Παράλληλοι διάλογοι με αφορμή 28 συλλήψεις φοιτητών

Εγώ έγραψα αυτό:
Αν δεις τη φωτογραφία στο indymedia, εμφανίζεται μια κατάσταστη τελείως ήρεμη από πολύ λίγα άτομα. Βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπαν οι ίδιες, ότι δηλ. "συνέλαβαν 28 αλλά ήμασταν πολύ περισσότεροι, απλώς εκείνη την ώρα έφτανε η πορεία για την αλληλεγγύη στις καταλήψεις, κι έτσι είπαν τα ΜΑΤ φεύγουμε με όσους πιάσαμε, γιατί πλάκωσε η πορεία". Από την άλλη πιθανόν να ετοιμάζονταν για κατάληψη, όπως λένε οι ίδιες (συσκεπτόμασταν για το αν θα παραμείνουμε στο κτήριο).
Διαπιστώνω δηλ., αν μη τι άλλο, κάποιες λογικές ασυνέπειες. Αυτό λοιπόν που έγραψα, Αζιμούθιε, πώς εσύ το εκλαμβάνεις έτσι:
Καλημέρα! Στη θέση σου, Κώστα, δεν θα πίστευα ό,τι ακριβώς λέει το Indymedia.
Από την άλλη:
Το indymedia είναι τόσο έγκυρο όσο και η Daily Mail. Δεν νομίζω ότι στέκει η παράθεση πληροφοριών από έναν άκρως πολιτικοποιημένο ιστότοπο, με μονόδρομη κατεύθυνση (στον οποίον, παρεμπιπτόντως, γίνεται -ίσως- η πιο άγρια λογοκρισία στο ελληνικό Διαδίκτυο).
Δεδομένου ότι συνήθως όλοι προβάλλουν τη δική τους εκδοχή, νομίζω πως, για να σχηματίσεις μια προσωπική γνώμη πρέπει να τους διαβάζεις όλους, και να προσπαθείς να βρίσκεις τις αντιφάσεις, οι οποίες μπορεί να φωτίσουν τις αλήθειες της άλλης πλευράς. Ό,τι δηλαδή κάνει ένας καλός ανακριτής και δικαστής! :D (μηδενί δίκην δικάσης...) Πολιτικά όμως είμαι με τους φοιτητές, όχι με την πρύτανη ούτε με τα ΜΑΤ. Το ότι η αστυνομία και τα εφετεία δείχνουν ανοχή στις ρατσιστικές δολοφονίες και στη ανοιχτή βία της Χρυσής Αυγής, και γενικά στην παράνομη βία του κράτους, αν δεν το συμπεραίνεις από την απλή παρακολούθηση της επικαιρότητας από τότε που γεννήθηκες/θήκαμε, δεν έχω διάθεση να σ' το αποδείξω. Θα ξέφευγε άλλωστε τελείως από το θέμα μας.
 
