Κοψίδια και τσιμπολογήματα

Earion

Moderator
Staff member
Δεν μου αρέσει η λέξη «αναγνωρισιμότητα» και η λέξη »δρώμενο» και όλες αυτές οι λέξεις που, εάν τις έλεγα στη μάνα μου, θα έλεγε «Εε;» ή μπορεί να τις καταλάβαινε αργότερα με μια μικρή καθυστέρηση. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί στις εφημερίδες γράφουν πια «σε ένα» και όχι «σ’ ένα» ή «από εκεί» και όχι «από κει». Πλεονασμός, κακόηχος πλεονασμός είναι αυτό. Η ζωή έχει κόψει το έψιλον και κάποιοι επιμένουν να το βάζουν. Φρίκη. Δεν ακούμε τη ζωντανή ομιλία όταν γράφουμε κι αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Και μετά ανοίγουμε ένα μπαρ και το ονομάζουμε Emphasis. Με κωλολατινικά. Αυτό είναι ένα τικ που αποκτήσανε οι άνθρωποι για να κρύψουν κάτω από κάποιο χαλί τη γυφτιά, αλλά δεν γίνεται ποτέ να κρύψεις κάτω από ένα χαλί τη γυφτιά.

Βαγγέλης Ραπτόπουλος, συνέντευξη στη Lifo (13.10.2011)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τόσο καλογραμμένο, τόσο εύστοχο:

Το ποδόσφαιρο, ιδίως την ώρα των πανηγυρισμών, είναι μια διαδικασία συνεύρεσης με το πλήθος, μια τελετή συλλογικότητας και συναλληλίας. Μια γιορτή του δημόσιου χώρου. Αλλά στην Ελλάδα της κρίσης, ο δημόσιος χώρος συρρικνώνεται μέχρις εξαφανίσεως. Δεν υπάρχει πια, δεν κατοικείται. Αδειος, προσφέρεται σε αγανακτισμένες ομάδες πρώην μικροπρονομιούχων που τον καταλαμβάνουν εκ περιτροπής για να διεκδικήσουν το δίκιο τους εις βάρος όλων των υπολοίπων, με βαθύ μίσος για όλους τους υπολοίπους. Φόρο με τον φόρο, φόβο με τον φόβο, γλιστράμε σε μια μοναχική, αντικοινωνική άμυνα απέναντι στο κακό, δυσαλληλέγγυοι, έτοιμοι να αλληλοσφαχτούμε στη μοιρασιά για τα ιμάτια μιας συλλογικής ήττας.
Ωδή στον Γιώργο Καραγκούνη Του Παύλου Τσίμα (Τα Νέα - Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
“We have involved ourselves in a colossal muddle, having blundered in the control of a delicate machine, the working of which we do not understand. The result is that our possibilities of wealth may run to waste for a time — perhaps for a long time.”

From John Maynard Keynes (in an essay titled "The Great Slump of 1930")
 

daeman

Administrator
Staff member
Ωραία πάσα, Δρα! :)

"... the ideas of economists and political philosophers, both when they are right and when they are wrong, are more powerful than is commonly understood. Indeed the world is ruled by little else. Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist. Madmen in authority, who hear voices in the air, are distilling their frenzy from some academic scribbler of a few years back..."

John Maynard Keynes, The General Theory of Employment, Interest and Money, Book VI: Short Notes Suggested by the General Theory.

Τι δουλειά έχω εγώ με τα οικονομικά, τρομάρα μου; Μελετώ, ίνα πληρωθεί το ρηθέν. :whistle:
 

Earion

Moderator
Staff member
...το EFSF, το ΕΤΧΣ που δεν λέμε στα ελληνικά: πώς να το διαβάσεις αυτό το αρκτικόλεξο για το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Στήριξης; Να το λέμε, λοιπόν ΕυΤαΧρηΣτη, εφτά Χριστοί και δέκα Παναγίες.

Ιδέα του Διόδωρου (Δημήτρη Ψυχογιού) από το Βήμα της Κυριακής (16 Οκτωβρίου 2011).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το twitter:

@aNameToCome Dimitris
Δεν είναι που έχουμε γίνει ο περίγελος της υφηλίου, είναι που ακόμα και τώρα πιστεύουμε ότι όλη η υφήλιος κάνει λάθος.
 

SBE

¥
Καλό. Βεβαίως περίγελως δεν έχουμε γίνει, περισσότερο μας λυπούνται, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes.
That way, when you criticize them, you're a mile away and you have their shoes.

Jack Handey
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο Αύγουστος Κορτώ στο Twitter:

Αν τραβήξει κι άλλο η απεργία, η φράση "Μ' έκανες σκουπίδι", θα καταλήξει να σημαίνει "Εμείς οι δυο δε θα χωρίσουμε ποτέ".
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέρει κανείς προς τα πού πηγαίνουν τα πράγματα; Είμαστε λες και ζούμε στην πέμπτη περίοδο του Lost...

Τιτίβισμα στο protagon.gr. Ήταν το σημείο που θεώρησα ότι είχε παρασαχλέψει η ιστορία και ήθελα να σταματήσω να τη βλέπω...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είμαστε λες και ζούμε στην πέμπτη περίοδο του Lost...
Ειλικρινά τώρα, υπάρχουν άνθρωποι που τον κύκλο επεισοδίων τον λένε «περίοδο»;
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να αντιδράσουμε στους τραμπούκους που λέμε ότι μας καταδυναστεύουν, γινόμαστε οι ίδιοι τραμπούκοι.
Του Άρη Δημοκίδη στη Lifo

Η φωτογραφία είναι άσχετη, κι ας είναι στην ίδια σελίδα. Αλλά θέλω να τη βλέπω...

 

nickel

Administrator
Staff member
...στη χώρα του υπαρκτού σουρεαλισμού...

Αυτό είναι παλιό, αλλά σαν γλωσσικό εύρημα δεν πρέπει να το έχουμε κάπου καταχωρημένο;
 
Top