Ολυμπιακοί 2008

Μόλις έμαθα ότι η Αργεντινή έχει ρίξει τρία γκολ στη Βραζιλία στον ημιτελικό του ποδοσφαίρου.
Vamos Argentina! Να πέσουν λίγο τα μούτρα των Βραζιλιάνων που την έχουν δει η Ντιμ Τιμ του ποδοσφαίρου!
 

nickel

Administrator
Staff member
Να πέσουν λίγο τα μούτρα των Βραζιλιάνων που την έχουν δει η Ντιμ Τιμ του ποδοσφαίρου!
Μου αρέσει! Ούτε Dream Team ούτε Redeem Team — the Dim Team!
 
Χαιρετώ τους ομοϊδεάτες φιλοαργεντινούς. Το περιπλανώμενο τσίρκο δεν βρήκε διαιτητή να το σπρώξει και έφαγε την ξεφτίλα.

Μέσι Μέσι Μέσι Μέσι... γκοοοολλλλλλλλλλλ (κι ας μην έβαλε!)
 
Άσχετο, αλλά μήπως ξέρετε καμιά καλή συνταγή με γουόρτσεστερ σως; (Τέρμα κάτω)
 
Χαιρετώ τους ομοϊδεάτες φιλοαργεντινούς. Το περιπλανώμενο τσίρκο δεν βρήκε διαιτητή να το σπρώξει και έφαγε την ξεφτίλα.

Μέσι Μέσι Μέσι Μέσι... γκοοοολλλλλλλλλλλ (κι ας μην έβαλε!)

Πολύ χαίρομαι, Κόμη, που είστε και εσείς φίλος της Αργεντινής.
Σας αφιερώνω το τραγούδι που λένε πάντα οι Αργεντινοί στις κερκίδες:

Vamos, vamos, vamos Argentina
vamos, vamos, vamos a ganar
que esta barra bochinchera
no te deja, no te deja de alentar!!!
 
Είδε κανείς άλλος το σημερινό "Mega Πρωινό"; Κάποιος ρεπόρτερ μας ενημέρωσε ότι στην τελετή λήξης των Αγώνων θα τραγουδήσει "η Norah Jones, μια βρετανίδα τραγουδίστρια που αναδείχθηκε από ένα talent show". Φυσικά εννοούσε τη Leona Lewis, αλλά ακόμη προσπαθώ να καταλάβω αν εγώ έχω παραισθήσεις ή αν ο ρεπόρτερ είναι λίγο γκάου (άλλη μια λέξη για τους λεξικογράφους). O παρουσιαστής δεν τον διόρθωσε, γιατί μάλλον είναι άσχετος από μουσική, αφού αργότερα διαβάζοντας τα πρωτοσέλιδα είπε ότι στο Ηρώδειο θα εμφανιστεί ο Ένιο Μαρικόνε. (Αστειάκι για ισπανομαθείς ίσως;)

Και κάτι άλλο που δεν κατάλαβα, μάλλον επειδή δεν είδα την τελετή έναρξης. Ο παρουσιαστής είπε ότι ελπίζει να μην έχουμε τις "μαϊμουδιές" που είχαμε στην τελετή έναρξης και ο ρεπόρτερ απάντησε ότι ας μη γελιόμαστε, για την Κίνα μιλάμε και μετά χαμογέλασαν και οι δύο με νόημα. Τι εννοούν;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εννοούν ότι το κοριτσάκι δεν τραγουδούσε, αλλά κουνούσε το στόμα του μόνο, και ότι τα εκτός του σταδίου πυροτεχνήματα ήταν μοντάζ, δεν έγιναν εκείνη τη στιγμή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εννοούν ότι στην τελετή έναρξης έγιναν διάφορα για να ωραιοποιηθεί (λες κι εμείς δεν κάναμε, αλλά άλλο αυτό). Π.χ., το φοβερά γλυκό κοριτσάκι που τραγούδησε δεν τραγούδησε με δική του φωνή αλλά με ενός άλλου κοριτσιού που δεν ήταν τόσο όμορφο.

Όσο για βλακείες των δημοσιογράφων... ένα σωρό. Σκέψου, επί Γιούρο, όταν η Ελλάδα έπαιζε στην Πορτογαλία, πάει ένας Πορτογάλος να κάνει δήλωση στο μικρόφωνο του έλληνα δημοσιογράφου, λέει «θα σας σκίσουμε, θα κερδίσουμε» κτλ και μετά ο έλλην δημοσιογράφος (της ΝΕΤ, μωρέ καλά κάνει και τους τα χώνει η Αλεξάνδρα) γυρίζει στην κάμερα και λέει: «Αυτός ο κατενθουσιασμένος Ισπανός..»

(Τελικά σκέφτομαι ότι στην κρατική τηλεόραση δεν πρέπει να δουλεύει άνθρωπος που να μην είναι συγγενής πολιτικού ή παλιότερου υπαλλήλου).

Έδιτ: με πρόλαβε η Αλεξάνδρα!
 

Elsa

¥
Κι άλλα παραλειπόμενα, από την «Ε»:
Τις «σκληρές συνθήκες» εργασίας της τελετής έναρξης φέρνει στο φως η εφημερίδα τα «Νέα του Πεκίνου», υποστηρίζοντας ότι οι στρατιώτες που χειρίζονταν το γιγάντιο ρολό χαρτιού «φορούσαν πάνες ακράτειας». «Τους είχε απαγορευθεί κάθε είδους διάλειμμα», γράφει χαρακτηριστικά εφημερίδα, εξηγώντας ότι οι 900 χειριστές της κατασκευής πήραν τις θέσεις τους στις 14.00 το μεσημέρι και μπόρεσαν να απεγκλωβιστούν έπειτα από τουλάχιστον 7 ώρες.
Απορία: Νερό, τους έδιναν;
 
υποστηρίζοντας ότι οι στρατιώτες που χειρίζονταν το γιγάντιο ρολό χαρτιού «φορούσαν πάνες ακράτειας».

