Ποια κωδικοποίηση;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω ένα document σε μορφή txt με διάφορες εντολές στα αγγλικά και την ελληνική τους μετάφραση. Τα ελληνικά όμως βγαίνουν όμως όπως βλέπετε παρακάτω. Ποια κωδικοποίηση μπορεί να ανοίγει αυτό το έγγραφο;

login.reminder.password=\u039E\u03B5\u03C7\u03AC\u03C3\u03B1\u03C4\u03B5 \u03C4\u03BF\u03BD \u03BA\u03C9\u03B4\u03B9\u03BA\u03CC \u03C0\u03C1\u03CC\u03C3\u03B2\u03B1\u03C3\u03B7\u03C2;

Έχω δοκιμάσει να το ανοίξω με κάθε πιθανή και απίθανη κωδικοποίηση, αφού δοκίμασα φυσικά Unicode χωρίς αποτέλεσμα.
 
Μέχρι να εμφανιστεί κανείς σοβαρός πληροφορικάριος:
Ναι, είναι κωδικοποίηση Unicode (π.χ. το κομμάτι που έστειλες λέει: Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης). Όχι, δεν ξέρω πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει τέτοιου είδους μετατροπή. Σε περίπτωση μεγάλης αργοπορίας των αρμοδίων και επείγουσας ανάγκης, θα έκανα search/replace με βάση τους κωδικούς Unicode των ελληνικών.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Unicode Converter - Unicode, decimal, and text converter


Επομένως, μία λύση για να το διαβάσεις είναι να κοπιάρεις τους κωδικούς Unicode κάθε εντολής στο μεσαίο πλαίσιο και να πάρεις το ελληνικό κείμενο από το πάνω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ πολύ! Όντως, λύνεται το πρόβλημα. Αλλά οι αρμόδιοι οφείλουν να μου δώσουν το σωστό κείμενο αφού με άφησαν να παιδεύομαι και να ψάχνω γύρω στις 3 ώρες χθες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μέχρι να εμφανιστεί κανείς σοβαρός πληροφορικάριος:
Ναι, είναι κωδικοποίηση Unicode (π.χ. το κομμάτι που έστειλες λέει: Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης). Όχι, δεν ξέρω πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει τέτοιου είδους μετατροπή. Σε περίπτωση μεγάλης αργοπορίας των αρμοδίων και επείγουσας ανάγκης, θα έκανα search/replace με βάση τους κωδικούς Unicode των ελληνικών.
Ξύπνησα με σκοπό να κάνω ακριβώς αυτό, αλλά ευτυχώς με περίμενε η λύση που έδωσε ο Δαεμάνος. Και πάλι ευχαριστώ!
 
Top