Προσφωνήσεις των δύο φύλων

Πώς το λέμε αυτό που στα ελληνικά υπάρχουν 100 τρόποι να φωνάξεις έναν άντρα, ανάλογα την ηλικία σου και την δική του, αλλά ελάχιστοι τρόποι να φωνάξεις μια γυναίκα και να μην ακουστεί προβλητικό; Θυμίζω μερικές προσφωνήσεις: παλικάρι, παλίκαρε, μεγάλε, φίλε, φιλαράκι, αρχηγέ, άρχοντα, ψηλέ, όμορφε, κούκλε, λεβέντη, παίδαρε, μικρέ και νεαρέ (αν σας χωρίζουν αρκετά χρόνια).

Αντιθέτως, στις γυναίκες ακούγονται προσβλητικά τα κούκλα, μανάρι, γλύκα κτλ.
 
Φαίνεται πως μιλάς για προσφωνήσεις που φανερώνουν φιλική διάθεση ή οικειότητα. Για τις γυναίκες νομίζω ότι στέκουν, κατά περίπτωση, το κοπέλα μου και το μανάρι μου, αλλά υπάρχει βέβαια και το παντός καιρού, εδάφους και φύλου παιδί μου. Θα περιμένω όμως να σχολιάσει καμιά κοπελιά :cool:
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο «κυρία» και το «κυρία μου»...
 
Δεσποινίς, Δεσποσύνη (σε συγκεκριμένο περικείμενο), Χρυσή μου, καλή μου και πιο οικεία (μωρό μου, λατρεία μου, αγάπη μου) και φυσικά (τζουτζούκα μου, χελωνάκι μου, μελισσούλα, αρκουδάκι μου, λουκουμάκι μου ή ό,τι άλλο ζώο ή γλυκό λέει ο καθένας στο ταίρι του).

Χθες φώναξα μια σερβιτόρα "Κοπελιά!"
 
Δεσποινίς, Δεσποσύνη (σε συγκεκριμένο περικείμενο), Χρυσή μου, καλή μου και πιο οικεία (μωρό μου, λατρεία μου, αγάπη μου) και φυσικά (τζουτζούκα μου, χελωνάκι μου, μελισσούλα, αρκουδάκι μου, λουκουμάκι μου ή ό,τι άλλο ζώο ή γλυκό λέει ο καθένας στο ταίρι του).

Χθες φώναξα μια σερβιτόρα "Κοπελιά!"

Συγγνώμη, ίσως δεν έγινα κατανοητός. Μιλάω για προσφωνήσεις μεταξύ είτε αγνώστων είτε απλώς γνωστών.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα περιμένω όμως να σχολιάσει καμιά κοπελιά :cool:
Εγώ παρατηρώ ότι οι προσφωνήσεις κυμαίνονται από κοπελιά σε κυρία. Όταν ήμουν πιο μικρή άκουγα και κανένα δεσποινίς, αλλά βλέπω ότι η λέξη χρησιμοποιείται πια για πολύ νεαρές γυναίκες. Παρατηρώ επίσης ότι για να αποφευχθεί η αμηχανία, οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν προσφώνηση αλλά περνούν κατευθείαν στο παρασύνθημα: να σου/σας πω | με συγχωρείς/με συγχωρείτε.
 
E, κράτα το "δεσποινίς, χρυσή μου, καλή μου". :)

Συγγνώμη, αλλά αν πω σε μια άγνωστη, "καλημέρα, χρυσή μου" ή "κάνεις λίγο άκρη να περάσω, χρυσή μου;" θα με περάσει για γκέι. Κι αν είναι καλό γκομενάκι καλή κοπελίτσα δεν το θέλω αυτό.
 
Χέλλε, για καλά γκομενάκια υπάρχει πάντοτε και το "Στάσου! Μύγδαλα!"

