Μαύρο-άσπρο στις δηλώσεις για το Grexit

Καουσίκ Μπασού: «Κίνδυνος για την παγκόσμια οικονομία τυχόν Grexit»

S&P: Χαμηλός κίνδυνος για την Ευρωζώνη από τυχόν Grexit

Σόιμπλε: χαρακτήρισε κίνδυνο για την παγκόσμια οικονομία το ενδεχόμενο ενός Grexit

Σόιμπλε: Η Ελλάδα δεν θέτει σε κίνδυνο την Ευρωζώνη

Reuters: Οι ΗΠΑ διαφωνούν με τον Σόιμπλε για τις επιπτώσεις του Grexit – Κίνδυνος για την παγκόσμια οικονομία

Μοσκοβισί: Πιθανό Grexit θα σήμαινε το τέλος της Ευρωζώνης


Αποφασίστε. Μου δημιουργούνται αναπάντητα ερωτήματα: είναι κίνδυνος ή δεν είναι; Είναι κίνδυνος για την Ευρωζώνη; Είναι κίνδυνος για την παγκόσμια οικονομία; Πόσο καρνάβαλος πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει δυο εκ διαμέτρου αντίθετες δηλώσεις μέσα σε 2-3 μήνες; Ποιον να πιστέψω; Την παγκόσμια τράπεζα; Τον Γερμανό ΥΠΟΙΚ; Τον Γάλλο ΥΠΟΙΚ; Την Γερμανίδα καγκελάριο; Τον Αμερικανό οικονομικό σύμβουλο του Λευκού Οίκου; Τους οίκους αξιολόγησης; Τον Έλληνα ΥΠΟΙΚ; Ζαλίστηκα!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ένα είναι βέβαιο: ότι θα είναι καταστροφική για την Ελλάδα. Ας συμφωνήσουμε σε αυτό και μετά πάμε παραπέρα.
 
Ένα είναι βέβαιο: ότι θα είναι καταστροφική για την Ελλάδα. Ας συμφωνήσουμε σε αυτό και μετά πάμε παραπέρα.

Σ' αυτό δεν πρέπει να διαφωνεί κανείς. Αλλά δεν είναι αυτή η ουσία της δημοσίευσής μου.

Κατά πάσα πιθανότητα όχι τόσο καρνάβαλος όσο κάποιος που δηλώνει το μεσημέρι ότι θα μπει φόρος στις αναλήψεις από τα ΑΤΜ και 2 ώρες αργότερα διαψεύδει τον εαυτό του.

Καταφανώς. Αλλά τους εγχώριους πολιτικούς δεν τους παίρνει κανείς σοβαρά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η πρώτη δήλωση Σόιμπλε πρέπει πάντως να είναι σχετικά παλιά. Δεν έχω πάρει είδηση να έκανε τέτοια δήλωση το τελευταίο εξάμηνο. Και του Μοσκοβισί από πότε είναι;

Έμαθα και τον Καουσίκ Μπασού...
 
Όλες φετινές είναι. Η πρώτη του Σόιμπλε είναι από την 16η Απριλίου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Βασικά, την πιο καλή εικόνα πρέπει να δίνει η έκθεση της ΕΚΤ που κυκλοφόρησε χτες. Η ευρωζώνη θα χάσει καμιά 200ριά δις (περίπου το πλεόνασμα μιας χρονιάς) και θα κινδυνέψει να περάσει 1-2 χρονιές στασιμότητας αν οι αρνητικές επιπτώσεις υπερβούν τελικά τις θετικές. Προφανώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει σε ένα πολύπλοκο γεγονός που δεν έχει ξανασυμβεί στην ιστορία, αλλά επειδή ο έχων το καρπούζι και το μαχαίρι συνήθως κάπως βρίσκει και πορεύεται, υποθέτω ότι λύσεις θα βρεθούν, ίσως με τη φημολογούμενη πιστωτική επέκταση και ταυτόχρονη θεσμική σύσφιξη.

Την ίδια ώρα, στη ΝΑ γωνιά της Ευρώπης... (σχεδιάστε τα δικά σας σενάρια, ιδίως αν η έξοδος γίνει σε εχθρικό κλίμα που σημαίνει και πολιτική απομόνωση από τον περίγυρο εκτός από τα τεράστια οικονομικά προβλήματα).
 
Οι συνέπειες δεν είναι τόσο απλές όσο η απώλεια μερικών δισεκατομμυρίων (που δεν είναι και λίγα, βέβαια).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όποιος τις ξέρει και προλάβει να τις δημοσιεύσει (με απαραίτητες τεκμηριώσεις, καμπύλες κλπ) πάει για Νόμπελ Οικονομίας πάντως...
 
Κανείς δεν μπορεί.-

Πάντως δεν είναι μόνο η άμεση απώλεια 200 δισεκατομμυρίων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, πάλι μου δίνεις την εντύπωση ότι συζητάς αυτό που αφορά τους ξένους, όχι αυτό που νοιάζει εμάς. Δηλαδή, αν χρεοκοπήσουμε, έχουμε πιστωτικό γεγονός (και γμ τους ευφημισμούς!), βρεθούμε εκτός ευρώ ή κάτι αντίστοιχα σοβαρό για την καμπούρα μας, θα κοιτάμε εκείνη τη στιγμή πόσο ζημιώσαμε τους ξένους; Να μάθουν τα κωλόπαιδα να μη μας ξανακάνουν τέτοιο χουνέρι;

Επειδή είναι πολύ πιθανό να έχω παρεξηγήσει αυτό που θέλεις να πεις, κάνε το λιανά, σε παρακαλώ. Είναι θολωμένο το μυαλό μου αυτές τις μέρες.
 
