαμε να πούμε ότι το παραδείγματος χάριν -- π.χ. αναφέρεται σε κάποιο (υλικό) παράδειγμα ενώ το λόγου χάριν -- λ.χ. σε κάποιο λογικό (όχι υποχρεωτικά υλικό) πλάσμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η διαφορά είναι ότι, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το λ.χ. Μπορεί να έχω γράψει λόγου χάριν, αλλά δεν έχω θεωρήσει σκόπιμο να έχω δύο συντομογραφίες για το ίδιο πράγμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να κάνει παρέα στο άλλο απολίθωμα, το παραδείγματος χάριν. Αποφάσισα να μην τα φτιασιδώσω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ας δώσουμε και δύο συνώνυμα που δεν έχουν συντομογραφία:
για παράδειγμα
επι παραδείγματι
Η δε συντομογραφία «π.χ.» έχει δημιουργήσει και "λέξη" πιχί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το «λόγου χάρη» έχει μακρά ιστορία. Μην κρίνεις από τη δική μου προτίμηση για τα απολιθώματα.
Δεν εννοούσα αυτό (άλλωστε με το χάρη λεξικογραφείται ισότιμα προς το χάριν). Ήθελα μάλλον να αναδείξω τη μονολεκτικοποίηση (καθείς με τις εμμονές του :)).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ας δώσουμε και το πιο αστείο συνώνυμο: έξαφνα.

2. (προφ.) α. λόγου χάρη, παραδείγματος χάρη: Πολλοί άνθρωποι δεν τρώνε χοιρινό κρέας· οι Τούρκοι έξαφνα. β. ας υποτεθεί ότι: Τρως στο εστιατόριο κι έξαφνα δεν έχεις να πληρώσεις· τι θα κάνεις;
http://www.komvos.edu.gr/dictonline...y_full_lemma?the_lemma_id=13812&target_dict=1

Κάποιοι χρησιμοποιούν έτσι και το αίφνης, αλλά μόνο ο Γεωργακάς το κάνει σαφές:

2 for instance, e.g. (syn παραδείγματος χάρη, λόγου χάρη):
άλλοτε αίφνης όποιος ερχότανε στο Παρίσι ... έπρεπε να κάνη τη βόλτα του και στις λαϊκές συνοικίες (KParaschos) |
άλλο ζήτημα αν έρχονταν επισκέπτες· κατέφτανε αίφνης η κυρία Αριστέα (AGiannop)

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.html?lq=αίφνης&sin=all

Στο ΛΚΝ:
2. για επιλογή χωρίς ενδιαφέρον: Aς έλθει κάποιος στον πίνακα· ο Γιάννης αίφνης.
 

SBE

¥
Το αίφνης και το έξαφνα στο τέλος δε μου φαίνεται και τόσο φυσικό Προσωπική ιδιοτροπία, αλλά τα παραδείγματα μου λένε ο Γιάννης ο Αίφνης κι η οικογένεια Έξαφνα από την Τουρκία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είπα ότι είναι «αστεία» συνώνυμα, δεν το είπα; Αλλά τα συνήθισα από τον αείμνηστο τον Μπελεζίνη, που είχε το αίφνης ψωμοτύρι. Θα πρέπει να το θυμάται και ο Earion.
 
Top