Θα με κάνετε ν' ανάψω τσιγάρο, που παλεύω με νύχια και με δόντια να το κόψω το ρημάδι...Πάρα πολλές φορές στη ζωή μου, κι αυτή είναι μία από αυτές, ακούω από τον συνομιλητή μου απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες σε θέματα που εγώ θεωρούσα αυτονόητα και πέφτω απ' τα σύννεφα (όχι για τον συνομιλητή μου, αλλά για το "αυτονόητο" της άποψής μου). Προφανώς δεν ισχυρίζομαι ότι έχω εγώ το δίκιο, απλά, πώς να το θέσω να μην ακουστεί άσχημα, μες το κεφάλι μου αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν θα συζητήσω, επομένως, περισσότερο, απλά θα πω ότι ναι, έχω γίνει κι εγώ μάρτυρας σκηνών άγριου ξύλου και κανιβαλισμού μεταξύ παρατάξεων στα ΤΕΙ και σε μπάχαλα γενικώς, και -αν και μικρή γούσταρα λιγάκι τα μπάχαλα- θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνονται σε βάρος ενός δημόσιου αγαθού, μιας πόρτας στη γνώση και στη δύναμη, όπως θα έπρεπε να είναι το πανεπιστήμιο. Θεωρώ όμως, επίσης, ότι το πανεπιστήμιο θα πρέπει να είναι χώρος ελεύθερης έκφρασης ιδεών και ελεύθερης πολιτικής δραστηριοποίησης -αν και θεωρώ τον ρόλο που έχουν παίξει οι δύο μεγάλες φοιτητικές παρατάξεις εμετικό- χωρίς τον φόβο της σύλληψης και της επέμβασης της αστυνομίας, χωρίς παρακολούθηση και χωρίς φόβο, εφόσον δεν απειλείται η ζωή, η ασφάλεια, η αξιοπρέπεια και η περιουσία κανενός. Δε νομίζω ότι διαφωνούμε στο σημείο αυτό. Τώρα επακολουθεί βαρύς αναστεναγμός, γιατί εδώ κολλάει η από πάνω εισαγωγή με τις διαφωνίες στα δικά μου αυτονόητα. Γιατί, δυστυχώς, πολύ μα πολύ δυστυχώς, ναι, η αστυνομία μάς έχει συνηθίσει σε καταχρήσεις, παραβιάσεις, ξυλοδαρμούς, ακόμα και σε δολοφονίες. Σας θυμίζει κάτι η ζαρντινιέρα; (Περεμπ. ο εισαγγελέας πρότεινε την αθώωση των έξι από τους οκτώ στην κατ΄έφεση διαδικασία) Κι αυτό κατά τη διαδικασία προσαγωγής ήτανε. Σας θυμίζει κάτι ο Καπετανόπουλος; Σας θυμίζουν κάτι τα βασανιστήρια των συλληφθέντων της μοτοπορείας που αρνήθηκε ο Δένδιας απειλώντας με μηνύσεις τη Γκάρντιαν, το BBC, τη Διεθνή Αμνηστία, τον Θεό τον ίδιο; Δεν τα ισοπεδώνω, υπάρχουν καλοί και κακοί σε όλους τους χώρους. Αλλά (ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ), αφενός δεν θεωρώ ότι πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά βίας (το τρις χιλιάδες εξαμαρτείν καταντάει μοτίβο, όχι σύμπτωση), και αφετέρου, βλέπω κλιμάκωση της "μηδενικής ανοχής" σε καταλήψεις, πορείες και πανεπιστήμια. Με άλλα λόγια, δεν θεωρώ καθόλου υπερβολές -ή μάλλον, δεν απορρίπτω εξαρχής- δηλώσεις του τύπου: "μας φερθήκαν σαν εγκληματίες", γιατί έχω δει σε πορείες να δίνουν γκλομπιές σε κοριτσάκια 16 χρονών. Ίσως στο ΗΒ η αστυνομία να λειτουργεί σαν κυρία, δεν ξέρω, εδώ πάντως όχι. Δυστυχώς.
Τέλος, και συγγνώμη για το σεντόνι, ζητώ την ανοχή σας, αγαπητέ Ελληγενή, δεν ξέρω αν πληροφορήθηκες για τη δολοφονία μετανάστη από δύο Έλληνες (μαχαίρωμα). Σε αυτό, λογικά, αναφέρεται ο Κώστας. Αν όχι, δεν έχεις και άδικο. Σε αντίθεση με το πάρτυ που έγινε με τα "κέντρα προπαρασκευής παράνομων πράξεων", τα ΜΜΕ δεν το πρόβαλαν εκτεταμένα. Η ΝΕΤ, μάλιστα, το έθεσε κομψότατα ως εξής: Μετανάστης έχασε τη ζωή του.
Τέλοσπάντων...Είπαμε, καθένας μες το κεφάλι του άλλον κόσμο κουβαλάει, κι αυτά που εμένα φαίνονται τραγικά εσείς μπορεί να τα βλέπετε λογικά. Αποτραβιέμαι, λοιπόν, και περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια. Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας να με ακούσετε.
 
Τέλος, και συγγνώμη για το σεντόνι, ζητώ την ανοχή σας, αγαπητέ Ελληγενή, δεν ξέρω αν πληροφορήθηκες για τη δολοφονία μετανάστη από δύο Έλληνες (μαχαίρωμα). Σε αυτό, λογικά, αναφέρεται ο Κώστας. Αν όχι, δεν έχεις και άδικο. Σε αντίθεση με το πάρτυ που έγινε με τα "κέντρα προπαρασκευής παράνομων πράξεων", τα ΜΜΕ δεν το πρόβαλαν εκτεταμένα. Η ΝΕΤ, μάλιστα, το έθεσε κομψότατα ως εξής: Μετανάστης έχασε τη ζωή του.
Τέλοσπάντων...Είπαμε, καθένας μες το κεφάλι του άλλον κόσμο κουβαλάει, κι αυτά που εμένα φαίνονται τραγικά εσείς μπορεί να τα βλέπετε λογικά. Αποτραβιέμαι, λοιπόν, και περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια. Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας να με ακούσετε.

