Λίγο προσοχή (;)

m_a_a_

Active member
Σχετικά νήματα:
Το «Λίγο προσοχή!» (ή και «Λίγο προσοχή μόνο, ναι;») το 'χω ακούσει και το 'χω πει αναρίθμητες φορές.

Τις προάλλες το έγραψα κιόλας κάπου, μετά το διάβασα καναδυό φορές, και -νομοτελειακά- τού έδωσα... λίγη προσοχή.

Εσείς το βλέπετε για λάθος το λίγο προσοχή; Το διορθώνετε; Ή μήπως το λέτε;

Γιατί προσωπικά, αναγνωρίζω το λίγη προσοχή ως ορθότερο, αλλά και το λίγο ~ μου είναι τόσο οικείο, που θα ήθελα να το αιτολογήσω κάπως πειστικά:

Και σκέφτομαι, φερειπείν, μήπως σε τέτοιες φράσεις, που λειτουργούν ως προσταγές, το ουσιαστικό παθαίνει κρίση ταυτότητας και περνιέται για προστακτική, οπότε «Λίγο προσοχή!» όπως «Πρόσεξε λίγο!»;

Έχω κι άλλες θεωρίες, αλλά είναι εξίσου αυθαίρετες κι ατεκμηρίωτες...

Γενικότερα πάντως, το λίγο σαν να το αντιμετωπίζουμε με περισσότερη επιείκεια απ' ό,τι το πολύ στις περιπτώσεις που δεν συμφωνεί με το γένος του ουσιαστικού που ακολουθεί (π.χ. λίγο προσοχή = συζητήσιμο | πολύ προσοχή = λάθος). Ιδέα μου είναι ή ισχύει; Τι φταίει γι' αυτή την άνιση μεταχείριση; Το λιγάκι;
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
  • Πρέπει να δώσεις παραπάνω προσοχή!
Οπότε, τι;
  • Πρέπει να δώσεις περισσότερο προσοχή ή περισσότερη προσοχή;
  • Πρέπει να δώσεις πιο πολύ προσοχή ή πιο πολλή προσοχή;
Προσωπικά είμαι χαλαρός με όλα αυτά (κι άρα δεν έχω πρόβλημα με κανένα τους), αλλά έχω κατηγορηθεί ως διαβόητος επιτρεπιστής κι άρα ίσως και να μην είμαι ο καλύτερος σύμβουλος επ' αυτού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και σκέφτομαι, φερειπείν, μήπως σε τέτοιες φράσεις, που λειτουργούν ως προσταγές, το ουσιαστικό παθαίνει κρίση ταυτότητας και περνιέται για προστακτική, οπότε «Λίγο προσοχή!» όπως «Πρόσεξε λίγο!»;
Δεν είναι άσχημη η εξήγησή σου. Δες και στο ΧΛΝΕΓ το «λίγο προσοχή / λίγο υπομονή».
 
Η εξήγηση που μου έρχεται εμένα είναι το "για λίγο". "[Δώσε για] λίγο προσοχή".
Όπως και να έχει, όμως, είναι τόσο καθιερωμένο που μοιάζει φυσικό.
 
Top