Δεν πιάνεις καθόλου το νόημα αυτού που λέω αλλά δεν έχω αυτήν την στιγμή χρόνο να το αναλύσω. Αργότερα.
 
Καουσίκ Μπασού: «Κίνδυνος για την παγκόσμια οικονομία τυχόν Grexit»

S&P: Χαμηλός κίνδυνος για την Ευρωζώνη από τυχόν Grexit

Σόιμπλε: χαρακτήρισε κίνδυνο για την παγκόσμια οικονομία το ενδεχόμενο ενός Grexit

Σόιμπλε: Η Ελλάδα δεν θέτει σε κίνδυνο την Ευρωζώνη

Reuters: Οι ΗΠΑ διαφωνούν με τον Σόιμπλε για τις επιπτώσεις του Grexit – Κίνδυνος για την παγκόσμια οικονομία

Μοσκοβισί: Πιθανό Grexit θα σήμαινε το τέλος της Ευρωζώνης


Αποφασίστε. Μου δημιουργούνται αναπάντητα ερωτήματα: είναι κίνδυνος ή δεν είναι; Είναι κίνδυνος για την Ευρωζώνη; Είναι κίνδυνος για την παγκόσμια οικονομία; Πόσο καρνάβαλος πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει δυο εκ διαμέτρου αντίθετες δηλώσεις μέσα σε 2-3 μήνες; Ποιον να πιστέψω; Την παγκόσμια τράπεζα; Τον Γερμανό ΥΠΟΙΚ; Τον Γάλλο ΥΠΟΙΚ; Την Γερμανίδα καγκελάριο; Τον Αμερικανό οικονομικό σύμβουλο του Λευκού Οίκου; Τους οίκους αξιολόγησης; Τον Έλληνα ΥΠΟΙΚ; Ζαλίστηκα!

Πάρτε ένα ακόμη, φρέσκο:

Oι πολιτικές συνέπειες μιας χρεοκοπίας της Ελλάδας θα ήταν φυσικά τεράστιες για την Ευρωζώνη (από τον υπουργό Οικονομίας της Γερμανίας, Ζίγκμαρ Γκάμπριελ)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάρτε ένα ακόμη, φρέσκο:

Oι πολιτικές συνέπειες μιας χρεοκοπίας της Ελλάδας θα ήταν φυσικά τεράστιες για την Ευρωζώνη (από τον υπουργό Οικονομίας της Γερμανίας, Ζίγκμαρ Γκάμπριελ)

Κανένα πρόβλημα, Χέλλε. Μέχρι το τέλος του μήνα θα ξέρουμε καλύτερα και περισσότερα για όλα αυτά και, πιθανότατα, θα μπορέσει ο καθένας μας να επικυρώσει το συμπέρασμά του στο εκλογικό ταμείο, στις 28/6 (ημερομηνία εκλογών που έπεσε σήμερα πρωί πρωί στην πιάτσα, από τον γνωστό βουλευτή, κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του εθνικιστή κυβερνητικού εταίρου και διώκτη των Λουξεμβουργιανών ομοφυλόφιλων).
 
Προς το παρόν θα ήθελα να μου πεις τι συμπέρασμα βγάζεις απ' όλες αυτές τις αντιφατικές δηλώσεις και γιατί γίνονται. Πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψή σου. Θα ήθελα επιπροσθέτως να μου πεις τι συμπέρασμα βγάζεις από διαμετρικά αντίθετες τοποθετήσεις του ίδιου ατόμου σε διάστημα μικρότερο των τριών μηνών.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ δεν βλέπω καμία αντιφατικότητα. Προφανώς θα είναι πολιτικό πρόβλημα για την ευρωζώνη μια χρεοκοπία της Ελλάδας, όπως θα είναι πολιτικό πρόβλημα ένα Grexit ή ένα Graccident. Πολιτικό πρόβλημα είναι όμως ταυτόχρονα η γνώμη των πολιτών στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, πολιτικό πρόβλημα η τήρηση συμφωνιών ή μη, πολιτικό πρόβλημα η συστηματική μη διαπραγμάτευση εκ μέρους μας (από όσο καταλαβαίνω· φυσικά δεν γνωρίζω τι γίνεται, όπως υποθέτω ότι δεν γνωρίζουν παρά ελάχιστοι στη χώρα).

Δουλειά των πολιτικών είναι να μετράνε τα στοιχεία και τις συνέπειες των πολιτικών προβλημάτων και να αποφασίζουν.
 

SBE

¥
Ώστε εκλογές 28/6, ε;
Με τί ερώτημα;
Ξαναψηφίστε μας για να ξανακάνουμε τα ίδια;
(αυτό είναι ερώτημα για όλα τα κόμματα, φυσικά, όχι μόνο γιια την κυβέρνηση)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Με ερώτημα «αποφασίστε εσείς αν θέλετε τα μέτρα ή την πτώχευση».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ώστε εκλογές 28/6, ε;
(Η προσωπική εκτίμησή μου είναι ότι δεν βγαίνουν καν συνταγματικά οι προθεσμίες για εκλογές στις 28/6.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πιθανότερο βλέπω το ερώτημα «Μπορείτε να βγάλετε άδεια παραμονής & εργασίας για χώρα του εξωτερικού;»...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορεί και να τεθεί το ερώτημα: «Έχετε απορροφητήρα στο σπίτι σας;»
 
Top