Δηλαδή το "μετανάστης μαχαιρώθηκε" δείχνει ανοχή της κυβέρνησης και της αστυνομίας; Με ποιον τρόπο; Δεν συνελήφθησαν οι ένοχοι μήπως; Δεν παραπέμφθηκαν στην δικαιοσύνη; Τι ακριβώς; Θα τρελαθούμε τελείως;
 

Cadmian

New member
Αν θέλετε να τηρήσετε ίσες αποστάσεις και σας ενδιαφέρουν τα γεγονότα και από τις δύο πλευρές, τότε είναι τουλάχιστον αντιφατικό να ξεκινάει η κουβέντα με αναφορές σε τραμπούκους (έτσι γενικά κι αόριστα). Γιατί εν τέλει, αυτό το «ναι μεν αλλά» τα ΜΑΤ και την Σαλλή δικαιώνει, κι όχι τους συλληφθέντες.

Και μην δίνετε αφορμή για παρεκβάσεις, αν γίνεται. Μη γίνει σαπουνόπερα ΚΑΙ αυτό το νήμα.
 
Δεδομένου ότι συνήθως όλοι προβάλλουν τη δική τους εκδοχή, νομίζω πως, για να σχηματίσεις μια προσωπική γνώμη πρέπει να τους διαβάζεις όλους, και να προσπαθείς να βρίσκεις τις αντιφάσεις, οι οποίες μπορεί να φωτίσουν τις αλήθειες της άλλης πλευράς. Ό,τι δηλαδή κάνει ένας καλός ανακριτής και δικαστής! :D (μηδενί δίκην δικάσης...) Πολιτικά όμως είμαι με τους φοιτητές, όχι με την πρύτανη ούτε με τα ΜΑΤ. Το ότι η αστυνομία και τα εφετεία δείχνουν ανοχή στις ρατσιστικές δολοφονίες και στη ανοιχτή βία της Χρυσής Αυγής, και γενικά στην παράνομη βία του κράτους, αν δεν το συμπεραίνεις από την απλή παρακολούθηση της επικαιρότητας από τότε που γεννήθηκες/θήκαμε, δεν έχω διάθεση να σ' το αποδείξω. Θα ξέφευγε άλλωστε τελείως από το θέμα μας.

Costas, ως συνήθως αυτά που γράφεις είναι πολιτισμένα και λογικά. Θα ήθελα, όμως, μια διευκρίνιση. Η πρόταση που έβαλα με μαύρα στοιχεία είναι το συμπέρασμα που έβγαλες στη συγκεκριμένη περίπτωση ή η γενική στάση σε κάθε αντίστοιχη αντιπαράθεση; Ρωτώ εντελώς καλοπροαίρετα. (Το γεγονός, βέβαια, ότι έγραψες "την πρύτανη" μάλλον γέρνει προς την πρώτη επιλογή.)
 
Είμαι με τους φοιτητές στο συγκεκριμένο. Βλέπω μια απόφαση τσεκουρέματος ενός εξαμήνου πρακτικής στο εξωτερικό, ακούω για σπατάλες (κολάσιμες) αλλού χωρίς να υπάρχει απάντηση προς το παρόν, βλέπω μια μήνυση για διατάραξη οικιακής (;) ειρήνης χωρίς να έχει προηγηθεί συνάντηση με την πρύτανη, όπως θα 'πρεπε, και βλέπω μια κυοφορούμενη κατάληψη που μπορεί και να μη γινόταν να αντιμετωπίζεται προληπτικά με την είσοδο της αστυνομίας σ' έναν πανεπιστημιακό χώρο χωρίς να έχουν σημειωθεί ούτε βιαιότητες ούτε καταστροφή της δημόσιας περιουσίας. Τώρα, γενικότερα, είμαι καταρχήν με τους φοιτητές αλλά κατά περίπτωση μπορεί να είμαι και εναντίον τους, ιδίως αν θεωρήσω, καλώς κακώς, ότι πρόκειται για τραμπούκικες μειοψηφίες, είτε κόκκινες είτε μαύρες, που προπηλακίζουν ή βιαιοπραγούν ή καταστρέφουν τη δημόσια περιουσία ή άλλως πως σαμποτάρουν συνειδητά και συστηματικά την εύρυθμη λειτουργία του πανεπιστημίου και ουσιαστικά καταπιέζουν την πλειοψηφία των φοιτητών. Εδώ όμως δεν βλέπω τίποτα τέτοιο. Έναν υγιή συνδικαλισμό βλέπω. Αλλά γιατί ρωτάς; Τι το τόσο ιδιαίτερο είπα στη φράση που μαύρισες;
 
Ρώτησα επειδή υποψιαζόμουν ότι η απάντησή σου θα ήταν πάνω-κάτω σαν αυτήν που έδωσες, με διευκρινίσεις που βοηθούν στη μη πόλωση του νήματος.
 