Ας μην ξεχνάμε τις σταθερές αξίες!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά αν πω σε μια άγνωστη, "καλημέρα, χρυσή μου" ή "κάνεις λίγο άκρη να περάσω, χρυσή μου;" θα με περάσει για γκέι. Κι αν είναι καλό γκομενάκι καλή κοπελίτσα δεν το θέλω αυτό.
A, είναι μεγάλο κόλπο να σε περάσει γυναίκα για γκέι, πάντως· στις περισσότερες βγαίνει έτσι ένα μίγμα έντονης οικειότητας και στοργικής προστατευτικότητας (στα όρια της αδελφομανοσύνης). Κάποια “άχου το!” στιγμή, της ξεφουρνίζεις την πικρία που σε ταλανίζει απ' το ότι δεν βρέθηκε ποτέ μια γυναίκα να σου δείξει πώς είναι μια πραγματικά μοναδική και συγκλονιστική ετεροφυλη σχέση, προσφέροντάς της έτσι την ευκαιρία που ονειρεύεται αφότου σε γνώρισε: να γίνει εκείνη ο λόγος που θα σε κάνει να “το γυρίσεις”. Mission accomplished.
Μια προσφορά τής ΙΒΖ™ — Ιστορίες Βγαλμένες απ' τη Ζωή. :p
 

daeman

Administrator
Staff member
... Mission accomplished.
Μια προσφορά τής ΙΒΖ™ — Ιστορίες Βγαλμένες απ' τη Ζωή. :p

The Trojan Horse-cum-Gelding, stalling the stallioning! :D
Cum, mare. Yeehaw!
 

SBE

¥
Ίσως ρωτάς λάθος ερώτηση, Έλλη. Πώς προσφωνώ εγώ και πώς με προσφωνούν:

κορίτσι!
δεσποινίς!
κοπελιά!
κυρία!
κούκλα! (αυτό ήταν πρόσφατο: με φώναξε παλιά μου συμμαθήτρια, αν με φώναζε παλιός μου συμμαθητής ίσως να το παρεξηγούσα)
μικρή!

Ε, για τους άντρες τί έχουμε παραπάνω; Το "νεαρέ", που ακούγεται σα να ετοιμάζεται να σου κάνει κάποιος παρατήρηση; Τα λεβέντης και παλικάρι, που ούτως ή άλλως δεν έχουν μεγάλη χρήση στο θηλυκό; Και πάλι δεν θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ περισσότερα από τα θηλυκά.
Αλλά ας μην ξεχνάμε και τα ουδέτερα:
Ψιτ!
Κατάστημα!
Παιδί!
 
Τι να σου πω, κατάστημα δεν έχει τύχει να με πει κανείς στον δρόμο.:D

Στο πρώτο ποστ έχω δώσει αρκετές προσφωνήσεις. Υπάρχουν κι άλλες. Π.χ.: αγόρι, αγορίνα, αγόραρε. Δεν βάζω μέσα κοπέλι και λοιπές περίεργες προσφωνήσεις για την καθομιλουμένη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το φίλε (και το «Έι, φίλος!») δεν νομίζω ότι τα λέμε στο θηλυκό.
 

SBE

¥
Έλλη, οι προσφωνήσεις δεν είναι μόνο για το δρόμο. Μπαίνεις σε ένα μαγαζί και δεν υπάρχει ψυχή. Δεν ξέρεις αν θα πρέπει να περιμένεις να δεις άντρα ή γυναίκα. Τί φωνάζεις;
 
Έλλη, οι προσφωνήσεις δεν είναι μόνο για το δρόμο. Μπαίνεις σε ένα μαγαζί και δεν υπάρχει ψυχή. Δεν ξέρεις αν θα πρέπει να περιμένεις να δεις άντρα ή γυναίκα. Τί φωνάζεις;

Είναι κανείς εδώ;
 

daeman

Administrator
Staff member
... Μπαίνεις σε ένα μαγαζί και δεν υπάρχει ψυχή. Δεν ξέρεις αν θα πρέπει να περιμένεις να δεις άντρα ή γυναίκα. Τί φωνάζεις;

Φέρμας: Κατάστημα! Ε, κατάστημα; Κανείς εδώ; Ξούρισε καμιά εκατοστή και φέρ' τα. Δράμια μπαρμπουνιώνε
Δράμια μπαρμπούνια.
:whistle:

Hey, you! Don't watch that, watch this!
 
Το φίλε (και το «Έι, φίλος!») δεν νομίζω ότι τα λέμε στο θηλυκό.

Ούτε παλικαρίνα, μεγάλη, αρχηγίνα, αρχόντισσα, ψηλή, όμορφη, λεβέντισσα και... παιδαρού.:D
 
Top