Παράγωγα και σύνθετα του Πούτιν

nickel

Administrator
Staff member
Ο κόκκινος Πούτιν

Κόκκινος Πούτιν.jpg

Έτσι μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι διστάζουν να καταδικάσουν το κτήνος και τις κτηνωδίες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο μυαλό μου παίζει η λεξιπλασία καπούτιν, αλλά δεν έχω ακόμα καταφέρει να βρω την καλύτερη εφαρμογή της.

Καλή Λαμπρή. Ανάσταση στην Ουκρανία.
 

cougr

¥
Στο μυαλό μου παίζει η λεξιπλασία καπούτιν, αλλά δεν έχω ακόμα καταφέρει να βρω την καλύτερη εφαρμογή της.
Ήδη υπάρχει ως το όνομα ενός συνασπισμού ακτιβιστικών ομάδων που είναι κατά του Πούτιν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
μπαρμπούτη, η: πολεμική μέθοδος των στρατηγών του Π., που συνίσταται στο βαράμε ακόμη και στον γάμο του καραγκιόζη, όσο κρατάνε τα πυρομαχικά μας.
 

cougr

¥
Putinflation
Μου ήρθε έτσι απότομα στο μυαλό μου η λέξη, αλλά βλέπω ότι είναι ήδη διαδεδομένη.
 

pontios

Well-known member
Δεδομένου την αυξανόμενη αναζήτηση στο διαδίκτιο για τον "Putin", με εκπλήσσει που δεν επινοήθηκε ο όρος "Putinterest." :confused:
 

nickel

Administrator
Staff member
πουκτίνος ή πουκτήνος;
Για την ορθογραφία έχω αμφιβολίες, τον ορισμό τον έχω έτοιμο.
 

cougr

¥
Στο μυαλό μου παίζει η λεξιπλασία καπούτιν, αλλά δεν έχω ακόμα καταφέρει να βρω την καλύτερη εφαρμογή της.
Τη στιγμή που γίνει φανερό ότι πλησιάζει το τέλος του Πούτιν, το "Putin is Kaputin" θα γίνει σλόγκαν.:giggle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν αποκλείεται να τα μαζέψει κάποια στιγμή και να πάει να κρυφτεί σε καμιά φιλική του χώρα, οπότε θα (τον) λέμε «Πούντον»...
 

cougr

¥
Πουτινίαση
Ψυχαναγκαστική διαταραχή που ενδεχομένως μπορεί να προκαλέσει άλλους ηγέτες να μιμηθούν τον Πούτιν και να εισβάλουν απρόκλητα σε άλλες χώρες.

Πουτινόσκυλο
 

nickel

Administrator
Staff member
Ρωssία με δύο ss

Παλιότερα η Ρωσία γραφόταν συχνά με δύο -σσ- αν και η γραφή με ένα δεν είναι πρόσφατη, ως μέρος της απλοποίησης. Στη Συναγωγή του Κουμανούδη (1900) έχουμε πολλές σύνθετες με Ρωσσο- (π.χ. Ρωσσοφοβία), αλλά σε Πρωίας (1933), Δρανδάκη (1929), Σταματάκο (1955) τα λήμματα έχουν ένα -σ- (Ρωσία, ρωσικός).

Είδα όμως πρόσφατα στο Facebook να γράφουν κάποιοι πάλι τις λέξεις αυτές με δύο -σ-, μόνο που αυτή τη φορά τα -σ- ήταν με λατινικά γράμματα, δηλαδή Ρωssία, Ρώssοι. Κατάλαβα ότι πρόκειται για έμμεσο τρόπο να συνδέσουν τους εισβολείς στην Ουκρανία με τα ναζιστικά Ες-Ες.

Ο παραλληλισμός γίνεται ακόμα πιο σαφής όταν, αντί για δύο απλά S, χρησιμοποιούνται οι ρούνοι που χρησιμοποιήθηκαν στο έμβλημα των SS. [Περισσότερα: Sowilō (rune), Emblem of the SS]

Πού όμως βρίσκει κανείς αυτόν τον ρούνο σε μια κανονική γραμματοσειρά; Προς το παρόν, έχω βρει μια δική μου λύση: χρησιμοποιώ το πεζό κόππα. Σε μια πλήρη γραμματοσειρά στο Character Map, ψάχνω για το «Greek Small Letter Koppa». Έτσι μπορώ να γράψω Ρωϟϟία, προς το παρόν. Και περιμένω καλύτερες λύσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ρωssία με δύο ss

Και περιμένω καλύτερες λύσεις.
Σαν αυτές, αλλά είναι με αντιγραφή των ρούνων από σελίδες της Wikipedia: Ρωᛋᛋία, Ρωᛇᛇία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου έχει ξεφύγει το Bloodymir. Παράλειψη. Υποθέτω ότι έχει γίνει και η συσχέτιση του Βλαδίμηρου με τον Βλαντ τον Παλουκωτή.

Bloodymir.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά ο Πουτινιάρης κατάφερε να απελευθερωθεί η Χερσώνα από τους Νεοναζί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με βάση και το κατηγορητήριο του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου (για το έγκλημα πολέμου της παράνομης απέλασης παιδιών), θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ο γενιτσάρος της Ρωσίας.

 
Top