SBE

¥
Όλι, η αστυνομία στο ΗΒ επειδή ρώτησες και διαδηλωτές βαράει (γιατί νομίζεις ότι πάνε στις διαδηλώσεις έφιπποι οι αστυνομικοί; γκλομπ ουρανοκατέβατο; ), και σκοτώνει (να θυμίσω τον Βραζιλιάνο στον υπόγειο τότε με τις βόμβες), και άμα είσαι μαυριδερός σε ψάχνουν πιο πολύ από τους λευκούς, και εγκλήματα συγκαλύπτει και δωροδοκείται και οι μπάτσοι πουλάνε την ηρωίνη κλπ κλπ. Και, προσωπικά, με σταμάτησαν μεσαμεσονύκτια πέρσι, χωρίς σοβαρό λόγο, και με κράτησαν πάνω από μία ώρα για το τίποτα. Δεν θα τη γλύτωνα μόνο με 30 λίρες πρόστιμο (γιατί δεν είχα μαζί το δίπλωμα), αν δεν είχα επιβάτη φίλο με προϋπηρεσία στο κρατικό σώμα ελέγχου παραπόνων κατά της αστυνομίας.
Η ίδια αστυνομία κλήθηκε στις 23:38 παραμονή Πρωτοχρονιάς όταν ο γείτονας αντιλήφθηκε κάποιον να σπάει το παράθυρο και να μπαίνει στο σπίτι μου και έφτασαν στις 23:41. Με πήγαν σπίτι μου ένα βράδυ όταν τους κάλεσα γιατί με είχαν πάρει από πίσω δύο ύποπτοι τύποι. Κατάφεραν να καθαρίσουν τη γειτονιά από τις συμμορίες που είχαν μαζευτεί κάποια εποχή κλπ κλπ.
Κανείς δε λέει ότι η αστυνομία αποτελείται από αγγελούδια, όταν όμως την έχουμε ανάγκη σε αυτήν απευθυνόμαστε. Υπάρχουν οργανώσεις πολιτών, υπάρχουν εκστρατείες κλπ για τη βελτίωσή της. Και όσα χρόνια είμαι στο ΗΒ έχω δει να πετυχαίνουν σημαντικές μεταρρυθμίσεις, με συστηματική και προπάντων ΣΟΒΑΡΗ και ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΗ εκστρατεία. Λύθηκαν τα προβλήματα της αστυνομίας; Όχι όλα. Αλλά που θα πάει;
Πίσω στην Ελλάδα, τώρα: Το μόνο που δεν βλέπω να υπάρχει στην Ελλάδα είναι διάθεση να υπάρχει μια σοβαρή αστυνομία που θα κάνει τη δουλειά της όπως πρέπει. Όσοι παραπονιούνται για την αστυνομία φαίνεται να προτείνουν σαν εναλλακτική λύση την μη-ύπαρξη αστυνομίας, όχι τη βελτίωσή της.
Η φράση με την οποία διαφώνησα (γιατί εγώ διαφώνησα, όχι ο Ελληγενής) έλεγε ότι η αστυνομία φέρθηκε στους συλληφθέντες άσχημα ΕΠΕΙΔΗ τους πήρε αποτυπώματα και στοιχεία ενώ τα παιδιά είναι αθώα και δεν πρόκειται να καταδικαστούν στο δικαστήριο. Συγγνώμη, αλλά άμα σε συλλάβουν για ποινικό αδίκημα, δεν είναι αναμενόμενο ότι θα σου πάρουν αποτυπώματα ή ότι θα ζητήσουν τα στοιχεία σου; Δεν είναι νόμιμη η αστυνομία όταν κάνει κάτι τέτοιο; Επιπλέον, δεν είναι δουλειά της αστυνομίας να αποφασίσει αν είσαι αθώος ή ένοχος. Πρόσεξε άλλωστε τη γλώσσα, λέει φέρθηκε άσχημα δεν λέει φέρθηκε παράνομα, που σημαίνει ότι ο συντάκτης του κειμένου ξέρει τι γράφει (ανάλυση κειμένου κάνετε καλύτερα οι γλωσσολόγοι λεξιλόγοι από μένα την ερασιτέχνισσα). Ούτε λέει ότι τους φέρθηκε άσχημα γενικότερα ή κατά την άσκηση των καθηκόντων της, αλλά φέρθηκε άσχημα γιατί άσκησε τα καθήκοντά της (αν και είμαι σίγουρη ότι όλο και κάποια χριστοπαναγία θα ακούσανε).

