Ο Καιάδας της ανάπηρης και κακούργας γενικής

nickel

Administrator
Staff member
Το 'χει η μέρα...

Αποποιούνται προνομίων Κυρ. Μητσοτάκης, Χ. Κεφαλίδου
(Αυτό δεν τρώγεται με τίποτα)
...παραιτούνται προνομίων που παραδοσιακά απολαμβάνουν... Ειδικότερα, παραιτούνται της έξτρα αμοιβής... (Το λόγιο είναι λίγο γελοίο μαζί με την «έξτρα αμοιβή». Έχετε ακούσει το «παραιτούμαι από»;)
«Απολαμβάνουμε προνομίων...» (Γι' αυτό προβλέψαμε ήδη: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?422-Απολαύστε-το)

Και τα τρία σε ένα δημοσίευμα: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100053_13/07/2011_449105
 

daeman

Administrator
Staff member
Από πλατείας μέχρις πλατείας, χρήζει διακρίσεως. Άλλοι αποποιούνται και παραιτούνται προνομίων και επιπλεουσών (γιατί να μην έχει το επιπλέον γένη και γενική πληθυντικού, ζόρικη, παρακαλώ; ) αμοιβών προκειμένου να μην επέλθει η του κακού γενίκευσις (ή της κακής γενίκευσης; δεν θυμάμαι τώρα πώς συντάσσεται και η δοτική είναι στριφνούτσικη, θέλει διάβασμα) και παραπλεύρου ωφελείας σκοπούντες (να γλιτώσουν και των ρίψεων φαγωσίμων και μη εκ των παρισταμένων και των εν πλατεία παρακειμένων) κι εμείς θα γενικεύσουμε; Δόξα του Θεού που δεν απολαμβάνω προνομίων, προσώρας· απεύχομαι της σκληρής του χωρισμού ώρας. :whistle: :twit:
 

Earion

Moderator
Staff member
δύνανται της αναγνώρισης επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλων ανώτατης εκπαίδευσης του ελληνικού συστήματος τυπικής εκπαίδευσης

Ο λόγος για τους τίτλους σπουδών που χορηγούν τα κολέγια. Με αναπαραγωγή στο Διαδίκτυο.
 

bernardina

Moderator
δύνανται της αναγνώρισης επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλων ανώτατης εκπαίδευσης του ελληνικού συστήματος τυπικής εκπαίδευσης

Ξέχωρα από κείνο το δύνανται της αναγνώρισης που μου στέρησε τα μισά μου μαλλάκια πρωί πρωί, θα πρέπει να είναι ρεκόρ: δέκα γενικές στη σειρά!:eek::woot:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...]θα πρέπει να είναι ρεκόρ: δέκα γενικές στη σειρά![...]
Για την ακρίβεια, δώδεκα: Τα άρθρα είναι επίσης κλιτά μέρη του λόγου κι ας έχουμε συνηθίσει να τα παραβλέπουμε και να τα θεωρούμε δεδομένα... :D Εδώ, ας πούμε, χωρούσαν κανά δύο άρθρα ακόμη --και μπορεί, μάλιστα, και να βελτίωναν λίγο την κατάσταση...
 
Θυμάμαι σωστά ότι στο σχολείο μάς έλεγαν να αποφεύγουμε πάνω από τρεις γενικές στην σειρά;
 

daeman

Administrator
Staff member
Θυμάμαι σωστά ότι στο σχολείο μάς έλεγαν να αποφεύγουμε πάνω από τρεις γενικές στην σειρά;

Με το άρθρο μαζί, ελπίζω... :)

Δηλαδή πρέπει να αποφεύγω να λέω ή να γράφω «του σπιτιού του Τάκη», «του αρχηγού της αγέλης», «της ώρας της μεγάλης», «των απαρχών της ανθρωπότητας», «των εργαζομένων, των ανέργων, των συνταξιούχων», «της ονομαστικής, της γενικής, της αιτιατικής και των άλλων πτώσεων», «του ψυχαναγκασμού της γενικομανίας», «της τρομοκρατίας της γενικοφοβίας»;

Δεν νομίζω να υποκύψω σε τέτοιου είδους γενικοφοβία μπροστά στο φόβο μήπως χαρακτηριστώ γενικομανής. Καθόλου δεν το φοβάμαι, δεν με λούζει κρύος ιδρώτας με τη σκέψη της δαμόκλειας σπάθης του υπερβολικού επιμελητή ή του σχολαστικού αναγνώστη. :p Το κριτήριό μου δεν είναι πόσες γενικές είναι στη σειρά· είναι αν βγάζει το σωστό νόημα η σύμφραση χωρίς να στραμπουλάει τη γλώσσα ή το νου. Άλλο το «περιγράφω», άλλο το «προγράφω».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είχα και μια μικρή γελαστή φατσούλα μαζί... Το χαμόγελο της μικρής, της γελαστής φατσούλας, δεν σε έπεισε ότι εννοούσα κάτι σαν αυτό που λες κριτήριό σου; :)
 

bernardina

Moderator
Δηλαδή πρέπει να αποφεύγω να λέω ή να γράφω «του σπιτιού του Τάκη», «του αρχηγού της αγέλης», «της ώρας της μεγάλης», «των απαρχών της ανθρωπότητας», «των εργαζομένων, των ανέργων, των συνταξιούχων», «της ονομαστικής, της γενικής, της αιτιατικής και των άλλων πτώσεων», «του ψυχαναγκασμού της γενικομανίας», «της τρομοκρατίας της γενικοφοβίας»;

Δεν νομίζω να υποκύψω σε τέτοιου είδους γενικοφοβία μπροστά στο φόβο μήπως χαρακτηριστώ γενικομανής. Καθόλου δεν το φοβάμαι, δεν με λούζει κρύος ιδρώτας με τη σκέψη της δαμόκλειας σπάθης του υπερβολικού επιμελητή ή του σχολαστικού αναγνώστη. :p Το κριτήριό μου δεν είναι πόσες γενικές είναι στη σειρά· είναι αν βγάζει το σωστό νόημα η σύμφραση χωρίς να στραμπουλάει τη γλώσσα ή το νου. Άλλο το «περιγράφω», άλλο το «προγράφω».

