Ολυμπιακοί 2008

Κιτσάτος αθλητικογραφικός λυρισμός από αθλητικό σάιτ:

Ενα μήνυμα ηχηρό έρχεται από το Πεκίνο, το οποίο καλεί τους κατέχοντες θέσεις υψηλές και έχοντες το προνόμιο να λάβουν αποφάσεις, να χαράξουν πολιτική και να αποφασίσουν σοβαρά για το μέλλον το αθλητισμού στην Ελλάδα. Να αποφασίσουν πως και γιατί και να επιλέξουν την κατεύθυνση και την πολιτική, όπως έγινε την περίοδο 1996-2004 η οποία πέρασε, ανεπιστρεπτί ή όχι δεν το γνωρίζει ουδείς, παρά μόνο ο πανδαμάτωρ χρόνος.
 

efi

¥
Ο πανδαμάτωρ χρόνος τελευταία τό 'χει ρίξει στα απαγορευμένα και άρχισε να ξερνάει μέχρι και τα χρυσά του Μίδα σε κότινους.

(Είδα ''κιτσάτος'' και τσίμπησα.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά, μάλλον πρέπει να το βάλω εκείνο το δορυφορικό πιάτο που μου λέγανε, μπας και δω ποτέ αγώνες σκοποβολής στην τηλεόραση...
Δεν ξέρω τι κάνει το δορυφορικό πιάτο, αλλά εδώ με Νόβα και έναν σκασμό αθλητικά κανάλια, διακόπτει η ΝΕΤ τον τελικό Ναδάλ-Γκονζάλες, εντάξει, να δείξει στίβο, αλλά όταν στην ΕΤ1 μάς δείχνει τα κοριτσάκια να πηδάνε στους ίππους (ατέλειωτη πια η ενόργανη) και στην ΕΤ3 «Περί γης ο λόγος» και στα δορυφορικά κάτι πινγκ πονγκ και μπάντμιντον και ιππασίες, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ. Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου να δούμε τον αγώνα σε επανάληψη. Έχουν καταλάβει ποια είναι τα σημαντικά γεγονότα των Ολυμπιακών;;;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
1) Ξέρουμε τελικά τι έγινε με τον Ναδάλ και τον Γκονζάλες;

2) Τελικά, το γύρισα και βλέπω γυμναστική, γιατί ο κύριος που σπικάρει στον στίβο είναι αυτός με τις Γερμανές και τις Αμερικανές... Δεν θα περιμένω να ακούσω για τις Γάλλες και τις Άγγλες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναδάλ: 6-3, 7-6, 6-3

Τελικά μόνο το δεύτερο σετ είχε αγωνία. Και μας έκοψε πριν τελειώσει.
 
Η μεγάλη πλάκα είναι ότι στο ραδιόφωνο (της ΕΡΤ) γίνονται πολύ καλύτερες μεταδόσεις. Και μάλιστα από ανθρώπους που είναι υποχρεωμένοι να μιλούν ταχύτερα και να λένε περισσότερα επειδή πρέπει να υποκαταστήσουν την εικόνα.

Και γεννιέται το εύλογο ερώτημα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
"91 καλάθια στην Κίνα από την Εθνική μας".
Ο τίτλος από τη ΝΕΤ στην οθόνη.
Βλέπουμε καμιά κοτσάνα εδώ; Πείτε μου, γιατί εγώ μπορεί να είμαι άσχετη. Το σκορ 91-77 σημαίνει ότι βάλαμε 91 καλάθια ή λιγότερα από τα μισά, αν υπολογίσουμε και τα τρίποντα;
Ή πείτε μου ότι έχει καθιερωθεί και αυτή η ορολογία -- να λέμε 91 καλάθια και να εννοούμε 91 πόντους.
 
"91 καλάθια στην Κίνα από την Εθνική μας".
Ο τίτλος από τη ΝΕΤ στην οθόνη.

Χαρά στην υπομονή σου... Μα δεν έχεις καταλάβει ότι η κρατική τηλεόραση είναι μηχανή παραγωγής σαρδάμ και ανοησίας;

(Θα μου πεις, ναι, αλλά δε σ' αρέσει που τους πληρώνεις κιόλας...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς αυτό είναι. Αν έχεις προσέξει, ποτέ δεν ασχολούμαι με τις κοτσάνες (που υπάρχουν κι αυτές) των ιδιωτικών καναλιών. Δηλαδή, δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος είναι κακός επαγγελματίας ή κάποιος τον προσέλαβε χωρίς να έχει τα προσόντα για τη συγκεκριμένη θέση. Ο λόγος που εκνευρίζομαι τόσο πολύ με τα κρατικά κανάλια είναι γιατί αυτοί πληρώνονται με τους φόρους μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μετά από τις μοναδικές στιγμές που μας χάρισε πάλι η Ισινμπάγιεβα.