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω γιατί δεν βλέπετε τη διάκριση όσοι λέτε ότι ήταν φοιτήτριες κι όχι φοιτητές. Το ίδιο πράγμα είναι. Δεν παίξανε κατς με τους αστυνομικούς για να μετράει η δύναμη. Τις συλλάβανε και τις πήγανε στο τμήμα. Και για τα δύο φύλα ίδια δεν είναι η μεταχείριση σε κάτι τέτοια; Ή επειδή μπορεί να χαλάσει το μανικιούρ ή να φύγει κάνας πόντος στο καλσόν δεν γίνεται να τις συλλάβουν;

(και ναι, κάπως έτσι φαντάζομαι τις φοιτήτριες των φιλολογικών και γλωσσολογικών τμημάτων, και με ταγιέρ και μαλλί φουσκωτό, τι να κάνουμε είμαι παλιά γενιά)
 

crystal

Moderator
Βρε παιδιά, έχετε πιαστεί από μια φράση του Cadmian κι έχετε κάνει την τρίχα τριχιά. Να το κάνω λιανά για να καταλάβετε το πνεύμα: σχολή με μέση βάση εισαγωγής 18,5. 95% γυναίκες. Φυτά. Καλές μαθήτριες. Κοριτσάκια. Σε μια επαρχιακή πόλη όπου δεν υπήρχαν ποτέ μπαχαλάκηδες στα πανεπιστήμια και δεν υπάρχει παράδοση "πάμε να τα σπάσουμε". Εντάξει τώρα;

Εκτός κι αν άλλαξε τόσο πολύ η φύση και η σύνθεση των φοιτητών από το 2007 που έφυγα - τι να πω πια...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ακριβώς όπως τα λέει η Κρύσταλ (στην αρχή ήθελα να γράψω και με γαλλικά και πιάνο αλλά λέω θα αρχίσουμε να συζητάμε για το «ναι, μεν αλλά, και τι σημαίνει αυτό, και είσαι ελιτίστρια», αλλά τελικά δεν τη γλιτώσαμε την παράκαμψη*). Το θέμα είναι δηλαδή ότι η παράμετρος υπήρξε απειλή από νταγλαράδες δεν υπάρχει στην προκειμένη περίπτωση.

Να κάνω μια παρένθεση και να πω ότι μάλλον το Ιόνιο τα έχει λύσει τα άλλα προβλήματα που είχε, όπως π.χ. ταβάνια που έπεφταν, ή καθηγητές που έρχονταν και έφευγαν από την Κέρκυρα χωρίς να ολοκληρώνουν τη διδακτική τους ώρα, ενώ από ό,τι θυμάμαι ο νόμος όριζε πως έπρεπε να μένουν εκεί, που μας έστηναν στα μαθήματα και άλλα τέτοια δευτερεύοντα (θου, Κύριε, θου να μην αρχίσω!), και το πρόβλημά του είναι ότι πήγαν οι φοιτήτριες να διαμαρτυρηθούν στη διοίκηση για το κόψιμο ενός απαραίτητου για την εκπαίδευσή τους εξαμήνου. Εντωμεταξύ, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ήταν παράνομο και φώναξε η διοίκηση τα ΜΑΤ. Ότι πήγαν οι φοιτητές; Ότι έκαναν κατάληψη; Δηλαδή, έχει κανείς σχηματίσει εικόνα για το τι ακριβώς έγινε;



______________
*Προς όποιον θελήσει να σχολιάσει αυτό ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με το δείκτη σωματικής μάζας γυναικών, γαλλικά, πιάνο, κλπ: παρακαλώ ανοίξτε νήμα αλλού. Ευχαριστώ.
 

crystal

Moderator
Απ' όσο κατάλαβα, τα παιδιά σχεδίαζαν να κάνουν καταλήψεις - αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Άλλο δεν έχω καταλάβει: το φετινό εξάμηνο έγινε κανονικά; Έφυγαν τα παιδιά (αν έφυγαν, τώρα θα ετοιμάζονται να γυρίσουν σιγά-σιγά) ή δεν έφυγε κανείς; Ή το προαιρετικό εφαρμόστηκε αμέσως, οπότε πήγαν μόνο όσοι μπόρεσαν;
 

SBE

¥
Bρε κορίτσια, το ξέρουμε ότι σε αυτές τις σχολές μπαίνουν φυτά, γι' αυτό είπα για καλσόν και μανικιούρ. Δεν αλλάζει τίποτα. Αντιθέτως, έγινε πιο εύκολη η δουλειά της αστυνομίας, τους είπαν σας συλλαμβάνουμε, μπείτε στην κλούβα και κάνανε ουρά να μπούνε μέσα.