Προφανώς ο δόκτορας είχε υπόψη του τρενοειδείς σχηματισμούς του τύπου: στο κάτω μέρος μιας σελίδας του Ριζοσπάστη, του Οργάνου της Κεντρικής Επιτροπής του Κομμουνιστικού Κόμματος της Ελλάδας. ;):)
 
Δηλαδή πρέπει να αποφεύγω να λέω ή να γράφω «του σπιτιού του Τάκη», «του αρχηγού της αγέλης», «της ώρας της μεγάλης», «των απαρχών της ανθρωπότητας», «των εργαζομένων, των ανέργων, των συνταξιούχων», «της ονομαστικής, της γενικής, της αιτιατικής και των άλλων πτώσεων», «του ψυχαναγκασμού της γενικομανίας», «της τρομοκρατίας της γενικοφοβίας»;

Δεν νομίζω να υποκύψω σε τέτοιου είδους γενικοφοβία μπροστά στο φόβο μήπως χαρακτηριστώ γενικομανής. Καθόλου δεν το φοβάμαι, δεν με λούζει κρύος ιδρώτας με τη σκέψη της δαμόκλειας σπάθης του υπερβολικού επιμελητή ή του σχολαστικού αναγνώστη. :p Το κριτήριό μου δεν είναι πόσες γενικές είναι στη σειρά· είναι αν βγάζει το σωστό νόημα η σύμφραση χωρίς να στραμπουλάει τη γλώσσα ή το νου. Άλλο το «περιγράφω», άλλο το «προγράφω».

Εύγε!

----------------
Πάει κι ο Νίκος Δήμου... "Ούτε ο απεχθέστερος δικτάτορας που δολοφόνησε εκατομμύρια ανθρώπους δεν αξιώθηκε τέτοιας αντίδρασης". (Lifo)
 
Ο πρωθυπουργός υπερασπίζεται της απόφασής του για την ΕΡΤ (tvxs). Βαρυστομάχιασα πάλι...
 

nickel

Administrator
Staff member
Κρούσματα με το αντεπεξέρχομαι και γενική πτώση δεν είχαμε καταγράψει. Νά λοιπόν σε ένα άρθρο του Δ. Αβραμόπουλου, παρά το διαγώνιο διάβασμα που του έκανα, πετάχτηκε ένα αντεπεξέλθει και με βάρεσε κατάμουτρα. Όχι, δεν ήταν *ανταπεξέλθει — η γενική που το ακολουθούσε με πλήγωσε.

Η Ελλάδα αυτόν τον καιρό, περισσότερο από ποτέ, χρειάζεται σταθερές που θα της επιτρέψουν να αντεπεξέλθει των δυσκολιών ...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_18/08/2013_530376

( > στις δυσκολίες )
 

nickel

Administrator
Staff member
Κακούργα γενική:

...αποδεικνύοντας όμως ταυτόχρονα ότι παρά την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, μπορεί να ανταποκριθεί και με το παραπάνω των υποχρεώσεών της.
http://sports.in.gr/basketball/article/?aid=1231264144

Για το αποτέλεσμα, κανένα παράπονο.
 

bernardina

Moderator
Mood of the Deth: Μπαίνουμε στη μετά μνημονίων εποχή, με ανάπτυξη και πρωτογενές πλεόνασμα και καλά θα κάνουμε -οι αχάριστοι- να επιβιώσουμε μέχρι τότε, για να δούμε τι καλή κυβέρνηση ήταν αυτή, που την αμφισβητούμε - οι καχύποπτοι.

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.symvainei&id=27466

Στην αρχή αναρωτήθηκα τι είναι αυτό το deth και τι θέλει να πει ο ποιητής. Μπας και είναι death και εννοεί πως είμαστε του θανατά; (είμαστε, εδώ που τα λέμε...) Μπας και είναι dead και πάμε για θρίλερ με ζόμπι ("The Mood of the Living Dead" -καλόοο!); Μπας και είναι κανας ιδιωματισμός που αγνοώ και όφειλα να γνωρίζω;
Μπα... μάλλον debt εννοεί η κοπελιά. Από τα συμφραζόμενα, δηλαδή.
Καλά, δεν πειράζει, αγγλικά είναι, συγχωρείται. Πάμε παρακάτω. Πού μπαίνουμε λέει; Στη μετά μνημονίων εποχή; Γιατί, τόσον καιρό πού είμαστε; Στη μετά βαΐων και κλάδων; Μπρε μπας κι εννοεί στη μετά τα μνημόνια, όπως λέμε μετά Χριστόν, μετά μεσημβρίαν, μετά το τρίτο φανάρι αριστερά; Και τότε γιατί μας το κρύβει μ' αυτή την ανάπηρη και κακούργα γενική, που σημαίνει ακριβώς το αντίθετο απ' αυτό που θέλει να πει; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά μας κόβει και τη φόρα να ανακράξουμε αμήν και πότε!
Αφήστε ρε παιδιά τις χαριτωμενιές της καθαρεύουσας αφού δεν το 'χετε. Πείτε το με τα δικά σας λογάκια, αυτά που ξέρετε καλύτερα.
Πάντως τον Άι-Σιχτίρη κι εγώ τον έχω φύλακα και βοηθό μου. Αααα, όλα κι όλα, η αλήθεια να λέγεται.
 
Top