Φοβερό; Τι απίστευτη διαστροφή... και μετά παραπονιόμαστε εμείς για τα 3 και τα 4 λεπτά τη λέξη...
 

oublexis

Member
Γι' αυτό χάλασε ο κόσμος. Με μυαλά σαν τα δικά σας δεν θα είχαν χτιστεί ποτέ οι πυραμίδες!
 

efi

¥
Κι άλλα παραλειπόμενα, από την «Ε»:
[...] στρατιώτες που χειρίζονταν το γιγάντιο ρολό χαρτιού [...]


Τον πάπυρο εννοεί; Ή μήπως και το χαρτί υγείας εφεύρεση των Κινέζων είναι;
 

danae

¥
Σκέψου, επί Γιούρο, όταν η Ελλάδα έπαιζε στην Πορτογαλία, πάει ένας Πορτογάλος να κάνει δήλωση στο μικρόφωνο του έλληνα δημοσιογράφου, λέει «θα σας σκίσουμε, θα κερδίσουμε» κτλ και μετά ο έλλην δημοσιογράφος (της ΝΕΤ, μωρέ καλά κάνει και τους τα χώνει η Αλεξάνδρα) γυρίζει στην κάμερα και λέει: «Αυτός ο κατενθουσιασμένος Ισπανός..»

Το θυμάμαι αυτό, Palavra, ο δημοσιογράφος είπε: "με τα λίγα Ισπανικά που ξέρω" και στη συνέχεια μετέφρασε τα Πορτογαλικά σε εγκώμιο για την ελληνική ομάδα...

Πάντως, οι μεταφράσεις από τα Ισπανικά στις ειδήσεις των κρατικών καναλιών έχουν βελτιωθεί πολύ. Παλιότερα θυμάμαι μιλούσε ο Τσάβες για τον Κάστρο κι από κάτω έγραφαν έκθεση ιδεών (και φανατασίας) δεκαπεντάχρονου. Εντελώς άσχετη από τα λόγια του Τσάβες. Έτσι, κάθε φορά που στις ειδήσεις δείχνουν Άραβες, Κινέζους και άλλους που μιλούν άγνωστες γλώσσες, είμαι σχεδόν βέβαιη ότι αυτά που διαβάζουμε από κάτω είναι προϊόντα της συγγραφικής ικανότητας του δημοσιογράφου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έτσι, κάθε φορά που στις ειδήσεις δείχνουν Άραβες, Κινέζους και άλλους που μιλούν άγνωστες γλώσσες, είμαι σχεδόν βέβαιη ότι αυτά που διαβάζουμε από κάτω είναι προϊόντα της συγγραφικής ικανότητας του δημοσιογράφου.

Α, δηλαδή δεν είμαι η μόνη που κάνω τέτοια σκέψη!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω αν έχετε παρακολουθήσει αυτούς τους αγώνες και αν έχουν δημιουργηθεί πολλά φαινόμενα σαν το σημερινό στο tae-kwo-ndo, όπου οι κριτές καταφανώς αδίκησαν την Αμερικανίδα και έδωσαν την νίκη στην Κινέζα. Η Αμερικανίδα έκανε ένσταση, και αφού η επιτροπή είδε το βίντεο του αγώνα, αφαίρεσε τη νίκη από την Κινέζα. Τώρα οι αγώνες έχουν διακοπεί και ολόκληρο το στάδιο αποδοκιμάζει -- αναμενόμενο, βέβαια, αφού οι θεατές είναι Κινέζοι.

Θα ήθελα, όμως, να αναφέρω μια προσωπική σχεδόν εμπειρία για την "αμεροληψία" των κριτών σε διεθνή διαγωνισμό πιάνου στην Κίνα. Πριν από λίγα χρόνια, ο γιος μου πήγε στη Σανγκάη για τον διεθνή διαγωνισμό στον οποίο έλαβαν μέρος πάνω από 100 πιανίστες από όλες τις χώρες του κόσμου. Οι κριτές έκοψαν στον προκριματικό σχεδόν όλους τους ξένους και έστειλαν στον τελικό επτά Κινέζους και τρεις από άλλες εθνικότητες. Όλοι οι υπόλοιποι απεχώρησαν με τη βεβαιότητα ότι ο διαγωνισμός ήταν σικέ.

Και βέβαια, όταν μαθαίνεις ότι μεταχειρίζονται έτσι τους πολίτες της χώρας τους, για να εντυπωσιάσουν με την τελετή έναρξης, καθόλου δεν σου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ψεύδονται κατάφωρα για την ηλικία των αθλητριών της Γυμναστικής ή ότι αποσπούν σικέ νίκες στο tae-kwo-ndo.
 

oublexis

Member
Μα δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Για να μας δείξουν τον τελικό του τάε-κβο-ντο, να μη μας δείχνουν το ύψος γυναικών... Δεν έχουν αισθητική αυτοί οι άνθρωποι. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πρόσεξες ότι δεν φορούσαν τα φαρδιά βρακιά και τις μπλούζες που φορούσαν όλες οι άλλες, αλλά αυτά τα ωραία ολόσωμα κολλητά;
 
Top