Σχετικά με το τι έγινε: εγώ κατάλαβα ότι η πρυτανεία κάλεσε την αστυνομία γιατί είχαν μαζευτεί έξω από το γραφείο και παραφύλαγαν την πρύτανη με αρνητική διάθεση.

Τώρα, ας εξηγήσει σε εμάς τους άσχετους το εξάμηνο. Απ'ό,τι κατάλαβα ήταν υποχρεωτική εξάμηνη πρακτική άσκηση σε...
α. μεταφραστική δουλειά στο εξωτερικό
β. στην ΕΕ
γ. ανταλλαγή με ξένο πανεπιστήμιο
δ. κάτι άλλο από τα πιο πάνω
Αντιλαμβάνομαι γιατί η πρακτική άσκηση είναι χρήσιμη, αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο να γίνει στο εξωτερικό (με εξαίρεση την ΕΕ), και αναρωτιέμαι επίσης τι είδους χρηματοδότηση έπαιρναν οι φοιτητές, πώς διάλεγαν που θα πάνε κι αν πριν καταργηθεί εξετάστηκαν εναλλακτικές λύσεις. Αν είναι πρακτική άσκηση, π.χ. σε έμμισθη θέση, τότε το πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται να πληρώνει όλα τα έξοδα.
 
@palavra: Για διατάραξη οικιακής ειρήνης φαίνεται πως τις πήγαν μέσα (Άρθρο 334 ΠΚ, π.χ. εδώ, το οποίο ανήκει απ' ό,τι βλέπω στα άρθρα για τα εγκλήματα κατά της προσωπικής ελευθερίας - έθιξαν φαίνεται την ιερή προσωπική ελευθερία της κυρα-πρυτανέσσας, μπρρρρ). Και επειδή μας αρέσει πολύ η τήρηση του νόμου, λέω να τις χώσουν και μέσα (ποινή φυλάκισης μέχρι ένα έτος). Θα μπορούν, υποθέτω, να το στηρίξουν στη βάση της κατάργησης των διακρίσεων μεταξύ των δύο φύλων, φαίνεται πως πιάνει. Ισότητα δε θέλατε, κορίτσια; :)
 

crystal

Moderator
Δεν είναι δουλειά, είναι φοίτηση σε ξένο πανεπιστήμιο, σαν το Erasmus. Οι φοιτητές επιλέγουν χώρα ανάλογα με τις γλώσσες εργασίας τους (Αγγλία ή Ιρλανδία, Γερμανία, Γαλλία - εγώ π.χ. που έκανα αγγλικά και γερμανικά δεν μπορούσα να πάω στη Γαλλία) και στη συνέχεια πανεπιστήμιο από αυτή τη χώρα (ανάμεσα σε 2-3). Πας εκεί, παρακολουθείς τα μαθήματα κι επιστρέφεις με αποδεικτικά ότι πέρασες έναν συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων, ώστε να σου αναγνωριστεί το εξάμηνο. Είναι το έβδομο εξάμηνο των σπουδών. Λεπτομέρεια: για να μπορέσεις να πας στο έβδομο εξάμηνο κανονικά, πρέπει να έχεις μαζέψει στα τέσσερα πρώτα έναν συγκεκριμένο αριθμό μονάδων. Στα δικά μου χρόνια, οι μονάδες δεν ήταν ούτε πάρα πολλές ούτε πολύ λίγες - ένας εύλογος αριθμός που αποδείκνυε ότι δεν είσαι τουρίστας. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό.

Η χρηματοδότηση διαφέρει ανάλογα με τη χώρα. Η χρονιά μου έπαιρνε 650 ευρώ για Γερμανία, στη Γαλλία έπαιρναν περισσότερα, στην Αγγλία ακόμα περισσότερα. Αν έφταναν; Σχετικό. Εμείς στη Γερμανία ήμασταν σχετικά καλά, επειδή οι εστίες ήταν σχετικά οικονομικές (250 ή 300 ευρώ το μήνα, δεν θυμάμαι πια) και η ζωή ακόμα φτηνότερη. Οι περισσότεροι γονείς τσόνταραν κιόλας, και με τα έξτρα χρήματα μπορέσαμε να κάνουμε και ταξίδια, αλλά κι αν δεν σου έδιναν χρήματα οι γονείς σου τα έβγαζες πέρα μια χαρά. Στη Γαλλία ξόδευαν περισσότερα, επειδή οι εστίες ήταν πολύ πιο ακριβές και το σουπερμάρκετ φαρμάκι. Για την Αγγλία, εσύ ξέρεις καλύτερα τι μπορεί να κάνει κάποιος με 900 ευρώ το μήνα. Το Δουβλίνο προστέθηκε αφού έφυγα εγώ, οπότε δεν ξέρω πώς ήταν εκεί τα πράγματα.