Ο λόγος που εκνευρίζομαι τόσο πολύ με τα κρατικά κανάλια είναι γιατί αυτοί πληρώνονται με τους φόρους μου.

Είναι διαδεδομένο το σφάλμα να νομίζουμε ότι εμείς πληρώνουμε την ΕΡΤ και όχι τα ιδιωτικά κανάλια. Τα ιδιωτικά πληρώνουν από τις εισπράξεις που κάνουν προβάλλοντας διαφημίσεις. Οι βιομήχανοι έχουν βάλει ένα ποσοστό στην τιμή των προϊόντων τους που αντιστοιχεί στο διαφημιστικό κόστος. Κάθε φορά που αγοράζεις κάτι, πληρώνεις και τους μισθούς των εργαζομένων στην ιδιωτική τηλεόραση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Φυσικά, με αυτή τη λογική οι καταναλωτές πληρώνουν όλους τους μισθούς όλων των εργαζόμενων, άρα εμμέσως όλοι μας πληρώνουμε για όλους. Εγώ όμως μιλάω για κάτι πολύ πιο άμεσο, όπως οι φόροι μας. Την ΕΡΤ την πληρώνουμε είτε αγοράζουμε κάτι είτε όχι -- και ακόμα χειρότερα, είτε τη βλέπουμε είτε όχι.
 

danae

¥
Your slip is showing @ Ολυμπιακοί 2008, συνέχεια. Τα κρατικά κανάλια είναι ανεξάντλητα. Από τις ειδήσεις της ΕΤ1 ο ακόλουθος τίτλος:

ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΣΑΝ ΤΣΑΤΟΥΜΑΣ - ΙΑΚΩΒΑΚΗΣ.

Κι εγώ πήρα μια απαγοήτευση, άλλο πράγμα!


Απορία: γιατί στους αγώνες του στίβου οι διάδρομοι δεν έχουν αρίθμηση 1-8 αλλά 2-9;
 
Απορία: γιατί στους αγώνες του στίβου οι διάδρομοι δεν έχουν αρίθμηση 1-8 αλλά 2-9;

Δεν ξέρω, αλλά αν θες μπορώ να σου πω γιατί στο (εκτός NBA) μπάσκετ οι αριθμοί στις φανέλες αρχίζουν από το 4 (λες και δεν μπορούσες να το φανταστείς).
 
Για τον κωπηλάτη τον "Περτσέιζ" από το "Ρήντιγκ" τα μάθατε; To τσίμπησε το χρυσό, το χρυσό μου! (Zac Purchase from Reading)

Λύστε μου και μια απορία. Γιατί οι εκφωνητές λένε τις Ελληνίδες "τα κορίτσια μας" αλλά δε λένε τους Έλληνες "τα αγόρια μας"; Φοβούνται μην αμφισβητηθεί ο ανδρισμός τους;
 
Συνήθως λένε "τα παιδιά μας". Αναρωτιέμαι αν πρόκειται για τον πανάρχαιο διαχωρισμό μεταξύ παιδιού και κόρης/κοριτσιού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τον κωπηλάτη τον "Περτσέιζ" από το "Ρήντιγκ" τα μάθατε; To τσίμπησε το χρυσό, το χρυσό μου! (Zac Purchase from Reading)
Εδώ το Ballad of Reading Gaol κυκλοφορούσε χρόνια σαν Μπαλάντα της φυλακής του *Ρήντινγκ.

(Άσε που η εγγραφή στο biblionet δίνει The ballad of reading goal. Που δεν είναι άσχημο θέμα για να γράψεις μπαλάντα...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το πιο ωραίο απ' όλα είναι το Λεϊσεστερσάιρ (sic), που είδα γραμμένο σε κάποιο έντυπο.
 
Το πιο ωραίο απ' όλα είναι το Λεϊσεστερσάιρ (sic), που είδα γραμμένο σε κάποιο έντυπο.

Κοίτα, να πω ότι δουλεύεις σαν μεταφραστής πριν από 10-20 χρόνια που δεν υπήρχε το ίντερνετ και η τόσο φοβερή κινητικότης μεταξύ Ελλάδας και του υπόλοιπου κόσμου, να το καταλάβω και το Ρήντιγκ και το Λειστερσάιρ και όλα τα σχετικά. Δικαιολογημένα (για εμένα, τουλάχιστον).

Αλλά να είσαι φοιτητής στο Λονδίνο και να λες την Λέστερ Σκουέαρ, Λέισεστερ, ε, εκεί τα παίρνω κι εγώ.
 
Top