Εν ολίγοις, το θέμα είναι πως εκείνους τους πέντε μήνες ταξίδεψα όσο μπορούσα στην κεντρική Ευρώπη (Στρασβούργο-Λουξεμβούργο-Χαϊδελβέργη-Βόννη-Παρίσι-Κόμπλεντς-Τρίερ κλπ) και γύρισα μιλώντας τα γερμανικά φαρσί.

Επίσης, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι αν βρισκόταν εναλλακτική λύση με έμμισθη εργασία, ώστε να γλιτώσει κάποια έξοδα το Πανεπιστήμιο και να μπορέσει να τα αφιερώσει αλλού (σε κάνα κτήριο, ας πούμε, στη δωρεάν στέγαση, στη δωρεάν σίτιση, πάντως σίγουρα όχι σε δωρεές σε νεκροταφεία), θα είχαν αντιρρήσεις οι φοιτητές. Εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα, γιατί ο σκοπός και πάλι θα εκπληρωνόταν.

Πάντως απ' όσο θυμάμαι, τα κονδύλια για το εξάμηνο έβγαιναν με διαφορετικό κωδικό από το Υπουργείο Παιδείας, δηλαδή ανεξάρτητα από τα κονδύλια για τις λειτουργικές ανάγκες του Πανεπιστημίου. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Μπράβο. Στο Στρασβούργο που ήμουν εγώ για το μετα-πυ-τυ-χιακό :p είχαμε και ένα κοινό μάθημα με τα παιδιά από το Ιόνιο, τις αρχές διερμηνείας, που μας το έκανε ο γνωστός για όσους έχουν περάσει από Στρας, Ελληνοαμερικάνικη και ΙFA, Μπασόλ. Μεγάλες στιγμές! Κατά τ' άλλα, όμως, δεν είχαμε μεγάλη επαφή με το τμήμα του Ιονίου. Κρίμα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Δυστυχώς δεν έχω (ούτε έχουμε) επαρκή ενημέρωση για να κρίνουμε χωρίς να καταφεύγουμε σε στερεότυπα (ίσως και τα πρόσωπα του δράματος έδρασαν με στερεότυπα, τα γνωστά που οδηγούν σε αδιέξοδα και μη λύσεις). Αν ποτέ μαζευτεί μια επιτροπή φοιτητών και ζητήσει να συζητήσει με κάποιο άρχοντα πρόθυμο να ακούσει και καταφέρουν να συζητήσουν πρακτικά και να βρουν μαζί μια εφικτή λύση, χωρίς φοβικά, εκβιασμούς, έξωθεν λύσεις, αν ποτέ γίνει τέτοιο θαύμα, μπορεί να μείνουμε με το στόμα ανοικτό και να μην έχουμε και κλισέ να καταφύγουμε.
 

elimeli

New member
Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν μπορούμε να δούμε το γεγονός αποκομμένο από όσα γίνονται στην ελληνική κοινωνία το τελευταίο διάστημα. Όπου και όποτε έχει εκδηλωθεί οποιαδήποτε κινητοποίηση εναντίον όλων αυτών των μέτρων που γυρίζουν τη ζωή μας ανάποδα, μόνο καταστολή έχει υπάρξει από τη μεριά της συντεταγμένης πολιτείας. Και πολύ σωστά πράττει απ' τη μεριά της, γιατί τόσο αντιλαϊκά μέτρα μόνο με βίαιη καταστολή μπορούν να κερδίσουν χρόνο ζωής. Προφανώς την κ. πρύτανη (η οποία πολιτεύεται με τη ΝΔ) δεν την ενδιέφερε το δίκαιο (ή το άδικο) αίτημα των φοιτητών της, δεν ήθελε να συζητήσει μαζί τους (με τι μούτρα άλλωστε), αλλά προφανώς πήρε εντολή (ή έπραξε κατά βούληση, πάντα με κριτήριο κομματικές επιταγές και επιλογές φαντάζομαι) και κάλεσε τα ΜΑΤ για να εξουδετερώσουν καμιά εικοσαριά επικίνδυνα κοριτσάκια και πολύ λιγότερα θερμοκέφαλα αγοράκια. Ποια κατανόηση, συνδιαλλαγή και διάθεση επικοινωνίας να επιδείξει η κ. πρύτανης όταν δεν την αφορούν κατ' ουσίαν τα προβλήματα των φοιτητών της; Πώς να ακούσει τη φωνή των παιδιών που αγωνιούν για τις σπουδές τους, για το μέλλον τους, για την πορεία μιας χώρας που τα διώχνει μακριά; Προφανώς η φωνή των ξοφλημένων, χορτάτων καρεκλοκένταυρων είναι πιο ισχυρή στ' αυτιά της. Άξια του μισθού της λοιπόν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
7 παρά 10 το απόγευμα, την ώρα που κάναμε συνέλευση για το αν θα παραμείνουμε στο κτήριο, η πόρτα της αίθουσας άνοιξε και οι ΜΑΤατζήδες χωρίς να μας δείξουν την εισαγγελική εντολή, μας έσυραν κάτω στην κλούβα, πιάνοντας έναν συμφοιτητή μας απ’ το λαιμό και σέρνοντας τον στις σκάλες. Οι συλλήψεις μπορεί να ήταν 28, αλλά τα άτομα που ήταν μέσα στο κτήριο ήταν πολύ περισσότερα. Η κλούβα έφυγε άρον άρον, την ώρα που πλησίαζε η πορεία αλληλεγγύης στις καταλήψεις, ενώ οι ΜΑΤατζήδες φώναζαν «όσους πήραμε πήραμε, φεύγουμε γιατί έρχεται η πορεία».

Μου κάνει εντύπωση ότι αυτό που έφερε η Όλι (δεν είναι δικό της) έχει μείνει έξω από κάθε σχολιασμό. Επισημαίνω με κόκκινο και απλώς αναρωτιέμαι αν υπήρχε περίπτωση ή ενδεχόμενο ή φόβος (ανάλογα με την οπτική γωνία) για κατάληψη όχι από τα κορίτσια αλλά με τη βοήθεια των συμμετεχόντων στην πορεία αλληλεγγύης.
 

Cadmian

New member
Το εξάμηνο έγινε, μόνο που λόγω ανεπαρκών κονδυλίων τα Αγγλικά πανεπιστήμια δεν πήραν φοιτητές κι όσοι ήταν να πάνε Αγγλία μεταφέρθηκαν Στρασβούργο. Αν εξαιρέσεις ένα κατά κεφαλήν και ντούκου επίδομα 897 κόμμα κάτι ευρώ (όχι τον μήνα, μία κι όξω για όλο το εξάμηνο) δεν δόθηκαν άλλα λεφτά για το εξάμηνο στους φοιτητές. Οι Στρασβουργιανοί, τουλάχιστον, πληρώσανε το υποχρεωτικό εξάμηνο από την τσέπη τους. Θα σας πω κάποια στιγμή τι έχουν κάνει και με το νοίκι στις εστίες, το οποίο φυσικά καταβάλλεται από τους φοιτητές. Επίσης, μειώθηκε ο χρόνος του εξαμήνου. Όσοι πήγαν σε γερμανικά πανεπιστήμια φύγαν από Ελλάδα μέσα Οκτώβρη, οι της Γαλλίας μέσα Σεπτέμβρη. Επιστρέφουν όλοι τέλη Γενάρη.

Περιμένω τώρα τους μη απόφοιτους του ΤΞΓΜΔ να ρίξουν το επιχείρημα των «τζάμπα διακοπών».

Κττμγ, αν υπάρχει κάτι θολό στην όλη υπόθεση, αυτό είναι η μεθόδευση της μετατροπής του εξαμήνου από υποχρεωτικό σε προαιρετικό. Υποτίθεται ότι η κατάργηση ή έστω η αναστολή του απαιτούσε προεδρικό διάταγμα του οποίου η έκδοση -σύμφωνα με καθηγητές του ΤΞΓΜΔ- χρειαζόταν ένα μίνιμουμ 2 ετών. Και ξαφνικά, όσοι ήταν επάνω και στα τελειώματα του εξαμήνου, μαθαίνουν ότι έγινε πλέον προαιρετικό. Ίσως να ήταν και μονόδρομος, γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι αν το συνεχίζαν ως υποχρεωτικό, είχε καθιερωθεί πλέον προηγούμενο για μόνιμη μείωση των κονδυλίων. Είχαν μειωθεί ήδη από το 2011: Απ' όσο ξέρω, όσοι πήγαν εξάμηνο εξωτερικού στο Δουβλίνο έπαιρναν 150 ευρώ τον μήνα.

Crystal, σωστά θυμάσαι για τα κονδύλια.
 

crystal

Moderator
Απ' όσο ξέρω, όσοι πήγαν εξάμηνο εξωτερικού στο Δουβλίνο έπαιρναν 150 ευρώ τον μήνα.

!!!!

Θα σας πω κάποια στιγμή τι έχουν κάνει και με το νοίκι στις εστίες, το οποίο φυσικά καταβάλλεται από τους φοιτητές.

Shoot me...
 
Top